Send Lette
Війна і правосуддя

Справу російського військового Карташева, якого звинувачують у вбивстві чоловіка в Бучі, почали слухати з початку

Ірпінський міський суд продовжив слухати справу Миколи Карташева — російського військового, якого обвинувачують у вбивстві цивільного охоронця супермаркету в Бучі. За це йому інкримінують воєнний злочин. Це одна з небагатьох справ, де обвинувачений перебуває на лаві підсудних. Раніше МІПЛ вже писала про справу Карташева. Зараз, після заміни адвоката й судді, справа продовжується, хоча й досі стикається з процесуальними труднощами. МІПЛ розповідає про те, чому в січні 2025 справу почали слухати спочатку. 

Що відбувалось у справі Карташева

Микола Карташеви 22-річний російський солдат, був старшим навідником. Народився в 2002 році в селі Гуково Ростовської області. За інформацією російських ЗМІ, у грудні 2022 року Карташев отримав умовний термін за дезертирство, але після цього його знову відправили на фронт. У лютому 2023 року українські військові взяли його в полон на Харківщині.

Обвинувальний акт надійшов до суду 30 вересня 2023 року. Під час підготовчого засідання захисник Артем Галкін, призначений Центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, подав клопотання про повернення обвинувального акта прокурору Михайлу Нечиталюку. Він зазначив, що в акті відсутні факти визнання Карташевим своєї вини під час досудового розслідування, щирого каяття і активного сприяння розкриттю злочину.

Другого листопада 2023 року Ірпінський міський суд дійшов висновку, що обвинувальний акт необхідно повернути прокурору через порушення принципу презумпції невинуватості. В обвинувальному акті є дані про росіян, які, ймовірно, брали участь у злочині разом із Карташевим. Прокурор подав апеляційну скаргу, вважаючи, що обвинувальний акт містить лише фактичні обставини справи. Справу інших російських військових слухають заочно в окремому провадженні, тож апеляційний суд задовольнив скаргу прокурора.

Після повернення обвинувального акту до Ірпінського суду, адвокат Галкін подав заяву про неможливість участі у справі, оскільки він не може їздити в Київ. Карташеву призначили нового адвоката — Миколу Мотрука.

Двадцятого листопада прокурор Михайло Нечиталюк зачитав обвинувальний акт. Суд визначив порядок дослідження доказів. 

Новий розгляд справи

Двадцять першого січня 2025 року суд продовжив слухати справу. У колегії суддів відбулася заміна. Оскільки новий суддя не був ознайомлений із матеріалами справи, ухвалили рішення почати слухання справи з самого початку.

Прокурор повторно оголосив обвинувальний акт.

Карташев брав участь в окупації Бучі в 2022 році, де він виконував обов’язки старшого навідника самохідної артилерійської гармати в складі 76-ї десантно-штурмової дивізії повітряно-десантних військ РФ.

Двадцять сьомого лютого 2022 року Карташев та інші військові їхали колоною по вулиці Вокзальній в напрямку перехрестя з вулицею Нове шосе. Карташев був всередині колони і спостерігав. Під час руху колони старший офіцер Вадим Цвєтков по радіозв’язку наказав ідентифікувати всіх людей у чорному одязі як ворогів. Це грубо порушувало принцип розрізнення, оскільки багато цивільних могли носити чорний одяг.

Карташев разом із іншими росіянами — Дмитром Антонніковим, Русланом Горшковим, Денисом Монаховим та Артемом Деркачем — погодилися виконати цей наказ за мовчазної згоди.

За три хвилини після отримання наказу вони помітили чоловіка біля магазину “Новус”. Це був охоронець — Віктор Колтунов, одягнений у чорне.

У період з 10:00 до 10:40 Карташев разом із Дмитром Антонніковим, Русланом Горшковим, Денисом Монаховим та Артемом Деркачем, знаючи, що Колтунов цивільний, вистрілили в нього. Він загинув.

У загиблого не було родичів, тому потерпілих у справі не визнавали, цивільні позови не подавали.

Суддя запитала в адвоката, чи буде вступна промова. Адвокат коротко заперечив, і головуюча суддя Яна Шестопалова звернулася до обвинуваченого:

— Чи отримували ви обвинувальний акт російською мовою?

— Так, — відповів Микола Карташев.

