Send Lette
Війна і правосуддя

Спецоперація “Синиця”, блогер в ЄС та робота на ФСБ з “Укроборонпрому”: 73 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Дніпропетровщина

Афганські літаки. Вадим Каплун — уродженець Дебальцевого Донецької області, який після окупації міста переїхав у Дніпро. За даними слідства, у Дебальцевому він перереєстрував свій бізнес у “ДНР” та платив там податки. Крім цього, у 2019 році Каплун на виконання завдань російського ГУР займався перемовинами з делегацією з Афганістану, щоб підірвати українську оборонну спроможність. Мовляв, афганці розглядали можливість продати Україні літаки й вертольоти, які потребували відновлення. При цьому громадська організація Каплуна запевняла, що їхня техніка таки підлягає ремонту. Тривалий час Каплун був на волі та виїжджав за кордон, проте у 2023 році його відправили під варту. Чоловік провину відкидає і каже, що СБУ сфабрикувала справу. На свій захист просив суд дослідити написану ним книгу “Синдикат: збройний бізнес”. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 204/3992/23. Засідання призначено на 20 листопада о 14:00 у Жовтневому районному суд Дніпраі. 

Ще сім справ з Дніпропетровщини — у таблиці МІПЛ: “парад” військовополонених у “ДНР”, коригування по Хортиці, Вугледару та горі Карачун, мобілізація в “ЛНР” і перевірка локацій для росіян.

Чернігівщина 

Чернігівський залізничник. Юрій Донцов керував підрозділом Укрзалізниці. Слідство вважає, що він передавав росіянам інформацію про критичну інфраструктуру Чернігова, той вину заперечує. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 751/6543/23. Засідання призначено на 20 листопада о 14:00 у Новозаводському районному суді. 

Ще дві справи з Чернігівщини — у таблиці МІПЛ: воєнні злочини в окупації.

Харківщина

Спецоперація “Синиця”. Андрій Малахов був на фронті з 2014 року, у 2022 році боронив Київщину, потім сформував батальйон “Дике поле”. У контрнаступі на Харківщині Малахов отримав поранення. Під час спецоперації “Синиця” в Харківській області, яке проводило ГУР, російський пілот перегнав гелікоптер з екіпажем на територію України. Прокуратура вважає, що інформацію про спецоперацію Малахов розповів військовому, який у цивільному житті був журналістом, ще одному підозрюваному у справі — Андрію Карповичу. Прокуратура наголошує, що він поширив цю інформацію в Youtube. Наразі їх тримають під вартою. Їх обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Справа № 636/2121/24. Засідання призначено на 20 листопада об 11:00 у Чугуївському районному суді. 

Переобладнання лікарень. Ігор Капленко ― колишній депутат Куп’янської районної ради. У 2022 році під час окупації міста, каже слідство, наказав переобладнати українські лікарні під військові госпіталі російських окупантів. Був “керівником відділу охорони здоров’я військово-цивільної адміністрації Куп‘янського району РФ”. У 2023 році СБУ затримала Капленка. Під час оголошення підозри повністю визнав свою провину. Його обвинувачують у колабораційній діяльності. Справа 646/2068/23. Засідання призначено на 20 листопада об 11:00 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Ще дві справи з Харківщини — у таблиці МІПЛ: намісник монастиря в Ізюмі, допомога росіянам з житлом і їжею в окупації, катування, коригування обстрілів, продаж зерна, переобладнання лікарень для російських військових і митник з Куп’янська.

Сумщина

Голова громади. Олександр Ген — колишній член Партії регіонів, тричі очолював Середино-Будську громаду. У 2022-му був на цій посаді від партії “Наш край”. Коли почалось повномасштабне вторгнення, каже слідство, передавав російським військовим інформацію про ЗСУ, планував здати місто. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 591/3624/22. Засідання призначено на 19 листопада об 11:00 у Зарічному районному суді Сум. 

Ще дві справи з Сумщини — у таблиці МІПЛ: воєнні злочини в окупації.

