Send Lette
Війна і правосуддя

Росіяни затримують людей, які намагаються виїхати з-під окупації: в Армянську викрали далекобійника Ігоря Бондаренка

Херсонця Ігоря Бондаренка російські військові затримали на КПП в Армянську 10 серпня. Чоловік від початку окупації жив у Херсоні і не зважувався виїхати. Зрештою, вирішив їхати з приватним перевізником до окупованого Криму, а звідти – до Грузії. Ігор став єдиним пасажиром з автобуса, якого не пропустили далі росіяни.

Журналісти МІПЛ дізнавалися, що відомо про цю ситуацію, та де і чому можуть утримувати Ігоря Бондаренка.

Ігор Бондаренко. Фото МІПЛ

Приїхав у Херсон з-за кордону

Останні кілька років Ігор Бондаренко працював далекобійником закордоном. Напередодні повномасштабного вторгнення повернувся в Україну – мав проблеми зі здоров’ям. 

Його сестра, Інга, розповідає, що за освітою Ігор психолог. Раніше працював актором та трохи на телебаченні, а потім переїхав до Польщі. 

Коли почалося вторгнення і російські війська окупували Херсон, Ігор залишився разом з родиною заблокований у місті. Лише в червні зміг відправити свою дружину з сином – вони виїжджали через Крим у Грузію.  

Тоді чоловік залишився в Херсоні сам і не зважувався їхати, незважаючи на вмовляння рідних. Такі думки в нього з’явилися у серпні, коли, каже Інга, росіяни посилили контроль на пропускних пунктах.

Перевірили телефон і затримали

10 серпня Ігор вирушив у дорогу. Взяв з собою переноску з котом. Рідних чоловік попередив, що поки їхатиме через Крим, зв’язку з ним не буде, тому просив не хвилюватися.  

Наступного дня Інга написала перевізникам. Ті сказали: він їде, з ним усе добре. Лише на третій день вдалося знайти чоловіка, який їхав тим самим автобусом, що й Ігор. 

“Цей чоловік дуже боявся виїжджати, але його пропустили. Він розповів, що на КПП затримали спочатку Ігоря і ще одного хлопця з ним. Через 40 хвилин того хлопця відпустили, він повернувся в автобус, а мій брат – ні”, – каже Інга.

Чоловік розповів їй, що росіяни на КПП досить ретельно перевіряли телефони. Особливу “увагу” вони приділяли чоловікам – роздягали їх, дивилися татуювання. Жінок теж перевіряли, але не настільки прискіпливо.

Що саме могли російські військові знайти в телефоні Ігоря, Інга не знає. Вона впевнена, її брат почистив телефон перед поїздкою і повидаляв файли, які могли б насторожити росіян. 

“Не хвилюйся, все добре”

Лише на п’ятий день після затримання Ігоря, його телефон з’явився у мережі. Тоді дружина та сестра отримали повідомлення, на кшталт: “Все добре, не хвилюйся”. 

Дружина при цьому змогла перевірити, чи дійсно людина, яка це написала – її чоловік. Вона запитала в нього кодове слово, яке міг знати тільки Ігор, і він його назвав. Однак, чи не було це під примусом з боку росіян, невідомо. 

Де нині тримають чоловіка, його рідні не знають. Вони наголошують: Ігор не має відношення до Збройних сил України та армії, а є цивільною людиною. Його утримання є незаконним та порушує міжнародне право. 

—————

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини

 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
В Україні вперше з 2022 року виправдали звинувачену у держзраді — великий репортаж МІПЛ про справу

МІПЛ понад рік відстежувала судовий процес над Світланою Оголь з Миколаївщини. Її обвинувачували в державній зраді за те, що вона нібито здала росіянам ветерана АТО, якого вони закатували разом зі ще одним чоловіком. Зрештою суд визнав, що нічого з переліченого Оголь не робила. Її виправдали та відразу ж звільнили. Оголь провела в СІЗО понад два роки.

18 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Спецоперація “Синиця”, блогер в ЄС та робота на ФСБ з “Укроборонпрому”: 73 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

15 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Майже 80 російських воєнних злочинців засуджено за катування українців — прокурор Бєлоусов    

МІПЛ розпитала Юрія Бєлоусова, який очолює Департамент війни ОГП, про те, навіщо судити тих, кого немає на лаві підсудних, про невиправдані очікування суспільства від МКС і чому він проти змін законодавства, які б дозволили судам враховувати свідчення, задокументовані правозахисниками.

13 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Систематичне порушення РФ Женевських конвенцій — злочин проти людяності, — правозахисники

Практики жорстокого поводження і порушення прав українських військовополонених Російська Федерація застосовує від початку збройного конфлікту в Україні. З 2014 року методи РФ не змінилися, а стали більш масовими. У такій поведінці росіян простежується державна політика.

21 Листопада 2024

Адвокація
Друга міжнародна конференція “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” стартувала

Сьогодні, 21 листопада, з урочистої церемонії відкриття розпочалася конференція "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South”, яка зібрала на одному майданчику понад 100 учасників, серед яких лідери громадської думки, експерти, журналісти, урядовці, представники дипломатичного корпусу.

21 Листопада 2024

Адвокація
Трагедія у Ягідному та мотивація постраждалих: іноземні делегати конференції Crimea Global відвідали Чернігівщину

21 листопада у Києві розпочалась Друга міжнародна конференція "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South". Окрім дискусійних панелей в рамках конференції відбулися кілька спеціальний заходів. Один з них присвятили мотивації потерпілих у процесі правосуддя. Організатороми події стали Медійна ініціатива за права людини та Освітній дім прав людини в Чернігові.

21 Листопада 2024

Більше публікацій