Send Lette
Без категорії

СБУ, чат-боти і TikTok: 53 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Дані для “Бел.ru”. Олександр Сосінович — житель Києва, який, за версією СБУ, допомагав Росії поширювати фейки про суспільно-політичну ситуацію в Києві. Наприклад, він передавав росіянам вигадки про нібито загострення обстановки у Києві після російських ракетних ударів. Він називав себе фіксером і дистанційно співпрацював із редакцією “Бел.ru”. Слідство встановило, що Сосінович публічно в соцмережах підтримував дії росіян і заперечував їхні злочини в Бучі, Ірпені та Ізюмі. Його обвинувачують у посяганні на територіальну цілісність та недоторканність України. Засідання призначено на 24 травня в Дніпровському районному суді Києва.

“Где больнічка воєнних, знаєш?” Нагадуємо про справу громадянина РФ Івана Каптеля, який жив у прикордонному селищі на Чернігівщині та займався пасажирськими перевезеннями. СБУ встановила, що Каптеля завербували російські спецслужби, коли він їздив у Росію до родичів. Він нібито передавав росіянам у месенджерах інформацію про розташування ЗСУ. У листопаді 2023 суд узяв чоловіка під варту за обвинуваченням у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 21 травня о 14:30 в Оболонському районному суді Києва.

“Антифашистська правозахисниця”. Олена Бережна — директорка і засновниця ГО “Антифашистська правозахисна ліга”, ГО “Інститут правової політики і соціального захисту”, мати загиблої ексдепутатки від Партії Регіонів Ірини Бережної. У 2012—2014 роках була помічницею нардепа. Вона заявляла, що Революція Гідності нібито є збройним переворотом, підтримувала сепаратистський рух на Донбасі, анексію Криму. Її обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 22 травня в Солом’янському районному суді Києва (in absentia).

Олена Бережна — директорка і засновниця ГО “Антифашистська правозахисна ліга”, ГО “Інститут правової політики і соціального захисту”

Передача інформації Китаю. Сюй Мінмін та Гао Сінмін — громадяни Китаю, які жили в Києві. Слідство вважає, що вони збирали інформацію про українську зброю для передачі в Китай. Їх обвинувачують у шпигунстві. Засідання призначено на 23 травня травня об 11:30 у Шевченківському районному суді Києва.

Працівники Кабміну. Анатолій Бай і Віталій Гордина — працівник секретаріату Кабміну та його колишній колега відповідно. СБУ встановила, що вони з 2015 року працювали на російські спецслужби під агентурними іменами “Гаврилов” і “Канатоходець” і весь цей час передавали ФСБ дані про роботу українського уряду. Гордина і Бай заперечують вину і заявляють, що після затримання СБУ вибивала з них свідчення катуваннями. Їх обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 23 травня об 11:30 у Шевченківському районному суді Києва.

Колишній голова Харківської СБУ. Нагадуємо про справу Романа Дудіна, якого обвинувачують у державній зраді. Слідчі переконані, що в лютому 2022 року Дудін хотів захопити владу в регіоні та усунути голову Харківської ОВА, адже розраховував на хороше ставлення від окупантів. Також, за версією слідчих, СБУ під керівництвом Дудіна не виконувала поставлених завдань. Обвинувачений запевняє, що його обмовили. Він подав позови до пʼяти українських правоохоронних органів. Каже, що на той час був на важливій службі і захищав Україну. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 25 травня о 13:00 у Шевченківському районному суді Києва.

Полковник харківської СБУ. Юрій Рябуха — колишній заступник голови управління СБУ в Харківській області. У Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого він керував Інститутом підготовки юридичних кадрів для СБУ. Як каже слідство, Рябуха готував інститут до “здачі”, вчасно не вивіз майно та співробітників, схиляв курсантів не чинити спротив росіянам і співпрацювати з ними. Очільник СБУ Василь Малюк розповідав, що на телефоні Рябухи гімн Росії був мелодією будильника. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 24 травня о 14:00 у Шевченківському районному суді Києва.

