Send Lette
Інші воєнні злочини

Росіяни планують судилище над українськими дітьми. 16-річним Тіграну Оганнісяну і Микиті Ханганову погрожують 20 роками вʼязниці

24 травня 2023 року двоє підлітків, Тігран Оганнісян та Микита Ханганов, обидва 2006 року народження, у тимчасово окупованому Бердянську Запорізької області отримали обвинувачення від Слідчого комітету РФ у нібито підготовці диверсії на залізниці.


“Нам пофіг, я взагалі сирота”

У ніч на 30 вересня 2022 року військові РФ викрали 16-річного Тіграна Оганнісяна, який мешкав із бабусею в окупованому Бердянську. Родина хлопця евакуювалась до Німеччини на початку повномасштабного вторгнення. Планували повернутись, але молодша дитина захворіла і приїзд відклався. Тігран їхати за кордон не захотів, сказав, що залишиться з бабусею. 

Вночі до будинку, в якому мешкав хлопець, приїхав КАМАЗ та вісім джипів на українських номерах. Звідти вийшли 20 солдатів у російській військовій формі з собаками. Чоловіки розмовляли російською, деякі мали кавказький акцент. 

“З 2 години ночі до 4:50 ранку росіяни обшукували будинок, били прикладом автомата мою маму і дитину, — розповідає Оксана Старовєрова, мама Тіграна. — Військові забрали комп’ютери, ноутбуки, дитячий планшет, телефони, харчі. А що не вкрали – те зламали”.

Тігран Оганнісян та Микита Ханганов

Найбільш агресивний військовий мав білу пов’язку на голові, інші – на руках. 

Росіяни пояснили бабусі хлопця, що мають повідомлення, ніби за цією адресою мешкає особливо небезпечний злочинець. Хто саме — не пояснили. Натомість схопили Тіграна, натягнули йому пакет на голову і запхали в машину. Сказали, що відвезуть в ізолятор тимчасового тримання. 

“Мама кричала, що з дитиною так не можна. Тоді військовий з кавказьким акцентом відповів: “Нам пофіг, я взагалі сирота”, — переповідає Оксана.

Автор: Анатолій Бєлов

 

“Сина катували струмом, імітували розстріл та казали, щоб прощався з життям” 

Спочатку хлопця утримували в загальній камері разом із дорослими цивільними заручниками, але згодом перевели в одиночну. Все це відбувалося в окупованому росіянами поліцейському відділку по вул. Грецька, 3. Бабуся Тіграна щодня приходила і вимагала, аби онука відпустили. Побачитися з ним окупанти не дозволяли. 2 жовтня 2022 року, на третій день утримання, військові повідомили, що в хлопця піднялася температура, вони дали йому плед, а жінку попросили привезти футболку. 

“Військовий, що приймав від мами речі, показав їй на своєму телефоні фото, як мій син сидить у кутку біля пофарбованої стіни, закутаний у плед, а поруч стоїть пакет із нашою передачкою. Чоловік сказав: “Не переживайте, йому тут подобається”, — розповідає Оксана.

5 жовтня хлопця раптово відпустили. Можливо, після того як мама здійняла розголос у ЗМІ. Коли Тігран повернувся додому, родина дізналась, що під час допитів росіяни його катували. 

“Сина катували струмом, вивозили в поле та імітували розстріл. Росіяни питали його: “То ти партизаном надумав бути?!” І наказували прощатися з життям”, — говорить жінка.

Нині окупований відділок поліції в місті Бердянськ, де утримують цивільних заручників.

Мама підлітка каже, що він дуже тяжко переживає те, що відбувається.

Того ж дня, коли військові РФ викрали Тіграна Оганнісяна, тобто 30 вересня 2022 року, вони прийшли до ще одного хлопця — 16-річного Микити Ханганова, однокласника Тіграна. Родини вдома не було, тому військові пішли. Але за два тижні вони повернулися. На цей раз Микиту і його батька забрали і повезли у поліцейський відділок, де їх допитали і відпустили.

З того часу окупанти регулярно допитували Тіграна і Микиту, а в їхніх оселях влаштовували обшуки. Дітей зобов’язали щоденно відмічатися в поліцейському відділку.

