Війна і правосуддя

Суд почав процес над росіянкою щодо заклику ґвалтувати українок. Захист просить перенести розгляд з Києва

Шевченківський районний суд Києва 20 квітня провів засідання у справі росіянки Ольги Биковської, яка закликала чоловіка, російського військового Романа Биковського, ґвалтувати українок. Прокурор просив суд здійснювати спеціальне судове провадження — тобто слухати справу заочно. Натомість захист Биковської наголошує на необхідності змінити територіальну підсудність розгляду справи. Журналістка МІПЛ побувала на засіданні. 

Як встановили слідчі, у квітні 2022 року Роман Биковський перебував в окупованій Білозерці на Херсонщині та спілкувався по мобільному зі своєю дружиною. Тоді в розмові росіянка схиляла свого чоловіка до сексуального насильства над українками: “Давай там, українських баб ґвалтуй. І мені нічого не кажи. Зрозуміло?”

СБУ перехопила телефонну розмову, задокументувала факт злочину, українські журналісти ідентифікували Биковську та її чоловіка. Обвинувачена оголошена в міжнародний розшук. Відомо, що вона жила у тимчасово окупованому Криму, а народилася в Орловській області РФ.

Биковську звинуватили у злочині за ч. ст. 438 “Порушення законів та звичаїв війни”. Крім того, в її обвинуваченні міститься ч. 1 ст. 14, що означає готування до злочину — “підшукування співучасників або змова на вчинення злочину”.

Обвинувачену в суді представляла захисниця з центру безоплатної правової допомоги Ольга Іваницька. Адвокатка зазначила, що Шевченківський суд, який отримав справу, не повинен її розглядати.

“Злочин вчинено на території Херсонської області. Згідно з КПК, кримінальне провадження має розглядатися саме за місцем вчинення кримінального правопорушення”, — обґрунтувала своє клопотання Ольга Іваницька.

Суддя Андрій Трубніков оголошує рішення. Фото МІПЛ

Прокурор Офісу Генпрокурора Олександр Сафарян не погодився зі стороною захисту. Він зазначив, що “необхідно розмежовувати дії обвинуваченої і дії тієї особи, яку вона закликала вчиняти злочини”. Биковська ж, за словами прокурора, в момент вчинення злочину перебувала в окупованому Криму, але конкретне місце не встановлене. 

“Ми надаємо правову оцінку саме діям Биковської, яка перебувала у невстановленому досудовим розслідуванням місці. Відповідно до ст. 32 КПК, якщо місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо, кримінальне провадження здійснюється судом у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування”, — сказав Сафарян.

Тобто, на думку обвинувачення, місцеперебування Биковського, який не є обвинуваченим у цьому провадженні і лише приймав телефонний дзвінок дружини, не є місцем вчинення злочину.

Враховуючи, що виникли сумніви щодо підсудності цієї справи та аби не ставилося під сумнів будь-яке майбутнє рішення суду по суті справи, суддя Шевченківського райсуду Києва Андрій Трубніков задовольнив клопотання захисту. Обвинувальний акт по справі Биковської направлять до Київського апеляційного суду для вирішення питання підсудності.

 

Ірина Домащенко

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Вісім судів в одному. Як під час війни працює один із найбільших судів Дніпропетровщини 

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області — другий у регіоні за навантаженням. Від Павлограда до Донецька менше 200 кілометрів, але суд жодного дня не зупиняв роботу. 21 листопада суд провів звітну пресконференцію про роботу в умовах воєнного стану. Журналістка МІПЛ побувала на ній. 

1 Грудня 2023

Війна і правосуддя
Онлайн із табору: суд у Бородянці продовжує слухати справу російського десантника

Радік Гукасян  — російський військовий, який брав участь в окупації Бучі. Влітку 2022 року його взяли в полон на Херсонському напрямку. Наразі Гукасян перебуває в таборі для військовополонених. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. 28 листопада Бородянський районний суд заслухав потерпілого та свідків у справі.

30 Листопада 2023

Війна. Правосуддя. Медіа. Як писати про судові засідання, пов’язані зі збройним конфліктом: посібник МІПЛ

24 листопада Медійна ініціатива за права людини презентувала посібник щодо висвітлення судів у справах війни. Він складається з теоретичної бази та практичних порад, як висвітлювати судові засідання, спілкуватися зі сторонами процесу та дотримуватися етичних рамок.

28 Листопада 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
В ОБСЄ закликали повернути тіла українських підлітків Тіграна Оганнісяна і Микити Ханганова

У Скопʼє під час щорічної зустрічі Ради міністрів ОБСЄ голова МІПЛ Ольга Решетилова порушила питання повернення тіл убитих в окупованому Бердянську неповнолітніх Тіграна Оганнісяна і Микити Ханганова. Вона закликала ОБСЄ втрутитися в цю ситуацію, позаяк тіла підлітків не віддають рідним уже понад пʼять місяців.

2 Грудня 2023

Адвокація
МІПЛ отримала відзнаку захисників демократії в ОБСЄ

Під час 30-го щорічного засідання Ради міністрів ОБСЄ в Скоп’є представники восьми держав-учасниць, що входять до Ініціативи захисників демократії (DDI), відзначили МІПЛ за документування російських злочинів та постійну адвокаційну діяльність. Церемонія відбулася за участі представників Канади, Данії, Чорногорії, Нідерландів, Швеції, Швейцарії, Великої Британії та США.  

1 Грудня 2023

Війна і правосуддя
Вісім судів в одному. Як під час війни працює один із найбільших судів Дніпропетровщини 

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області — другий у регіоні за навантаженням. Від Павлограда до Донецька менше 200 кілометрів, але суд жодного дня не зупиняв роботу. 21 листопада суд провів звітну пресконференцію про роботу в умовах воєнного стану. Журналістка МІПЛ побувала на ній. 

1 Грудня 2023

Більше публікацій