Send Lette
Війна і правосуддя

Шпигуни, СБУ та тюремники Херсона: 89 справ війни, за якими радимо стежити цього тижня

Третя справа священника. Олексій Широков ― священник із Черкас. Взимку та навесні 2022 він писав в “Однокласниках” пости на підтримку нападу РФ на Україну, агітував за “ЛДНР” і російську армію. Також долучився до створення відео на підтримку Росії. Він уже має вироки з умовним покаранням за колабораціонізм і пропаганду війни. Тепер його обвинувачують і в посяганні на територіальну цілісність України. Засідання призначене на 3 червня о 15:00 у Дарницькому районному суді Києва.

Держслужбовець, який чекав на окупантів. Ігор Анташкевич до 2024 року працював начальником відділу мобілізаційної роботи Верховного Суду України. Це структура, яку в рамках судової реформи замінили на однойменний Верховний Суд, та через законодавчі казуси не змогли ліквідувати. Як каже слідство, спілкуючись із колегами чоловік заперечував суверенітет України, пропонував “віддати” Росії південні регіони та Харківську область. Також він нібито героїзував найманців “Вагнера” та підтримував захоплення Львова й північних областей. Анташкевичу інкримінують виправдання збройної агресії РФ. Засідання призначене на 4 червня об 11:30 у Дарницькому районному суді Києва.

Пости у Facebook. Юлія Корзіна — мешканка Києва. Як каже слідство, у 2023 році вона поширила на своїй сторінці у Facebook три дописи, у яких експертиза виявила ознаки виправдовування російського вторгнення. На клопотання слідства суд призначив жінці примусову психіатричну експертизу. Їй інкримінують виправдання збройної агресії РФ. Засідання призначене на 4 червня о 14:00 у Дарницькому районному суді Києва.

Співробітник “Укроборонпрому”. Сергій Федотов народився у Росії, але має українське громадянство. Він офіцер запасу ЗСУ. На момент розслідування щодо нього був провідним спеціалістом із охорони праці, пожежної безпеки та цивільного захисту “Укроборонпрому”. За версією слідства, чоловік із власної ініціативи вирішив надсилати своєму однокласнику, який працює у російському Міністерстві сільського господарства, інформацію про переміщення підрозділів і техніки ЗСУ. Той пересилав дані посадовцю російського Міноборони. Федотов шукав інформацію в інтернеті, сам проводив спостереження у Києві й опитував знайомих. Зібрані дані надсилав через Telegram. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначене на 5 червня о 12:30 у Дарницькому районному суді Києва.

Кримський суддя. Олексій Нанаров — суддя з Євпаторійського суду. Після анексії Криму залишився працювати на окупантів. У 2017 році він ухвалив рішення про видворення з півострова правозахисника Костянтина Сізарєва. Нанарова звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 3 червня о 12:30 у Деснянському районному суді Києва (in absentia).

Депортація з Криму. Руслан Ізмайлов до анексії Криму був суддею у Євпаторійському суді, де залишився працювати при окупантах. Він, каже слідство, ухвалював рішення про видворення мешканців Криму, підтримуючи політику РФ з витіснення українців з півострова. Його звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 4 червня о 12:00 у Деснянському районному суді Києва (in absentia).

“Ізоляція”. Євген Бражников до 2010 року працював оперуповноваженим в Управлінні карного розшуку МВС у Донецькій області. У 2016 році, коли він був заступником директора з безпеки Донецького енергозаводу під владою “ДНР”, “МГБ ДНР” арештувало Бражникова за незаконне зберігання зброї. Він відсидів 3,5 роки, з них понад два роки — в “Ізоляції”. У 2019 році його обміняли. Звільнені бранці серед обміняних упізнали в ньому прислужника тюремників “Ізоляції”, який брав участь у тортурах. У березні 2020 року йому повідомили про підозру в участі у терористичній групі за співпрацю з тюремниками “ДНР” та порушенні законів і звичаїв війни. Спочатку Бражников перебував під домашнім арештом, потім під особистим зобов’язанням. Він виїхав із України й попросив притулку у Франції. Наразі судовий процес відновили. Засідання призначене на 4 червня о 15:00 в Оболонському районному суді Києва (in absentia).

Поставив “Клас”. Володимир Гармата — мешканець Київщини. Як з’ясувало слідство, він поставив “Клас” допису в забороненій в Україні соцмережі “Однокласники”, чим автоматично його поширив для своїх підписників. У дописі містилося виправдовування дій РФ. Чоловіка взяли під варту, проте він вніс заставу. Його звинувачують у виправдовування агресії Росії. Засідання призначене на 3 червня о 13:30 у Печерському районному суді Києва

Провокатор. Віталій Бяльський — мешканець Києва. Як каже слідство, він ходив містом під час комендантської години та провокував конфлікти з військовими й правоохоронцями. Все стрімив у прямому ефірі у соцмережах. Так він підігравав російським пропагандистам у розхитуванні суспільних настроїв в Україні та видавав розташування блокпостів. Його звинувачують у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ. Засідання призначене на 6 червня о 15:00 у Подільському районному суді Києва.

Снайпер. Олег Ільїн — російський снайпер, служив у 15 окремій мотострілецькій “Олександрійській” бригаді 2-ї гвардійської загальновійськової армії Центрального військового округу Росії. Як встановила СБУ, у лютому 2022 року під час окупації села Перемога Броварського району Ільїн убив 53-річного беззбройного місцевого, який повертався додому. Куля влучила йому в голову. Ще девʼять днів росіяни не давали селянам забрати та поховати тіло. Ільїна обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 6 червня о 10:40 у Солом’янському районному суді Києва (in absentia).

