Send Lette
Війна і правосуддя

Суд над росіянками, які викрали херсонських дітей у Москву — та ще 90 справ в українських судах

Київщина

Викрадення дітей у Москву. Яна Лантратова — депутатка Державної думи федеральних зборів РФ, яка є довіреною особою лідера партії “Справедлива Росія”. Інна Варламова — дружина лідера цієї ж партії Сергія Миронова. Слідство заявляє, що вони у 2022 році приїхали в окупований Херсон під виглядом офіційного візиту. Вони вивезли з будинку дитини 11-місячну дівчину і майже дворічного хлопчика до Москви. Дітям видали російські свідоцтва про народження, а Інна Варламова з чоловіком удочерили українську дівчинку й змінили її персональні дані. Справу слухають in absentia. Їх обвинувачують у вчиненні воєнного злочину. Справа № 761/7560/25. Засідання призначено на 15 квітня о 9:50 у Шевченківському районному суді Києва.

Ще 17 справ з Київщини — у таблиці МІПЛ: держслужбовець, який пропонував віддати частину України Росії, справи кримських суддів, численні воєнні злочини часів окупації Київщини в 2022-му, провокації в комендантську годину, перевізник із інформацією для росіян, поплічник пропагандистки Монтян у Києві, “Ленінська комуністична спілка”, керівник харківської СБУ, здача ветеранів АТО в окупації та співпраця з росіянами на Київщині в 2022-му.

Херсонщина

Влучання у нафтобазу. Світлана Колесник — мешканка Херсона. За даними обвинувачення, у 2023 році через проросійську позицію жінка повідомляла представнику РФ про наслідки російських обстрілів. Зокрема сфотографувала результати влучання по місцевій нафтобазі. Один зі знімків росіянин поширив в окупаційному Telegram-каналі, додавши “наші насипали”. Її обвинувачують у державній зраді. Справа № 766/2370/24. Засідання призначено на 17 квітня о 15:00 у Херсонському міському суді.

Ще 13 справ з Херсонщини — у таблиці МІПЛ: катування у Новій Каховці, видача російських паспортів, начальник охорони заводу, очільник спілки ветеранів Афганістану, сплата податків в окупації, вивезення українських в’язнів до Росії, масове вбивство цивільних, впровадження освітніх стандартів РФ, працівник колонії в окупації, “референдум” і повідомлення про обстріли.

Черкащина

Підпал авто військових. Ернест Литвинов — уродженець Луганська, після повномасштабного вторгнення Росії переїхав на Черкащину. Даніїл Єпіхін — мешканець Черкаської області. Як каже слідство, вони в пошуку легких грошей через Telegram зголосилися на пропозицію представника РФ підпалювати машини українських військових, а також релейну шафу Укрзалізниці. Їх обвинувачують у диверсії. Справа № 712/2095/25. Засідання призначено на 14 квітня о 10:00 у Соснівському районному суді Черкас.

Одещина

Зрадник чи потерпілий. Ігор Гуряков — колишній начальник Херсонського слідчого ізолятора. Як каже слідство, під час окупації він перейшов на бік росіян. Допомагав їм налагоджувати окупаційний орган, що опікувався виправними закладами. Обвинувачений доводить, що до останнього працював за українським законодавством та питав у керівництва, як діяти далі, адже в СІЗО перебували двісті в’язнів. Захист Гурякова твердить, що росіяни його затримали й катуванням примусили співпрацювати. Він навіть є потерпілим у справі за обвинуваченням російського військового у катуванні людей у Херсоні. Чоловіка обвинувачують у державній зраді. Справа № 521/2017/23. Засідання призначено на 15 квітня о 15:30 у Малиновському районному суді Одеси.

Ще дев’ять справ із Одещини — у таблиці МІПЛ: заяви про “війну братніх народів”, фотографії HIMARS, розвідування позицій ЗСУ, розташування складу боєприпасів, працівник херсонської колонії, катування в Херсоні, власниця проросійського Telegram-каналу, екоактивіст, який чекав на “Одеську республіку” та передача даних з південних областей.

Миколаївщина

Інформація для сина в Криму. Микола Шевченко — пенсіонер із Миколаєва. За даними обвинувачення, його залучив до шпигунства на користь РФ син, який працював у МВС Криму й у 2014 році перейшов на бік росіян. За завданням сина у березні 2024 року чоловік зателефонував знайомому, який працював на Бурштинській ТЕЦ і вивідував інформацію про наслідки російського обстрілу. Також Шевченко мав купити й передати для конспіративного спілкування телефон людині, яку залучив до співпраці його син. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 490/10050/24. Засідання призначено на 14 квітня о 10:00 у Центральному районному суді Миколаєва.