Інформація для росіян. Віктор Хомицький — мешканець села Лубʼянки, що на Київщині. Слідство вважає, що в березні 2022 року він передавав інформацію про місця проживання колишніх атовців та інших людей, хто мав вогнепальну зброю. Зокрема, він розповів щодо одного з учасників АТО, після чого чоловіка катували. Також Хомицький, за версією слідства, показував росіянам у лісосмугах позиції для вигідного розташування їхньої техніки. Під час обшуку у нього вилучили форму, засоби звʼязку та карти Київщини. Згодом чоловік пішов до ЗСУ, та правоохоронці зазначають, що його могли завербувати росіяни. Хомицького обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 23 травня о 10:30 у Бородянському районному суді.

Здача ветеранів АТО і підпал пожежної частини. Олександр Недашківський і В’ячеслав Савенок працювали у 41-й пожежно-рятувальній частині ДСНС у Київській області. За даними обвинувачення, вони за винагороду від російських військових підпалили свою частину в селищі Іванків 22 березня 2022 року, видавали окупантам ветеранів АТО і патріотично налаштованих місцевих. Їм інкримінують держзраду. Засідання призначено на 22 травня о 14:30 у Вишгородському районному суді Київської області.

Адреси атовців. Андрій Покусай — мешканець села Глібівка Вишгородського району. Як каже слідство, під час окупації чоловік здавав російським військовим адреси місцевих атовців. Цих людей викрадали і катували. Він нібито і сам брав участь у побитті місцевого та погрожував його дружині вбивством. СБУ затримала чоловіка у грудні 2022 року. Його обвинувачують у держзраді. Засідання призначено на 22 травня о 12:00 у Вишгородському районному суді Київської області.

“Каральні заходи”. Командир відділення лейтенант Олександр Рибас, лейтенант Сергій Тихоньких, сержанти Валех Ємінов і Антон Буренок, молодші сержанти Дмитро Галсанов і Владислав Матвєєв, єфрейтори Роман Ігумнов і Захар Петров, рядові Геннадій Плотніков, Микола Бушуєв та Трохим Іванов. Всі вони — військові 1-го взводу 37-ї окремої мотострілкової бригади, які захопили селище Мотижин Бучанського району в березні 2022 року. Слідство встановило, що чоловіка проводили “каральні заходи”. Під час одного з рейдів росіяни рухалися колоною бронетехніки та відкрили вогонь по двох легкових автомобілях з цивільними. Внаслідок обстрілу загинуло шестеро українців. Засідання призначено на 23 травня о 12:00 у Києво-Святошинському районному суді Київської області (in absentia).

Співпраця з росіянами. Володимир Узбек, Стефан Слабинський, Андрій Олифієць — жителі Михайлівки-Рубежівки (Київщина), яких обвинувачують у співпраці з росіянами та допомозі їм у грабунку. Правоохоронці вважають, що чоловіки передавали награбоване окупантам, допомагали прокладати маршрути в обхід позицій ЗСУ, били місцевих, які не погоджувалися співпрацювати з росіянами. Зокрема, за версією слідства, вони викрали автомобілі Toyota Rav-4 і Jaguar. Обвинувачені свою вину на суді цілковито заперечують. Адвокат одного з них звернувся з заявою до ЄСПЛ про те, що клієнта нібито тривають під вартою незаконно. Всіх трьох обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 23 травня о 17:00 у Києво-Святошинському районному суді Київської області.

Вбивство старости Мотижина. Магомедмирза Сулейманов — військовий 37-ї окремої мотострілецької бригади РФ. Слідство вважає, що він разом із сімома іншими військовими причетний до вбивства цивільних на Київщині, зокрема старости села Мотижин. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 22 травня  о 14:00 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).

Пограбування на телефон. Микита Жуков, Максим Здір, Тимофій Лукшин, Дмитро Астанов, Кирило Жеребов і Дмитро Берегових ― російські військові. Слідство стверджує, що у 2022 році під час окупації вони пограбували дім у Богданівці. На понад 223 тисячі гривень вкрали, зокрема, прикраси, генератори, акумулятори, срібні медалі про закінчення школи та іменні медалі з недорогоцінних металів. Вони знімали все це на телефон, один із росіян забув карту пам’яті з цими відео в куртці ― так її отримали правоохоронці. Росіян обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 22 травня о 16:45 у Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia). 

