Send Lette
Без категорії

СБУ, воєнні злочини та державна зрада: 33 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

“Сябри Волині” та Ленінська комуністична спілка. Михайло й Олександр Кононовичі — брати з Луцька, активні учасники антиукраїнських і проросійських акцій. Вони розповсюджували інформацію про “фашизм” в Україні, особливо на Волині. Їздили в “ЛНР” роздавати дітям “гуманітарку” та провели там пресконференцію разом із проросійськими окупантами, де Михайло заявив, що “саме київська влада йде на ескалацію конфлікту на Донбасі”. СБУ встановила, що вони тісно співпрацюють зі спецслужбами Росії та Білорусі для розхитування ситуації в Україні та “створення інформаційної картинки”. Олександр Кононович є керівником Волинської обласної організації Ленінської комуністичної спілки молоді України, російської общини Волинської області, волинського осередку “Антифашистського комітету України”, білоруської общини “Сябри Волині”. Михайло теж причетний до “Сябрів Волині”, керує обласною організацією Ленінської комуністичної спілки України, молодіжною ГО “Авангард”. Їх обвинувачують у діях, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу. Засідання призначено на 10 квітня о 12:00 у Солом’янському районному суді міста Києва.

Окупаційний “мер” Енергодара. Олександр Молоков із позивним “Волга”, за даними ЗМІ, впродовж 2014—2016 років був начальником управління капбудівництва в окупованій Алушті. Звідти його звільнили, а згодом засудили за хабарництво. Після повномасштабного вторгнення РФ він прибув до Енергодара, називаючи себе “мером”. За інформацією ЗМІ, він організовував вивезення зерна з окупованої території Запорізької області до Криму.  Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 8 квітня о 14:30 у Шевченківському районному суді Києва (in absentia).

Олександр Молоков, гауляйтер Енергодара. Фото: відкриті джерела

Колишній голова Харківської СБУ. Романа Дудіна обвинувачують у державній зраді. Слідчі переконані, що в лютому 2022 року Дудін хотів захопити владу в регіоні та усунути голову Харківської ОВА, адже розраховував на хороше ставлення від окупантів. Також, за версією слідчих, СБУ під керівництвом Дудіна не виконувала поставлених завдань. Обвинувачений запевняє, що його обмовили. Він подав позови до пʼяти українських правоохоронних органів. Каже, що на той час був на важливій службі і захищав Україну. Його обвинувачують в державній зраді. Засідання призначено на 9 квітня об 11:30 у Шевченківському районному суді Києва.

Посилки в Росію. Сергій Іванісов — військовий нацгвардії РФ. За даним слідства, Іванісов виніс із приватного будинку у Блиставиці Бучанського району одяг, взуття, дві машинки для стрижки, нетбук, мобільний телефон. Із Білорусі він надіслав награбоване у Рубцовськ посилкою вагою 5,68 кг. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 11 квітня о 10:00 в Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

“Фільтраційні заходи”. Василь Полтінін — російський сержант.  За даними слідства, Полтінін у березні 2022 року в селі Катюжанка Вишгородського району проводив обшуки, аби знайти українських військових та правоохоронців. Він, йдеться у підозрі, ув’язнив у підвалі школи двох чоловіків, які служили в АТО. Російський військовий вимагав від полонених інформацію про розташування позицій ЗСУ, місцеперебування правоохоронців та колишніх атовців. Погрожував розстрілом за те, що чоловіки служили у 2014 році на сході України, відмовляв їм у наданні їжі та води. Свої дії обвинувачений пояснював “фільтраційними заходами”. Його обвинувачують у порушенні звичаїв та законів війни. Засідання призначено на 11 квітня  об 11:00 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia).

