Send Lette
Війна і правосуддя

Російський військовий катував поліціянтів на Харківщині — суд постановив слухати справу в закритому режимі

Обвинувачений — 33-річний військовий Олександр Кулешов, уродженець Ставропольського краю РФ. За даними речника СБУ Владислава Абдули, Кулешов брав участь в окупації Куп’янщини й причетний щонайменше до двох викрадень поліціянтів у березні 2022 року. Йому інкримінують вчинення воєнного злочину за ч. 1 ст. 438 КК України.

У липні 2024 року обвинувальний акт щодо Кулешова скерували до Орджонікідзевського (Індустріального) районного суду Харкова. Слідчі встановили, що він разом із двома російськими військовими з позивними “Медик” і “Тренер” утримував та катував на фермі в Огурцівці щонайменше двох правоохоронців.

Одного з них, як йдеться у повідомленні СБУ, росіяни забрали з дому — вивели під дулами автоматів і вивезли в катівню, яку влаштували на фермі. Там Кулешов вимагав, щоб чоловік погодився працювати в окупаційному “МВС РФ”. Коли ж той відмовив, росіяни підвісили його за зв’язані руки до крана з металевим гаком, били палками, руками і ногами в чоботах. Погрожували розстрілом.

Обвинуваченому Кулешову призначили адвоката Володимира Романченка від Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги. Але 24 жовтня він не прибув на підготовче засідання та подав клопотання про перенос розгляду справи через хворобу. Наступного разу, 12 грудня, він знову не з’явився, але вже не повідомив про причину. 

Участь захисника в засіданні обов’язкова, тож суд доручив Центру з надання безоплатної правничої допомоги замінити адвоката.

Олександр Кулешов, обвинувачений у справі про катування правоохоронців. Фото: Харківська обласна прокуратура

Пізніше, розповів прокурор у справі Михайло Мартиш, суд з’ясував, що Романченко отримав повістку від ТЦК, тому й не прибув на засідання. 

У лютому 2024-го Кулешову призначили нового захисника — Віктора Ткаченка. Потерпілі подали заяви, щоб підготовче судове засідання відбулося без них. Прокурор і захисник не заперечили. Натомість Ткаченко зазначив, що вважає за доцільне допитати потерпілих.

Обвинуваченого Олександра Кулешова про справу повідомляли через “Урядовий кур’єр” і сайт ОГП. Оскільки він не прибув до суду, підготовчий розгляд почали без нього.

МІПЛ подала клопотання про проведення онлайн-трансляції засідання, однак потерпілі попросили про розгляд справи у закритому режимі, аби розголошені деталі не загрожували їм і родинам. 

— Ваша думка щодо порядку розгляду справи в закритому чи відкритому засіданні? — звернулась суддя Олена Бугера до захисника та прокурора.

— Вважаю, що клопотання потерпілих підлягають задоволенню. Я клопочу про те, щоб судове провадження здійснювалося у закритому засіданні, адже потерпілі є чинними працівниками правоохоронних органів, — відповів прокурор Мартиш.

— Захисник? — додала суддя.

— На розгляд суду, ваша честь, — відповів захисник Ткаченко.

Суд вирішив проводити процес у закритому режимі. 

Авторка: Вікторія Маньковська, журналістка судового моніторингу

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Велике переміщення справ з Донеччини на Дніпропетровщину: 99 справ у анонсі від МІПЛ

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

17 Лютого 2025

Війна і правосуддя
За примусову мобілізацію в “ЛНР” 11 років і 12 — за зґвалтування неповнолітніх: аналіз січневих вироків російським злочинцям 

Упродовж січня 2025 року українські суди винесли два вироки за воєнні злочини. Це інформація з реєстру судових рішень. Раніше МІПЛ неодноразово вказувала на те, що під час заочних судових розглядів українська система формально підходить до сповіщення підсудних про виклик до суду. Наразі ж є помітне зрушення: суд доручив слідству знайти додаткові способи оповіщення підсудного та надіслав повістки на електронну адресу. Водночас є проблеми з кваліфікацією дій обвинувачених.

14 Лютого 2025

Війна і правосуддя
Розгляд справи трьох російських військових, яких звинувачують у вбивстві цивільних у Бучі, знову перенесли

Зафар Собиров, Ербол Абільхаіров та Амангельде Бекентаєв — російські військові 64-ї окремої мотострілецької бригади. Вони, вважає прокуратура, у березні 2022 року в Бучі на вулиці Ридзанича вбили цивільних Сергія Духлія та Романа Гаврилюка. Їм інкримінують вчинення воєнних злочинів.

10 Лютого 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Замість обміну — етап. Цивільних полонених із окупованої Луганщини почали вивозити в Росію

“Все йде дуже тяжко, але я тримаюся, духом не падаю. Всіх обіймаю, вірю, що побачимося. Як казав Шопенгауер 300 років тому, все станеться так чи інакше”, — писав рідним луганчанин Олександр Борисов у першому листі після етапу. 24 грудня 2024 року. Росія, Якутськ. Борисов — один із кількох десятків цивільних, яких захопили на окупованій частині Луганської області до повномасштабного російського вторгнення в Україну і тримають в ув’язненні до сих пір. З кінця 2024 року їх почали етапувати в Росію. Олександр став одним із перших етапованих.

20 Лютого 2025

Адвокація
Перемовини про Україну без України: заява українських правозахисників щодо перемовин між США і Росією

Домовленості між США і Росією щодо України не мають нічого спільного зі сталим миром та міжнародною безпекою, створюючи додаткові безпекові, економічні й інші загрози для держав, які їх підтримають.

19 Лютого 2025

Адвокація
80% опитаних МІПЛ колишніх бранців СІЗО зазнали насильства в Росії — інфографіка 

Медійна ініціатива за права людини проводить масштабне дослідження того, як росіяни поводяться з українськими військовополоненими і цивільними. Під час одного з етапів опитано 72 колишніх бранців, яких утримувала Росія. Серед них 14 цивільних і 58 військових.

19 Лютого 2025

Більше публікацій