Мародерство в окупації. Вадим Шнейдер — російський військовий, стрілець 748 окремого батальйону оперативного призначення росгвардії. Під час окупації Київської області у 2022 році погрожував фізичною розправою цивільному, увірвався у будинок і викрав майно на 167 000 грн. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 23 травня о 14:30 у Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia).

Погрози розстрілом. Микита Тайбахтін — військовий 31-ої окремої десантно-штурмової бригади РФ. Як окупант був у Бородянському районі Київської області. Обшукував місцевих і, перевіривши телефон, звинуватив цивільну в тому, що її син служить у ЗСУ. Слідство заявляє, що Тайбахтін катував жінку, щоб отримати інформацію про ЗСУ. Чоловіка обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 20 травня о 12:00 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Спроба захопити керівництво України. Майор Євген Золотарьов — в. о. заступника командира 98-ї дивізії з військово-політичної роботи. Свідки кажуть, що він називав себе “головним” від російської армії”. Сергій Казєічев — полковник поліції, командир красноярського ОМОНу. Представлявся комендантом Здвижівки. Олег Потопальський — полковник, заступник командира управління Росгвардії в Красноярському краї. Сергій Вейкколайнен — заступник командира ОМОН по Красноярському краю. Микита Гадалов та Олексій Малахаєв — стрільці російської армії. Слідство встановило, що метою спецпризначенців було захопити керівництво України. Після серйозних втрат росіяни зайняли позиції на вулиці Шевченка в Гостомелі і розстріляли 12 цивільних автівок, вбили 11 людей, зокрема дитину, ще 15 поранили. Це одна зі справ про воєнні злочини, у матеріалах якої є унікальні докази: фото і відео, оскільки в той день у Гостомелі ще була електрика. Журналісти також встановили, що обвинувачені можуть бути причетними до вбивств жителів села. Очевидці говорили, що Золотарьов неодноразово приїжджав додому, де вбили п’ятьох людей. Казєічев проводив масові затримання і допити. Їх обвинувачують у порушення законів та звичаїв війни, поєднаних із умисними вбивствами цивільних. Засідання призначено на 22 травня о 9:45 в Ірпінському районному суді Київської області (in absentia).

Військові РФ, які називали себе “керівниками” окупаційної адміністрації в Здвижівці

Вулиця Жовтнева. Максим Біленко — сержант окремої мотострілецької бригади збройних сил РФ, який брав участь в окупації Бучі. Прокуратура вважає, що він стріляв у цивільних, кепкував із поранених і катував людей. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 22 травня о 12:00 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

“Втеча” до добробату. Андрій Кобец — підприємець із Бучі. За версією слідства, під час окупації співпрацював із росіянами, допомагав мародерити і перевіряти помешкання місцевих. Після деокупації, аби приховати скоєне, намагався вступити у добровольчий батальйон. Чоловік провину відкидає і доводить, що його обмовили. Обвинуваченому інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 22 травня о 15:30 в Ірпінському міському суді Київської області.

Депутат із Куп’янська. Олександр Радченко — засновник і генеральний директор Куп’янського молочноконсервного комбінату. За часів президентства Ющенка очолював місцеву РДА, згодом безуспішно балотувався до Харківської облради від “Батьківщини”. У 2022 році став депутатом Куп’янської райради від “Слуги народу”. Під час окупації міста, каже слідство, співпрацював із росіянами: перереєстрував підприємство у “податковій” окупантів, відкрив рахунки у російському банку, відвантажував продукцію до окупованої Луганщини. У жовтні 2022 року його затримала СБУ. Радченку інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначено на 21 травня о 10:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Поліція окупаційного Куп’янська. Рустам Кулієв — колишній начальник сектора реагування патрульної поліції Куп’янського РУ ГУНП України в Харківській області. Слідство встановило, що він порушив присягу та перейшов на бік росіян, його призначили співробітником в окупаційну поліцію, де разом із іншими він, йдеться у матеріалах справи, брав участь у терорі місцевих. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 22 травня о 14:30 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Депутатка від “Слуги народу”. Сніжана Чернова з 2020 року була головою Куп’янської РДА та місцевою депутаткою від “Слуги народу”. Окупанти призначили її “заступницею керівника” Курилівської громади. Чернова, заявляють слідчі, залучала місцевих до дій на користь РФ і брала участь у підготовці псевдореферендуму на захоплених територіях Харківщини. Її обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 23 травня о 14:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

