Send Lette
Війна і правосуддя

Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

Київщина

“Вугільна справа”. Петро Порошенко, за версією слідства, у 2014 — 2015 роках координував схему закупівлі вугілля з окупованих територій Донбасу. Віктор Медведчук, за даними слідства, налагоджував постачання через зв’язки з РФ і “ЛДНР”, а Сергій Кузяра відповідав за бізнес-ланку. Порошенкові приписують вплив на призначення міністра енергетики Демчишина, який нібито реалізував схему. Справу розслідують з 2016 року, підозру висунули у 2021-му. Раніше Медведчука передали в Росію під час обміну. Їх обвинувачують у державній зраді. Справа 757/17912/25-к. Засідання призначено на 14 липня о 10:00 у Шевченківському районному суді Києва.

Ще 18 справ з Київщини — у таблиці МІПЛ: численні воєнні злочини періоду окупації в 2022-му, провокації в комендантську годину, інформація про розташування ЗСУ, Паша “Мерседес” із Лаври, заклик до ракетних ударів по Україні, директорка печерської гімназії, виступи Азарова, керівник СБУ в Харкові та працівники Кабміну.

Одещина

Патрульний в окупації. Сергій Тарасов — мешканець Херсона. На момент повномасштабного вторгнення Росії був безробітним. Як встановило слідство, він влаштувався до поліції, яку окупанти підпорядкували собі. Отримав від них зброю, патрулював вулиці. У матеріалах справи є дані його переписок з товаришами. У розмовах він вихвалявся зброєю та висловлював проросійську позицію. Його обвинувачують у колабораціонізмі. Справа 521/11663/23. Засідання призначено на 14 липня о 12:00 у Хаджибейському районному суді Одеси.

Ще одна справа з Одещини — у таблиці МІПЛ: здача росіянам координат на Таврійському напрямку.

Миколаївщина

Дані для коригування. Валерій Соколовський — мешканець Миколаєва. За даними обвинувачення, чоловіка завербував представник спецслужб Росії через Telegram. З лютого 2023 року Соколовський почав передавати інформацію про розташування підрозділів ЗСУ, об’єкти оборонно-промислового комплексу та наслідки російських обстрілів. У голосових повідомленнях він повідомляв про “прильоти” по підприємствах у Миколаєві, військову ситуацію в регіоні та інші деталі, які могли бути використані для коригування ворожих атак. Його обвинувачують у державній зраді. Справа 487/1379/25. Засідання призначено на 16 липня о 10:00 у Заводському районному суді Миколаєва.

Ще чотири справи з Миколаївщини — у таблиці МІПЛ: побажання Україні “здохнути”, коригування по прикордонниках і розташування українських військових у Миколаєві.

Кіровоградщина

Підпал на “Укразалізниці”. Владислав Кожохар та Віктор Шпак — мешканці Кропивницького. За даними слідства, їх через Telegram завербував представник російських розвідслужб. За гроші чоловіки погодились збирати інформацію про переміщення ЗСУ та у липні 2024 року підпалили релейну шафу «Укрзалізниці». Їх обвинувачують у державній зраді. Справа 404/11160/24. Засідання призначено на 18 липня об 11:00 у Фортечному районному суді Кропивницького.

Запоріжжя

Підпал авто ЗСУ. Денис Чечілевський — неповнолітній учень одного з запорізьких ліцеїв, Софія Лагода — безробітна мешканка Запоріжжя. За даними обвинувачення, через Telegram їх завербував представник російських розвідсужб та за гроші доручив підпалювати авто військовослужбовців ЗСУ. У червні 2024 року хлопець облив бензином і підпалив авто, а дівчина зняла це на відео. Вони завдали шкоди власнику машини на понад 300 тисяч гривень. Хлопець отримував гроші від росіян на картку, а також розсилав оплату іншим учасникам схеми. Його матір оштрафували на 850 гривень за недбале виховання сина. Він перебуває під домашнім арештом, а повнолітня обвинувачена під вартою. Їх обвинувачують у державній зраді. Справа 333/10707/24. Засідання призначено на 18 липня о 14:00 у Комунарському районному суді Запоріжжя.