Ще чотири справи з Миколаївщини — у таблиці МІПЛ: зйомка переміщення військової техніки, дані про розташування ЗСУ та передача інформації через Telegram-бот. 

Запоріжжя

Наведення ракетного обстрілу. Наталія Талібова — уродженка Кам’янки-Дніпровської, жила в Запоріжжі. За даними слідства, у 2023 році її завербувала знайома з окупованої території Запорізької області. За завданням російського військового жінка отримувала через Талібову розвідінформацію. Зокрема надсилала локації, які просив перевірити російський військовий. Протягом вересня-листопада 2023 року Талібова знімала будівлі СБУ, ТЦК, наслідки російських ракетних обстрілів, зокрема й храму УПЦ МП. Також вона під виглядом прогулянки перевірила, чи є на місцевій СТО військові і техніка. На ще одній локації, куди її відправили перевірити, що там відбувається, був промисловий завод. Наступного дня підприємство обстріляли, були загиблі. Під час спілкування жінки застосовували конспірацію, чистили чати. Співрозмовниця Талібової писала, що за допомогою інших людей перевіряла, чи нема за нею стеження. За допомогу росіянину Талібовій обіцяли гроші і виїзд “додому”. Її обвинувачують у державній зраді. Справа № 331/2783/24. Засідання призначено на 14 квітня об 11:00 у Жовтневому районному суді Запоріжжя.

Ще сім справ із Запоріжжя — у таблиці МІПЛ: організатор репресій в окупованому Мелітополі, брати з Запоріжжя, яких підозрюють у співпраці з росіянами, адмін Telegram-каналу “Supernova+”, сповіщення про адреси роботи ТЦК, встановлення камер для шпигування за ЗСУ, повідомлення про критичну інфраструктуру та перехід правоохоронців на службу до росіян. 

Дніпропетровщина

Повторний розгляд справи про здачу односельців. Руслан Михайлюк — мешканець Бериславського району Херсонщини. У березні 2024 року його засудили до 15 років позбавлення волі. Як встановив суд першої інстанції, під час окупації він видавав російським військовим патріотично налаштованих односельців, розвідував для окупантів українські позиції, брав участь в незаконних обшуках. Підсудний заперечував провину, вказував, що його катували. Вирок скасували через процесуальні порушення, справу відправили на повторний розгляд. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 214/2648/22. Засідання призначено на 14 квітня о 15:00 у Саксаганському районному суді Кривого Рогу.

Ще 15 справ з Дніпропетровщини — у таблиці МІПЛ: дані з Бахмута для росіян, передача інформації “ДНР”, монтер колій в області, фото для “Русского освободительного движения”, очікування на взяття Києва, коригування по Вугледару, “парад” військовополонених у Донецьку,  дані для коханого з “ДНР”, інформація про переміщення військових, пропозиція цивільним здатися в полон, дільничний з Харківщини та депутатка від “Слуги народу”. 

Вінниччина

Підтримала нагородження від Путіна. Тамара Стасюк — мешканка Вінниці. За даними обвинувачення, у квітні й червні 2022 року вона підтримувала у соцмережі “Однокласники” низку проросійських дописів. В одному з них йшлося про вручення Путіним нагороди батькові ліквідованого російського військового, в іншому — про боротьбу окупантів з “неонацистами”. Жінка поставила “Клас” цим постам і вони почали відображатися її підписникам. За висновком експерта, такі публікації виправдовують російську агресію. Її обвинувачують у виправдовуванні агресії РФ. Справа № 127/35897/24. Засідання призначено на 16 квітня о 15:30 у Вінницькому міському суді.

Харківщина

Сексуальне рабство. В’ячеслав Дубенко ― російський військовий, який був серед окупантів на Харківщині. Разом з іншими окупантами вдерся до будинку, де мешкала жінка з родиною. Надалі неодноразово переслідував її та схиляв до сексуальних стосунків, а потім згвалтував. У червні 2022 року Дубенко разом із іншими військовими “Ібрагімом” та “Магою” вивіз жінку до російського Бєлгорода, де зачинив її в квартирі з ґратами на вікнах. Понад рік троє росіян ґвалтували та били жінку. У січні 2023 року, намагаючись покінчити з життям, вона випила борну кислоту. У російській лікарні повідомила про знущання, але її повернули назад. Дубенка затримали в Росії за дезертирство, і жінка змогла зв’язатися з рідними та втекти в Україну. Справу слухають in absentia. Його обвинувачують у вчиненні воєнного злочину. Справа № 638/5357/25. Засідання призначено на 16 квітня об 11:30 у Дзержинському районному суді Харкова.