“Блогер”. Дмитро Скворцов ― блогер, колишній редактор шоу “На грані”, засновник “руського клубу”, який готував замовні матеріали для підсанкційних медіа Росії. У своїх колонках називав закономірним захоплення Криму і частини східних регіонів України, а також популяризував “ЛДНР”. Слідство встановило, що за це він отримував винагороду. У 2023 році його затримали під час спроби втечі за кордон. Йому інкримінують державну зраду. Засідання призначене на 6 червня о 16:10 у Солом’янському районному суді Києва.

Обвинувачував українських моряків. Роман Лобов — кримський “прокурор”, який представляв обвинувачення та просив про арешт полонених українських моряків у 2018 році. Тоді росіяни незаконно ув’язнили членів екіпажів українських катерів “Бердянськ”, “Нікополь” та буксиру “Яни Капу”, звинувативши їх у “незаконному перетині російського кордону”. Саме Роман Лобов та інший “прокурор”, Олександр Пакула, тоді просили арештувати українських моряків. Також Лобов представляв обвинувачення у справі генерального директора телеканалу ATR Ленура Іслямова, якого окупаційний “верховний суд Криму” засудив до 18 років ув’язнення. Лобова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 3 червня об 11:30 у Шевченківському районному суді Києва (in absentia).

Передача інформації Китаю. Сюй Мінмін та Гао Сінмін — громадяни Китаю, які жили в Києві. Слідство вважає, що вони збирали інформацію про українську зброю для передачі в Китай. Їх затримали й обвинувачують у шпигунстві. Засідання призначено на 3 червня о 12:30 у Шевченківському районному суді Києва.

Зливав розташування військових. Андрій Ткачук — уродженець Херсона. За даними слідства, за 130 доларів він погодився повідомляти представнику Росії про розташування українських військових. Зокрема передав інформацію про скупчення військових у Миколаєві. Ткачуку інкримінують держзраду. Засідання призначено на 3 червня о 14:30 у Шевченківському районному суді Києва.

Проплачені мітинги. Іван Росада — мешканець Києва. За даними слідства, Росада, який позиціонував себе як “журналіст” і “лідер думок”, поширював за вказівками російських кураторів фейкові матеріали в ЗМІ та соцмережах, а також організовував проплачені акції. Він неодноразово виступав в ефірах російських і українських телеканалів, які зараз перебувають під санкціями, та просував ідею про нібито перебування України під зовнішнім управлінням, відкрито звинувачував українських військових в обстрілах цивільних. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 4 червня о 09:00 у Шевченківському районному суді Києва.

Український командир. Денис Чувашов був командиром самохідного артилерійського дивізіону, має звання підполковника. За даними слідства, під час українського наступу на харківському напрямку у 2022 році він із власної ініціативи зв’язався з представником російського ГУР та передавав інформацію про підготовку українських наступальних операцій. Чувашова затримали, він визнав провину. Його звинувачують у держзраді. Засідання призначено на 4 червня о 14:30 у Шевченківському районному суді Києва.

Керівник Харківської СБУ. Роман Дудін — колишній голова Управління СБУ в Харківській області. У 2022 році Володимир Зеленський звільнив Дудіна і сказав, що той “не працював на захист міста з перших днів повномасштабної війни, а думав лише про себе”. СБУ повідомила йому про підозру у державній зраді та самовільному залишенні місця служби без поважних причин. Він провину не визнає. Засідання призначене на 5 червня об 11:30 у Шевченківському районному суді Києва.

Полковник харківської СБУ. Юрій Рябуха — колишній заступник голови управління СБУ в Харківській області. У Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого він керував Інститутом підготовки юридичних кадрів для СБУ. Як каже слідство, Рябуха готував інститут до “здачі”, вчасно не вивіз майно та співробітників, схиляв курсантів не чинити спротив росіянам і співпрацювати з ними. Очільник СБУ Василь Малюк розповідав, що на телефоні Рябухи гімн Росії був мелодією будильника. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 6 червня об 11:30 у Шевченківському районному суді Києва.

“Кріт” в СБУ. Андрій Потапенко — мешканець Харкова. Він працював в Антитерористичному штабі при УСБУ в Харківській області. За даними слідства, Потапенка завербували представники “ДНР” і він передав росіянам інформацію про групу українських військових, які здійснювали спецоперацію в тилу ворога. Потапенка звинувачують у дерджзраді. Засідання призначено на 6 червня о 13:00 у Шевченківському районному суді Києва.

Видав учасника АТО. Віктор Хомицький — мешканець Бучанського району. За даними слідства, наприкінці березня 2022 року він допомагав окупантам. Зокрема, видав адресу проживання учасника АТО. Росіяни затримали і катували чоловіка. Також Хомицький рекомендував позиції у лісосмугах, де вигідно розміщувати воєнну техніку. Обвинуваченому інкримінують держзраду. Засідання призначене на 19 березня о 12:00 у Бородянський районному суді Київської області.

