Російські суди переслідують українських військових як терористів — аналітика

Медійна ініціатива за права людини презентувала аналітику про те, як судова система Росії переслідує полонених українців. Документ ґрунтується на дослідженні понад 30 справ, які Росія порушила проти українських військових. Головний висновок полягає у тому, що кримінальне переслідування військовополонених — це широкомасштабна і системна урядова політика РФ.
Попри те що військові мають законне право брати участь у бойових діях, Росія відмовляється визнавати українських армійців комбатантами. Натомість вона вважає їх злочинцями. Під час виступу Тетяна Катриченко, голова Медійної ініціативи за права людини, зазначила:
— РФ ігнорує статус комбатантів українських військових і взагалі заперечує міжнародний збройний конфлікт як такий. Їх переслідують не за воєнні злочини, а за загальними кримінальними статтями. Величезна кількість таких справ, швидкі судові процеси, вироки з тривалими термінами ув’язнення та відсутність апеляційних скарг від полонених свідчать про використання системи правосуддя як інструменту репресій.

Тетяна Катриченко, голова МІПЛ
Кримінальне переслідування військовослужбовців суперечить міжнародному праву, зокрема Женевській конвенції III. Вона забороняє притягати військових до відповідальності за участь у бойових діях, якщо вони не порушували закони та звичаї війни. Водночас, за словами адвоката Андрія Яковлєва, автора аналітики та експерта МІПЛ з Міжнародного гуманітарного права, українських військовополонених здебільшого судять за терористичну діяльність.
— Обвинувачення ґрунтується не на доказах терористичної діяльності, а на самій лише приналежності військових до українських Сил оборони. Тобто виходить так, що військовополонених де-факто засуджують за виконання їхнього обов’язку. Всі ці судові процеси відбуваються з грубим порушенням права на захист, підсудних за допомогою катувань змушують визнавати провину, а суди діють під цілковитим політичним контролем Кремля, що унеможливлює справедливий розгляд справи.

Андрія Яковлєв, адвокат, експерт МІПЛ з МГП
Станом на кінець березня 2025 року МІПЛ відомо про щонайменше 94 справи проти 151 полоненого українця, що слухаються на території Росії. Також відомо про 218 судових справ із 342 підсудними, які розглядають на тимчасово окупованих територіях України. Ще 85 українських армійців, захоплених у Курській області РФ, судять здебільшого у Москві.
Повний текст аналітики читайте за посиланням.