Ще дві справи із Запоріжжя — у таблиці МІПЛ: адміністрування каналу з адресами роботи ТЦК та син начальника охорони Януковича.

Дніпропетровщина

Видача односельців. Сергій Бондаренко ― мешканець села Старий Караван Донецької області. За даними слідства, під час окупації він допомагав російським військовим поселятися у будинки односельців, що виїхали. Надалі він сповістив окупантів про 15 місцевих, які виступали проти РФ. Росіяни затримали людей та вивезли на фільтрацію до Лиману. Його обвинувачують у колабораціонізмі. Справа 202/10407/22. Засідання призначено на 14 липня о 12:02 у Індустріальному районному суді Дніпра.

Ще п’ять справ із Дніпропетровщини — у таблиці МІПЛ: дані для знайомої з Горлівки, інформація в російський Telegram-бот, дані про переміщення техніки ЗСУ, мобілізація в “ЛНР” і згвалтування на окупованій Луганщині.

Вінниччина

Адвокат проти ТЦК. Віктор Шавлюк — скандальний блогер із Вінниці. У своїх відео він поширював антивакцинаторські ідеї. Мітингував проти Православної церкви України. Він позиціонує себе правозахисником і адвокатом, втім адвокатського посвідчення не має. Після повномасштабного вторгнення Росії почав консультувати як поводитися з ТЦК і подібне. Його звинувачують у поширенні матеріалів, які перешкоджають мобілізаційній роботі. Також слідство каже, що під своїми відео він розміщував посилання про збір грошей для ЗСУ, але привласнював ці кошти. Його обвинувачують у перешкоджанні діяльності ЗСУ. Справа 127/4863/25. Засідання призначено на 14 липня о 10:30 у Вінницькому міському суді.

Ще одна справа з Вінниччини — у таблиці МІПЛ: ієромонах і заклики до окупації.

Херсонщина

Оселя для окупантів. Микола Зелемський — мешканець села Брускинське на Херсонщині. За даними слідства, у 2022 році під час окупації він допомагав російським військовим поселятись у покинутих будинках місцевих. Також постачав їм продукти, дозволив використовувати свою лазню, а на подвір’ї організував майстерню для ремонту їхньої техніки. Закликав односельців отримувати паспорти Росії, обіцяв за це гроші. Його обвинувачують у пособництві державі-агресору. Справа 650/2811/25. Засідання призначено на 16 липня о 13:30 у Великоолександрівському районному суді.

Ще одна справа з Херсонщини — у таблиці МІПЛ: катування за українську мову, “референдум”, молодший інспектор колонії, вимога віддати човни окупантам і правоохоронець.

Харківщина

План вбити Синєгубова. Олександр Голуб (Безсмертний) у 2024 році підписав контракт із ФСБ і почав отримувати щомісяця 1000 доларів. За даними слідства, Голуб убив українського військового в Харкові, за це йому обіцяли 30 тисяч доларів, але зрештою заплатили 15. За вбивство начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова йому обіцяли 50 тисяч доларів, за голову начальника Дергачівської ВА В’ячеслава Задоренка — 40 тисяч. Голуб, кажуть правоохоронці, підпалював військові авто, закладав вибухівку під адмінбудівлі, намагався влаштувати замахи на українських посадовців. Для виконання завдань куратори з ФСБ передали йому зброю, вибухівку та інструкції. Замах на Синєгубова планував здійснити під виглядом працівника комунальних служб. Голуба затримали під час підготовки, зараз він під вартою. Під час допитів заявив, що мріє бути відомим і вважає себе російським Джеймсом Бондом. Йому інкримінують державну зраду, тероризм, вбивство, замах на вбивство, диверсії та незаконне поводження зі зброєю. Його обвинувачують у державній зраді. Справа 638/5904/25. Засідання призначено на 15 липня о 14:30 у Шевченківському районному суді Харкова.