“Народна міліція ЛНР”. Сергій Сергієнко ― громадянин України, який у 2017 році вступив до структурного підрозділу силового блоку “ЛНР”. У 2022 році, йдеться в матеріалах слідства, як “начальник відділення підготовки і призову громадян на військову службу” виконав злочинний наказ “військового комісара” і організував загальну примусову мобілізацію чоловіків віком від 18 до 55 років у Луганській області. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 21 травня об 11:00 у Павлоградському районному суді Дніпропетровської області (in absentia).

Військовий комісар “ЛНР”. Андрій Губанов — мешканець Луганщини. За даними слідства, восени 2021 року він приєднався до “народної міліції ЛНР” і став військовим комісаром. Серед іншого займається організацією призову мешканців тимчасово окупованої Луганської області на службу в лавах військ РФ. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни, оскільки мешканців окупованих територій не можна мобілізувати в армію країни-окупанта. Засідання призначено на 24 травня об 11:00 у Павлоградському міськрайсуді Дніпропетровської області (in absentia).

Російський чат-бот. Володимир Мурашко — мешканець Запорізького району Запорізької області. Як каже слідство, з ідеологічних мотивів він зливав інформацію про ЗСУ в російський чат-бот у Telegram. Його взяли під варту. Чоловіку інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 23 травня о 13:00 у Жовтневому районному суді Запоріжжя.

Робота на ФСБ. Сергій Копанєв — громадянин України, який, як стверджують слідчі, прийняв пропозицію збирати інформацію для ФСБ РФ. За наказом російських спецслужб у червні 2023 року він влаштувався на ремонтний завод радіотехнічного обладнання “Укроборонпрому”, там нібито сфотографував інформацію з обмеженим доступом і надіслав її спецслужбам РФ у Telegram. Чоловік дав журналістам інтерв’ю, де виправдовував збройну агресію РФ. Його обвинувачують у державній зраді та виправдовуванні збройної агресії РФ. Засідання призначено на 21 травня о 14:00 у Кіровському районному суді Кропивницького.

Повторний розгляд справи контррозвідника ЗСУ. Сергій Говоруха працював оперуповноваженим Департаменту військової контррозвідки СБУ. Слідство встановило, що з власної ініціативи він нібито передавав таємну інформацію російським спецслужбам. За 17 тисяч гривень чоловік до 24 лютого 2022 року повідомив росіянам дані про склади з боєприпасами, військові частини, після повномасштабного вторгнення — про аеродром, який згодом обстріляли. Говоруху затримали 28 лютого 2022 року. Свою провину він не визнав, стверджує, що справу проти нього сфабрикували представники СБУ у Херсонській області. Його засудили за державну зраду до 14,5 років ув’язнення з конфіскацією майна. Вирок оскаржили, апеляційний суд скерував справу на повторний розгляд. Засідання призначено на 20 травня об 11:30 у Галицькому районному суді Львова.

Обстріл Яворівського полігону. Олександр Косторний — львівський проросійський діяч, майор КДБ та голова “Російського товариства імені Пушкіна”. За версією слідства, він надіслав російським спецслужбам карту Яворівського полігону — великого центру навчання військових у Львівській області. За тиждень Росія випустила туди 30 ракет. За даними СБУ, 61 людина загинула, 147 отримали поранення. Сам Косторний заперечує вину. Він стверджує, що насправді надіслав давньому знайомому карту лісу поряд із полігоном і позначив там грибні місця. Прокуратура обвинувачує його у державній зраді. Засідання призначено на 23 травня об 11:00 у Галицькому районному суді.