“Проти сатаністів та гомосексуалістів”. Віктор Щербина називає себе активістом, у метро голосно вмикав із колонок запис із текстом, спрямованим проти “сатаністів і гомосексуалістів” і тримав два плакати з закликами “протистояти цьому злу”, повторюючи наративи РФ, та водночас жертвувати гроші на потреби українських солдатів на Донбасі. Його обвинувачують у виправдовуванні агресії РФ проти України. Засідання призначено на 11 квітня о 12:00 в Іванківському районному суді Київської області.

Вбивства у Бучі. Чингіз Атантаєв — 37-річний російський військовий родом із Магадану. Останні кілька років Чингіз Атантаєв мешкав у Пскові, там дислокуються 104-й і 234-й десантно-штурмові полки. Його ідентифікували із запису камер, на яких зафіксовані страти дев’яти місцевих беззбройних чоловіків на вулиці Яблунській в Бучі. Його обвинувачують у порушенні звичаїв та законів війни. Засідання призначено на 9 квітня о 14:30 в Іванківському районному суді Київської області (in absentia).

Координати пологового. Ольга Дорофей — жителька Торецька. Слідство встановило, що вона нібито передавала росіянам локації електричних підстанцій і соціальних об’єктів: шкіл, пологових будинків і студентських гуртожитків. Отримані відомості російські військові планували використати для підготовки та проведення прицільних ракетних ударів по українських містах. Її обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 9 квітня о 14:00 у Красноармійському міськрайонному суді Донецької області. 

Фінансування тероризму. Роман Коваленко — колишній депутат Донецької облради, Ордаш Дадашов — ексгендиректор бахмутського заводу “Вістек”, Сергій Новіков — тодішній заступник Дадашова з маркетингу. За даними слідства, у 2018—2019 роках вони постачали обладнання для вугільних шахт на тимчасово окупованих територіях України. У 2019 році фігурантів затримали. Їм інкримінують фінансування тероризму. Засідання призначено на 11 березня о 13:00 у Дружківському міському суді. 

“Експерт із енергетичних питань”. Дмитро Марунич працював у пресслужбах українських нафтових компаній. Також очолював громадську організацію “Фонд енергетичних стратегій”, що надавала послуги з консалтингу для підприємств паливно-енергетичного комплексу й органів державної влади. Також був консультантом Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації. Слідство вважає, що за гроші від російських кураторів Марунич поширював кремлівську пропаганду, займався дискредитацією України на міжнародній арені, піарив Медведчука та російську вакцину від ковіду. Його затримали за підозрою в державній зраді. Засідання призначено на 11 квітня об 12:00 у Вінницькому міському суді. 

Викрадення неповнолітнього. Анзор Бісаєв командир загону особливого призначення Росгвардії у Чеченській республіці “Ахмат”Бісаєва називають одним із наближених до Рамзана Кадирова. За даними слідства, 7 березня 2022 року він разом із підлеглими увірвався до будинку старости селища Бабинці Бучанського району та викрав його неповнолітнього сина. Хлопцю погрожували вбивством, наставили на нього автомат, вимагали інформацію про розташування ЗСУ і тероборони. Сина старости змушували кликати батька. Потім хлопця посадили у броньований автомобіль, де приставили ніж до горла і продовжили допит. Бісаєва обвинувачують у порушенні звичаїв та законів війни. Засідання призначено на 10 квітня о 14:15 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Анзор Бісаєв (ліворуч), командир загону особливого призначення Росгвардії у Чеченській республіці “Ахмат”. Фото: СБУ

Обвинувачений, який “чує” голоси. Шалва Сидоренко з Грузії живе у Дніпрі. За даними слідства, у березні 2022 року в соцмережі “Spaces.im” він поширював фото і відео з російською технікою, дописи з проросійською пропагандою. У червні того ж року слідчі задокументували, що у переписці з мешканцем Харкова обвинувачений просив повідомляти про розташування ЗСУ, адже він збирає таку інформацію для Росії. У судовому процесі постало питання про осудність чоловіка. Він переконував, що “чує” голоси, має психічні розлади. Згідно з висновком медиків, у Сидоренка параноїдна шизофренія у стані ремісії. Проте на момент скоєння інкримінованого правопорушення він міг усвідомлювати та керувати своїми діями. Йому інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 10 квітня о 15:00 у Ленінському районному суді Дніпра.

