Війна і правосуддя

Росіяни затримують людей, які намагаються виїхати з-під окупації: в Армянську викрали далекобійника Ігоря Бондаренка

Херсонця Ігоря Бондаренка російські військові затримали на КПП в Армянську 10 серпня. Чоловік від початку окупації жив у Херсоні і не зважувався виїхати. Зрештою, вирішив їхати з приватним перевізником до окупованого Криму, а звідти – до Грузії. Ігор став єдиним пасажиром з автобуса, якого не пропустили далі росіяни.

Журналісти МІПЛ дізнавалися, що відомо про цю ситуацію, та де і чому можуть утримувати Ігоря Бондаренка.

Ігор Бондаренко. Фото МІПЛ

Приїхав у Херсон з-за кордону

Останні кілька років Ігор Бондаренко працював далекобійником закордоном. Напередодні повномасштабного вторгнення повернувся в Україну – мав проблеми зі здоров’ям. 

Його сестра, Інга, розповідає, що за освітою Ігор психолог. Раніше працював актором та трохи на телебаченні, а потім переїхав до Польщі. 

Коли почалося вторгнення і російські війська окупували Херсон, Ігор залишився разом з родиною заблокований у місті. Лише в червні зміг відправити свою дружину з сином – вони виїжджали через Крим у Грузію.  

Тоді чоловік залишився в Херсоні сам і не зважувався їхати, незважаючи на вмовляння рідних. Такі думки в нього з’явилися у серпні, коли, каже Інга, росіяни посилили контроль на пропускних пунктах.

Перевірили телефон і затримали

10 серпня Ігор вирушив у дорогу. Взяв з собою переноску з котом. Рідних чоловік попередив, що поки їхатиме через Крим, зв’язку з ним не буде, тому просив не хвилюватися.  

Наступного дня Інга написала перевізникам. Ті сказали: він їде, з ним усе добре. Лише на третій день вдалося знайти чоловіка, який їхав тим самим автобусом, що й Ігор. 

“Цей чоловік дуже боявся виїжджати, але його пропустили. Він розповів, що на КПП затримали спочатку Ігоря і ще одного хлопця з ним. Через 40 хвилин того хлопця відпустили, він повернувся в автобус, а мій брат – ні”, – каже Інга.

Чоловік розповів їй, що росіяни на КПП досить ретельно перевіряли телефони. Особливу “увагу” вони приділяли чоловікам – роздягали їх, дивилися татуювання. Жінок теж перевіряли, але не настільки прискіпливо.

Що саме могли російські військові знайти в телефоні Ігоря, Інга не знає. Вона впевнена, її брат почистив телефон перед поїздкою і повидаляв файли, які могли б насторожити росіян. 

“Не хвилюйся, все добре”

Лише на п’ятий день після затримання Ігоря, його телефон з’явився у мережі. Тоді дружина та сестра отримали повідомлення, на кшталт: “Все добре, не хвилюйся”. 

Дружина при цьому змогла перевірити, чи дійсно людина, яка це написала – її чоловік. Вона запитала в нього кодове слово, яке міг знати тільки Ігор, і він його назвав. Однак, чи не було це під примусом з боку росіян, невідомо. 

Де нині тримають чоловіка, його рідні не знають. Вони наголошують: Ігор не має відношення до Збройних сил України та армії, а є цивільною людиною. Його утримання є незаконним та порушує міжнародне право. 

—————

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини

 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
За терор у Ягідному — 12 років вʼязниці. Суд покарав воєнних злочинців з Росії: як їх судили і довели вину

Ще в травні минулого року журналісти МІПЛ писали про знущання з мешканців села Ягідне, що на Чернігівщині, […]

26 Січня 2023

Війна і правосуддя
За що судять колаборантів: вісім вироків очима юристів

Українські суди ухвалили десятки вироків за колабораційну діяльність — ст. 111-1. Вивчивши частину з них, журналісти МІПЛ […]

20 Січня 2023

Війна і правосуддя
Перші вироки року і зрушена з місця справа про катування під Броварами

Українські суди у 2023 році вже ухвалити кілька вироків щодо злочинів, пов’язаних із російським вторгненням в Україну. МІПЛ констатує, що покарання отримують здебільшого колаборанти. А ось справи щодо катувань та вбивств цивільних російськими військовими просуваються складніше.

17 Січня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах