Send Lette
Аналітика

Російські суди переслідують українських військових як терористів — аналітика

Медійна ініціатива за права людини презентувала аналітику про те, як судова система Росії переслідує полонених українців. Документ ґрунтується на дослідженні понад 30 справ, які Росія порушила проти українських військових. Головний висновок полягає у тому, що кримінальне переслідування військовополонених — це широкомасштабна і системна урядова політика РФ.

Попри те що військові мають законне право брати участь у бойових діях, Росія відмовляється визнавати українських армійців комбатантами. Натомість вона вважає їх злочинцями. Під час виступу Тетяна Катриченко, голова Медійної ініціативи за права людини, зазначила:

— РФ ігнорує статус комбатантів українських військових і взагалі заперечує міжнародний збройний конфлікт як такий. Їх переслідують не за воєнні злочини, а за загальними кримінальними статтями. Величезна кількість таких справ, швидкі судові процеси, вироки з тривалими термінами ув’язнення та відсутність апеляційних скарг від полонених свідчать про використання системи правосуддя як інструменту репресій.

Тетяна Катриченко, голова МІПЛ

Кримінальне переслідування військовослужбовців суперечить міжнародному праву, зокрема Женевській конвенції III. Вона забороняє притягати військових до відповідальності за участь у бойових діях, якщо вони не порушували закони та звичаї війни. Водночас, за словами адвоката Андрія Яковлєва, автора аналітики та експерта МІПЛ з Міжнародного гуманітарного права, українських військовополонених здебільшого судять за терористичну діяльність.

— Обвинувачення ґрунтується не на доказах терористичної діяльності, а на самій лише приналежності військових до українських Сил оборони. Тобто виходить так, що військовополонених де-факто засуджують за виконання їхнього обов’язку. Всі ці судові процеси відбуваються з грубим порушенням права на захист, підсудних за допомогою катувань змушують визнавати провину, а суди діють під цілковитим політичним контролем Кремля, що унеможливлює справедливий розгляд справи. 

Андрія Яковлєв, адвокат, експерт МІПЛ з МГП

Станом на кінець березня 2025 року МІПЛ відомо про щонайменше 94 справи проти 151 полоненого українця, що слухаються на території Росії. Також відомо про 218 судових справ із 342 підсудними, які розглядають на тимчасово окупованих територіях України. Ще 85 українських армійців, захоплених у Курській області РФ, судять здебільшого у Москві.

Повний текст аналітики читайте за посиланням.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Сповіщають про загибель телефоном: як держоргани порушують права родин захисників

Проблеми комунікації родин військовослужбовців із державними органами та шляхи їхнього вирішення обговорили під час презентації нового аналітичного огляду Медійної ініціативи за права людини. У заході взяли участь родини військовослужбовців, правозахисники, представники Офісу Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин та Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генштабу ЗСУ.

7 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Понад 80% викрадених українців зазнали насильства в російському утриманні — дослідження МІПЛ і Zmina

Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини Zmina проаналізували свідчення 93 цивільних українців, яких росіяни затримали під час окупації територій України, але згодом звільнили.

3 Квітня 2025

Аналітика
На 300% зросли терміни ув’язнення: Росія засуджує українців жорстокіше, ніж до повномасштабної війни  

31 березня в інформаційному агентстві “Укрінформ” представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності.

31 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У Києві судитимуть затриманого очільника окупаційної поліції Нової Каховки. І ще 101 справа наприкінці квітня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

19 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Більше публікацій