Send Lette
Насильницькі зникнення

Самостійні пошуки: як Сергія Удовіченка, викраденого росіянами біля Балаклії, шукає брат

Агроном Сергій Удовіченко зник у середині березня в селі Байрак Балаклійського району. Чоловік приїхав туди в лютому, аби готуватися до сезону, не підозрюючи, що за лічені дні опиниться під окупацією. 

Вже майже пів року його шукає брат Олександр. Він зібрав усю можливу інформацію про його викрадення, але досі не знає, де саме росіяни утримують Сергія.

Про те, як і чому викрали чоловіка і яка найбільша проблема з поверненням цивільних людей додому — в матеріалі МІПЛ. 

“Ви його більше не побачите” 


Село Байрак розташоване поблизу річки Сіверський Донець. Населений пункт на кілька сотень людей приваблював російських військових стратегічним розташуванням — саме там вони планували перейти річку і рухатися в напрямку Гусарівки та Барвінкового.

Сергій Удовіченко приїхав туди незадовго до початку повномасштабного вторгнення на роботу. Коли почалися обстріли, залишився в селі перечікувати.

Агроном Сергій Удовіченко зник у середині березня в селі Байрак Балаклійського району. Фото надала родина зниклого

19 березня він зідзвонювався з братом. Казав йому, що збирається виїжджати. З того часу на зв’язок не виходив.

У квітні Олександру зателефонувала дівчина, що мала родичів у селі Байрак. Розповіла, що чоловіка, схожого за описом на його брата, росіяни викрали з його подвір’я.

“Троє росіян зайшли на подвір’я, дали йому дві фляги з водою і сказали нести. Куди — невідомо. Там була бабуся, сусідка, яка в них запитала: “Куди ви його ведете?” Вони відповіли: “Ви його більше не побачите”, — переповідає Олександр історію викрадення свого брата, яку знає від селян. 

Залишили всі документи і телефон 


Сусід Сергія після викрадення чоловіка зайшов до нього в будинок. Там знайшов  документи: паспорт і водійське посвідчення. Не забрали росіяни й телефон Сергія. 

Олександр відзначає: навіть те, що його брат народився в Росії і має відповідну позначку про це у паспорті, не вплинуло на росіян, які його викрали.

Сергій народився в Росії, але це не вплинуло на росіян, які його викрали

“Він народився в російському місті Орськ, — пояснює Олександр. — І хоч має українське громадянство, в паспорті в нього це зазначено. Але тоді там багато кого викрадали”. 

Сергій має проукраїнську позицію. Напередодні зникнення Олександр пояснював йому, що проявляти свою позицію в умовах окупації небезпечно. Він вважає, що брата викрали, бо росіяни там ледь не в кожному чоловікові бачили шпигуна. 

Системна проблема


“Я контактую з іншими родичами зниклих. Таких людей у Балаклії та районі дуже багато. Більшість достеменно не знає нічого, окрім дати зникнення”, — говорить Олександр Удовіченко. 

Він зазначає, що частину людей утримували в неволі відносно недовго, а потім відпускали. З чим це пов’язано, досі залишається загадкою. 

“Розслідування викрадення і утримання в полоні мого брата, як цивільної особи, веде поліція, — продовжує Олександр. — Але я розумію, що той обсяг злочинів, які повинні зафіксувати і розслідувати співробітники МВС, дуже великий. Як довго чекати результатів розслідування, невідомо, ніхто мені на це питання не може відповісти”.

Пошук і повернення з полону цивільних, на думку Олександра, наразі не має системного підходу. 

“Є органи і служби, але вони займаються як військовими, так і цивільними. Рекомендація здати аналіз ДНК і чекати на результати розслідування поліції мене не влаштовує. Я хочу дізнатися, де тримали мого брата, за що його забрали, що з ним робили, де він є”, — каже Олександр. 

Зараз чоловік опитує людей, яких росіяни утримували в неволі у Балаклії. Він підозрює, що спочатку його брата відвезли саме туди, а потім могли забрати до Росії. Однак підтверджень цьому він поки знайти не може. 

Артур Пріхно, МІПЛ

—————

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
На Херсонщині росіяни закрили у підвалі онкохворого пенсіонера і пʼять днів морили його голодом

Селище Дніпровське розташоване на правобережжі Херсонщини, трохи більш як за 20 км від Херсона. Коли почалася повномасштабна війна РФ проти України, росіяни його окупували. Загарбники почали вдиратися у домівки місцевих, незаконно обшукували їх, перевіряли документи. Заходили вони й до пенсіонера Павла Мурашева.

19 Листопада 2024

Насильницькі зникнення
Вирізали ножем по тілу і гасили об нього недопалки — страшні подробиці знущань над мешканцем Голої Пристані 

Григорій Головко, 41-річний підприємець із окупованої ворогом Голої Пристані на Херсонщині, у найменших деталях памʼятає події того страшного дня, коли росіяни позбавили його волі. За сім місяців і три дні незаконного утримання його відпустили. Після цього разом із родиною чоловік виїхав на підконтрольну Україні територію.   

18 Листопада 2024

Насильницькі зникнення
Полювання на цивільних: як і чому Росія викрадає українців

“Росія приховує тисячі українців у в'язницях і катівнях. Їхні рідні майже не мають підстав сподіватися на швидку зустріч”, — такими рядками починається стаття впливового німецького видання Frankfurter Allgemeine Zeitung, опублікована у серпні цього року. Вона розповідає історії трьох звичайних українських родин, які або пережили насильнецьке викрадення під час окупації, або ж досі чекають на повернення рідних додому.

14 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Систематичне порушення РФ Женевських конвенцій — злочин проти людяності, — правозахисники

Практики жорстокого поводження і порушення прав українських військовополонених Російська Федерація застосовує від початку збройного конфлікту в Україні. З 2014 року методи РФ не змінилися, а стали більш масовими. У такій поведінці росіян простежується державна політика.

21 Листопада 2024

Адвокація
Друга міжнародна конференція “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” стартувала

Сьогодні, 21 листопада, з урочистої церемонії відкриття розпочалася конференція "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South”, яка зібрала на одному майданчику понад 100 учасників, серед яких лідери громадської думки, експерти, журналісти, урядовці, представники дипломатичного корпусу.

21 Листопада 2024

Адвокація
Трагедія у Ягідному та мотивація постраждалих: іноземні делегати конференції Crimea Global відвідали Чернігівщину

21 листопада у Києві розпочалась Друга міжнародна конференція "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South". Окрім дискусійних панелей в рамках конференції відбулися кілька спеціальний заходів. Один з них присвятили мотивації потерпілих у процесі правосуддя. Організатороми події стали Медійна ініціатива за права людини та Освітній дім прав людини в Чернігові.

21 Листопада 2024

Більше публікацій