Посилки в Росію. Сергій Іванісов ― військовий нацгвардії РФ. За даним слідства, Іванісов виніс із приватного будинку у Блиставиці Бучанського району одяг, взуття, дві машинки для стрижки, нетбук, мобільний телефон. Награбоване він надіслав з Білорусі у Рубцовськ. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 5 червня о 14:15 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Polaroid для окупанта. Олександр Пікалов — військовий нацгвардії РФ. Під час окупації Бучанського району у лютому-березні 2022 року, каже слідство, грабував будинки місцевих. Його ідентифікували за допомогою штучного інтелекту за фото, яке він, грабуючи, зробив на Polaroid. Чоловіка обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 6 червня об 11:30 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Вбивства у Бучі. Чингіз Атантаєв — 37-річний російський військовий родом із Магадану. Останні кілька років Чингіз Атантаєв мешкав у Пскові, там дислокуються 104-й і 234-й десантно-штурмові полки. Його ідентифікували із запису камер, на яких зафіксовані страти дев’яти місцевих беззбройних чоловіків на вулиці Яблунській у Бучі. Атантаєва обвинувачують у порушенні звичаїв та законів війни. Засідання призначено на 3 червня о 16:00 в Іванківському районному суді Київської області (in absentia).

Виправдовування Росії. Олександр Новак — уродженець Сумської області. Як каже слідство, він створив сайт, де публікував проросійську пропаганду, яка виправдовує збройне вторгнення. Чоловіку інкримінують глорифікацію дій РФ. Засідання заплановано на 5 червня о 15:00 у Києво-Святошинському районному суді Київської області.

Удар по нафтобазі. Артур Ткачук — мешканець Білоцерківського району Київщини. За даними слідства, РФ завербувала його, у січні 2022 року він влаштувався на нафтобазу та передавав росіянам дані для наведення ракетного удару. Планував встановити GPS-трекер. Чоловіка затримали, тривалий час він був під вартою. Проте у грудні 2023 року за нього внесли заставу 603 тисячі гривень. Ткачуку інкримінують вчинення диверсії. Засідання призначено на 5 червня о 14:00 у Васильківському міськрайонному суді Київської області.

Розвіддані в цукерках. Ігор Чорний до 2020 року працював науковим співробітником СБУ. За даними слідства, його завербували спецслужби РФ. Він мав передати інформацію з грифом “таємно” через пенсіонера Олександра Чимиркова, котрий потрапив у поле зору росіян через проросійські погляди. Як каже слідство, пенсіонер мав отримати від есбеушника у коробці з цукерками флешку з даним щодо науково-технічних розробок СБУ та передати її до РФ. Обох викрили у 2020 році, посадовець перебуває під вартою, пенсіонер — під особистим зобов’язанням. Їм інкримінують держзраду. Засідання призначене на 6 червня о 14:30 у Броварському міськрайонному суді Київської області.

Стріляв по цивільних. Григорій Бірюков ― військовий розвідувальної роти 173-го окремого гвардійського розвідувального батальйону 106-ї гвардійської повітряно-штурмової дивізії РФ. За даними слідства, у березні 2022 року він розстрілював цивільні авто з евакуаційної колони на Київщині. Бірюкова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 3 червня о 09:40 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Справа Медведєва. Нагадуємо про засідання у справі Андрія Медведєва — російського десантника, якого взяли в полон на Херсонщині. Його обвинувачують у тому, що в березні 2022 він імітував розстріл цивільних в Ірпені та був причетний до викрадень і катувань. Медведєва обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 3 червня о 13:45 в Ірпінському міському суді Київської області.

Вбивство цивільного в Ірпені. Олександр Тимофєєв ― механік-водій 234 гвардійського десантно-штурмового полку РФ. За даними слідства, він разом з іншими російськими військовими у лютому 2022 року вдерся до квартири мешканця Ірпеня. Чоловіка зв’язали, били, а наприкінці інший військовий застрелив його. Тимофєєва звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 5 червня о 10:25 в Ірпінському міськсуді Київської області (in absentia).

Розстріл евакуаційної колони. Станіслав Стенін — командир розвідувальної роти з Рязанської області РФ. За даними обвинувачення, у березні 2022 року разом із іншими військовими він встановив вогневий контроль над проїжджою частиною вулиці Олега Кошового в Ірпені. Тоді це була єдина дорога, якою можна було евакуюватися з міста. Російські військові відкрили вогонь по колоні автівок, на яких були наклеєні листи з написами “ДІТИ” та “ЕВАКУАЦІЯ”. Під час обстрілу шести легкових автомобілів загинуло п’ятеро людей, поранення отримали семеро, серед яких мала дитина. Стеніна звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Судове засідання заплановано на 6 червня о 10:15 в Ірпінському міськрайонному суді Київської області (in absentia).

Коригування вогню по Донеччині. Маргарита Волкова ― одна з трьох жінок із Торецька, яких обвинувачують у передачі інформації росіянам. Вісімнадцятирічна Волкова телефоном познайомилася з солдатом “ДНР”, із яким почала стосунки. Разом із двома іншими жінками вона нібито передавала росіянам інформацію про розміщення ЗСУ в Бахмуті й Торецьку, а також локації електростанцій для прицільних ударів. Її затримали за підозрою у державній зраді. Засідання призначене на 4 червня о 09:00 у Костянтинівському міськрайонному суді Донецької області.

Наведення С-300. Анатолій Ляднов — мешканець Костянтинівки Донецької області. Як каже слідство, він передавав ФСБ локації бойових позицій та маршрути переміщення підрозділів ЗСУ біля Бахмута, наводив ракети С-300 на передові позиції українських військ. Його затримали під час виконання ворожого завдання. У телефоні чоловіка знайшли файли електронних карт, де він позначив координати підрозділів ЗСУ. Засідання призначене на 3 червня о 13:00 у Костянтинівському міськрайонному суді Донецької області.

Військовополонений. Євген Руденко — фігурант справи про держзраду та колабораціонізм. У матеріалах слідства згадують, що він перебуває в таборі для військовополонених, тобто ймовірно, що Руденка взяли в полон, коли він воював на стороні Росії. Засідання призначене на 4 червня о 13:00 у Костянтинівському міськрайонному суді Донецької області.