Ще 12 справ з Харківщини — у таблиці МІПЛ: велорекордсмен України, вбивство письменника Вакуленка, шпигунство, згвалтування в окупації, передача даних за 100 тисяч гривень, поліція в окупації, зйомки військових пенсіонерами МВС, катування в Балаклії, аптекарка, розстріл чоловіка, фотографії росіян під час грабунку житла та катування військовополонених.

Сумщина

Патріотичний мер і колабораціонізм. Віктор Ладуха — очільник Буринської громади Сумської області. За даними слідства, під час окупації у 2022 році він допомагав російським військовим із розселенням та забезпеченням. Водночас сам Ладуха записував відео про те, що громада має патріотичний дух і боронитиме Україну. Разом із ним у справі обвинувачують його заступника Євгена Базиму та депутата міської ради Олександра Гудименка. Його обвинувачують у колабораціонізмі. Справа № 574/849/22. Засідання призначено на 14 квітня о 10:00 у Конотопському міськрайонному суді.

Ще дві справи з Сумщини — у таблиці МІПЛ: зґвалтування в окупації та здача координат по області. 

Полтавщина

Поставки в Росію. Ігор Лебедик — власник заводу “Полтавський алмазний інструмент”. Прокуратура вважає, що він разом із росіянином організував постачання продукції до Росії через треті країни з березня по січень 2023 року. Наразі його тримають під вартою. Його обвинувачують у пособництві державі-агресору. Справа № 554/2093/25. Засідання призначено на 15 квітня о 10:30 у Октябрському районному суді Полтави.

Ще дві справи з Полтавщини — у таблиці МІПЛ: “народовладдя” та переміщення техніки в сторону Харківщини.

Головне зображення: В’ячеслав Дубенко, російський військовий, який був серед окупантів на Харківщині. Джерело: сайт “Миротворець”

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
З плакатами і сонними вірянками. Суд у Черкасах дослідив відео обшуку у митрополита Феодосія

У Черкасах триває суд над Денисом Снігірьовим (церковне ім’я — Феодосій), керівником Черкаської єпархії УПЦ МП. Його звинувачують у виправданні агресії Росії та розпалюванні міжрелігійної ворожнечі. Снігірьов провину не визнає. На останньому засіданні почали досліджувати відео з обшуку будинку Феодосія. Що побачили слідчі і як відбувся суд — у репортажі МІПЛ.

8 Квітня 2025

Війна і правосуддя
В Україні судитимуть військовополоненого з “ЛНР”. Плюс ще 100 справ слухатимуть у квітні 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

5 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Один вирок на тисячу злочинів Росії: українське правосуддя не встигає за реальністю

За три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну українські правоохоронці зафіксували понад 150 тисяч воєнних злочинів. Їх вчиняли всюди, куди приходила російська армія. Така кількість наштовхує на думку, що це частина загального умислу та політики Росії, які спрямовані на знищення України. Проте з роботи національної судової системи цього не видно.

3 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Родини зниклих безвісти десантників закликають Коордштаб до пропорційності під час обміну полоненими

Родини полонених та зниклих безвісти десантників просять зробити обміни полоненими пропорційними. Про це під час пресконференції “Завжди перші”, організованої Медійною ініціативою за права людини, сказала Тетяна Гойдик, координаторка родин полонених і зниклих безвісти 95-ї ОДШБр.

11 Квітня 2025

Військовополонені
“Мамо, буду за десять днів”: що сталося з українським десантником Пасічником

Останній раз Людмила Пасічник бачила сина на екрані телефону — він усміхався, але в очах було щось тривожне. "Ти так дивишся, наче востаннє телефонуєш", — сказала вона тоді. За кілька днів Олександр зник. І вже понад два роки Людмила щодня живе між вірою і страхом, збираючи по крихтах свідчення про сина. Олександр Пасічник — один із тисяч українських військових, яких шукають родини. Історія його матері — це історія безмежної любові, впертості й болю, що не стихає.

11 Квітня 2025

Адвокація
У Гаазі відбулася дискусія про російські репарації за зниклих безвісти в Україні. Ось чотири важливі тези

Репарації — зобовʼязання держави, яка порушила норми міжнародного права, відшкодувати завдану втрату чи шкоду. Це важливий елемент відновлення справедливості для жертв збройних конфліктів і запобіжник повторення злочинів у майбутньому. Про це йшлося під час експертної дискусії у Гаазі, на якій обговорили правові та інституційні рішення репарацій за зниклих безвісти в Україні.

10 Квітня 2025

Більше публікацій