Львівщина

Повторний розгляд справи контррозвідника ЗСУ. Сергій Говоруха був оперуповноваженим департаменту військової контррозвідки СБУ. Слідство встановило, що з власної ініціативи він передавав таємну інформацію російським спецслужбам. За 17 тисяч гривень чоловік до 24 лютого 2022 року повідомив росіянам дані про склади з боєприпасами, військові частини, після повномасштабного вторгнення — про аеродром, який згодом обстріляли. Говоруху затримали 28 лютого 2022 року. Свою провину він не визнав, стверджує, що справу проти нього сфабрикувала СБУ у Херсонській області. Його засудили за державну зраду до 14,5 років ув’язнення з конфіскацією майна. Вирок оскаржили, апеляційний суд скерував справу на повторний розгляд. Справа № 483/1839/23. Засідання призначено на 22 листопада об 11:30 у Галицькому районному суді. 

Ще дві справи з Львівщини — у таблиці МІПЛ: справа локальної соратниці Медведчука та перегляд вироку “бойовику ДНР”, який помилково винесли його тезці.

Житомирщина

Пропагандиський блогер. Василь Муравицький називає себе журналістом і блогером. Його заарештували в серпні 2017 року й обвинувачують у написанні замовних статей антиукраїнського змісту за гроші російських кураторів для російських сайтів. Спочатку він перебував під вартою, проте надалі йому послабили запобіжний захід. У січні 2024-го у клопотанні до суду Муравицький поінформував, що перебуває на території Європейського Союзу. Він продовжує включатися на засідання. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 278/2239/17. Засідання призначено на 19 листопада об 11:00 у Корольовському районному суді. 

Донеччина

Із “ДНР” у фітнес-центр. Станіслав Притула — мешканець Донеччини. Як стверджує слідство, у 2014 році він вступив до розвідвійськ “ДНР”, захоплював адмінбудівлі та інфраструктуру в Горлівці. Згодом переїхав до Вінниці, де влаштувався у фітнес-центр та намагався приховати минуле. Його обвинувачують у створенні терористичної організації. Справа № 233/6088/23. Засідання призначено на 20 листопада об 13:00 у Слов’янському міськрайонному суді. 

Намісник Святогірської лаври. Митрополит Арсеній (Ігор Яковенко) — намісник Святогірської лаври УМП МП. За даними слідства, під час літургії він здав окупантам розташування блокпостів ЗСУ в Краматорському районі — називав парафіянам адреси під відеозапис. Згодом це відео опублікували на сайті лаври та в місцевому Telegram-каналі. Так Арсеній намагався завуальовано злити росіянам розташування українських блокпостів. Слідство стверджує, що митрополит ще до початку повномасштабного вторгнення Росії висловлював прокремлівські наративи, називав війну «громадянським конфліктом». Його обвинувачують у створенні несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Справа № 243/4706/24. Засідання призначено на 19 листопада об 13:00 у Слов’янському міськрайонному суді. 

Ще одна справа з Донеччини — у таблиці МІПЛ: справа “Бєса” Бєзлера.

Київщина

Гроші та зброя для окупантів. Роман Прокопець — житель села у Вишгородському районі Київщини. За даними слідства, у березні 2022 року він передавав харчі окупантам, а також незаконно придбав та зберігав мисливську зброю і запал дистанційного керування для вибухівки. Чоловіка взяли під варту. Провину заперечує, а свідки з-поміж місцевих жителів розповідають, що під час окупації він допомагав односельцям з їжею та евакуацією. Люди підтвердили, що лишили йому ключі від будинків, аби він за ними наглядав. Також розповіли, що надали доступ до місць, де зберігалася зброя, та дозволили її забрати, якщо буде загроза, що окупанти знайдуть сховок. Його обвинувачують у колабораціонізмі. Справа № 363/1366/22. Засідання призначено на 21 листопада об 11:00 у Вишгородському районному суді. 

Керівник Харківської СБУ. Роман Дудін — колишній голова Управління СБУ в Харківській області. У 2022 році Володимир Зеленський звільнив Дудіна і сказав, що той “не працював на захист міста з перших днів повномасштабної війни, а думав лише про себе”. СБУ повідомила йому про підозру у державній зраді та самовільному залишенні місця служби без поважних причин. Він провину не визнає. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 953/5843/23. Засідання призначено на 18 листопада о 15:30 у Шевченківському районному суді. 