Здача позицій ЗСУ. Ірина Ландига — мешканка Донецької області. За даними слідства, через Telegram повідомляла командиру взводу “ДНР” про розташування ЗСУ у Покровському районі Донецької області. Той своєю чергою інформував ФСБ. Жінку взяли під варту. Засідання призначене на 5 червня о 13:30 у Красноармійському міськрайонному суді Донецької області.

Фото роботи ППО. Ярослав Васютін — мешканець Слов’янська. За даними слідства, у вересні 2023 року він поширив у Telegram-каналі “МГБ ДНР” фото і розташування системи ППО та реактивної установки ЗСУ. Йому інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 4 червня о 15:30 у Слов’янському міськрайонному суді Донецької області.

Позиції в Бахмуті. Роман Лісніченко ― мешканець Донеччини. Слідство встановило, що він у месенджерах передавав інформацію росіянам про розташування ЗСУ в Бахмуті. Чоловіка обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про розміщення ЗСУ. Засідання відбудеться 5 червня о 14:00 у Дружківському міському суді Донецької області.

Здача розташування ЗСУ у Дружківці. Ірина Дробина — мешканка Донецької області. Як каже слідство, з серпня 2022 року вона надсилала співрозмовнику у Telegram інформацію про розміщення ЗСУ у Дружківці. Жінка перебуває під домашнім арештом. Їй інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання відбудеться 6 червня о 10:30 у Дружківському міському суді Донецької області.

Адвокат. Олег Кутінов — адвокат із Краматорська. За даними слідства, з 2019 до 2022 року він жив у Росії та контактував із російськими спецслужбами. Після початку повномасштабної війни повернувся до Краматорська. За гроші надсилав ФСБ інформацію з геолокацією об’єктів ЗСУ. Кутінову інкримінують колабораціонізм. Засідання відбудеться 7 червня о 14:00 у Дніпропетровському районному суді Донецької області.

Депутатка від “Слуги народу”. Сніжана Чернова з 2020 року була головою Куп’янської РДА та місцевою депутаткою від “Слуги народу”. Окупанти призначили її “заступницею керівника” Курилівської громади. Чернова, заявляють слідчі, залучала місцевих до дій на користь РФ і брала участь у підготовці псевдореферендуму на захоплених територіях Харківщини. Її обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 4 червня о 13:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Лісівник. Микола Машир — лісничий Вовчанського лісництва. За даними слідства, під час окупації Вовчанська він очолив лісництво, яке окупанти підпорядкували собі. На “посаді” директора він налаштував роботу лісництва, продавав деревину до РФ та надав її російським військовим для облаштування позицій. Засідання призначено на 4 червня о 13:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Зірвала прапор України. Олеся Рассохіна — мешканка Ізюмського району Харківської області. За даними слідства, під час окупації села Липчанівка у квітні 2022 року вона зайняла “посаду” голови “Бригадирівського сільського поселення”, яке утворили та підпорядкували собі окупанти, і займалася організацією фейкових виборів, роздачею російської гуманітарки. Також вона зірвала з приміщення клубу та кинула на землю прапор України. Замість нього розвішала російський. Жінка вийшла з-під варти під заставу у 200 тисяч гривень. Її звинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 4 червня об 11:00 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Держзрада. Ігор Андросович — мешканець Дніпропетровської області, працював у ДСНС. Чоловіка взяли під варту за звинуваченням у держзраді. У матеріалах судових ухвал згадують, що він скаржився на затримання СБУ, мовляв, слідчий погрожував прострелити ногу, якщо він не підпише протокол обшуку. Засідання призначено на 4 червня о 14:30 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Завод і ЗСУ. Катерина Тургунбаєва — мешканка Павлограда, працювала прибиральницею на місцевому заводі. За даними слідства, у жовтні 2023 року вона передала співрозмовнику у Telegram фото та інформацію про розташування особового складу і техніки ЗСУ на території заводу. Жінку взяли під варту, їй інкримінують несанкціоноване поширення інформації про розміщення ЗСУ. Засідання призначено на 5 червня о 13:00 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Здача ССО. Ігор Масліков та Олег Хітько — мешканці Дніпропетровської області. Як каже слідство, з ідеологічних мотивів вони здавали представнику ФСБ інформацію про центри розміщення Сил спецоперацій. Їм інкримінують держзраду. Засідання призначено на 3 червня о 14:30 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Російський чат-бот. Володимир Мурашко — мешканець Запорізького району Запорізької області. Як каже слідство, з ідеологічних мотивів він зливав інформацію про ЗСУ в російський чат-бот у Telegram. Його взяли під варту. Чоловіку інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 5 червня о 10:30 у Жовтневому районному суді Запоріжжя.

Катування патріотів. Аюб Ельдаров ― підполковник із Дагестану, командир батальйону 96-го полку оперативного призначення 46-ї окремої бригади військ росгвардії. Його призначили “комендантом селища Чернігівка” Бердянського району. Підполковник, як каже слідство, сформував каральні загони. За його наказом окупанти нібито розшукували і викрадали українських патріотів. Цивільних звозили до катівні, застосовували жорстокі тортури з використанням отруйних хімічних речовин та електроструму. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 7 червня о 13:00 у Вільнянському районному суді Запорізької області (in absentia).

