Send Lette
Війна і правосуддя

Російському командиру Соловову висунули звинувачення в утриманні сотень людей у підвалі школи в Ягідному

Чернігівський районний суд провів перше засідання по суті у справі російського військового Семена Соловова із позивним “Клен”, якого обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни (стаття 438 КК України). Прокуратура встановила, що саме він наказав утримувати у підвалі цивільних із села Ягідне. Виконавців цього наказу вже засудили. 

Село Ягідне перебувало в російській окупації з 3 до 30 березня 2022 року. Військові РФ поселилися у будинках, а всіх місцевих зігнали в тісний задушливий підвал школи. Там 369 людей без води та їжі провели весь місяць окупації. З них десять померли. В Офісі Генерального прокурора кажуть, що школа була штабом окупантів, які використали людей як “живий щит” мовляв, ЗСУ не стріляли б по них. 

Кого притягують до відповідальності

Дванадцятого березня 2024 року Чернігівський районний суд заочно засудив до 12 років увʼязнення за порушення законів і звичаїв війни 15 російських військових. Упродовж семи місяців суд вивчав письмові докази й допити потерпілих. Вирок отримали Суван Сиин-оол, Монгуш Айгарим, Монгуш Назити, Ооржак Ерес, Хертек Аріан, Хомушку Саян Сингит-оолович, Борисов Олексій, Дадар-оол Буян, Дамбар-оол Шолбан, Демір-оол Доржу, Кенден Сайн, Монгуш Віталій, Саая Аржаан, Доржу Буян, Кенденов Амір. Їхні адвокати Микола Кашуба і Юрій Савицький від Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги подали апеляційні скарги.

15 російських військових, засуджених по справі Ягідного. Фото: офіс Генерального прокурора

Адвокати апелювали, що в обвинувальному акті зазначено щодо тувинців, тобто чоловіків азійської зовнішності, тоді як потерпілі в суді свідчили про те, що серед охорони підвалу були й люди слов’янської зовнішності.

“Усіх потерпілих я запитував: “Кого ви впізнали по фото, які пред’являли?” Жоден із 84 потерпілих, які надавали свідчення, не впізнали жодного із обвинувачених тувинців”, стверджував адвокат Кашуба. 

Але Чернігівський апеляційний суд залишив вирок суду першої інстанції без змін.

Натомість більшість потерпілих у свідченнях згадували “Клена”. Довгий час узагалі не було відомо, хто це. Журналістки “Суспільного” понад рік шукали його за розповідями людей із Ягідного і врешті 23 листопада 2023 року презентували розслідування про пошук. “Кленом” виявився Соловов Семен Олександрович.

Ідентифікований журналістами російській військовий Семен Соловов, позивний “Клен”. Фото: соціальні мережі

Спершу журналістки знали лише загальний опис — невисокий офіцер із рудою борідкою. Команда з’ясувала, які підрозділи базували в Ягідному, і завдяки білінговим даним і соцмережам знайшла цих військових. Проте “Клена” серед них не було. 

Його впізнали майже випадково на відео з концерту Юлії Чичеріної російської співачки, яка перебуває під санкціями ЄС через підтримку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Вона їздить окупованими територіями, виступає перед військовими, зокрема перед 228 гвардійським мотострілецьким полком. На відео з виступу люди з Ягідного впізнали “Клена” так журналістки зрозуміли, де саме треба шукати. Одна з розслідувачок під виглядом волонтерки отримала його номер і дізналася повне ім’я, особисті дані та сторінки в соцмережах. Сам “Клен” під час дзвінка вдавав, що то не він, а нібито справжній Семен Соловов загинув. Журналістки передали дані в СБУ у Чернігівській області — там їм сказали, що теж встановили, хто такий “Клен”, і працюють над справою.

Відеозаписи, на яких журналісти помітили Семена Соловова. Фото: скрин допису з соціальної мережі “ВКонтакте”

Свідчення та втома потерпілих від показань

Під час розгляду справи за обвинуваченням тувинців суд опитав 84 потерпілих. Так, наприклад, 27 листопада 2023 року до Чернігівського районного суду викликали 20 людей із Ягідного. Попри вже накопичену втому від спілкування з медіа, чотирнадцятеро з них приїхали до суду — їхні свідчення слухали шість годин.

Під час допитів адвокати повсякчас повторювали запитання про національність охоронців і їхніх керівників. І недарма у справі всі обвинувачені є тувинцями, тобто мають азійські риси. Натомість ягіднянці говорять, що накази віддавав чоловік слов’янської зовнішності, який і відповідав за рішення утримувати людей.

Одна з потерпілих, Анна, разом із чоловіком та дітьми провела десять днів у підвалі. На суді вона говорила про “Клена” ще до того, як йому оголосили підозру: 

— Вже читала, що його ідентифікували. Семен Соловов, якщо я не помиляюсь. Погрожував, щоб ми виходили з погребу, бо стрілятиме, гранати кидати. На що я відповіла, що ми поранені й не можемо йти, у дитини була нога покалічена, син не міг встати. Соловов спустився і забрав дітей. Посадив мого Михайла на плечі і потягнув, не даючи нам ні слова сказати, ні скласти якісь речі та ліки. У нас не було виходу, крім як іти до школи. 

Це фото людей у підвалі школи в селі Ягідне зробила місцева мешканка Ольга Меняйло, яку росіяни також там утримували

Росіянин повів сина Анни та ще одного хлопчика через ліс. Потім Михайло пригадував, що військовий застерігав ступати лише в його сліди, аби не підірватися. Дорослі ж ішли центральною дорогою до школи. 