Вербування мера Очакова. Едуард Шевченко ― колишній командир 73-го морського центру Сил спеціальних операцій. У березні 2023 року його затримала СБУ. За версією слідства, за завданням окупантів він передавав їм інформацію про наслідки обстрілів. А згодом нібито спробував завербувати міського голову Очакова, радником якого працював на той момент. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 23 травня об 11:00 у Заводському районному суді Миколаєва.

Приєднання Миколаївщини до Росії. Антоніна Ішмурат — працівниця ліцею на Миколаївщині. Слідство встановило, що вона працювала на підрозділ інформаційно-психологічних операцій головного управління генштабу ЗС РФ. За вказівкою вона створила й адмініструвала антиукраїнську групу у “ВКонтакте”, де писала про “приєднання” Миколаївщини до РФ. Жінка пропонувала українцям не чинити спротив загарбникам і погодитися на захоплення південних регіонів України. Їй інкримінують посягання на територіальну цілісність та недоторканість України. Засідання призначено на 23 травня об 11:00 у Ленінському районному суді Миколаєва.

Пенсіонерка і чат-боти. Ірина Колеснік ― пенсіонерка з Миколаєва. Слідство вважає, що вона неодноразово через чат-боти передавала росіянам дані для коригування ударів по місту. Також у соцмережах жінка поширювала пости з виправданням дій РФ, підтримкою Путіна і ностальгією за СРСР. Її обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 23 травня  о 13:00 у Ленінському районному суді Миколаєва.

Фотографії HIMARS. Андрій Дрямов — засновник благодійного фонду з Одеси. Ще у 2021 році ЗМІ писали про сумнівну діяльність фонду, який збирав пожертви на вулиці у наметах. У 2023-му чоловіка затримали після того, як знайшли дві гранати в його авто. Під час огляду телефону знайшли переписку з російським абонентом. Дрямов надіслав співрозмовнику фото установок HIMARS, які переміщували через Миколаїв. Ще він надіслав знімки та координати розташування підрозділу ЗСУ і складів ракетно-артилерійських боєприпасів. Наразі він під вартою з можливістю внесення застави 2,2 мільйона гривень. Дрямову інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 23 травня о 14:00 у Київському районному суді Одеси.

Директорка херсонської школи. Тетяна Галкун — директорка школи № 47 окупаційної адміністрації Херсона. Слідство вважає, що вона погодилась очолити школу та навчати дітей згідно з російськими навчальними програмами, видавали зарплати готівкою в російських рублях, закликала колег публічно підтримувати окупаційну адміністрацію, шукала кадри серед вчителів для швидкого переходу школи на стандарти РФ. За словами затриманої, записку з запрошенням на зустріч до міськвиконкому передав сторож, до якого приходили військові РФ. Галкун злякалася, проте на зустріч не пішла. Але виїхати з міста не могла, оскільки її чоловік через хворобу обмежений у пересуванні. Вона переконує, що росіяни схиляли її до співпраці погрозами і шантажем. Жінка перебувала під домашнім арештом, наразі її відпустили. Галкун обвинувачують у державній зраді та пособництві державі-агресору. Засідання призначено на 22 травня об 11:00 у Малиновському районному суді Одеси.

ФСБ у Херсоні. Юрій Бєляцький — співробітник 9-го управління департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ РФ. Слідство вважає, що за наказом та за участі Бєляцького у березні 2023 викрали та катували жителя Херсона. Квартиру потерпілого пограбували, погрожували дружині та дитині. Чоловіка побили, звʼязали руки пластиковими стяжками, одягнули шапку на обличчя та вивезли в катівню у центрі міста. Там його катували, били, імітували розстріл, погрожували вбити родину, змусили підписати згоду про співпрацю. Після цього вивезли на перехрестя у центрі Херсона і відпустили. Бєляцького обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 23 травня о 15:00 у Малиновському районному суді Одеси (in absentia).

