Send Lette
Війна і правосуддя

Секретаря Кіровоградської єпархії УПЦ (МП) відправили під домашній арешт. Підозрюють у розпалюванні релігійної ворожнечі

Ленінський райсуд Кропивницького 31 січня обрав запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту Роману Кондратюку, секретарю Кіровоградської єпархії УПЦ (МП), якого підозрюють у розпалюванні релігійної ворожнечі. Про це повідомляє журналістка МІПЛ.

44-річний Кондратюк — уродженець одного з сіл у Хабаровському краї. Вчився і працював у Євпаторії, а з 2011 року мешкає на Кіровоградщині, де очолював пресслужбу Єпархії. 2013 року він отримав посаду секретаря. Священик має українське громадянство, раніше не судимий.

На початку січня 2023 року СБУ у Кіровоградській області відзвітувала, що проводить “безпекові заходи на території храмів і споруд УПЦ та документує діяльність представників Кіровоградської єпархії УПЦ, які причетні до розповсюдження в області друкованої літератури, що пропагує посягання на територіальну цілісність України та розпалювання релігійної ворожнечі”.

Зокрема СБУ провела обшуки в комплексі приміщень Свято-Єлисаветинського чоловічого монастиря Кіровоградської єпархії УПЦ. Тоді правоохоронці вилучили російську історично-пропагандистську літературу, зміст якої спрямований на заперечення суверенітету та самостійності України. Також вилучили газети, які під виглядом православного видання для батьків і молоді поширювали російські наративи щодо ситуації в Україні, виправдовували російську агресію.

Ще в монастирі знайшли листи проти створення ПЦУ і комп’ютерну техніку з проросійськими пропагандистськими матеріалами.

Через це Роману Кондратюку повідомили про підозру за ч. 1 ст. 161 КК України — тобто порушення рівноправності громадян залежно від їхніх релігійних переконань. Такі дії караються штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

На судове засідання 31 січня підозрюваний прийшов із адвокатом, були також прокурор і ЗМІ.

Пані прокурор Кіровоградської облпрокуратури Ганна Мельникова зазначила, що через присутність журналістів не розголошуватиме матеріали кримінального провадження та просила суд обрати запобіжний захід підозрюваному Кондратюку у вигляді цілодобового домашнього арешту строком на два місяці. 

Мельникова заявила, що є докази, які підтверджують вину Кондратюка, зокрема акти огляду сторінок в інтернеті, протокол огляду документів, допит свідків, протоколи обшуків приміщень Кіровоградської єпархії УПЦ (МП), житла підозрюваного і ще одного фігуранта справи, висновки лінгвістичних експертиз.

Адвокат підозрюваного Сергій Галушко заперечив щодо такого запобіжного заходу, просив суд про особисте зобов’язання. Він наголосив, що його клієнт визнав провину, співпрацює зі слідством, щиро кається, має бездоганну процесуальну поведінку — з моменту оголошення про підозру 4 січня від слідства не ухиляється.

Також Галушко надав суду довідки про стан здоров’я підозрюваного, наголосив, що той потребує стаціонарного лікування. До матеріалів справи адвокат просив долучити довідку про надання Кондратюку статусу внутрішньо переміщеної особи, видану в листопаді 2021 року.

За словами адвоката, його клієнт має на утриманні дружину і двох дітей, одна з яких неповнолітня, а він — єдиний годувальник. Галушко вважає, що в разі цілодобового домашнього арешту Кондратюк не зможе ходити на роботу, отримувати зарплату і сплачувати за оренду квартири.

“Я прошу суд про певну долю милосердя і співчуття до мого підзахисного, враховуючи, що людина не має можливості проживати за місцем своєї реєстрації через обставини, які відомі для нас — це війна і захоплення Криму, він змушений був залишити ту територію і виїхати”, — наголосив Галушко.

“Переховуватися і виїжджати я не збираюся, тут моя сім’я. Також моя посада секретаря Єпархії зобов’язує бути тут на зв’язку з батюшками. На когось впливати я не збираюсь. Навпаки, робитиму все, щоб слідство пройшло як належить, і повністю визнаю вину, яку мені інкримінують”, — зазначив підозрюваний Кондратюк.

Заслухавши сторони та дослідивши матеріали справи, суддя Леонід Плохотніченко призначив Кондратюку запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту з 31 січня по 28 лютого. У цей період підозрюваний не має права покидати своє помешкання, прибувати на вимогу до слідчого, здати на зберігання до міграційної служби паспорт для виїзду за кордон, допускати співробітників поліції до помешкання для перевірки дотримання запобіжного заходу.

Адвокат підозрюваного пообіцяв, що подаватиме апеляційну скаргу. Від коментарів по суті справи підозрюваний відмовився. Також журналістка МІПЛ намагалася поставити Кондратюку питання про інформацію з сайту “Миротворець”, де згадується, що два його брати, Петро і Павло Кондратюки, які проживають у Євпаторії, працюють у “поліції” окупантів. Проте Роман Кондратюк спілкуватися з пресою не захотів.


Анастасія Зубова, фото автора і СБУ 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Ні медіа, ні потерпілі не розуміють, як працює судова система, — Решетилова на конференції USAID

Голова Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова та Андрій Яковлєв, експерт МІПЛ з Міжнародного гуманітарного права, взяли участь у другій щорічній конференції “Правосуддя в національних судах у справах про воєнні злочини”. Захід, присвячений невідворотності покарання воєнних злочинців, відбувся у Києві у рамках програми USAID “Справедливість для всіх”.

29 Жовтня 2024

Війна і правосуддя
Втеча від мобілізації в російську армію, військовий медик із Криму та воєнні злочини: 78 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

25 Жовтня 2024

Війна і правосуддя
Зеленський підписав другий закон для імплементації Римського статуту: як тепер каратимуть воєнних злочинців

У серпні Верховна Рада проголосувала за ратифікацію Римського статуту — цього останні кілька років очікували правозахисники. МІПЛ опитала експертів з міжнародного права, які брали участь в адвокації та ухваленні цих змін, аби дізнатися про їхні очікування від змін і що вони означають на практиці.

24 Жовтня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
У Лондоні за участі міністра Дауті і посла Залужного заслухали українців, які постраждали від воєнних злочинів Росії

У столиці Сполученого Королівства відбулася зустріч британських парламентарів та дипломатичної спільноти з українцями, які постраждали від воєнних злочинів Росії. На заході, ініційованому посольством Великої Британії в Україні та Агентством Великої Британії з міжнародного розвитку, виступили Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, та двоє потерпілих.

30 Жовтня 2024

Cards
Олександр Чирков 

Олександр Чирков  Дата зникнення: 17 березня 2022 року Місце зникнення: Глібівка, Київська область   Олександр Чирков — […]

30 Жовтня 2024

Війна і правосуддя
Ні медіа, ні потерпілі не розуміють, як працює судова система, — Решетилова на конференції USAID

Голова Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова та Андрій Яковлєв, експерт МІПЛ з Міжнародного гуманітарного права, взяли участь у другій щорічній конференції “Правосуддя в національних судах у справах про воєнні злочини”. Захід, присвячений невідворотності покарання воєнних злочинців, відбувся у Києві у рамках програми USAID “Справедливість для всіх”.

29 Жовтня 2024

Більше публікацій