Лист Путіну. Олександр Горбенко з Кривого Рогу вже вдруге потрапляє під суд. У 2015 його засудили за посягання на територіальну цілісність України — поширював газету “Новоросія”. Спершу його засудили до ув’язнення, але під час апеляції чоловік вийшов під заставу 43 тисячі гривень. Його дружина Юлія Горбенко писала листа Путіну з проханням дозволити їхній дочці з родиною жити в РФ, бо її чоловік “політв’язень”, а вони вірять у “єдиний народ”. Зараз Горбенка обвинувачують у державній зраді — він нібито передав РФ місце розташування міської лікарні та райради, зберігав у машині набої, корпус гранати і запал дистанційної дії. Скаржився суду, що в колонії його б’ють і психологічно тиснуть на нього. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 9 квітня о 12:00 у Дзержинському районному суді Кривого Рогу.

Катування патріотів. Аюб Ельдаров — підполковник із Дагестану, командир батальйону 96-го полку оперативного призначення 46-ї окремої бригади військ росгвардії. Його призначили “комендантом селища Чернігівка” у Бердянському районі. Він, каже слідство, сформував каральні загони, наказав окупантам розшукувати українських патріотів і викрадати їх. Цивільних звозили до катівні, їх жорстоко катували з використанням отруйних хімічних речовин та електроструму. Ельдарову інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 8 квітня о 10:00 у Вільнянському районному суді Запорізької області (in absentia).

Інструктаж росіян щодо Кінбурна. Олексій Григор’єв — матрос-гідроакустик однієї з українських військових частин. За версією слідства, з ідеологічних і корисливих мотивів він вирішив допомагати росіянам. Через Телеграм контактував із ними, інструктував щодо оборони на Кінбурнській косі, допомагав коригувати обстріли. Обвинувачений переконує, що позиції не здавав, а коли зрозумів, що спілкується з представником РФ, заблокував його. Григор’єва звинувачують у держзраді. Засідання призначено на 9 квітня о 13:30 у Заводському районному суді Миколаєва.

“Львівська народна республіка”. Андрій Івасенко у 2014 році створив у російській соцмережі “ВКонтакте” спільноту “Львівська народна республіка” і “За союз з Новоросією! Зупиніть АТО!”, що налічувала понад 10 тисяч користувачів. Також він адміністрував групи “ПМОН Беркут — помощь Беркуту и ВВ. Футболки” і “Антимайдан”. Ці групи він вів із фейкового акаунта “Александр Якимов”, зареєстрований на український номер телефону, який у нього вилучили під час слідства. У групі “Львівська народна республіка” Андрій Івасенко використовував для поширення антиукраїнські пропагандистські матеріали на кшталт “Бий бандер, рятуй країну” чи “Вставай, Україно, іде Тягнибок, всі раси понищить і буде все ок”. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 9 квітня об 11:20 у Франківському районному суді Львова.

“Російська мова в школі”. Юрій Арбатський — житель Миколаєва, який, як вважає слідство, здавав росіянам розміщення ЗСУ і територіальної оборони. Він підписався на антиукраїнський Telegram-канал, куди надсилав інформацію. На суді сказав, що зробив це “через відміну російської мови в школі”. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 9 квітня о 10:00 в Центральному районному суді Миколаєва.

