Send Lette
Адвокація

Родини зниклих безвісти десантників закликають Коордштаб до пропорційності під час обміну полоненими

Родини полонених та зниклих безвісти десантників просять зробити обміни полоненими пропорційними. Про це під час пресконференції “Завжди перші”, організованої Медійною ініціативою за права людини, сказала Тетяна Гойдик, координаторка родин полонених і зниклих безвісти 95-ї ОДШБр.

З її слів, сім’ї відчувають нерівне ставлення до службовців ДШВ у питаннях обмінів і регулярності зустрічей родин із Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими.

— У нас дуже мало обміняних. У нас із п’яти ДШВ бригад за минулий рік повернули сумарно менше бійців, ніж у деяких бригадах за один обмін. Серед родин виникають конспірологічні теорії, які не мають нічого спільного з реальністю. Ми готові слухати і чути. Готові чути найстрашнішу правду. Ми просимо про комунікацію, це надзвичайно важливо. Ми віримо, що ви знайдете механізми зробити обміни пропорційними, — підкреслила Тетяна Гойдик. 

Тетяна Гойдик, координаторка родин полонених і зниклих безвісти 95-ї ОДШБр. Фото: Медіацентр

У Координаційному штабі проблему браку комунікації з родинами визнають. Заявляють, що вона спричинена недостатньою кількістю персоналу. За словами представника КШ Олега Слободяника, щотижня столичний офіс Коордштабу проводить зустрічі з близько 1000 представників родин. Для покращення комунікації у кожному обласному центрі планують відкрити регіональні центри.

Щодо обмінів, то на думку Слободяника, досягнути справедливої пропорційності неможливо, адже Росія використовує обміни зокрема для психологічного тиску на родини і дестабілізації ситуації в Україні, наприклад, повертає велику кількість службовців однієї бригади, ігноруючи інші.

— На жаль, мусимо усвідомлювати, що в цьому процесі справедливості просто не існує. І забезпечити її надзвичайно складно, — зазначив представник КШ. — Зважайте на те, що в Росії відсутній інтерес до обмінного фонду з росіян. Координаційний штаб працює з низкою проєктів, щоб стимулювати запити з ворожої сторони, аби ми повертали більше наших захисників. До прикладу, ворожа сторона робить запит на 12 — 20 своїх людей, а відбувається обмін 150.  

Олег Слободяник, представника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими

Олена Бєлячкова, координаторка груп родин військовополонених та зниклих безвісти, МІПЛ, закликала Координаційний штаб продовжити роботу над створенням громадської ради при КШ. На її думку, включення сімей полонених та зниклих безвісти військових до цього органу допоможе зняти напругу:

Цей процес розпочався і ми побачили зміни, які відбулися в листопаді 2024 року: з’явилась Рада Координаційного штабу як вищий керівний орган. І саме вона має затвердити положення про громадську раду, вимоги до конкурсного відбору тощо. Запуск громадської ради стане доказом з боку держави, що чесний і прозорий діалог можливий. Ми не говоримо про участь у перемовних групах чи розкриття нюансів. Залучення родин у громадську раду зніме цю напругу. 

Олена Бєлячкова, координаторка груп родин військовополонених та зниклих безвісти, МІПЛ. Фото: Медіацентр

— У полоні нам доводили інформацію, що ми не потрібні своїй державі, що ми не потрібні Росії і вони взагалі не знають, що з нами робити. А вже тут, в Україні, коли повернувся, ти розумієш, яка колосальна робота ведеться, —  говорить Євген Дідківський, колишній полонений службовець 95-ї ОДШБр. — Не тільки державними органами, які відповідають за це питання, а й рідними і близькими, громадськими організаціями. Ти розумієш, що ти повернувся туди, де тебе люблять, де на тебе чекали і для того, щоб ти повернувся, багато зробили.

Євген Дідківський, колишній полонений службовець 95-ї ОДШБр. Фото: Медіацентр

Наразі в Центральному управлінні цивільно-військового співробітництва ЗСУ триває робота над розбудовою структури соціального супроводу, говорить Володимир Горін, начальник управління ЦВС Командування ДШВ ЗСУ. Ця робота орієнтована на підтримку полонених та їхніх родин.

— Щойно наші хлопці повертаються з полону, ми намагаємося одразу з ними зустрітися, відвідуємо їх у нашому реабілітаційному центрі. Ми одразу комунікуємо зі всіма медичними закладами, де наші хлопці перебувають на лікуванні, щоб до них потрапити. Ми розуміємо, як це важливо для кожного військовослужбовця почути і відчути те, що він не один, що він — частина нашої військової родини, — сказав Горін.

Володимир Горін, начальник управління ЦВС Командування ДШВ ЗСУ. Фото: Медіацентр

Авторка: Анастасія Лоза, комунікаційна менеджерка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Адвокація
У Гаазі відбулася дискусія про російські репарації за зниклих безвісти в Україні. Ось чотири важливі тези

Репарації — зобовʼязання держави, яка порушила норми міжнародного права, відшкодувати завдану втрату чи шкоду. Це важливий елемент відновлення справедливості для жертв збройних конфліктів і запобіжник повторення злочинів у майбутньому. Про це йшлося під час експертної дискусії у Гаазі, на якій обговорили правові та інституційні рішення репарацій за зниклих безвісти в Україні.

10 Квітня 2025

Адвокація
Родинам зниклих безвісти важлива інформація, а не репарації, — Катриченко в Гаазі

Зниклі безвісти — це не лише жертви бойових дій або руйнувань, це тисячі українців, які перебувають у російській неволі. Про це заявила Тетяна Катриченко, голова Медійної ініціативи за права людини, під час експертної дискусії в Гаазі “Шляхи до репарацій за зниклих безвісти в Україні: правові та інституційні рішення”. Захід організовано Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти та Реєстром збитків для України.

3 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Україні судитимуть творця підконтрольних Росії громадських організацій

Відстежуємо найцікавіші судові справи про злочини, скоєні в умовах війни. У доданих файлах знайдете посилання на 87 справ, які розглядатимуть наступного тижня. Вони розподілені за областями. Зверніть увагу на те, що деякі суди перейменовано в рамках декомунізації.

23 Травня 2025

Інші воєнні злочини
Москва стверджує, що не утримує в полоні українських цивільних, але лише за 15 днів травня затримала і засудила 19

Майже всю першу половину травня російські чиновники, зокрема співробітники репресивного апарату, були зайняті святкуванням радянського Дня Перемоги. Навіть у цих умовах на окупованих українських територіях і в Росії вони продовжували затримувати і засуджувати громадян України.

23 Травня 2025

Війна і правосуддя
Підозрюваний у замаху на голову Харківської ОВА Синєгубова зірвав судове засідання

Суд у гучній справі про підготовку вбивства Олега Синєгубова перетворився на хаос. Обвинувачений кричав, бив скло й вимагав “швидку”, заявляючи, що вирок йому вже винесено в іншому кабінеті.

22 Травня 2025

Більше публікацій