Зґвалтування в окупації. Олександр Рубанов — російський військовий 34-ї окремої мотострілецької бригади, який брав участь в окупації Херсонщини. Військові окупували територію Бериславського району, проводили регулярні рейди по будинках, принижували та залякували цивільних. Під час одного з таких рейдів Рубанов заселився в будинок місцевої жительки, де погрожував їй та її дитині. Тримаючи біля неї ніж, він, стверджує слідство, зґвалтував жінку. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 20 травня о 14:00 у Приморському районному суді Одеси (in absentia).

Одеський тіктокер. Андрій Малихін — 35-річний одесит, тіктокер. СБУ встановила, що він “засвітив” роботу протиповітряної оборони під час дронової атаки РФ на Одесу 5 листопада 2023 року. Слідство стверджує, що чоловік зняв на мобільний роботу української ППО та запостив ці відео у своєму TikTok-акаунті (цей телефон знайшли під час обшуку його помешкання). Раніше він відбував покарання за крадіжку та пограбування. Малихіну інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 21 травня о 14:00 у Суворовському районному суді Одеси (in absentia).

Апеляція миколаївського прокурора. Геннадій Герман — колишній очільник Миколаївської окружної прокуратури. Слідство стверджує, що він очікував отримати посаду в прокуратурі після окупації області Росією, передав дані про полонених російських військових, наслідки обстрілів, кількість загиблих цивільних і військових ЗСУ, про настрої й оперативну обстановку в Миколаєві. Також здавав паролі для проходження блокпостів та інформацію про роботу рятувальників, зокрема щодо наслідків ракетного удару по будівлі Миколаївської ОВА. У 2023 році Приморський районний суд Одеси визнав Германа винним у державній зраді та присудив довічне ув’язнення. Адвокати подали апеляцію. Засідання призначено на 20 травня о 14:00 в Одеському апеляційному суді.

Геннадій Герман — колишній очільник Миколаївської окружної прокуратури. Фото: Суспільне Одеса

Колишній регіонал. Володимир Щекін — колишній депутат Партії регіонів. Його затримала СБУ та вилучила російський паспорт із трудовою книжкою, партійний квиток Партії регіонів, прокремлівську символіку, мобільні телефони і комп’ютери, які він використовував для співпраці з РФ. Слідство встановило, що у 2022 році Щекін систематично передавав дані РФ, для їх збору на власному авто об’їжджав місцевість і фіксував локації ЗСУ. Тоді його і затримали правоохоронці. Чоловіка обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 20 травня о 13:30 у Сумському районному суді.

Тридцять тисяч за блокпости. Слідство вважає, що Андрій Соловйов передавав інформацію росіянам, нібито сам запропонував робити це за гроші. Зокрема, повідомляв дані про розташування блокпостів на Сумщині і про те, скільки на них військових. За це отримав 30 тисяч гривень. Чоловіка затримали і обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 26 грудня о 13:00 у Глухівському міськрайонному суді Сумської області.

Лісівник із Харківщини. Андрій Сидоренко до повномасштабного вторгнення працював старшим майстром лісу Борівського лісництва на Харківщині. Після окупації чоловік очолив лісництво при окупантах. Чоловіку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 22 травня о 14:30 у Дзержинському районному суді Харкова.

Шлях окупантів в Ізюм. Анатолій Фомичевський — колишній депутат Ізюмської міської ради від ОПЗЖ, очолював місцевий осередок партії. Прокуратура встановила, що він показав окупантам шлях у місто, про який російські військові не знали. Так вони змогли обійти українську оборону. Також він нібито зливав солдатам РФ місця розташування волонтерів, які допомагали ЗСУ, та ветеранів, доносив на правоохоронців, тероборону Ізюма та членів їхніх сімей, поширював серед ізюмчан брехню, нібито влада здала Київ і Харків і закликав співпрацювати з окупантами. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 23 травня о 15:00 у Дзержинському районному суді міста Харків (in absentia).