Ще 11 справ з Харківщини — у таблиці МІПЛ: згвалтування в окупації, катування, посада в окупації, здача маршрутів у місті, поліцейський-еколог, лісівник, допомога в “націоналізації”, поліція в окупації та викрадення зерна.

Сумщина

Списки тероборони Сум. Володимир Артюх колись був головою держархіву Сумської області, балотувався до міської ради від партії “За майбутнє”. Станом на 2022 рік був почесним головою обласної Спілки ветеранів Афганістану. СБУ затримала його під час спроби передати списки тероборонівців росіянам, які планували викрадати, катувати та вбивати цих людей. Його обвинувачують у державній зраді. Справа 591/3267/22. Засідання призначено на 14 липня о 10:30 у Зарічному районному суді Сум.

Полтавщина

Штампувальник. Михайло Чавир — мешканець Полтави, працював штампувальником на місцевому заводі. Слідство встановило, що він повідомив у проросійський Telegram-канал інформацію про переміщення танка ЗСУ в напрямку Харківської області. Також він писав проросійські коментарі, переконував, що мешканці Харкова чекають Росію. Його обвинувачують у виправдовуванні агресії РФ. Справа 552/3682/24. Засідання призначено на 18 липня о 13:00 у Київському районному суді Полтави.

Львівщина

“Львівська народна республіка”. Андрій Івасенко у 2014 році створив у російській соцмережі “ВКонтакте” спільноту “Львівська народна республіка” і “За союз з Новоросією! Зупиніть АТО!”, що налічувала понад 10 тисяч користувачів. Також він адміністрував групи “ПМОН Беркут — помощь Беркуту и ВВ. Футболки” і “Антимайдан”. Ці групи він вів із фейкового акаунта “Александр Якимов”, зареєстрований на український номер телефону, який у нього вилучили під час слідства. У групі “Львівська народна республіка” Андрій Івасенко використовував для поширення антиукраїнські пропагандистські матеріали на кшталт “Бий бандер, рятуй країну” чи “Вставай, Україно, іде Тягнибок, всі раси понищить і буде все ок”. Його обвинувачують у державній зраді. Справа 465/2048/23. Засідання призначено на 14 липня о 9:30 у Франківському районному суді Львова.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Справа десяти років. Як деенерівців засудили за тероризм замість воєнного злочину

МІПЛ відстежувала справу від самого початку та розповідає про десятирічний шлях судового процесу. На прикладі цієї справи ми бачимо, як до повномасштабної війни воєнні злочини помилково кваліфікували як терористичні акти, а судова і правоохоронна система нібито не враховували, що агресія Росії проти України почалася ще в 2014-му. 

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Війна і правосуддя
“Куратор” благодійного фонду вивіз із країни сотні чоловіків — тепер його судять

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде понад 90. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

4 Липня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Справа десяти років. Як деенерівців засудили за тероризм замість воєнного злочину

МІПЛ відстежувала справу від самого початку та розповідає про десятирічний шлях судового процесу. На прикладі цієї справи ми бачимо, як до повномасштабної війни воєнні злочини помилково кваліфікували як терористичні акти, а судова і правоохоронна система нібито не враховували, що агресія Росії проти України почалася ще в 2014-му. 

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Насильницькі зникнення
ФСБ приховує місце утримання викраденого у Севастополі айтівця Сергія Гріщенкова

В окупованому Севастополі ФСБ викрала 58-річного Сергія Гріщенкова. Чоловіка звинувачують у співпраці з СБУ, вже понад два місяці він перебуває в СІЗО без жодного зв’язку з родиною. Рідні припускають, що Сергія затримали через проукраїнську позицію, яка в окупованому Криму вже стала синонімом слова “злочин”. Про те, що відбувається в Криму та долю батька МІПЛ розповіла його донька Дар’я Гріщенкова.

7 Липня 2025

Більше публікацій