Сапера з “ДНР” взяли в полон і судять за державну зраду — нові судові анонси від МІПЛ

МІПЛ продовжує відбирати найцікавіші справи серед тисяч щотижневих слухань щодо міжнародних злочинів і злочинів проти основ національної безпеки. Останнього тижня липня публікуємо анонси та деталі 58 справ у різних регіонах країни. За посиланнями і в доданих файлах — таблиця з усіма справами.
Київщина
Криптовалюта для Росії. Максим Резніченко був директором департаменту, відповідального за підтримку інформаційних систем “Сенс-банк”, колишнього “Альфа-банк”. За даними слідства, він відкрив рахунок на криптовалютній платформі після початку повномасштабного вторгнення. Через нього чоловік переказував гроші на цифрові гаманці, які використовували окупанти. Правоохоронці затримали його вдома. Його обвинувачують у пособництві державі-агресору. Справа № 369/8667/25. Засідання призначено на 28 липня о 16:00 у Києво-Святошинському районному суді.
Ще 19 справ з Київщини — у таблиці МІПЛ: численні воєнні злочини періоду окупації, кримські судді, справа проти українських моряків, незаконний вирок азовцю в Росії, видача людей росіянам, підпал пожежної частини, працівник Кабміну, допомога російському пропагандисту, постачання продуктів для росіян на півдні України, спроба дискредитувати волонтерів, вподобання в соцмережах і лист до Пуіна.
Черкащина
Митрополит Черкаський і Канівський. Денис Снігірьов у 2020 році став архієпископом Черкаським і Канівським від РПЦ в Україні. Заявляв, що ця церква найбільш незалежна у світі, виступав проти створення ПЦУ. Наступного року став митрополитом, а у 2022-му — професором Київської духовної академії. Під його керівництвом на сайтах єпархії публікували матеріали з пропагандистських сайтів РПЦ, що прославляли ідеї рашизму, під час обшуку в чоловіка знайшли роздруківки цитат Путіна. Його обвинувачують у виправданні агресії РФ. Справа № 712/4813/23. Засідання призначено на 31 липня об 11:00 у Соснівському районному суді Черкас.
Ще одна справа з Черкащини — у таблиці МІПЛ: переписка з державним зрадником.
Миколаївщина
Дані про військових. Денис Первунін із Миколаєва, за версією слідства, у листопаді 2024 року він нібито почав передавати координати техніки та військових, що стояли біля школи. Частину даних супроводжував фото. У січні 2025-го він знову повідомив, що техніка на місці. Слідчі кажуть, що в телефоні чоловіка знайшли ці зображення та переписку. Його обвинувачують у несанкціонованому поширенню інформації про ЗСУ. Справа № 489/5058/25. Засідання призначено на 31 липня об 11:00 у Інгульському районному суді Миколаєва.
Одещина
Спільні навчання з НАТО і блокпости. Леонід Прядун — мешканець Одеси. Як каже обвинувачення, він має проросійські погляди, ще у 2014 році в Криму познайомився із представником ФСБ. На його прохання мав збирати інформацію про росіян, які служать в ЗСУ. Але повернувся до Одеси й не зміг роздобути такі дані. Далі ефесбешник просив його спостерігати за навчаннями українських ВМС з представниками НАТО. Чоловік переслав йому декілька фото з невстановлених джерел. Вже після повномасштабного вторгнення ефесбешник знову написав Прядуну. За завданням Прядун робив фото блокпостів в місті та повідомляв про військових, які там чергують. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 522/6898/22. Засідання призначено на 28 липня о 14:00 у Приморському районному суді Одеси.
Ще чотири справи з Одещини — у таблиці МІПЛ: тіктокер, полювання за HIMARS, підпал машин військових і волонтерів та працівник херсонської колонії.
Запоріжжя
Колишній полковник СБУ. Андрій Турко — колишній полковник СБУ, який з 2014 по 2023 рік служив у запорізькому управлінні, а після звільнення працював у структурі Енергоатома. Слідчі посилаються на записи приватних розмов Турка, де він виправдовує агресію Росії. Син Турка із 2013 року мешкає у Москві, працює у державній установі й зареєстрований за адресою, де також прописаний співробітник ФСБ. Турко прокину не визнає, твердить, що сімейні зв’язки з сином не приховував і ще під час служби повідомляв про це керівництву СБУ, служив у АТО і не планує переховуватися в Росії. Його обвинувачують у виправдовуванні агресії РФ. Справа № 335/6445/25. Засідання призначено на 29 липня об 11:00 у Вознесенському районному суді Запоріжжя.
Ще три справи із Запоріжжя — у таблиці МІПЛ: захоплення ЗАЕС, катування й вимагання грошей та українські поліцейські на службі в окупантів.
Дніпропетровщина
Сапер “ДНР”. Борис Островний уродженець Ромен на Сумщині. Як каже слідство, ще у 2017 році він вступив до 1-го армійського корпусу «ДНР» як водій-радіотелефоніст, а згодом — сапер. Після початку повномасштабного вторгнення його підрозділ включили до складу збройних сил Росії, і Островний продовжив службу. У 2024 році він воював у складі стрілецького батальйону під Гострим і Кураховим, забезпечував позиції, чергував і мав при собі автомат АК-74. У березні 2025 року, під час боїв поблизу Єлизаветівки, його взяли в полон українські військові. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 171/1821/25. Засідання призначено на 29 липня об 11:00 у Центрально-Міському районному суді Кривого Рогу.
Ще вісім справ із Дніпропетровщини — у таблиці МІПЛ: повторний розгляд справи про здачу росіянам односельців, камери біля колій, злив маршрутів військових, інформація про 110-ту бригаду, координати для ФСБ, пропаганда, зварювальник з Краматорська і дані про переміщення ЗСУ.
Херсонщина
Дружина українського військового і “референдум”. Анна Вершиніна з Бериславського району, за даними обвинувачення, допомагала росіянам проводити “референдум”. Наразі вона під вартою. Захист просив про пом’якшення запобіжного заходу, адже вона має неповнолітню дитину, а її чоловік, який служить в ЗСУ, отримав поранення. Її обвинувачують у колабораціонізмі. Справа № 650/2897/24. Засідання призначено на 30 липня о 13:00 у Великоолександрівському районному суді.
Ще шість справ із Херсонщини — у таблиці МІПЛ: викрадення зерна, обстріл буксира, агітація, обстріл центру Херсона, знущання під час “фільтрації” та очільниця виборчої дільниці.
Харківщина
Поставка російських газет. Тетяна Гайдадіна — мешканка Ізюму, до повномасштабного вторгнення працювала на Укрпошті. Слідство вважає, що після захоплення міста жінка підтримала росіян і запропонувала їм свою допомогу. Її призначили на керівну посаду. У газетах, які вона роздавала, російські автори виправдовували повномасштабне вторгнення РФ. Її обвинувачують у колабораціонізмі. Справа № 638/4322/24. Засідання призначено на 28 липня о 13:00 у Шевченківському районному суді Харкова.
Ще шість справ із Харківщини — у таблиці МІПЛ: допомога в “націоналізації”, зйомки військових у Харкові, оперуповноважений на Ізюмщині, катування на згвалтування в окупації.