Російський військовий Микола Карташев в скляному боксі під час судового засідання. Фото: МІПЛ

— Чи зрозуміло вам, у чому вас звинувачують?

— Так.

— Чи визнаєте ви свою провину?

— Так.

— Чи бажаєте ви давати показання?

— Ні, — сказав Карташев.

Суддя уточнила:

— Чи хочете скористатися статтею 63 КПК України, яка дає вам право відмовитися від дачі показань проти себе?

Карташев кивнув. Суддя додала:

— Ви маєте право змінити своє рішення на будь-якому етапі процесу.

Дослідження доказів

Після цього суд визначив порядок дослідження доказів. Прокурор запропонував, а адвокат не заперечував проти дослідження спочатку письмових матеріалів, потім речових, допиту свідків і наприкінці — допиту обвинуваченого.

Прокурор розпочав долучення письмових матеріалів до справи, суд перейшов до їх вивчення. Спершу прокурор подав клопотання про долучення копій обвинувальних актів стосовно Антоннікова, Горшкова, Монахова та Деркача. Ці прізвища фігурували в обвинувальному акті і стали предметом апеляційного розгляду, оскільки їх згадка могла поставити питання про їх можливу участь у справі.

Суддя запитала:

— Це доказ?

— На підтвердження, я ж зазначаю в обвинувальному акті, — відповів прокурор.

Суддя зауважила:

— Це ваша проблема, що ви зазначаєте, — сказала суддя.

— Можу не долучати, — відказав прокурор.

— Ви долучаєте ці документи, і суд має оцінити їхню допустимість. Якщо вони не є доказами, то навіщо їх долучати? — знову повторила суддя.

Зрештою, прокурор не долучив ці матеріали.

Прокурор також подав висновок експерта зі встановленням ДНК, але оскільки родичів загиблого не встановили, цю експертизу не використовували як підтвердження, що це тіло Колтунова. 

Згодом суд дослідив протоколи впізнання тіла, протокол допиту, слідчий експеримент і висновок судової балістичної експертизи. Після півтори години дослідження доказів суд оголосив перерву у справі.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Російських військовополонених допитали у справі про страту українського військового

У Заводському районному суді Запоріжжя відбулося засідання у справі Дмитра Курашова, російського штурмовика з позивним “Сталкер”. Його обвинувачують у розстрілі українського військового, який склав зброю — Віталія Годнюка. Минулого року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше такі справи слухали лише заочно. 

23 Січня 2025

Війна і правосуддя
«Для мене це справа честі». Як потерпіла у справі про тортури бореться за справедливість

Олена Ягупова із Запорізької області в окупації пережила тортури, трудове рабство та сексуальне насилля. Справу, де вона є потерпілою, слухає Орджонікідзевський райсуд Запоріжжя. Яна Заневського — сина колишнього охоронця Януковича та силовика ФСБ — обвинувачують у вчиненні воєнного злочину заочно. 

22 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
Авіатроща ІЛ-76 над Бєлгородом. Родини військовополонених вимагають долучити до проведення ДНК-експертиз міжнародні організації  

Минув рівно рік з моменту падіння літака ІЛ-76 в Бєлгородській області. За повідомленнями російської сторони, на ньому нібито перебували українські військовополонені. 8 листопада 2024 року до України повернули тіла тих, хто начебто загинув у тій авіакатастрофі. Однак до сьогодні родини полонених не мають офіційного підтвердження чи дійсно їхні рідні були на тому літаку. 

24 Січня 2025

Розслідування
Рік мовчання. Хто відповідальний за збиття Іл-76 над Бєлгородом — розслідування

Рік тому, 24 січня 2024 року, в небі над Бєлгородською областю зазнав авіатрощі важкий військово-транспортний літак Іл-76. Росія заявила: Україна збила борт зі 65-ма своїми військовополоненими. Україна відповіла загально: військові цілі — законні цілі.

24 Січня 2025

Війна і правосуддя
Російських військовополонених допитали у справі про страту українського військового

У Заводському районному суді Запоріжжя відбулося засідання у справі Дмитра Курашова, російського штурмовика з позивним “Сталкер”. Його обвинувачують у розстрілі українського військового, який склав зброю — Віталія Годнюка. Минулого року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше такі справи слухали лише заочно. 

23 Січня 2025

Більше публікацій