На блокпостах росіяни шукали в машині 16-річного підлітка

В січні 2023 Оксана Старовєрова разом із чоловіком та молодшими дітьми вирішили повернутись у Бердянськ, аби евакуювати Тіграна за кордон.

“Ми рушили своїм авто: я, чоловік, Тігран та двоє молодших дітей, — розповідає Оксана. — Спочатку пройшли фільтрацію в Мангуші, потім перетнули кордон у Ростові. Але в Таганрозі нас зупинила російська ДАІ — пояснили, що на вимогу ростовської митниці. Вони вивели Тіграна з машини і забрали в поліцейський відділок, де допитували 5 годин. Далі мене і Тіграна відвезли до відділу МВС Росії в с. Покровське. За деякий час приїхали військові з Краснодарського краю. Побачивши нас, вони здивувалися. Сказали, що їм надійшло повідомлення про небезпечних злочинців, які намагаються втекти. Нас із Тіграном посадили у військову машину, а чоловік із молодшими дітьми їхав позаду в нашому автомобілі”.

Родину доправили до ростовської митниці, де передали в руки підконтрольних Росії військових із так званої “ДНР”, які повезли їх у Маріуполь. Там бранців обшукали військові з Чечні, після чого відвезли у Бердянськ.

“Молодших дітей під конвоєм відвезли до бабусі, а мене, чоловіка і Тіграна зачинили в камерах, які росіяни обладнали в приміщенні захопленого бердянського військкомату, — продовжує Оксана. — За добу приїхав якийсь слідчий і наказав нам писати підписку про невиїзд. Після цього нас відпустили додому”.   

Бердянський військкомат, де утримували Тіграна Оганнісяна з батьками

Оксана з чоловіком щодня приходили до військкомату, вимагаючи дозволу на виїзд. Зрештою росіяни дозволили батькам і молодшим дітям покинути окуповану територію, але Тіграну заборонили. 

Коли Оксана з чоловіком і молодшими дітьми виїжджали з Бердянська, російські військові ретельно обшукували їхню машину на блокпостах. Казали, що шукають 16-річного хлопця.


Місцевий адвокат
пропонує дітям обмовити себе

У лютому до Бердянська приїздив російський слідчий з особливо важливих справ, який допитував хлопців. 7 квітня дітей возили в  Ростов для проходження психолого-психіатричної експертизи.

Зараз Тігран і Микита де-факто перебувають під домашнім арештом в окупованому Бердянську. 24 травня обом оголосили обвинувачення за статтею 281 кримінального кодексу РФ, що передбачає покарання від 10 до 20 років ув’язнення. В обвинуваченні слідчий зазначає, що на початку вересня 2022 року хлопці вступили у змову для надання підтримки Збройним силам України. Слідчий стверджує, що вони спільно пошкодили залізничні колії, аби не дозволити російським збройним силам отримати матеріальне забезпечення.

Дітям призначили місцевих адвокатів, один із яких пропонує їм обмовити себе.

Андрій Яковлєв, керуючий партнер АО Амбрела, експерт МІПЛ, з дозволу родини Тіграна Оганнісяна коментує деякі аспекти цієї справи. За його словами, окупаційні органи не мають права застосовувати російське кримінальне законодавство на окупованій території. Це випливає зі ст. 65 Четвертої женевської конвенції, в якій сказано, що положення про кримінальну відповідальність, які застосовуються окупаційною державою, не можуть набрати чинності до того часу, поки їх не опубліковано та не доведено до відома населення рідною мовою. Ці положення не мають зворотної сили. 

“Всупереч цьому росіяни застосовують власне кримінальне законодавство і, схоже, надають йому зворотної сили, — підкреслює Яковлєв. — Більш того, затримання, позбавлення на 5 днів свободи Тіграна та катування його в цей період свідчать про те, що його позбавили права на справедливий суд”.

Автор: Анатолій Бєлов

Адвокат підкреслює, що права на справедливий суд позбавлені обидва хлопці, адже відповідно до ст. 75 Додаткового протоколу жодна особа не може бути примушена свідчити проти себе. Катування, якому був підданий Тігран, є одним із найтяжчих порушень не тільки законів і звичаїв, а й права мирного часу. За таких обставин зібрані російськими слідчими матеріали обвинувачення не можуть використовуватися.