Військові у Харкові. Павло Колесник і Сергій Смельницький — пенсіонери МВС із Харкова. За даними слідства, влітку 2022 року вони зняли та передали росіянам через Telegram розташування ЗСУ. Обом інкримінують держзраду. Засідання призначено на 20 травня об 11:00 у Жовтневому районному суді міста Харкова.

Голова Старого Салтова. Едуард Коновалов був головою Старого Салтова, коли селище окупували росіяни. Він зібрав депутатів, закликав не чинити опір і сказав, що всіляко допомагатиме російським військовим. Коли селище звільнили, Коновалова затримали за підозрою у пособництві державі-агресору. Засідання призначено на 21 травня о 14:00 у Київському районному суді Харкова.

Керівник балаклійського підприємства. Анатолій Дерев’янко з села Вербівка Балаклійської громади. Слідство встановило, що він став керівником Балаклійського Хлібоприймального підприємства під час російської окупації Балаклії. Захист Деревʼянка переконаний, що він, попри все, дбав про колектив і беріг майно. Чоловіка обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 23 травня о 13:30 у Комінтернівському районному суді Харкова. 

“Матеріальна допомога” на Харківщині. Віра Дресвянкіна — колишня староста Гусинської сільської ради в Куп’янському районі. У 2022 році слідство встановило, що Дресвянкіна під час окупації Харківщини добровільно стала чиновницею окупаційної адміністрації. Дресвянкіна нібито організовувала збір даних для виплати мешканцям села Гусинка “матеріальної допомоги” в російських рублях і формувала акти прийому-передачі. Її обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 20 травня у Червонозаводському районному суді Харкова. 

Переобладнання лікарень. Ігор Капленко ― колишній депутат Куп’янської районної ради. У 2022 році під час окупації міста, каже слідство, наказав переобладнати українські лікарні під військові госпіталі російських окупантів. Був так званим керівником відділу охорони здоров’я військово-цивільної адміністрації Куп‘янського району РФ”. У 2023 році СБУ затримала Капленка. Під час оголошення підозри повністю визнав свою провину. Його обвинувачують у колабораційній діяльності. Засідання призначено на 21 травня о 9:30 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Депутатка з Куп’янська. Валентина Кобелєва — депутатка Куп’янської міськради від партії “Наш край”. Як каже слідство, вона була серед депутатів, які після окупації міста проголосували на позачерговій сесії за сприяння російським військам. Крім цього, вона буцімто розселяла окупантів. Її обвинувачують у держзраді. Засідання призначено на 22 травня о 10:00 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Окупаційний очільник “Асканії-Нової”. Дмитро Мещеряков — житель Херсона, колишній співробітник СБУ. За даними слідства, після окупації частини Херсонщини він став “керівником” біосферного заповідника “Асканія-Нова”. Чоловік налагоджував співпрацю із зоопарками та сафарі-парками РФ, брав участь у конференціях і виставках, де приписував Росії досягнення українських дослідників у природоохоронній галузі. Йому інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 22 травня о 10:00 у Великоолександрівському районному суді Херсонської області (in absentia).

Дмитро Мещеряков, так званий “керівник” біосферного заповідника “Асканія-Нова”. Фото: пропагандистське ЗМІ

Зґвалтування в Херсоні. Роман Попов — військовий 143 полку оперативного призначення 50-ї окремої бригади оперативного призначення федеральної служби військ національної гвардії РФ. Його впізнав потерпілий, якого військові РФ викрали та понад два тижні утримували і катували в ізоляторі тимчасового тримання. Слідство встановило, що він разом із трьома побратимами тримав потерпілого, у той час, як ще один солдат РФ ґвалтував його кульковою ручкою в анальний отвір. Після катувань росіяни взяли 100 тисяч гривень у дружини потерпілого і лише після цього відпустили його. Попова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 20 травня о 13:30 у Херсонському міському суді (in absentia).