— Місця там уже не було, продовжує Анна про підвал. Кімнатка менше ванної, де ми розміщувались всімох. Світла не було, останні дні тільки вони підключили генератор. Належного лікування там ніхто теж не мав. Той, що забрав сина, кричав: “Я знаю, у твоєї дитини уламкове поранення. Тут точно уламок”. Я стояла і мовчала — а що я можу сказати? До лікарні ж не повезуть. Поводились вони дуже грубо. Після пережитого ми боялися навіть виходити, коли нас випускали. Ці майже два тижні видалися пеклом, для дітей тим паче.  

Адвокати запитували про національність російських військових. Анна відповіла, що була дуже налякана і в день, коли їх забирали, запам’ятала, що головним серед них був військовий слов’янської зовнішності, а решта його підлеглих азійської. 

Опісля Анни до перерви встигли допитати ще дев’ятьох людей. Усі вони розповідали більш-менш схожі на її історії, хоч і потрапляли до підвалу в різний час. Володимир, чоловік Анни, розповів, що “бурятів до школи не допускали” так сказали йому самі військові РФ. Він помітив, що серед них було багато строковиків, а ще “найманці, не буряти і не якути”.

Допит потерпілих по справі Ягідного. Фото: МІПЛ

Під час свідчень потерпіла Анастасія, яку з родиною загнали до підвалу школи 5 березня, розповідала, що покинути школу могли тільки з дозволу “Клена”, він завжди був біля підвалу.

Справа “Клена”

Двадцять першого лютого 2024 року СБУ оголосила Соловову підозру. Водночас процес над виконавцями, тобто п’ятнадцятьма тувинцями, тривав. 27 лютого 2024 року під час судових дебатів прокурор Сергій Крупко клопотав про долучення до справи тувинців повідомлення про підозру Семену Соловову, якого підозрюють у відданні злочинного наказу про жорстоке поводження з цивільними у селі Ягідне. Адвокати заперечували. Зрештою суд прокурору відмовив.

Сімнадцятого травня відбулося перше підготовче засідання у справі Семена Соловова. Судова зала була заповнена журналістами та представниками громадського сектору, проте засідання тривало недовго. Прокурор повідомив про виклик обвинуваченого через оповіщення в “Урядовому кур’єрі” та на сайті Офісу Генерального прокурора. Для переходу з підготовчого засідання до розгляду по суті обвинувачений має тричі не з’явитися, тож суд наперед визначив дати наступних засідань. 

Підготовче засідання у справі Семена Соловова. Фото: МІПЛ

Шостого вересня відбулося перше засідання по суті. У залі — тільки суддя, прокурор і адвокатка Тетяна Дроботущенко, яка представляє Семена Соловова. На засіданні не було інших журналістів, окрім МІПЛ і представника Чернігівського освітнього дому прав людини. Потерпілі також не прийшли.

Прокурор Ярослав Авдієнко зачитав обвинувальний акт. Соловова обвинувачують у віданні злочинного наказу утримувати 369 людей у підвалі у нелюдських умовах, аби використати їх як живий щит для російського командного пункту від обстрілів ЗСУ. Прокурор повідомив, що цивільні позови не подавали. Авдієнко клопотав про допит 14 потерпілих, вважаючи, що допитувати решту необхідності немає. Адвокатка підтримала прокурора. Наступне засідання призначили на 2 листопада.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
В Україні вперше з 2022 року виправдали звинувачену у держзраді — великий репортаж МІПЛ про справу

МІПЛ понад рік відстежувала судовий процес над Світланою Оголь з Миколаївщини. Її обвинувачували в державній зраді за те, що вона нібито здала росіянам ветерана АТО, якого вони закатували разом зі ще одним чоловіком. Зрештою суд визнав, що нічого з переліченого Оголь не робила. Її виправдали та відразу ж звільнили. Оголь провела в СІЗО понад два роки.

18 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Спецоперація “Синиця”, блогер в ЄС та робота на ФСБ з “Укроборонпрому”: 73 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

15 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Майже 80 російських воєнних злочинців засуджено за катування українців — прокурор Бєлоусов    

МІПЛ розпитала Юрія Бєлоусова, який очолює Департамент війни ОГП, про те, навіщо судити тих, кого немає на лаві підсудних, про невиправдані очікування суспільства від МКС і чому він проти змін законодавства, які б дозволили судам враховувати свідчення, задокументовані правозахисниками.

13 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Україні вперше з 2022 року виправдали звинувачену у держзраді — великий репортаж МІПЛ про справу

МІПЛ понад рік відстежувала судовий процес над Світланою Оголь з Миколаївщини. Її обвинувачували в державній зраді за те, що вона нібито здала росіянам ветерана АТО, якого вони закатували разом зі ще одним чоловіком. Зрештою суд визнав, що нічого з переліченого Оголь не робила. Її виправдали та відразу ж звільнили. Оголь провела в СІЗО понад два роки.

18 Листопада 2024

Насильницькі зникнення
Вирізали ножем по тілу і гасили об нього недопалки — страшні подробиці знущань над мешканцем Голої Пристані 

Григорій Головко, 41-річний підприємець із окупованої ворогом Голої Пристані на Херсонщині, у найменших деталях памʼятає події того страшного дня, коли росіяни позбавили його волі. За сім місяців і три дні незаконного утримання його відпустили. Після цього разом із родиною чоловік виїхав на підконтрольну Україні територію.   

18 Листопада 2024

Cards
Микола Щербина

Микола Щербина Дата зникнення: 14 листопада 2022 року Місце зникнення: село Новотроїцьке, Херсонська область   Микола Щербина […]

16 Листопада 2024

Більше публікацій