Айтівець і фінансування тероризму. Вадим Коломієць — мешканець Кропивницького. Як каже слідство, він із колегами-айтівцями займався оборудками з конвертацією і виведенням електронних грошей без відповідної ліцензії. Окрім інших платіжних систем, використовував ті, що заборонені в Україні санкціями. Серед тих, кому конвертували електронну валюту, були представники “ДНР”. У 2021 році суд обрав йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. Коломійця звинувачують у фінансуванні тероризму. Засідання призначено на 5 червня о 09:00 у Кіровському районному суді Кропивницького.

Повторний розгляд справи контррозвідника ЗСУ. Сергій Говоруха працював оперуповноваженим Департаменту військової контррозвідки СБУ. Слідство встановило, що з власної ініціативи він передавав таємну інформацію російським спецслужбам. За 17 тисяч гривень чоловік до 24 лютого 2022 року повідомив росіянам дані про склади з боєприпасами, військові частини, після повномасштабного вторгнення — про аеродром, який згодом обстріляли. Говоруху затримали 28 лютого 2022 року. Свою провину він не визнав, стверджує, що справу проти нього сфабрикували представники СБУ у Херсонській області. Його засудили за державну зраду до 14,5 років ув’язнення з конфіскацією майна. Вирок оскаржили, апеляційний суд скерував справу на повторний розгляд. Засідання призначено на 4 червня о 14:00 у Галицькому районному суді Львова.

Вербування мера Очакова. Едуард Шевченко ― колишній командир 73-го морського центру Сил спеціальних операцій. У березні 2023 року його затримала СБУ та звинуватила в держзраді. За версією слідства, за завданням окупантів він передавав інформацію про наслідки обстрілів. А згодом нібито спробував завербувати міського голову Очакова, радником якого працював на той момент. Засідання призначене на 3 червня о 13:00 у Заводському районному суді Миколаєва.

Пенсіонерка з Миколаєва. Як каже слідство, пенсіонерка Наталя Грибкова у липні 2022 року в переписці у Viber раділа через загибель українських військових, критикувала ЗСУ. Людина з такими ж прізвищем та ініціалами у 2015 році балотувалася до Миколаївської міськради від нині забороненої проросійської партії “Нова держава”. Грибкову обвинувачують у глорифікації збройної агресії РФ. Засідання призначено на 6 червня о 15:30 у Заводському районному суді Миколаєва.

Тюремник на службі окупантів. Євген Соболєв раніше очолював колонію у Херсоні. Під час окупації перейшов на бік ворога, каже слідство. Зокрема видав розпорядження про переміщення в’язнів, яких утримували у Снігурівській колонії до виправного закладу у Херсонській області. У вивільнених будівлях розмістилися російські військові. Соболєва звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 4 червня об 11:00 у Центральному районному суді Миколаєва (in absentia).

Власниця Telegram-каналу. Людмила Старченко — мешканка Одеської області. За даними слідства, жінка поширювала у своєму Telegram-каналі дописи з виправданням нападу Росії, інформація про розташування ЗСУ. Також вона закликала повідомляти про розміщення сил і техніки українських військових. Жінці інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 3 червня о 14:00 у Малиновському районному суді Миколаєва.

Здача позицій ЗСУ у Херсоні. Олег Тимошенко — мешканець Херсона. За даними слідства, під час окупації він передавав представника ФСБ інформацію про розташування ЗСУ та місцевих активістів й учасників АТО. Відомо, що чоловік перебуває на лікуванні у психіатричному закладі. Йому інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначено на 5 червня о 14:00 у Малиновському районному суді Миколаєва.

Херсонська залізниця. Валерій Кравченко — колишній працівник Сервісного центру МВС у Херсоні. За даними слідства, під час окупації він влаштувався на підприємство “Херсонська залізниця”, що підпорядковувалося росіянам. На посаді заступника начальника налагодив роботу на вокзалі, видавав зарплату в рублях. Чоловік перебуває під вартою, йому інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначено на 5 червня о 15:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Тюремник. Олексій Матіос — працівник херсонської виправної колонії. Під час окупації, каже слідство, він продовжив працювати в колонії. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 5 червня о 16:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Херсонська колонія. Володимир Кожан — працював у Північній колонії № 90 Херсона. Під час окупації перейшов на бік ворога та продовжив працювати у колонії, яку окупанти підпорядкували собі. Кожану інкримінують держзраду. Засідання призначено на 6 червня об 11:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Прихильник “ДНР”. Микола Ємельянов — мешканець Одеси. За даними слідства, він прихильник “ДНР” та “Новоросії”. З ідеологічних мотивів нібито здавав представнику РФ інформацію про розташування ЗСУ. Зокрема, надсилав скриншот із розташуванням військової частини. Чоловіку інкримінують держзраду. Засідання призначене на 6 червня о 15:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Одеський тіктокер. Андрій Малихін — 35-річний одесит, тіктокер. СБУ встановила, що він “засвітив” роботу протиповітряної оборони під час дронової атаки РФ на Одесу 5 листопада 2023 року. Слідство стверджує, що чоловік зняв на мобільний роботу української ППО та запостив ці відео у своєму TikTok-акаунті (цей телефон знайшли під час обшуку його помешкання). Раніше він відбував покарання за крадіжку та пограбування. Малихіну інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 6 червня об 11:30 у Суворовському районному суді Одеси.

Одеський тіктокер. Андрій Малихін — 35-річний одесит, тіктокер. СБУ встановила, що він “засвітив” роботу протиповітряної оборони під час дронової атаки РФ на Одесу 5 листопада 2023 року. Слідство стверджує, що чоловік зняв на мобільний роботу української ППО та запостив ці відео у своєму TikTok-акаунті (цей телефон знайшли під час обшуку його помешкання). Раніше він відбував покарання за крадіжку та пограбування. Малихіну інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 6 червня об 11:30 у Суворовському районному суді Одеси.

