Send Lette
Інші воєнні злочини

“Розуміла, що не виживу. Думала, у чоловіка легші поранення” — мешканка Ізюму про окупацію і примусове вивезення до Росії

Мешканка Ізюма Наталія Костенко навесні 2022 року втратила чоловіка — він зазнав поранення внаслідок російського обстрілу. Наталія теж постраждала від атаки окупантів: жінці перебило ноги. Без дозволу її вивезли до Росії, де не надавали адекватного лікування. Про окупацію, поранення та російські поневіряння  Наталія розповіла в інтерв’ю МІПЛ.

Наталія пригадує той вечір, коли з чоловіком потрапили під обстріл. Каже, сиділи у альтанці сусіда, який прихистив подружжя  — будинок Наталії на той час уже був частково зруйнований. “Був обстріл касетними снарядами. Найсильніше поранило мене, у мене були перебиті обидві ноги, я сиділа в калюжі крові. Чоловік якось до мене присунувся, подав мені рушник, я сама собі перев’язала ноги, бо він не міг цього зробити”, — розповідає Наталія.

Машини, щоб доїхати до лікарні, не було — автівки також знищило під час обстрілу. Тож по допомогу довелося звернутися до росіян. Ті відвезли поранених до лікарні. “Чоловіка поклали на ноші. Памятаю лише, що я сильно кричала і прощалася. Розуміла, що я не виживу, думала, що у чоловіка значно легші поранення”,  — пригадує жінка. 

Далі Наталію розлучили із чоловіком та без її дозволу транспортували гелікоптером до Росії — у Білгородську область. Жінку прооперували та відвезли до однієї з районних лікарень. Там разом із Наталією було ще кількадесят мешканців Ізюма — поранених через  обстріли. Українці не отримували у російській лікарні ні адекватного лікування, ні навіть нормального ставлення. 

Апарати Ілізарова, які стояли 3 місяці, вже треба було знімати, надавати якусь допомогу, бо у дівчат ноги починали гнити, але допомоги не було. Завідувач відділення приходив до нас і починав з одного: у вас там живуть нацисти”, — ділиться спогадами Наталія.

У вересні минулого року завдяки волонтерам жінці вдалося повернутися до України. “Кожен з нас, хто був у окупації, отримав поранення, пережив цей біль, кожен хоче повернутися в своє рідне місто і хоче жити звичним життям. Я теж сподіваюся повернутися в свій Ізюм, бо нас там чекає наша рідна земля, бо кожен з нас любить свою батьківщину”,  — каже Наталія.

Відео підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду “Відродження” в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Відео відображає позицію організації МІПЛ і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження” та Європейського Союзу.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Росія посилила вербовку українських дітей для війни проти України

Російські спецслужби вербують українських дітей для підпалів інфраструктури і машин військових. Викритим дітям переважно інкримінують скоєння диверсії чи терористичного акту. Таку ж кваліфікацію визначають тим вербувальникам із Росії, яких ідентифікувало слідство. Втім, експерти з МГП наполягають: насправді організатори вчиняють воєнний злочин. 

4 Травня 2025

Війна і правосуддя
Реєстр збитків для України: як українцям домогтися компенсації від Росії

Реєстр збитків для України, створений за ініціативи Ради Європи, запрацював у травні 2023 року. Однак більшість категорій для подання заяв на відшкодування відкрилися нещодавно. Деякі українці дещо скептично ставляться до появи ще одного Реєстру. Медійна ініціатива за права людини роз'яснює його роботу та пояснює, чому варто подати до нього заяву.

14 Квітня 2025

Інші воєнні злочини
Росіяни засудили до 19 років ув’язнення інженера Запорізької АЕС Сергія Потинга

26 березня російський суд засудив працівника Запорізької АЕС Сергія Потинга до 19 років колонії. Його звинуватили в незаконному зберіганні зброї та намаганні підірвати автівку представника силових структур Росії (ст. 222, 205, 30 КК РФ). До вироку чоловік майже два роки перебував у російській вʼязниці. Перед тим окупанти викрадали його рідних, аби ті розповіли, де Сергій переховується.

26 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Україні судитимуть жінку, яка допомагала росіянам вивезти дітей до Криму. І ще 105 справ у судах

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

9 Травня 2025

Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Більше публікацій