“Формальна присутність адвокатів у цій справі не вирішує ситуацію, оскільки російська влада залучила власних адвокатів, що призначаються і контролюються нею. У них немає практичної можливості здійснювати свої функції захисника,  — коментує Андрій Яковлєв. — Натомість батьки не можуть знайти інших адвокатів, які б зголосилися надавати правову допомогу. Незалежні адвокати повідомляють, що якщо вони дійсно захищатимуть, як це передбачає професія адвоката, то самі стануть об’єктом переслідування”.

За таких умов, переконаний Яковлєв,  немає підстав довіряти розслідуванню, оскільки воно від самого початку ґрунтується на плодах отруйного дерева (fruit of the poisonous tree), що робить усі докази недопустимими в кримінальному процесі. Утім схоже, що міжнародні норми не зупиняють російське слідство. Справа ось-ось буде передана до суду, де її прийме до розгляду повністю залежний від окупаційної влади та нею ж призначений “суддя”.

Медійна ініціатива за права людини закликає міжнародну спільноту вжити всіх можливих публічних та непублічних заходів, щоб якнайшвидше звільнити Тіграна Оганнісяна та Микиту Ханганова від переслідувань російської влади і забезпечити їм безперешкодний виїзд на підконтрольну уряду України територію або до третіх країн. На заклик уже відреагували Послиня Великобританії в Україні Мелінда Сіммонс, Державний департамент США, представництво Євросоюзу в Україні, Місія США в ОБСЄ та інші міжнародні інституції.

Всі причетні до переслідувань Оганнісяна та Ханганова, включно з керівництвом Слідчого комітету РФ та вищим військово-політичним керівництвом Росії, мають бути притягнені до кримінальної відповідальності, а також піддані жорстким санкціям у всіх країнах цивілізованого світу, для яких верховенство права і права людини є пріоритетом.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Жертвами сексуального насильства в умовах війни торік стали 85 українців, зокрема двоє дітей — звіт ООН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що має дані про 52 чоловіка, 31 одну жінку, а також двох неповнолітніх, які у 2023 році постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Ці злочини скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

24 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
Херсон — Лефортово — Ростов: херсонців, яких Росія утримує за “тероризм”, почали судити

Сергій Офіцеров, Юрій Кайов, Сергій Ковальський, Костянтин Резнік, Сергій Кабаков, Денис Лялька, Сергій Гейдт, Олег Богданов і Юрій Тавожнянський — цивільні херсонці, яких росіяни викрали влітку 2022 року. Їх звинувачують у “підготовці та скоєнні акту міжнародного тероризму”. Із 20 лютого 2023 року дев’ятьох херсонців тримають у СІЗО № 1 у Ростові і незаконно судять.

3 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У справі Медведєва 14 місяців не можуть почати досліджувати докази. Чому унікальна незаочна справа проти росіянина стоїть на місці? 

Андрій Медведєв ― російський військовий, якого судять очно за воєнний злочин. Він один із небагатьох, кого можна побачити на лаві підсудних ― тож процес історичний та унікальний. Але справа в суді вже 14 місяців, а досліджувати докази все ще не почали. МІПЛ пояснює, чому так відбувається. 

17 Червня 2024

Аналітика
Насильницькі зникнення: національна практика v. міжнародні стандарти

Проблема насильницьких зникнень набула нового значення для України через умови триваючого збройного конфлікту на її території. Починаючи з 2014 року, з окупації Кримського півострова та збройного протистояння у межах окремих районів у Донецькій та Луганській областях, правоохоронні органи України фіксували випадки зникнень та затримань осіб на території, яка перебувала під контролем РФ. Такі ж випадки продовжують документувати і після повномасштабного вторгнення РФ на територію України.

15 Червня 2024

Війна і правосуддя
Херсонський діджей-втікач, проієрей з Черкас і корегування по Миколаєву через Telegram: 56 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

15 Червня 2024

Більше публікацій