Send Lette
Війна і правосуддя

Розстріл авто на Чернігівщині. Чернігівський районний суд дослідив письмові матеріали й опитав свідків у справі російських військових

Владислав Донгак і Артем Терешенков — військові 2-го окремого танкового полку 90-ої танкової дивізії 41-ої загальновійськової армії Центрального військового округу. У лютому 2022 року вони окупували Чернігівщину. Слідство вважає, що вони розстріляли цивільне авто, через що загинуло двоє людей. Донгака і Терешенкова обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни — стаття 438 КК України.

В обмеженому доступі

Родини Олександра Боброва та Любові Харечко 24-го лютого виїхали з Чернігова до села Рогощі, де мали дачу. У другій половині дня в село заїхали російські війська. Третього березня родини вирішили виїжджати з села. 

За кермом був Олександр, попереду сиділа Любов, позаду — її син Валерій, дружина Олександра Ірина, їхня донька Катерина і племінниця Поліна. Коли родина рушила від будинку, побачила колону розстріляної російської техніки — Олександр уповільнив рух. Росіяни ж почали стріляти по цивільному автомобілю. Олександр і Любов загинули.  

Обстріляний росіянами автомобіль. Фото: поліція Чернігівської області

Третього червня 2024 року суд не дозволив журналістам бути у залі засідання під час допиту потерпілих. Прокурор пояснив, що судово-психологічні експертизи визнали пережиті події травмуючими для потерпілих, тож аби мінімізувати стрес, тиск і захистити їхній стан, суд вирішив проводити допити за якнайменшої кількості присутніх у залі.

Вбивство та вибачення 

Двадцять третього липня суд допитав свідків у справі та дослідив письмові матеріали, зокрема відео слідчих експериментів. Під час слідчого експерименту потерпіла Ірина, яка була в авто, показала дорогу, по якій вони їхали. На відео вона описує: 

— Ми побачили колону російської техніки, її було багато й вона горіла. Ми зупинились і після цього у нас почали стріляти. До нас підбігло близько десяти людей. Ми всі пригнулись. Вони прибігли до нас і стріляли з автоматів.

— Я побачила з лівого боку бронетранспортер, який летів до нас із великою швидкістю. Потім різко зупинився, оскільки один із них підняв руку. Зараз мені вже давали фотокартки на впізнання і я знаю, що прізвище цього росіянина Донгак. Він керував цієї групою й зупинив авто. Нас витягли з машини і тоді я побачила по кольору, що Люба мертва. Нас поклали на землю, а потім відвели в будинок, який охороняли російські військові. Коли я спитала у військових, чи живий мій чоловік, то він відповів, що ні. Донька почала кричати. Той, що охороняв, вибачався. Я так зрозуміла, що він вибачається за те, що стріляв. Після того я вже попросила тачку й ми перенесли тіла. 

Владислав Донгак, російській військовий. Фото: russian-torturers.com

На відео слідчий уточнив:

— Із ваших слів, стріляли кілька людей. За що саме вибачався Терещенков?

— Я думаю, що він вибачився саме за те, що він вбив мого чоловіка. 

Свідчення

Першого допитали Віктора Григоруся з села Рогощі. Свідок розповів, що в село росіяни зайшли у другій половині дня 24-го лютого 2022 року. Він запропонував потерпілим поїсти і погрітись, оскільки вони не могли зробити це на дачі. До третього числа вони жили у Віктора, поки не вирішили евакуюватися. 

— Десь у половині третього вони зібрались і виїхали. Пострілів я не чув, а о 9 годині вечора прийшла Ірина. У неї був білий ватник весь у крові. Вона сказала, що вбили Сашу й Любу. Сказала, що тяжко доставити мертвих людей. Я поїхав і повантажив їх.

— Чи розповідав хтось із потерпілих, що вони конкретно когось бачили, хто стріляв? — уточнив захисник Валентин Лєсков.

— Конкретно ні. Просто сказали, що були постріли.

Свідок Польовик Петро — чернігівець, але зараз живе у селі. Його будинок розташований за 500 метрів від місця розстрілу авто.  

— Я б його зупинив, — сказав на допиті Польовик, — але я думав, що пройшли танки і йде російський тягач. Через паркан побачив, що летять кулі по даху машини. Ніхто не знав, що сталося, поки до мене не прийшла сусідка і не попросила перенести трупи.

Допит свідків. Фото: МІПЛ

Ще один свідок, Віра Опанасенко, розповіла, що в лютому 2022 року допомагала з їжею людям, які приїхали в село, аби сховатись — так і познайомилась із потерпілими. Третього числа під вечір жінка біля будинку зустріла Валерія із забинтованою рукою разом із Катериною й Поліною. 

— Валера був із забинтованою рукою в шоковому стані, попросив тачку, — розповіла вона. — Я подумала, можливо, якісь речі потрібно перевезти. За певний час прийшла Ірина Анатоліївна й попросила тачку. Вона сказала, що вбили Олександра й Любов. Ми пішли разом. Любу поклали на щит і тягли. Як ми тягнули — я просто не знаю. Там складна глиняна дорога. Прийшов Віктор Михайлович із Валерою і ми потягнули Любу до сараю. І потім поїхали по Сашу. Він лежав у машині. 

— У чому вони були одягнені?— уточнив прокурор.

Артем Терешенков, російський військовий. Фото: Офіс генерального прокурора

— Не пам’ятаю, у чому вони були одягнені. Але коли на наступній день їх хоронили, — плачучи свідчила Опанасенко, — то ніколи не бачила таких брудних покійників.

На наступному засіданні планують допити решту свідків. 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Обман ТЦК, розстріл військовополоненого і потерпілий, обвинувачений у держзраді: 67 справ щодо війни, за якими стежимо наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

13 Вересня 2024

Війна і правосуддя
МІПЛ підписала меморандум із ОГПУ, яким впроваджуються стандарти документування воєнних злочинів

Такий меморандум про взаєморозуміння та співпрацю з Офісом Генерального прокурора під час стратегічної сесії Міжнародної ради експертів Генпрокурор Андрій Костін підписав із кількома організаціями громадянського суспільства. 

11 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Український суд засудив Дубінського, який збив малайзійський “боїнг”, за тероризм, а не воєнний злочин 

В Україні Дубінського засудили не за збиття “Боїнга-777” рейсу МН17, що летів із Амстердама у Куала-Лумпур, а за ведення агресивної війни та участь у терористичній організації “ДНР”. Експерти наголошують, що це — помилкова кваліфікація. Чому це важливо і як вирок відрізняється від того, який виніс Окружний суд Гааги — в аналітиці МІПЛ.

10 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Cards
Дмитро Богаєвський 

Дмитро Богаєвський  Дата зникнення: 17 березня 2022 року Місце зникнення: Глібівка, Київська область Дмитро Богаєвський — підприємець […]

16 Вересня 2024

Військовополонені
Мати азовця Ярослава Козирєва: “Я дійшла до стану, коли не розуміла, навіщо вставати з ліжка”. Історія полону

“Мої ранки починаються з молитви до Бога, щоб він його зміцнив, захистив від злих людей і катувань. І це останнє, про що я думаю перед сном”, — говорить крізь сльози Ірина Козирєва, мати військовослужбовця бригади “Азов”. Її син Ярослав уже 29 місяць перебуває у російському полоні, хоча за нормами Женевських конвенцій мав бути обміняний ще два роки тому.   

16 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Обман ТЦК, розстріл військовополоненого і потерпілий, обвинувачений у держзраді: 67 справ щодо війни, за якими стежимо наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

13 Вересня 2024

Більше публікацій