Ексмер Полтави. Олександр Мамай ― колишній член Партії регіонів і міський голова Полтави до квітня 2023 року. Очолював місто кілька разів, міська рада висловлювала йому недовіру, позбавляла повноважень, після чого він поновлювався на посаді. Через неправомірне підвищення тарифів проти нього протестували місцеві у 2013 році, його обвинувачували в корупції, у цій справі Мамай конфліктував із суддею, за його каденції були порушення в забудові центру міста. ВАКС засудив Мамая за розтрату майна. У грудні 2022-го Мамай отримав підозру за поширення інформації про розташування ЗСУ. Мамай не раз демонстрував любов до СРСР, підтримував Януковича, висловлювався російськими наративами про “Велику вітчизняну війну”, називав росіян і українців братніми народами та казав, що на сході України воюють Росія та США. На одній із пресконференцій поширив інформацію про ЗСУ, тепер стверджує, що вона була відомою. Його обвинувачують у поширенні російської пропаганди та інформації про розміщення ЗСУ. Засідання призначено на 4 червня о 14:00 в Октябрському районному суді Полтави.

Погрози та мародерство. Євгеній Сухобоков — російський заступник командира взводу. Разом із військовими Ігорем Лабутіним, Маадиром Ондаром і Умедджоном Гульмірзоєвим у березні 2022 року вони як окупанти були в селі Ворожба Сумської області. Вдерлися до будинку місцевої мешканки, утримували її, пограбували. Сухобоков розстріляв автомобіль сина жінки. Військових звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 5 червня о 10:00 у Лебединському районному суді Сумської області (in absentia).

Колишній регіонал. Володимир Щекін — колишній депутат Партії регіонів. Його затримала СБУ та вилучила російський паспорт із трудовою книжкою, партійний квиток Партії регіонів, прокремлівську символіку, мобільні телефони й комп’ютер, які він використовував для співпраці з РФ. Слідство встановило, що у 2022 році Щекін систематично передавав дані РФ. Для їхнього збору він на власному авто об’їжджав місцевість і фіксував локації ЗСУ. Тоді його і затримали правоохоронці. Чоловіка обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 5 червня о 13:30 у Сумському районному суді.

Допомагав ФСБ. Олексій Шибаєв — ексзаступник сільського голови Новослобідської громади Сумської області. Слідство встановило, що під час окупації частини Сумщини Шибаєв виїхав до Росії через ворожий блокпост. У Росії отримав завдання від ФСБ щодо підривної діяльності. Своє зникнення Шибаєв пояснював перебуванням у полоні в російських військових. Згодом він звільнився з посади заступника сільського голови та влаштувався до місцевої агрофірми. Він під виглядом робочих поїздок розвідував знаходження підрозділів сил Оборони та передавав ФСБ. Шибаєву інкримінують держзраду. Засідання призначено на 3 червня о 14:00 у Конотопському міськрайонному суді.

Патріотичний мер і колабораціонізм. Віктор Ладуха — очільник Буринської громади Сумської області. За даними слідства, під час окупації у 2022 році він допомагав російським військовим із розселенням і забезпеченням. Водночас сам Ладуха записував відео про те, що громада має патріотичний дух і боронитиме Україну. Чоловіку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 4 червня о 10:45 у Конотопському міськрайонному суді Сумської області.

Голова громади. Олександр Ген — колишній член Партії регіонів, тричі очолював Середино-Будську громаду. У 2022-му був на цій посаді від партії “Наш край”. Коли почалось повномасштабне вторгнення, каже слідство, передавав російським військовим інформацію про ЗСУ, планував здати їм місто. Його затримали за підозрою в державній зраді. Засідання призначено на 5 червня об 11:00 у Зарічному районному суді м. Суми.

Про ЗСУ в Ізюмі. Зоя Коваленко — мешканка Ізюма Харківської області. Як каже слідство, впродовж березня-серпня 2023 року жінка повідомляла знайомій у Telegram про розташування ЗСУ. Зокрема, де військові жили, переміщували техніку, розташовували позиції. Жінці інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Її затримали й помістили під варту. Суд доручив відповідній службі влаштувати двох неповнолітніх дітей жінки під належний захист. Засідання призначено на 3 червня о 10:30 у Дзержинському міському суді Харкова.

Начальниця пошти. Марина Максименко — мешканка Ізюмського району Харківської області, очолювала відділення “Укрпошти”. Після окупації, каже слідство, продовжила працювати при окупантах, організовувала роздачу пропагандистських газет. Жінка провину визнала, пояснила співпрацю з ворогом скрутним становищем. Її взяли під варту, обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 3 червня о 12:00 у Дзержинському міському суді Харкова.

Грабунок ювелірного магазину. Набивуллах Гулмагомедов й Ілля Кательніков — гранатометники гаубично-артилерійського дивізіону армії РФ. Під час окупації Ізюму у квітні 2022 року вони, встановило слідство, пограбували магазин ювелірних виробів “Золотий вік”. Винесли прикрас на вісім мільйонів гривень. Обом інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 5 червня о 10:30 у Дзержинському міському суді Харкова (in absentia).

Оперуповноважений при окупантах. Андрій Савадян — мешканець Харкіщини. За даними слідства, під час окупації він зайняв “посаду” оперуповноваженого в Ізюмському відділі поліції, який окупанти підпорядкували собі. Його затримали та звинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 5 червня о 12:00 у Дзержинському міському суді Харкова.

