Send Lette
Інші воєнні злочини

Сексуальне насильство в полоні: пережити і не мовчати

27 березня команда Слідство.Інфо презентувала фільм “ВінТеж” — про сексуальне насильство над українськими чоловіками в катівнях росіян. Це сповіді чотирьох мешканців Херсону. Вони розповідають про погрози, катування і зґвалтування, від яких бранці намагалися вкоротити собі віку. На премʼєрі побувала Олена Бєлячкова, координаторка груп родин військовополонених Медійної ініціативи за права людини. Ось її враження.

— Герої цього фільму повернулися до своїх рідних і тепер вчаться жити із тягарем полону. Разом із ними вчаться їхні дружини, їхні діти. Двоє чоловіків погодились говорити про сексуальне насильство, не приховуючи обличь. Один із них — священник Сергій Чудинович — відкрився не лише дружині, але й своїм синам. Каже, що сім’я має право на правду. Він вірить у справедливий суд і те, що його катів притягнуть до відповідальності.

Сергій Чудинович на прем’єрі фільму “ВінТеж”

Фільм “ВінТеж” демонструє не лише ницість російських силовиків, які знущаються над українськими бранцями, але й ставить питання про те, що робити після звільнення з полону тим, хто пережив сексуальне насильство? Це тема, про яку зазвичай не говорять, вона табуйована у суспільстві, ті, хто пережив насильство, нерідко стикаються зі стигматизацією.

Тому фільм, у якому потерпілі відверто розповідають про пережите сексуальне насильство, є надзвичайно важливим. Він руйнує стереотипи і, переконана, допоможе решті постраждалих наважитися на непросту розмову, аби зафіксувати кожен скоєний росіянами воєнний злочин.

Сексуальне насильство над чоловіками в полоні майже не задокументовано. Боячись суспільного осуду, колишні бранці воліють мовчати. Тож як прийняти себе — ще одна центрова лінія стрічки “ВінТеж”. Ба більше, вона видається мені головною, оскільки без прийняття себе про повноцінну реабілітацію постраждалого годі й казати.

Наразі кілька чоловіків, які в російському полоні пережили сексуальне насильство, об’єднались у спільноту. Між собою їм легше говорити про пережите, вони розуміють один одного з півслова, підтримують, допомагають таким, як вони, діляться досвідом життя після полону.

Від імені родин військовополонених, якими опікуюсь в МІПЛ, вдячна команді Слідство.Інфо і кожному герою фільму “ВінТеж” за сміливість. Переглянути стрічку можна на ютуб-каналі Слідство.Інфо.

Олена Бєлячкова, координаторка родин військовополонених та зниклих безвісти 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Сліди війни на кожному фасаді: репортаж із Сараєва, де воєнні злочинці подібно Росії казали, що вбиті діти — це вигадка

На запрошення Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти українська делегація, яка складалася з представників громадських організацій, родин зниклих безвісти та державний органів, відвідала Боснію та Герцеговину, аби обмінятися досвідом.

12 Червня 2025

Інші воєнні злочини
Москва стверджує, що не утримує в полоні українських цивільних, але лише за 15 днів травня затримала і засудила 19

Майже всю першу половину травня російські чиновники, зокрема співробітники репресивного апарату, були зайняті святкуванням радянського Дня Перемоги. Навіть у цих умовах на окупованих українських територіях і в Росії вони продовжували затримувати і засуджувати громадян України.

23 Травня 2025

Інші воєнні злочини
Росія посилила вербовку українських дітей для війни проти України

Російські спецслужби вербують українських дітей для підпалів інфраструктури і машин військових. Викритим дітям переважно інкримінують скоєння диверсії чи терористичного акту. Таку ж кваліфікацію визначають тим вербувальникам із Росії, яких ідентифікувало слідство. Втім, експерти з МГП наполягають: насправді організатори вчиняють воєнний злочин. 

4 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Одесі судять уже другого працівника СІЗО, який постраждав від російських катувань. І ще 104 справи в українських судах

Відстежуємо найцікавіші судові справи про злочини, скоєні в умовах війни. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з матеріалу з анонсами на сайті.

27 Червня 2025

Адвокація
Підтримка родин полонених і фіксація наслідків катувань. У Києві міркують про підтримку постраждалих від РФ

26 червня у світі відзначають Міжнародний день на підтримку жертв катувань. За ініціативи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими у Києві в цей день відбулась панельна дискусія, участь у якій взяли спільноти родин військовополонених, громадські організації та представники держорганів.

26 Червня 2025

Насильницькі зникнення
Активіст із Херсонщини перерізав собі вени після затримання, аби врятувати дружину від росіян

Активіст із Нової Каховки Олександр, прізвище якого ми не називаємо з міркувань безпеки, до повномасштабного вторгнення знімав на відео знос памʼятників Леніну на Херсонщині, а в окупації став мішенню для росіян. Його катували впродовж двох тижнів, щоб він здав інших громадських діячів міста, схиляли до “співпраці”.

25 Червня 2025

Більше публікацій