Росіяни затримують людей, які намагаються виїхати з-під окупації: в Армянську викрали далекобійника Ігоря Бондаренка
Херсонця Ігоря Бондаренка російські військові затримали на КПП в Армянську 10 серпня. Чоловік від початку окупації жив у Херсоні і не зважувався виїхати. Зрештою, вирішив їхати з приватним перевізником до окупованого Криму, а звідти – до Грузії. Ігор став єдиним пасажиром з автобуса, якого не пропустили далі росіяни.
Журналісти МІПЛ дізнавалися, що відомо про цю ситуацію, та де і чому можуть утримувати Ігоря Бондаренка.
Приїхав у Херсон з-за кордону
Останні кілька років Ігор Бондаренко працював далекобійником закордоном. Напередодні повномасштабного вторгнення повернувся в Україну – мав проблеми зі здоров’ям.
Його сестра, Інга, розповідає, що за освітою Ігор психолог. Раніше працював актором та трохи на телебаченні, а потім переїхав до Польщі.
Коли почалося вторгнення і російські війська окупували Херсон, Ігор залишився разом з родиною заблокований у місті. Лише в червні зміг відправити свою дружину з сином – вони виїжджали через Крим у Грузію.
Тоді чоловік залишився в Херсоні сам і не зважувався їхати, незважаючи на вмовляння рідних. Такі думки в нього з’явилися у серпні, коли, каже Інга, росіяни посилили контроль на пропускних пунктах.
Перевірили телефон і затримали
10 серпня Ігор вирушив у дорогу. Взяв з собою переноску з котом. Рідних чоловік попередив, що поки їхатиме через Крим, зв’язку з ним не буде, тому просив не хвилюватися.
Наступного дня Інга написала перевізникам. Ті сказали: він їде, з ним усе добре. Лише на третій день вдалося знайти чоловіка, який їхав тим самим автобусом, що й Ігор.
“Цей чоловік дуже боявся виїжджати, але його пропустили. Він розповів, що на КПП затримали спочатку Ігоря і ще одного хлопця з ним. Через 40 хвилин того хлопця відпустили, він повернувся в автобус, а мій брат – ні”, – каже Інга.
Чоловік розповів їй, що росіяни на КПП досить ретельно перевіряли телефони. Особливу “увагу” вони приділяли чоловікам – роздягали їх, дивилися татуювання. Жінок теж перевіряли, але не настільки прискіпливо.
Що саме могли російські військові знайти в телефоні Ігоря, Інга не знає. Вона впевнена, її брат почистив телефон перед поїздкою і повидаляв файли, які могли б насторожити росіян.
“Не хвилюйся, все добре”
Лише на п’ятий день після затримання Ігоря, його телефон з’явився у мережі. Тоді дружина та сестра отримали повідомлення, на кшталт: “Все добре, не хвилюйся”.
Дружина при цьому змогла перевірити, чи дійсно людина, яка це написала – її чоловік. Вона запитала в нього кодове слово, яке міг знати тільки Ігор, і він його назвав. Однак, чи не було це під примусом з боку росіян, невідомо.
Де нині тримають чоловіка, його рідні не знають. Вони наголошують: Ігор не має відношення до Збройних сил України та армії, а є цивільною людиною. Його утримання є незаконним та порушує міжнародне право.
—————
Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини