Send Lette
Інші воєнні злочини

“Розуміла, що не виживу. Думала, у чоловіка легші поранення” — мешканка Ізюму про окупацію і примусове вивезення до Росії

Мешканка Ізюма Наталія Костенко навесні 2022 року втратила чоловіка — він зазнав поранення внаслідок російського обстрілу. Наталія теж постраждала від атаки окупантів: жінці перебило ноги. Без дозволу її вивезли до Росії, де не надавали адекватного лікування. Про окупацію, поранення та російські поневіряння  Наталія розповіла в інтерв’ю МІПЛ.

Наталія пригадує той вечір, коли з чоловіком потрапили під обстріл. Каже, сиділи у альтанці сусіда, який прихистив подружжя  — будинок Наталії на той час уже був частково зруйнований. “Був обстріл касетними снарядами. Найсильніше поранило мене, у мене були перебиті обидві ноги, я сиділа в калюжі крові. Чоловік якось до мене присунувся, подав мені рушник, я сама собі перев’язала ноги, бо він не міг цього зробити”, — розповідає Наталія.

Машини, щоб доїхати до лікарні, не було — автівки також знищило під час обстрілу. Тож по допомогу довелося звернутися до росіян. Ті відвезли поранених до лікарні. “Чоловіка поклали на ноші. Памятаю лише, що я сильно кричала і прощалася. Розуміла, що я не виживу, думала, що у чоловіка значно легші поранення”,  — пригадує жінка. 

Далі Наталію розлучили із чоловіком та без її дозволу транспортували гелікоптером до Росії — у Білгородську область. Жінку прооперували та відвезли до однієї з районних лікарень. Там разом із Наталією було ще кількадесят мешканців Ізюма — поранених через  обстріли. Українці не отримували у російській лікарні ні адекватного лікування, ні навіть нормального ставлення. 

Апарати Ілізарова, які стояли 3 місяці, вже треба було знімати, надавати якусь допомогу, бо у дівчат ноги починали гнити, але допомоги не було. Завідувач відділення приходив до нас і починав з одного: у вас там живуть нацисти”, — ділиться спогадами Наталія.

У вересні минулого року завдяки волонтерам жінці вдалося повернутися до України. “Кожен з нас, хто був у окупації, отримав поранення, пережив цей біль, кожен хоче повернутися в своє рідне місто і хоче жити звичним життям. Я теж сподіваюся повернутися в свій Ізюм, бо нас там чекає наша рідна земля, бо кожен з нас любить свою батьківщину”,  — каже Наталія.

Відео підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду “Відродження” в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Відео відображає позицію організації МІПЛ і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження” та Європейського Союзу.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Сліди війни на кожному фасаді: репортаж із Сараєва, де воєнні злочинці подібно Росії казали, що вбиті діти — це вигадка

На запрошення Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти українська делегація, яка складалася з представників громадських організацій, родин зниклих безвісти та державний органів, відвідала Боснію та Герцеговину, аби обмінятися досвідом.

12 Червня 2025

Інші воєнні злочини
Москва стверджує, що не утримує в полоні українських цивільних, але лише за 15 днів травня затримала і засудила 19

Майже всю першу половину травня російські чиновники, зокрема співробітники репресивного апарату, були зайняті святкуванням радянського Дня Перемоги. Навіть у цих умовах на окупованих українських територіях і в Росії вони продовжували затримувати і засуджувати громадян України.

23 Травня 2025

Інші воєнні злочини
Росія посилила вербовку українських дітей для війни проти України

Російські спецслужби вербують українських дітей для підпалів інфраструктури і машин військових. Викритим дітям переважно інкримінують скоєння диверсії чи терористичного акту. Таку ж кваліфікацію визначають тим вербувальникам із Росії, яких ідентифікувало слідство. Втім, експерти з МГП наполягають: насправді організатори вчиняють воєнний злочин. 

4 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
Справа десяти років. Як деенерівців засудили за тероризм замість воєнного злочину

МІПЛ відстежувала справу від самого початку та розповідає про десятирічний шлях судового процесу. На прикладі цієї справи ми бачимо, як до повномасштабної війни воєнні злочини помилково кваліфікували як терористичні акти, а судова і правоохоронна система нібито не враховували, що агресія Росії проти України почалася ще в 2014-му. 

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Більше публікацій