“Сябри Волині” та Ленінська комуністична спілка. Михайло й Олександр Кононовичі — брати з Луцька, активні учасники антиукраїнських і проросійських акцій. Вони розповсюджували інформацію про “фашизм” в Україні, особливо на Волині. Їздили в “ЛНР” роздавати дітям “гуманітарку” та провели там пресконференцію разом із проросійськими окупантами, де Михайло заявив, що “саме київська влада йде на ескалацію конфлікту на Донбасі”. СБУ встановила, що вони тісно співпрацюють зі спецслужбами Росії та Білорусі для розхитування ситуації в Україні та “створення інформаційної картинки”. Олександр Кононович є керівником Волинської обласної організації Ленінської комуністичної спілки молоді України, російської общини Волинської області, волинського осередку “Антифашистського комітету України”, білоруської общини “Сябри Волині”. Михайло теж причетний до “Сябрів Волині”, керує обласною організацією Ленінської комуністичної спілки України, молодіжною ГО “Авангард”. Їх обвинувачують у спробі насильницької зміни конституційного ладу. Справа № 60/7138/22. Засідання призначено на 18 листопада о 10:30 у Солом’янському районному суді. 

Ще 11 справ з Київщини — у таблиці МІПЛ: обвинувачення українських моряків, здача координат росіянам, воєнні злочини в окупації, працівники Кабміну, пропаганда в Києво-Печерській лаврі та дискредитація волонтерів.

Херсонщина

Військова й лівий берег Херсонщини. Анжела Федосєєва з Дніпропетровської області була операторкою-розвідницею у ЗСУ. За даними слідства, у червні 2023 року вона почала спілкуватися в Telegram з представником збройних сил РФ і погодилася передавати йому дані про переміщення ЗСУ. Зокрема, повідомила про підготовку операції на лівому березі Дніпра в районі Піщанівки Херсонської області. За її наведенням обстріляли українських військових — шестеро загинули, 20 отримали поранення. Її обвинувачують у державній зраді. Справа № 766/12569/23. Засідання призначено на 18 листопада о 13:00 у Херсонському міському суді.

Оформлення бізнесу під час окупації. Анатолій Воронов — директор і власник малого приватного підприємства “Євгенія” з Новоберислава. Після захоплення Херсона Воронов перереєстрував підприємство, отримав дозвіл на роботу від окупаційної адміністрації і платив податки до російського бюджету. Згодом виїхав і у Кривому Розі хотів відкрити нове підприємство з перевезень. Його обвинувачують у пособництві державі-агресору. Справа № 650/446/24. Засідання призначено на 20 листопада о 10:00 у Великоолександрівському районному суді.

Ще вісім справ з Херсонщини — у таблиці МІПЛ: контролер ринку й оформлення бізнесу при оккупантах, скид вибухівки на цивільних, агітація за “референдум”, розгін протестів у Херсоні, робота на окупантів, злочин агресії та коригування. 

Одещина

Тюремник. Кирило Рашин — співзасновник громадської організації “Українське об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО у Херсонській області”. На момент окупації Херсона він працював начальником відділення соціально-психологічної служби колонії № 90. За даними слідства, після захоплення міста росіянами чоловік співпрацював з окупантами. Спершу став заступником начальника відділу охорони колонії, яку росіяни підпорядкували собі. Згодом — начальником відділу. Він нібито наказав співробітникам покинути робочі місця та здати ключі від камер і службових приміщень, через що втекло багато в’язнів. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 521/4786/23. Засідання призначено на 22 листопада о 14:00 у Малиновському районному суді. 

Посада при окупантах в Одесі. Андрій Кулик — мешканець Одеси. За даними слідства, він зняв об’єкти військового призначення на території Одеси і шукав контакти представників ФСБ, щоб передати інформацію. Його знайомий повідомив, що може “звести” його з потрібними людьми, але він має засвідчити готовність до конфіденційного співробітництва з ФСБ. Кулик погодився і просив, аби в обмін на це його призначили керівником департаменту ЖКГ в окупаційній адміністрації після захоплення міста. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 522/5758/23. Засідання призначено на 19 листопада о 15:00 у Суворовському районному суді. 

Ще чотири справи з Одещини — у таблиці МІПЛ: тіктокер, “референдум” на Херсонщині, прихильник “ДНР”. 

Миколаївщина

Вербування мера Очакова. Едуард Шевченко ― колишній командир 73-го морського центру Сил спеціальних операцій. У березні 2023 року його затримала СБУ. За версією слідства, за завданням окупантів він передавав інформацію про наслідки обстрілів. А згодом нібито спробував завербувати міського голову Очакова, радником якого працював на той момент. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 483/1839/23. Засідання призначено на 19 листопада о 13:00 у Заводському районному суді.