Злив секретних даних. Михайло Флюк — мешканець Харкова, Діна Шаоцзе — громадянин Китаю, керівник громадської організації “Український центр управління освітою та науковими технологіями”. За версією слідства, вони передавали секретну інформацію ворожій державі. Флюку інкримінують держзраду, а Шаоцзе — шпигунство. Засідання призначено на 6 червня об 11:00 у Дзержинському міському суді Харкова.

Рекордсмен України. Андрій Нечепоренко ― 62-річний харків’янин, працював методистом у Харківській академії безперервної освіти. У різні роки Нечепоренко вигравав чемпіонат України зі спортивних туристичних походів, багато разів здобував призи у велосипедному туризмі. Є кандидатом у майстри спорту з велотуризму, багаторазовий призер України та рекордсмен країни з легкої атлетики серед ветеранів. Його затримали вранці 5 лютого 2023 року на місці зруйнованої будівлі Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова. Після прильоту підозрюваний на велосипеді приїздив на місце фіксувати наслідки. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 7 червня об 11:30 у Дзержинському районному суді Харкова.

Житло і харчі для росіян. Михайло Глазков — підприємець із Харківщини. За даними слідства, впродовж березня-вересня 2022 року у селі Чугуївського району він добровільно дав житло російським військовим. Також передавав їм їжу зі свого магазину, торгував із ними. Глазкова затримали. На суді він провину не визнав, доводив, що був вимушений продавати продукти росіянам, адже ті мали зброю. Йому інкримінують колабораційну діяльність. Засідання призначено на 7 червня о 14:00 у Дзержинському міському суді Харкова.

Пенсіонери МВС у Харкові. Павло Колесник і Сергій Смельницький — пенсіонери МВС із Харкова. За даними слідства, влітку 2022 року вони зняли та передали росіянам через Telegram розташування ЗСУ. Обом інкримінують держзраду. Засідання призначено на 3 червня об 11:00 у Жовтневому районному суді Харкова.

Проросійська пропаганда. Володимир Коваленко — мешканець Харківщини. За даними слідства, він поширив в “Однокласниках” низку дописів з проросійськими наративами. Зокрема, про нібито утиски російської мови в Україні, а також анонси виступів Путіна. Чоловіку інкримінують виправдовування агресії РФ. Засідання призначено на 3 червня о 15:30 у Київському районному суді міста Харкова.

Позиції ЗСУ у Харкові. Яків Шеховцев — мешканець Харкова. За даними слідства, у березні 2022 року він сфотографував та відправив російському військовому, з яким спілкувався у Telegram, інформацію про розміщення ЗСУ у Харкові. Йому інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 7 червня о 14:00 у Київському районному суді міста Харкова.

Керівник балаклійського підприємства. Слідство встановило, що Анатолій Дерев’янко з села Вербівка Балаклійської громади став керівником Балаклійського Хлібоприймального підприємства під час російської окупації. Захист Деревʼянка переконаний, що він, попри все, дбав про колектив і беріг майно. Чоловіка обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 3 червня о 13:00 у Комінтернівському районному суді Харкова.

Пропаганда у Facebook. Юрій Панфілов — мешканець Харкова. За даними слідства, він поширював на своїй сторінці у Facebook дописи, які виправдовують напад Росії. Чоловіка взяли під варту. Його звинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ. Засідання призначено на 3 червня об 11:00 у Ленінському районному суді Харкова.

Зґвалтування в окупації. Андрій Бублєв ― військовий, командир розрахунку 202 стрілецького полку мобілізаційного резерву 4 окремої мотострілецької бригади 2 армійського корпусу 8 загальновійськової армії південного військового округу ЗС РФ. Слідство вважає, що влітку він зупинив авто, яким їхало подружжя, заманив їх до свого дому, щоб нібито продати пальне, якого було обмаль. Там побив і закрив у підвалі чоловіка, а жінку зґвалтував. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 5 червня о 15:00 у Балаклійському районному суді Харківської області (in absentia).

Продаж зерна. Дмитро Кабанець — аграрій із Куп’янського району Харківської області. Під час окупації, стверджує слідство, він співпрацював з окупаційною військовою адміністрацією. На підставі “патенту” від росіян продавав зерно та платив відсотки в окупаційний бюджет. Чоловіку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 6 червня об 11:00 в Орджонікідзевському районному суді Харкова.

Сприяння “виборам”. Валерій Кучугура — мешканець Куп’янського району Харківської області. За даними слідства, під час окупації у червні 2022 року він став головним спеціалістом сектора внутрішньої політики Шевченківського територіального управління окупаційної адміністрації. Займався організацією “виборів” та роздачею пропагандистських газет. Його звинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 6 червня о 13:20 в Орджонікідзевському районному суді Харкова.

