Справи колишнього бійця “Беркута та бойовика “ЛНР” — справи щодо збройного конфлікту
23 червня у Голосіївському районному суді Києва заплановане засідання у справі за обвинуваченням Олександра Саттарова – колишнього бійця “Беркута”, який, за версією слідства, був учасником “самооборони Криму” у 2014 році.
Саттаров був заарештований українськими правоохоронцями у грудні 2017 року в Дніпрі. Спочатку за підозрою у посяганні на територіальну цілісність України, пізніше справа була перекваліфікована на статтю “державна зрада”.
У липні 2019 року суд змінив запобіжний захід Саттарову на внесення застави у розмірі 602100 грн. Проте, як повідомляли наші колеги із організації “Кримський процес”, батько Саттарова заявляв тоді, що таких грошей не має і буде сподіватися на обмін.
Як виявиться вже через місяць, сподівання батьків Саттарова були недаремними. Уже 19 серпня 2019 року прокурор вніс клопотання про зміну запобіжного заходу обвинуваченому на особисте зобов’язання, яке було задоволено судом. А 2 вересня Олександр Саттаров узяв участь у так званому обміні на українських політв’язнів, які утримувались на території Росії.
Після обміну розгляд справи по суті так і не відбувся. Суд виявив бажання встановити місцезнаходження обвинуваченого і впевнитись, що той справді залишив територію материкової частини України. Для цього колегія суддів надіслала запит до Державної прикордонної служби, але… відповіді не отримали, тож на минулому засіданні 17 травня написали нового листа прикордонникам 🙂
У Прокуратурі Автономної Республіки Крим припускають, що суд за вже усталеною практикою у справах за відсутності обвинуваченого має намір оголосити Саттарова у розшук і призупинити розгляд справи. Проте, у прокуратурі АРК повідомили МІПЛ, що “враховуючи досвід Оболонського суду по “беркутівцям”, розглядають можливість запустити процедуру так званого заочного розгляду у цій справі”.
Тим часом у Лисичанському суді Луганської області призначене засідання у справі Антона Мордасова – бойовика “ЛНР”, уродженця міста Щастя на Луганщині, який свого часу роздавав інтерв’ю сепаратистським ЗМІ про те, як у 2014 році брав участь у захопленні будівлі СБУ в Луганську, зокрема збройної кімнати. Згодом, якщо вірити відкритим джерелам, Мордасов воював у НЗФ “Бетмен”. Прокуратура Луганської області обвинувачує його в посяганні на територіальну цілісність та участі у незаконних збройних формуваннях.
Щоправда, у 2020 році у соціальних мережах з’явилася інформація про те, що Мордасов помер. Але, як ми знаємо з практики інших справ, пов’язаних зі збройним конфліктом, суди продовжують розглядати справи навіть попри таку інформації, оскільки встановити достовірно факт смерті на окупованих територіях немає можливості. Наприклад, у Павлоградському суді досі слухається так звана справа кіборгів за обвинуваченням Михайла Толстих “Гіві”, який, як ми знаємо, загинув у 2017 році.
Повний розклад судових засідань, пов’язаних зі збройним конфліктом, МІПЛ за сприяння програми USAID Ukraine – USAID Україна “Права людини в дії” розсилає щотижня журналістам та експертам.