Поштар із Миколаєва. Дмитро Топор — уродженець Миколаєва, працював в “Укрпошті”. За даними слідства, у лютому і червні 2023 року він писав у Telegram представнику РФ про розташування ЗСУ. За вказаними координатами розташований багатоквартирний будинок, а не військовий об’єкт. Також він намагався познайомитися у соцмережах з жінками, а коли ті обривали спілкування через його проросійські висловлювання, погрожував “навести ракети”. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 490/9491/23. Засідання призначено на 18 листопада о 10:00 у Центральному районному суді. 

Ще дві справи з Миколаївщини — у таблиці МІПЛ: здача координат блокпоста на “Нібулоні” та вербування ФСБ за кордоном. 

Кіровоградщина

Робота на ФСБ з “Укроборонпрому”. Сергій Копанєв, вважає слідство, збирав інформацію для ФСБ. Нібито за наказом російських спецслужб у червні 2023 року він влаштувався на ремонтний завод радіотехнічного обладнання “Укроборонпрому” і там сфотографував інформацію з обмеженим доступом, надіслав її спецслужбам РФ у Telegram. В інтерв’ю чоловік виправдовував збройну агресію РФ. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 404/9352/23. Засідання призначено на 19 листопада об 11:40 у Кіровському районному суді Кропивницького. 

Запоріжжя

Блогерка. Крістіна Ножкіна — 23-річна блогерка із Запоріжжя. За даними слідства, вона заперечувала воєнні злочини Росії. Наприклад, говорила, що вбивства у Бучі були “вкидом”, щоб зірвати домовленості у Стамбулі. Заявила, що Києву було набагато вигідніше підірвати Каховську ГЕС, ніж росіянам. Наразі її сторінку в соцмережі видалено, вона записала вибачення перед Україною. Її обвинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ. Справа № 333/8198/23. Засідання призначено на 21 листопада о 10:00 у Комунарському районному суді.

Ще дві справи з Запоріжжя — у таблиці МІПЛ: камери для шпигування за ЗСУ та перехід правоохоронців на службу до росіян. 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Херсонського депутата Карамалікова судять за держзраду — в окупації він передав росіянам затриманого пілота

У Кривому Розі судять Іллю Карамалікова, херсонського депутата від партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!” За версією слідства, на початку окупації він видав Росгвардії російського пілота, якого затримали містяни. Це тягне на державну зраду. Карамаліков підтверджує, що відпустив військового, але доводить, що не через проросійські погляди. Йому загрожує 15 років або довічне ув’язнення. МІПЛ побувала на процесі.

18 Грудня 2024

Війна і правосуддя
Розголошення держтаємниці, вивезення дітей у Крим та розстріл військовополоненого: нові судові засідання наступного тижня

В українських судах продовжують розглядати справи за звинуваченнями у воєнних злочинах і злочинах проти національної безпеки. Медійна ініціатива за права людини зібрала 96 найцікавіших справ, які слухатимуть наступного тижня. У цьому матеріалі розповідаємо про них, місце і час проведення судових засідань.

13 Грудня 2024

Війна і правосуддя
Розголошення державної таємниці військовим, вивезення дітей у Крим та розстріл полоненого: 96 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Cards
Сергій Шевчук

Дата зникнення: 18 березня 2022 року Місце зникнення: с. Краснопілля, Сумська область Сергій Шевчук мешкав у Краснопіллі […]

18 Грудня 2024

Війна і правосуддя
Херсонського депутата Карамалікова судять за держзраду — в окупації він передав росіянам затриманого пілота

У Кривому Розі судять Іллю Карамалікова, херсонського депутата від партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!” За версією слідства, на початку окупації він видав Росгвардії російського пілота, якого затримали містяни. Це тягне на державну зраду. Карамаліков підтверджує, що відпустив військового, але доводить, що не через проросійські погляди. Йому загрожує 15 років або довічне ув’язнення. МІПЛ побувала на процесі.

18 Грудня 2024

Аналітика
Правозахисники покроково відтворили ланцюжок злочинів Росії на півночі України

МІПЛ презентувала масштабне дослідження, яке реконструює злочини росіян проти мирних жителів під час окупації північних регіонів України. Дослідження доводить, що переслідування цивільних — не поодинокі випадки жорстокості російських солдатів, а систематична, послідовна та цілеспрямована політика військового і політичного керівництва РФ.

17 Грудня 2024

Більше публікацій