Розповіла чоловіку в Росії про ЗСУ. Світлана Мічуріна — мешканка Куп’янського району Харківської області. Як каже слідство, у квітні 2022 року вона розповідала телефоном своєму колишньому чоловіку, який перебуває в Росії, про розташування ЗСУ в районі. У грудні 2023 року її засудили до шести років позбавлення волі за несанкціоноване поширення інформації. Жінка провину не визнала, пояснювала, що спілкувалася з чоловіком на побутові теми, а відповідь на його запитання про розміщення техніки ЗСУ вигадала. Мовляв, так хотіла, щоб він захвилювався і передав кошти на утримання доньки. Апеляційний суд скасував вирок та відправив справу за звинуваченням у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ на повторне слухання. Засідання призначено на 5 червня о 14:30 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Продаж зерна в РФ. Олена Сіренко — заступниця керівника сільгосптовариства з Харківщини. За даними слідства, вона з керівником організувала господарську діяльність при окупантах. З підприємства продавали зерно до РФ, взаємодіяли з окупаційною адміністрацією. Жінці інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 6 червня о 13:30 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Працівниця податкової. Галина Зинківська працювала старшим держінспектором податкової інспекції Куп’янська. Після окупації стала в. о. старшого спеціаліста торговельно-промислового відділу Купʼянської військово-цивільної адміністрації, яку росіяни підпорядкували собі. Вона займалась документацією, впровадженням обігу рублів, оподаткуванням та видачею торговельних патентів. Її обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 7 червня об 11:00 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Допомога окупантам. Володимир Самойлов — пенсіонер із Чугуївського району Харківської області. Як встановило слідство, під час окупації він розміщував російських військових у своєму домі, розчищав трактором територію для облаштування їхніх позицій. Чоловіка звинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 5 червня о 14:00 у Балаклійському районному суді Харкова.

Обстріл села з танку. Юрій Запорожський і Микита Хлистов — оператор-навідник танку та його командир зі 138-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади ЗС РФ. Слідство вважає, що 29 квітня 2022 року вони розстрілювали з танку будинки у селі Велика Роганка на Харківщині. Обох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 4 червня об 11:15 у Харківському районному суді Харківської області (in absentia).

Заселення окупантів. Валерій Бордаков — керівник садівничого товариства “Агрегат” із Харківської області. Як встановило слідство, під час окупації він селив росіян на території товариства. Обвинувачення каже, що він погрожував свідкам — учасникам товариства. Чоловіку інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначене на 3 червня о 13:45 у Харківському районному суді Харківської області.

Масований обстріл Херсона. Олег Макаревич — командувач угруповання військ Збройних сил РФ “Днєпр”, Аркадій Марзоєв — командувач 22-го армійського корпусу Чорноморського флоту РФ, Дмитро Жаркіх — командир 8-го артилерійського полку берегової оборони 22-го армійського корпусу берегових військ ЧФ РФ. За даними слідства, під їхнім керівництвом 3 травня 2023 року окупанти масовано обстріляли Херсон. Через це загинули 24 людини, ще 51 дістали поранення різного ступеня тяжкості. Наказ на вогневе ураження без розрізнення цивільних і військових об’єктів віддав генерал Макаревич. Генерал Марзоєв займався підготовкою масованого удару, а Жаркіх командував обстрілом. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 4 червня о 10:00 у Херсонському міському суді (in absentia).

Катування в херсонському ізоляторі. Руслан Алімханов — стрілець Росгвардії з Волгограда. Як встановило слідство, він знущався з викрадених цивільних у херсонській катівні на вулиці Теплоенергетиків, 3. Одного з полонених за його участі забили до смерті. Засідання призначено на 5 червня о 08:30 у Херсонському міському суді (in absentia).

Ухилення від мобілізації. Ігор Ткачук — мешканець Чернівецької області. Як каже слідство, він допомагав чоловікам призовного віку незаконно перетинати кордон. Чоловіку інкримінують перешкоджання діяльності ЗСУ. Засідання призначено на 5 червня о 14:00 у Шевченківському районному суді.

Розстріл авто з цивільними. Артем Терешонков і Владислав Донгак — російські військові. За даними слідства, вони причетні до розстрілу автомобіля з шістьма цивільними, який стався 3 березня 2022 року на виїзді з села Рогощі. Тоді загинули двоє людей, серед них — суддя Чернігівського апеляційного суду Любов Харечко. Терешонкову та Донгаку інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 3 червня о 10:00 в Чернігівському районному суді (in absentia).

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Розголошення державної таємниці, Оксана Марченко та воєнні злочини: 90 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

10 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Суд виправдав Оголь, обвинувачену у державній зраді: ймовірно, це перший подібний вирок 

Через недоведення провини Ленінський районний суд Миколаєва виправдав Світлану Оголь, обвинувачену у держзраді. Про це повідомляє кореспондентка МІПЛ, яка була на засіданні. За даними моніторингу МІПЛ, це перший виправдувальний вирок за статтею про державну зраду з початку повномасштабної війни.

8 Листопада 2024

Війна і правосуддя
В Україні вперше очно судять російського армійця за страту військовополоненого — репортаж із зали суду

У Запоріжжі розпочали судовий процес щодо Дмитра Курашова, російського військового. Його обвинуваченого у розстрілі Віталія Годнюка, українського військовополоненого. На початку цього року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше суди розглядали такі справи лише заочно.  

7 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Розголошення державної таємниці, Оксана Марченко та воєнні злочини: 90 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

10 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Суд виправдав Оголь, обвинувачену у державній зраді: ймовірно, це перший подібний вирок 

Через недоведення провини Ленінський районний суд Миколаєва виправдав Світлану Оголь, обвинувачену у держзраді. Про це повідомляє кореспондентка МІПЛ, яка була на засіданні. За даними моніторингу МІПЛ, це перший виправдувальний вирок за статтею про державну зраду з початку повномасштабної війни.

8 Листопада 2024

Війна і правосуддя
В Україні вперше очно судять російського армійця за страту військовополоненого — репортаж із зали суду

У Запоріжжі розпочали судовий процес щодо Дмитра Курашова, російського військового. Його обвинуваченого у розстрілі Віталія Годнюка, українського військовополоненого. На початку цього року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше суди розглядали такі справи лише заочно.  

7 Листопада 2024

Більше публікацій