Send Lette
Війна і правосуддя

Солом’янський районний суд Києва не пустив журналістку МІПЛ на відкрите засідання: ситуація і пояснення від суду

7 листопада Марина Кулініч, що працювала для МІПЛ, не змогла потрапити на відкрите судове засідання до Солом’янсього районного суду Києва. Охоронець пояснив це розпорядженням голови суду. Справа, яку планувала висвітлювати Кулініч, стосувалася державної зради. 

Солом’янський районний суд повинен був розглянути справу експроректора Міжнародної академії екології та медицини Фархода Абдуллаєва, якого обвинувачують у держзраді. Слідство вважає, що він за завданням ФСБ переїхав із Криму до Києва та збирав інформацію про українських військових, які перебували на лікуванні в медзакладах Київщини. Також слідчі інкримінують Фарходу Абдуллаєву вербування українських та іноземних науковців до ФСБ, збір інформації про їхні дослідження.

Марина Кулініч прийшла до суду 7 листопада о 15:30 за адресою вулиця Максима Кривоноса, 25. Проте охоронець Сергій Мелешко не пропустив її до приміщення. Він послався на розпорядження голови суду Людмили Шереметьєвої про заборону пускати вільних слухачів до зали судових засідань під час воєнного стану. Згодом сказав, що засідання, про яке запитувала Марина, проходить в приміщенні на Грушецькій, 1, але туди її теж не пропустять. 

На зауваження Марини Кулініч про те, що засідання проводять у відкритому режимі й вільні слухачі мають право бути присутніми, охоронець зазначив, що “під час воєнного стану всі судові засідання є закритими”.

Але це не так. Відповідно до ст. 11 ЗУ “Про судоустрій і статус судів”, усі судові засідання та рішення повинні бути відкритими, крім визначених законом випадків, а закон про воєнний стан це не змінює. Голова суду не мала законних підстав обмежувати доступ до відкритого засідання, тим паче — до всіх засідань суду.

Медійна ініціатива за права людини звернулася по коментар щодо цієї ситуації до судді-спікерки Вікторії Жовноватюк. Після з’ясування обставин і розмови з охоронцями вона від імені суду вибачилася за те, що трапилося. Пані Вікторія додала, що це помилка трактування правил з боку зміни служби судової охорони і з ними “проведуть інструктаж”. Але документ із пунктом про обмежений доступ до Солом’янського суду справді є.

За словами Жовноватюк, охорона неправильно зрозуміла пункт 6 розпорядження “Про встановлення особливого режиму роботи суду в період воєнного стану”, яке суд видав 23 травня 2022 року. Наразі документу немає у відкритому доступі, це внутрішній документ суду. Пані Вікторія пояснює:

“Охоронці пояснили, що вони керуються пунктом 6, в якому зазначено не допускати до приміщення суду громадян, окрім як для участі в судових засіданнях або до структурних підрозділів суду в години прийому. Як я зрозуміла зі спілкування з представниками ССО, вони неправильно розуміють цей пункт, і, можливо, потрібно цей пункт трішечки змінити з “не допускати” до “обмежити” і пояснити, чому — наприклад, з міркувань безпеки. Але це не буде стосуватися ЗМІ, спостерігачів і всіх тих, хто хоче висвітлювати справи про воєнні злочини. Тому що ці питання не тільки болючі, а, напевно, найважливіші зараз в усьому кримінальному процесі”. 

Також МІПЛ надіслала письмовий запит з проханням пояснити ситуацію. Відповідь опублікуємо разом із розпорядженням, якщо його нададуть. Зазначимо, що це не перший випадок, коли охорона Солом’янського суду не допускає журналістів та моніторів до судових засідань, посилаючись на воєнний стан. Проте Вікторія Жовноватюк сказала, що не знає про ці випадки, тому не може їх коментувати. 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
З плакатами і сонними вірянками. Суд у Черкасах дослідив відео обшуку у митрополита Феодосія

У Черкасах триває суд над Денисом Снігірьовим (церковне ім’я — Феодосій), керівником Черкаської єпархії УПЦ МП. Його звинувачують у виправданні агресії Росії та розпалюванні міжрелігійної ворожнечі. Снігірьов провину не визнає. На останньому засіданні почали досліджувати відео з обшуку будинку Феодосія. Що побачили слідчі і як відбувся суд — у репортажі МІПЛ.

8 Квітня 2025

Війна і правосуддя
В Україні судитимуть військовополоненого з “ЛНР”. Плюс ще 100 справ слухатимуть у квітні 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

5 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Один вирок на тисячу злочинів Росії: українське правосуддя не встигає за реальністю

За три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну українські правоохоронці зафіксували понад 150 тисяч воєнних злочинів. Їх вчиняли всюди, куди приходила російська армія. Така кількість наштовхує на думку, що це частина загального умислу та політики Росії, які спрямовані на знищення України. Проте з роботи національної судової системи цього не видно.

3 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
У Гаазі відбулася дискусія про російські репарації за зниклих безвісти в Україні. Ось чотири важливі тези

Репарації — зобовʼязання держави, яка порушила норми міжнародного права, відшкодувати завдану втрату чи шкоду. Це важливий елемент відновлення справедливості для жертв збройних конфліктів і запобіжник повторення злочинів у майбутньому. Про це йшлося під час експертної дискусії у Гаазі, на якій обговорили правові та інституційні рішення репарацій за зниклих безвісти в Україні.

10 Квітня 2025

Війна і правосуддя
З плакатами і сонними вірянками. Суд у Черкасах дослідив відео обшуку у митрополита Феодосія

У Черкасах триває суд над Денисом Снігірьовим (церковне ім’я — Феодосій), керівником Черкаської єпархії УПЦ МП. Його звинувачують у виправданні агресії Росії та розпалюванні міжрелігійної ворожнечі. Снігірьов провину не визнає. На останньому засіданні почали досліджувати відео з обшуку будинку Феодосія. Що побачили слідчі і як відбувся суд — у репортажі МІПЛ.

8 Квітня 2025

Аналітика
Сповіщають про загибель телефоном: як держоргани порушують права родин захисників

Проблеми комунікації родин військовослужбовців із державними органами та шляхи їхнього вирішення обговорили під час презентації нового аналітичного огляду Медійної ініціативи за права людини. У заході взяли участь родини військовослужбовців, правозахисники, представники Офісу Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин та Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генштабу ЗСУ.

7 Квітня 2025

Більше публікацій