Розташування ЗСУ у Миколаєві й Херсоні. Вадим Бердник — мешканець Херсона, Валентина Ємець — жила у Миколаєві. У березні 2022 року, каже слідство, їх об’єднала робота на ворога. Бердник, перебуваючи в окупованому Херсоні, нібито вирішив допомагати росіянам, отримав від них завдання завербувати знайомих із Миколаєва для збору інформації про ЗСУ. Чоловік, каже слідство, зв’язався з Валентиною Ємець і проінструктував її, як безпечно передавати інформацію. Жінка, за даними обвинувачення, повідомляла про розташування зброї та військових ЗСУ. Обом інкримінують держзраду. Засідання призначено на 9 квітня о 12:30 у Центральному районному суді Миколаєва.

Коригування по Миколаєву. Віктор Ярмоленко — 72-річний мешканець Миколаєва. Слідство вважає, що він передавав росіянам інформацію про розміщення техніки і військ, коригував удари. Також Ярмоленко нібито передавав фото та координати Миколаївської ТЕЦ. Місцевий активіст писав, що Ярмоленку за це платили. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 10 квітня о 10:00 у Центральному міському суді Миколаєва. 

Очільник ГО “Російська громада Полтавщини”. Віктор Шестаков створив та очолив у Полтаві громадську організацію “Російська громада Полтавщини”. У 2023 році СБУ затримала та оголосила підозру Віктору Шестакову в державній зраді та виправданні збройної агресії. Шестаков використовував псевдоніми Андрій Уваров, Ігор Логінов та Петро Жарков. Слідство встановило, що він був агентом служби зовнішньої розвідки РФ. Шестаков підготував понад 60 замовних публікацій для російських інтернет-видань “Одна родіна” та “Фонд стратегічної культури”. Він, каже слідство, готував замовні матеріали щодо російських ударів по торговельному центру у Кременчуці, багатоквартирному будинку у Дніпрі та масованих обстрілах енергооб’єктів у Києві. Чоловіка обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 11 квітня о 15:00 у Ленінському районному суді Полтави. 

Колишній регіонал. Володимир Щекін колишній депутат Партії регіонів. Його затримала СБУ та вилучила російський паспорт із трудовою книжкою, партійний квиток Партії регіонів, прокремлівську символіку, мобільні телефони і комп’ютери, які він використовував для співпраці з РФ. Слідство встановило, що у 2022 році Щекін систематично передавав дані РФ. Для їх збору він на власному авто об’їжджав місцевість і фіксував локації ЗСУ. Тоді його і затримали правоохоронці. Чоловіка обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 11 квітня о 10:00 у Сумському районному суді. 

Володимир Щекін, колишній депутат Партії регіонів. Фото: СБУ

Погрози розстрілом. Костянтин Озаєв ― командир 5-ї батареї реактивної системи залпового вогню “Ураган” 147-ї ОМС. У березні 2022 року підрозділ окупував село Боромля на Сумщині. Чоловік зупинив місцевого, коли той віз на машині тіло вбитої подруги. Озаєв запропонував чоловікові поховати тіло в найближчій воронці від вибуху або на узбіччі дороги, але той відмовився. Росіяни перевіряли документи й Озаєв наказав вистрелити чоловіку в коліно. Коли той почав просити не робити цього, Озаєв наказав солдатам стратити його. У той час росіянам зателефонували і чоловік встиг сховатися. Озаєва обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 10 квітня о 10:00 у Тростянецькому районному суді Сумської області (in absentia).

Вогонь по авто. Руслан Мінхазов російський військовий. Слідство встановило, що у березні 2022 року вісім цивільних жителів Прилуцького району, серед яких були троє дітей, рухалися в напрямку села Івангород на автомобілях Skoda Superb та Renault Mеgane. На автодорозі між селами Івангород та Крупичполе назустріч рухались військовослужбовці РФ на двох броньованих машинах. Вони відкрили прицільний вогонь із автоматичної вогнепальної зброї по автомобілях та людях. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 11 квітня о 08:00 в Ічнянському районному суді Чернігівської області (in absentia).

