Війна і правосуддя

Справа Медведєва: суд почав слухання по суті після об’єднання епізодів. Десантник уперше сказав, чи визнає вину 

Андрій Медведєв ― російський військовий, старший розвідник 2 відділення розвідувального взводу 1 парашутного десантного батальйону. Його взяли в полон на  Херсонщині. Зараз Медведєва судять в Ірпені за обвинуваченнями щодо злочинів, які він міг вчинити, коли його підрозділ окупував Київщину минулоріч. Медведєва обвинувачують у порушенні законів і звичаї війни ― це стаття 438 ККУ. 

7 листопада Ірпінський міський суд Київської області продовжив слухати справу Андрія Медведєва. На засіданні Олена Васильєва, прокурорка Бучанської окружної прокуратури, зачитала обвинувальний акт і передала суду докази. 

Слідство вважає, що на початку березня 2022 року російські військові розмістили свою базу на території дитячого табору “Променистий” у Бучі й отримали від командира наказ затримувати та допитувати місцевих. Тож 4 березня, за словами слідства, Медведєв із іншими російськими військовими, погрожуючи, затримали шістьох цивільних чоловіків. Їх допитували, били та погрожували розстрілом ― це можна вважати тортурами. Двоє з цих чоловіків мали інвалідність. Більшість потерпілих написали заяву про те, що суд може слухати справу без їх присутності. 

Російські військові намагалися вибити з чоловіків інформацію про розташування ЗСУ. Не отримавши її, закрили їх у холодному підвалі і далі погрожували розстріляти чи кинути гранату. Одному з них Медведєв погрожував прострелити коліна. 

Також на засіданні представник одного з потерпілих зачитав цивільний позов до Медведєва ― чоловік не може працювати через те, що пережив за час допитів, і позивається на компенсацію в 1 мільйон гривень. 

На цьому засіданні Андрій Медведєв уперше висловив думку щодо обвинувачення. На питання судді про те, чи розуміє він його суть, Медведєв сказав, що частково, й уточнив:

– В оголошених подіях я ніколи не брав участі, тільки в одному епізоді я брав участь. Єдине, що я визнаю: що я конвоював трьох цивільних до дитячого табору.

– Чи бажаєте ви давати суду показання? ― запитала суддя.

– Так, по цій справі я згоден давати показання.

Після цього прокурорка передала суду докази у справі. Проте адвокат Кирило Шухно, який захищає Медведєва від Центру безоплатної правової допомоги, заперечив проти того, щоб використовувати як докази протоколи допитів потерпілих, свідків і їх перехресних допитів з Медведєвим. Адвокат послався на статтю 95 КПК України про те, що суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які отримав безпосередньо на засіданні, а не через посередництво слідчого або прокурора. 

Проте 14 квітня 2022 року статтю доповнили винятками, що стосуються воєнного стану. Пункт 11 статті 615 вказує на те, що такі покази можна приймати, якщо їх записали на відео. 

Колегія суддів порадилася на місці та вирішила приймати чи не приймати докази вже під час їх аналізу. 

Також визначили порядок дослідження доказів: спершу вивчать передані прокуроркою, потім заслухають потерпілих, свідків і насамкінець ― Медведєва. Він виступатиме останнім на власне прохання. 

Наступне судове засідання у цій справі призначили на 14 листопада о 15:15.

Засідання 7 листопада в Ірпінському міському суді можна назвати засіданням з другої спроби ― попереднього разу, 1 листопада, Медведєву лише продовжили тримання під вартою. Обвинувальний акт тоді так і не зачитали ― декого з потерпілих не повідомили про засідання належним чином, тож його перенесли. 

Якщо 1 листопада до суду прийшли двоє потерпілих, то 7 листопада лише один ― решта написали заяви, що згодні на слухання без їх участі. На початок потерпілий Олександр Литвин разом із рештою чекав майже три години. 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Вісім судів в одному. Як під час війни працює один із найбільших судів Дніпропетровщини 

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області — другий у регіоні за навантаженням. Від Павлограда до Донецька менше 200 кілометрів, але суд жодного дня не зупиняв роботу. 21 листопада суд провів звітну пресконференцію про роботу в умовах воєнного стану. Журналістка МІПЛ побувала на ній. 

1 Грудня 2023

Війна і правосуддя
Онлайн із табору: суд у Бородянці продовжує слухати справу російського десантника

Радік Гукасян  — російський військовий, який брав участь в окупації Бучі. Влітку 2022 року його взяли в полон на Херсонському напрямку. Наразі Гукасян перебуває в таборі для військовополонених. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. 28 листопада Бородянський районний суд заслухав потерпілого та свідків у справі.

30 Листопада 2023

Війна. Правосуддя. Медіа. Як писати про судові засідання, пов’язані зі збройним конфліктом: посібник МІПЛ

24 листопада Медійна ініціатива за права людини презентувала посібник щодо висвітлення судів у справах війни. Він складається з теоретичної бази та практичних порад, як висвітлювати судові засідання, спілкуватися зі сторонами процесу та дотримуватися етичних рамок.

28 Листопада 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
В ОБСЄ закликали повернути тіла українських підлітків Тіграна Оганнісяна і Микити Ханганова

У Скопʼє під час щорічної зустрічі Ради міністрів ОБСЄ голова МІПЛ Ольга Решетилова підняла питання повернення тіл убитих в окупованому Бердянську неповнолітніх Тіграна Оганнісяна і Микити Ханганова. Вона закликала ОБСЄ втрутитися в цю ситуацію, позаяк тіла підлітків не віддають рідним уже понад пʼять місяців.

2 Грудня 2023

Адвокація
МІПЛ отримала відзнаку захисників демократії в ОБСЄ

Під час 30-го щорічного засідання Ради міністрів ОБСЄ в Скоп’є представники восьми держав-учасниць, що входять до Ініціативи захисників демократії (DDI), відзначили МІПЛ за документування російських злочинів та постійну адвокаційну діяльність. Церемонія відбулася за участі представників Канади, Данії, Чорногорії, Нідерландів, Швеції, Швейцарії, Великої Британії та США.  

1 Грудня 2023

Війна і правосуддя
Вісім судів в одному. Як під час війни працює один із найбільших судів Дніпропетровщини 

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області — другий у регіоні за навантаженням. Від Павлограда до Донецька менше 200 кілометрів, але суд жодного дня не зупиняв роботу. 21 листопада суд провів звітну пресконференцію про роботу в умовах воєнного стану. Журналістка МІПЛ побувала на ній. 

1 Грудня 2023

Більше публікацій