Херсонська ОДА. Дмитро Токарев-Талибов — посадовець Херсонської ОДА. Раніше працював заступником начальника у юридичному відділі, а на момент повномасштабного вторгнення РФ — у відділі цивільного захисту, зокрема готував укриття. Як каже слідство, після захоплення Херсона він співпрацював із окупантами, очолив відділ правового забезпечення підприємства водних ресурсів. Чоловіка взяли під варту. Йому інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 22 травня об 11:00 у Херсонському міському суді.

Податки в окупації. Альона та Дмитро Дубровські власниця компанії “Херсонавтокомунсервіс”, яка вивозила сміття у Херсон, та її чоловік. За інформацією слідства, вони пішли на співпрацю з росіянами у червні 2022 року, відкрили рахунки підприємства в рублях, платили податки і передавали росіянам матеріальні ресурси. Людей, які відмовлялись обслуговувати росіян, штрафували. Також Альона Дубровська на зборах працівників запевняла, що “при Росії будем добре жити”. Їх обвинувачують у пособництві державі-агресору. Засідання призначено на 22 травня о 14:00 у Херсонському міському суді.

Здача тероборонівців. Олег Оселедець — мешканець Білозерки Херсонської області. Як встановило слідство, під час окупації села він з ідеологічних і корисливих мотивів здавав окупантам тероборонівців. Нібито за його наведенням окупанти викрали та вивезли до катівні місцевого. Також він ремонтував російську техніку. Чоловіка звинувачують у пособництві державі-агресору. Засідання призначене на 23 травня о 10:30 у Херсонському міському суді.

Розстріл цивільного авто. Дмитро Колчаков — російський військовий. У березні 2022 року, каже слідство, він вистрілив із автомата по автомобілю, в якому їхала родина — водій, дві жінки й неповнолітня. Одна з жінок отримала поранення. Колчакову інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 22 травня о 10:30 у Чернігівському районному суді (in absentia).

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Єрмак у Канаді озвучив план звільнення цивільних українців з російського полону. До його розробки долучилась МІПЛ

Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України, під час Міністерської конференції з людського виміру Формули миру у Монреалі заявив, що міжнародна спільнота має спрямувати зусилля на звільнення цивільних, яких утримує Росія. Про це йдеться на сайті президента України. 

31 Жовтня 2024

Правозахисники вимагають від державних органів розробити покроковий механізм дій для родичів зниклих безвісти

Попри те, що війна в Україні триває понад 10 років, українська влада досі не напрацювали для родин зниклих безвісти єдиного покрокового механізму дій для забезпечення юридичного статусу, пошуку своїх рідних та отримання належних прав і соціальних гарантій.

30 Серпня 2024

Як підтвердити факт, що людину тримали чи утримують у російському полоні: інструкція

МІПЛ та ZMINA підготували інструкцію про те, як встановлити факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, на які питання варто звернути увагу під час підготовки документів для подачі у відповідні органи і що робити у разі відмови.

14 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Систематичне порушення РФ Женевських конвенцій — злочин проти людяності, — правозахисники

Практики жорстокого поводження і порушення прав українських військовополонених Російська Федерація застосовує від початку збройного конфлікту в Україні. З 2014 року методи РФ не змінилися, а стали більш масовими. У такій поведінці росіян простежується державна політика.

21 Листопада 2024

Адвокація
Друга міжнародна конференція “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” стартувала

Сьогодні, 21 листопада, з урочистої церемонії відкриття розпочалася конференція "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South”, яка зібрала на одному майданчику понад 100 учасників, серед яких лідери громадської думки, експерти, журналісти, урядовці, представники дипломатичного корпусу.

21 Листопада 2024

Адвокація
Трагедія у Ягідному та мотивація постраждалих: іноземні делегати конференції Crimea Global відвідали Чернігівщину

21 листопада у Києві розпочалась Друга міжнародна конференція "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South". Окрім дискусійних панелей в рамках конференції відбулися кілька спеціальний заходів. Один з них присвятили мотивації потерпілих у процесі правосуддя. Організатороми події стали Медійна ініціатива за права людини та Освітній дім прав людини в Чернігові.

21 Листопада 2024

Більше публікацій