Send Lette
Насильницькі зникнення

Росіяни засудили на 10,5 років вʼязниці Ірину Горобцову із Херсона. Її звинуватили у шпигунстві

Херсон російські військові захопили у перші дні повномасштабного вторгнення в Україну. Тоді роботу призупинили школи, підприємства і продуктові магазини: складно було навіть хліба купити. Містом їздили окупанти і викрадали цивільних, вдираючись у їхні помешкання. Чимало з них досі перебуває в російському полоні. Серед них — Ірина Горобцова, співробітниця IT-компанії.

Викрали Ірину в її день народження 13 травня 2022 року. У квартиру, де жінка мешкала з батьками Володимиром і Тетяною, вдерлись озброєні росіяни. Нічого не пояснивши, вони обшукали помешкання, а коли на стіні побачили український прапор, звинуватили Горобцових у нацизмі, довівши маму Ірини до сліз. Зрештою росіяни забрали з квартири комп’ютер, телефони і флешки. Також вони викрали Ірину. Батькам сказали, що везуть доньку в окупаційну комендатуру й завтра повернуть додому. Проте наступного дня, коли Володимир і Тетяна туди поїхали, їм відповіли, що Ірини в них немає.

Росіяни викрали херсонку Ірину Горобцову 13 травня 2022 року та звинуватили її у “протидії СВО”. Фото: сімейний архів

Після цього батьки написали низку звернень до ФСБ. Там відповіли, що Горобцову утримують за “протидію СВО”, але де саме перебуває українка, не повідомили.

Заборона лежати і праска на стіні

Упродовж п’яти місяців родина не знала, де Ірина. Лише в жовтні 2022-го на батьків вийшла звільнена з полону цивільна, яку росіяни незаконно утримували разом із їхньою донькою. Жінка розповіла, що вони перебували в СІЗО № 1 Сімферополя. Росіяни забороняли Ірині лежати вдень на ліжку, жахливо годували, психологічно тиснули:

— Вішали праску на стіну, примовляючи: “Ми ж тобі нічого не робимо?” — розповідає Олена Корній, сестра Ірини.

СІЗО в місті Сімферополь. Фото: Кримська правозахисна група

У жовтні 2022-го окупанти відкрили Сімферополі СІЗО № 2. Ірину Горобцову перевели туди. Там, каже її сестра, умови ще гірші: навіть вікно зафарбоване, тож денного світла немає. У камерах СІЗО № 2 також немає душу, помитися можна тільки раз на тиждень у “банний день”.

“Зізнання” і незаконний суд над Іриною

Майже два роки росіяни не висували Ірині Горобцовій жодних обвинувачень, не давали їй листуватися з рідними й отримувати від них передачі. Також жінці брехали, що близьким на неї начхати, та змусили підписати “зізнання у злочинах”. Лише після цього, у березні 2024-го, росіяни пустили до неї адвокатів. Тоді, каже Олена, у сестри сталась істерика: Ірина зрозуміла, що окупанти впродовж двох років брехали їй, бо насправді весь цей час близькі намагаються визволити жінку з полону.

Після підписання “зізнань” окупанти порушили проти Горобцової провадження за статтею “шпигунство”: нібито вона збирала інформацію про пересування військ РФ у Херсоні. Також вони стверджують, що схопили Горобцову “під час спроби перетину кордону” й утримують її з 27 березня 2024 року, заперечення адвоката ігнорують.

28 березня в Сімферополі Ірину незаконно засудили до 20 років позбавлення волі. Згодом було ще кілька так званих засідань, під час яких термін ув’язнення скоротили до 10,5 років. Утім окупанти засекретили провадження проти Ірини, закрили “суди” навіть від адвокатів, тому її рідні не знають жодних подробиць.

Ірина Горобцова за гратами під час судового засідання в Сімферополі

Після першого “засідання”, яке відбулося 28 березня, Ірину повернули із СІЗО № 2 Сімферополя до СІЗО № 1. Тепер їй нарешті дозволили лежати вдень, отримувати передачі та писати листи рідним.

— У неї є бажання писати дуже часто, але не вистачає ручок. Напевно, там якісь обмеження, тому листи затримуються, — розповідає Олена, сестра Горобцової.

Вона додає, що Ірина пригнічена. За час незаконного утримання жінка неодноразово хворіла, але медичну допомогу їй надали лише раз. Нині Олена Корній комунікує з Міжнародним комітетом Червоного Хреста, щоб той отримав від РФ підтвердження полону Ірини. Також вона звертається до інших міжнародних і українських органів та організацій, щоб ті допомогли їй якнайшвидше звільнити сестру.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
На Херсонщині росіяни закрили у підвалі онкохворого пенсіонера і пʼять днів морили його голодом

Селище Дніпровське розташоване на правобережжі Херсонщини, трохи більш як за 20 км від Херсона. Коли почалася повномасштабна війна РФ проти України, росіяни його окупували. Загарбники почали вдиратися у домівки місцевих, незаконно обшукували їх, перевіряли документи. Заходили вони й до пенсіонера Павла Мурашева.

19 Листопада 2024

Насильницькі зникнення
Вирізали ножем по тілу і гасили об нього недопалки — страшні подробиці знущань над мешканцем Голої Пристані 

Григорій Головко, 41-річний підприємець із окупованої ворогом Голої Пристані на Херсонщині, у найменших деталях памʼятає події того страшного дня, коли росіяни позбавили його волі. За сім місяців і три дні незаконного утримання його відпустили. Після цього разом із родиною чоловік виїхав на підконтрольну Україні територію.   

18 Листопада 2024

Насильницькі зникнення
Полювання на цивільних: як і чому Росія викрадає українців

“Росія приховує тисячі українців у в'язницях і катівнях. Їхні рідні майже не мають підстав сподіватися на швидку зустріч”, — такими рядками починається стаття впливового німецького видання Frankfurter Allgemeine Zeitung, опублікована у серпні цього року. Вона розповідає історії трьох звичайних українських родин, які або пережили насильнецьке викрадення під час окупації, або ж досі чекають на повернення рідних додому.

14 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Війна проти цивільних: РФ фабрикує образ українців як ворогів, — Любов Смачило

РФ воює не лише з українськими військовими, як того вимагає міжнародне право, вона воює і з українським суспільством, його світоглядом і цінностями. Штучно сфабрикований образ українського «ворога» поставив під приціл російських військових будь-яку цивільну особу — громадянина України, яка активно не поділяє ідеологію «руського міра».

27 Листопада 2024

Cards
Олексій Кравець

Олексій Кравець Дата зникнення: 22 січня 2023 року Місце зникнення: с. Софіївка, Херсонська область   Олексій Кравець […]

25 Листопада 2024

Військовополонені
Проти України на боці Росії воюють громадяни Ірану, Єгипту, Бразилії, Сомалі, Куби та Шрі-Ланки – Усов

В українському полоні перебувають громадяни дев’яти незахідних країн, які воювали на боці Російської Федерації, і держава-агресорка не зверталася до України, щоб їх повернути. Про це 21 листопада заявив Дмитро Усов, секретар українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, під час однієї з панелей конференції Crimea Global 2024.

22 Листопада 2024

Більше публікацій