Погроза розправи над родиною. Дмитро Маховський і Шивит Донгак ― російські військові. За даними слідства, російські військові забрали чоловіка з будинку, посадили до БМП та відвезли у магазин, де утримували, вимагаючи інформацію про українських військових. Маховський нібито бив потерпілого дерев’яним держаком від лопати, потім віддав наказ підлеглим, серед яких був Донгак, продовжувати побиття. Потерпілому погрожували вбивством та фізичною розправою над його дружиною та сином. Потім чоловіка вивели на вулицю, поставили на коліна та з погрозами підпалити вилили на нього три пляшки легкозаймистої рідини. Засідання призначено на 11 квітня о 09:30 в Чернігівському районному суді (in absentia).

Напад на родину. Микола Будаєв і Файзибек Нематов ― військові 55 окремої мотострілецької бригади тактичного сполучення Сухопутних військ РФ. Нагадуємо про їхню справу. Навесні минулого року вони окупували село Іванівка на Чернігівщині. 6 березня Будаєв і Нематов напали на місцеву родину ― прийшли до їх обійстя, обшукали, погрожували вбити, застрелили собаку. Проте чоловіку та дружині вдалося обдурити росіян і разом із дітьми втекти від них. Будаєва і Нематова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 12 квітня о 10:00 в Чернігівському районному суді (in absentia).

Рекордсмен України. Андрій Нечепоренко 62-річний харківянин, працював методистом у Харківській академії безперервної освіти. У різні роки Нечепоренко вигравав чемпіонат України зі спортивних туристичних походів, багато разів здобував призи у велосипедному туризмі. Є кандидатом у майстри спорту з велотуризму, багаторазовий призер України та рекордсмен країни з легкої атлетики серед ветеранів. Його затримали вранці 5 лютого 2023 року на місці зруйнованої будівлі Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова. Після прильоту підозрюваний на велосипеді приїздив на місце фіксувати наслідки. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 8 квітня о 13:00 у Дзержинському районному суді Харкова. 

Справа Іллі Киви. Ілля Кива колишній народний депутат України від ОПЗЖ. У 2023 році ГУР підтвердило, що Іллю Киву ліквідували в Росії під час спецоперації СБУ. Того ж року Личаківський районний суд Львова визнав Киву винним у публічних закликах до повалення конституційного ладу та захоплення державної влади, державній зраді. Також визнав винним у використанні символіки комуністичного тоталітарного режиму та публічних закликах до агресивної війни. Крім того, йому інкримінують дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади. Попри його смерть процес триває. Засідання призначено на 9 квітня о 12:20 у Личаківському районному суді Львова. 

Співробітник “народної міліції”. Руслан Мерцалов мешканець Ізюма. Слідство встановило, що він співпрацював із російськими військовими і був співробітником “народної міліції”. Його обвинувачують у калобраційній діяльності. Засідання призначено на 10 квітня об 11:00 у Київському районному суді Харкова. 

Справа про зґвалтування на Харківщині. Еміль Ахмеров, Маммі Маммієв, Костянтин Шляпніков ― командир полку, командир відділення та водій відповідно — російські військові, які окупували Харківщину. Прокуратура вважає, що вони зґвалтували дівчину в минулому році під час окупації. Засідання призначено на 10 квітня о 15:00 у Дзержинському районному суді міста Харкова (in absentia).

Їжа і техніка для росіян. Валентина Кобелєва депутатка Куп’янської міської ради VIII скликання Харківської області. Брала участь у позачерговому засіданні Куп`янської міської ради після 24 лютого 2022 року, під час якого вирішували питання щодо сприяння російським військам. Слідство вважає, що вона забезпечувала військових РФ продуктами харчування та спеціальною технікою від комунальних закладів. Її обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 10 квітня о 13:00 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Валентина Кобелєва, депутатка Куп’янської міської ради VIII скликання Харківської області. Фото: Рух “Чесно”

Окупаційна влада на Харківщині. Валентина Іванова депутатка Великобурлуцької селищної ради від ОПЗЖ на Харківщині. Ексголова Шипуватської сільської ради. Слідство встановило, що у 2022 році вона добровільно зайняла посаду в окупаційній адміністрації та була “в. о. начальника управління  Великобурлуцького територіального управління Тимчасової цивільної адміністрації Куп`янського району”. Брала участь у “нарадах” окупаційної влади та проводила збори місцевих мешканців. Їй інкримінують колабораційну діяльність. Засідання призначено на 9 квітня о 14:00 у Чугуївському міському суді Харківської області.

