Send Lette
Війна і правосуддя

Росіяни затримують людей, які намагаються виїхати з-під окупації: в Армянську викрали далекобійника Ігоря Бондаренка

Херсонця Ігоря Бондаренка російські військові затримали на КПП в Армянську 10 серпня. Чоловік від початку окупації жив у Херсоні і не зважувався виїхати. Зрештою, вирішив їхати з приватним перевізником до окупованого Криму, а звідти – до Грузії. Ігор став єдиним пасажиром з автобуса, якого не пропустили далі росіяни.

Журналісти МІПЛ дізнавалися, що відомо про цю ситуацію, та де і чому можуть утримувати Ігоря Бондаренка.

Ігор Бондаренко. Фото МІПЛ

Приїхав у Херсон з-за кордону

Останні кілька років Ігор Бондаренко працював далекобійником закордоном. Напередодні повномасштабного вторгнення повернувся в Україну – мав проблеми зі здоров’ям. 

Його сестра, Інга, розповідає, що за освітою Ігор психолог. Раніше працював актором та трохи на телебаченні, а потім переїхав до Польщі. 

Коли почалося вторгнення і російські війська окупували Херсон, Ігор залишився разом з родиною заблокований у місті. Лише в червні зміг відправити свою дружину з сином – вони виїжджали через Крим у Грузію.  

Тоді чоловік залишився в Херсоні сам і не зважувався їхати, незважаючи на вмовляння рідних. Такі думки в нього з’явилися у серпні, коли, каже Інга, росіяни посилили контроль на пропускних пунктах.

Перевірили телефон і затримали

10 серпня Ігор вирушив у дорогу. Взяв з собою переноску з котом. Рідних чоловік попередив, що поки їхатиме через Крим, зв’язку з ним не буде, тому просив не хвилюватися.  

Наступного дня Інга написала перевізникам. Ті сказали: він їде, з ним усе добре. Лише на третій день вдалося знайти чоловіка, який їхав тим самим автобусом, що й Ігор. 

“Цей чоловік дуже боявся виїжджати, але його пропустили. Він розповів, що на КПП затримали спочатку Ігоря і ще одного хлопця з ним. Через 40 хвилин того хлопця відпустили, він повернувся в автобус, а мій брат – ні”, – каже Інга.

Чоловік розповів їй, що росіяни на КПП досить ретельно перевіряли телефони. Особливу “увагу” вони приділяли чоловікам – роздягали їх, дивилися татуювання. Жінок теж перевіряли, але не настільки прискіпливо.

Що саме могли російські військові знайти в телефоні Ігоря, Інга не знає. Вона впевнена, її брат почистив телефон перед поїздкою і повидаляв файли, які могли б насторожити росіян. 

“Не хвилюйся, все добре”

Лише на п’ятий день після затримання Ігоря, його телефон з’явився у мережі. Тоді дружина та сестра отримали повідомлення, на кшталт: “Все добре, не хвилюйся”. 

Дружина при цьому змогла перевірити, чи дійсно людина, яка це написала – її чоловік. Вона запитала в нього кодове слово, яке міг знати тільки Ігор, і він його назвав. Однак, чи не було це під примусом з боку росіян, невідомо. 

Де нині тримають чоловіка, його рідні не знають. Вони наголошують: Ігор не має відношення до Збройних сил України та армії, а є цивільною людиною. Його утримання є незаконним та порушує міжнародне право. 

—————

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини

 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Суд над жінкою, яка допомагала росіянам вивезти дітей до Криму. І ще 105 справ наступного тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

3 Травня 2025

Війна і правосуддя
У Харкові слухають справу про замах на голову ОВА Синєгубова. Обвинувачений заперечує українське громадянство

Олександра Голуба затримали в електричні 23 жовтня в 2024 році. Його підозрюють у кількох злочинах, вчинених у 2024-му. Тоді в березні він нібито застрелив командира мінометного взводу 125-ї бригади ТрО, у жовтні в Шевченківському районі Харкова підірвав двері будівлі МСЕК і згодом підпалив два авто військових неподалік.

30 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У Києві судитимуть звільненого військовополоненого за співпрацю з Росією: ще 100 справ наступного тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

25 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Більше публікацій