Посади під час окупації. Олег Пасічніченко працював адвокатом у місті Херсон, у 2016-му році хотів стати суддею, а у 2020-му балотувався до Херсонської міської ради від “Народного контролю”. Його призначили в бюро технічної інвентаризації за особистої протекції гауляйтера Херсонщини Володимира Сальдо. Слідство стверджує, що на цій посаді він перереєстровував майно Херсонського морського порту та брав участь у інвентаризації КП “Міське дорожнє управління”. Також Пасічніченко закликав людей до співпраці з росіянами. За це він обіцяв лояльне ставлення з боку окупантів та зарплату від них. Йому інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначено на 9 квітня о 9:20 у Херсонському міському суді Херсонської області.

Справа Януковича. Віктор Янукович ― проросійський колишній президент України, який втік до РФ після перемоги Революції Гідності. Володимир Богатир ― ексзаступник міністра юстиції України. Їх обвинувачують у насильницькій зміні конституційного ладу та захопленні влади. Засідання призначено на 11 квітня о 13:45 у Дніпровському районному суді Києва (in absentia).

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Єрмак у Канаді озвучив план звільнення цивільних українців з російського полону. До його розробки долучилась МІПЛ

Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України, під час Міністерської конференції з людського виміру Формули миру у Монреалі заявив, що міжнародна спільнота має спрямувати зусилля на звільнення цивільних, яких утримує Росія. Про це йдеться на сайті президента України. 

31 Жовтня 2024

Правозахисники вимагають від державних органів розробити покроковий механізм дій для родичів зниклих безвісти

Попри те, що війна в Україні триває понад 10 років, українська влада досі не напрацювали для родин зниклих безвісти єдиного покрокового механізму дій для забезпечення юридичного статусу, пошуку своїх рідних та отримання належних прав і соціальних гарантій.

30 Серпня 2024

Як підтвердити факт, що людину тримали чи утримують у російському полоні: інструкція

МІПЛ та ZMINA підготували інструкцію про те, як встановлити факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, на які питання варто звернути увагу під час підготовки документів для подачі у відповідні органи і що робити у разі відмови.

14 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Російський штурмовик визнав, що розстріляв українського військовополоненого

Дмитро Курашов, стрілець російського штурмового загону “Шторм-V” армії РФ визнав, що розстріляв українського військовополоненого. Раніше він провину заперечував. Зізнання прозвучала на судовому засіданні у Заводському райсуді Запоріжжя, де розпочали розгляд справи за звинуваченням проти Курашова у порушенні законів і звичаїв війни.

1 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Очільника херсонського СІЗО, якого катували росіяни, судять за держзраду

У березні 2022 року росіяни окупували Херсон і почали захоплювати українські державні установи. Одинадцятого травня вони увірвалися до херсонського слідчого ізолятора і затримали його начальника Ігоря Гурякова. Згодом російські пропагандисти опублікували відео, де начальник СІЗО заявляє про співпрацю з окупантами. Проте знайомі Гурякова повідомили, що він говорив під тортурами. 

31 Жовтня 2024

Єрмак у Канаді озвучив план звільнення цивільних українців з російського полону. До його розробки долучилась МІПЛ

Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України, під час Міністерської конференції з людського виміру Формули миру у Монреалі заявив, що міжнародна спільнота має спрямувати зусилля на звільнення цивільних, яких утримує Росія. Про це йдеться на сайті президента України. 

31 Жовтня 2024

Більше публікацій