Send Lette
Адвокація

Свавілля без кордонів: російські кати з Криму знущаються з українців на нових окупованих територіях

Українські правозахисники та міжнародні організації представили в ООН докази систематичних воєнних злочинів Росії. Захід “Катування та свавільне затримання як злочини проти людяності” відбувся 19 березня у Женеві в межах 58-ї сесії Ради ООН з прав людини.

Модерувала захід пані Евіндар Башбога, спеціалістка з прав людини Всесвітньої організації проти катувань (OMCT). Відкрив зустріч Олександр Капустін, т. в. о. Постійного представника України при Відділенні ООН у Женеві.

— Тортури — це не поодинокі випадки, а систематичний і цілеспрямований інструмент переслідувань українців. Це частина ширшої стратегії російського керівництва, що підносить ці злочини до рівня злочинів проти людяності. Україна закликає до рішучих юридичних дій, включаючи справи за універсальною юрисдикцією, розслідування Міжнародного кримінального суду та санкції. Правосуддя для жертв не може бути відкладене, — заявив він.

Олександр Капустін (у центрі), т. в. о. Постійного представника України при Відділенні ООН у Женеві

Катування цивільного населення стало частиною стратегії залякування і підкорення мирних українців на окупованих територіях. Про це сказала Тетяна Печончик, голова Центру прав людини ZMINA. Це підтверджують результати звіту “Ти вірний Україні — ти що, нацист?”, підготованого OMCT, ZMINA та Медійною ініціативою за права людини в минулому році.

Сьогодні ми говоримо про тортури у величезному масштабі. Вони стали можливими через безкарність, яка триває з 2014 року. Якщо ми знову залишимо це без належної реакції, Росія атакує знову — можливо, не лише Україну, — наголосила Печончик.

Одним зі способів примусу українців, аби вони визнали окупаційний режим, стали свавільні викрадення цивільного населення. Станом на зараз МІПЛ ідентифікувала щонайменше 1908 цивільних, незаконно утримуваних Росією. 

— Аналізуючи ці злочини, ми бачимо, що Росія переслідує широку групу українців, які відмовляються визнати окупацію. Вони стають першими мішенями незалежно від того, чи діють проактивно. Переслідування цивільних можуть і мають розглядатися як злочин проти людяності, — зазначила Любов Смачило, керівниця аналітичного департаменту МІПЛ.

Вона закликала делегатів із Великобританії, Польщі, Литви, Греції, Фінляндії, США, Німеччини, Болгарії, Нідерландів, Швейцарії, Ісландії, Мексики, Словаччини, Грузії, Литви та Естонії долучитись до реалізації плану дій щодо звільнення цивільних. Його розробила МІПЛ. Ключова пропозиція полягає у тому, щоб розділити цивільних на групи за певними критеріями, наприклад, віком, статтю, родом діяльності, закріпити їх за окремими державами і стимулювати ці держави займатися звільненням цих категорій людей.

Ірина Баран Ель Ґхалі, менеджерка з міжнародної адвокації Кримської правозахисної групи, звернула увагу на те, що свавільні затримання в Криму тривають з 2014 року. Там незаконні увʼязнення Росія використовує як один зі способів катувань.

— За весь час окупації Криму, а це вже понад 11 років, жоден злочинець не поніс покарання. Нашій організації відомо про випадки, коли ті ж самі злочинці, що вчиняли свавілля в Криму, зараз катують українців на новоокупованих територіях, — підкреслила вона.

Спікери заходу

Запорукою сталого миру, вважає Саман Зія-Заріфі, виконавчий директор ГО “Лікарі за права людини”, є правосуддя. Він звернувся до міжнародної спільноти з проханням підтримати Україну у впровадженні норм Стамбульського протоколу, який допоможе зафіксувати широкомасштабний характер застосування Росією тортур.

Нам потрібно робити більше, від моніторингу та документування до збору доказів і судового переслідування. Щоб побудувати переконливі юридичні кейси, нам потрібні надійні медичні докази. Іноді судово-медична експертиза не потрібна, але якщо вона зроблена належним чином, вона може надати підтвердження та допомогти встановити ширші схеми злочинів, — зазначив він.

Захід відбувся на тлі публікації нового звіту Слідчої комісії ООН щодо України, який вперше встановив, що насильницькі зникнення українських цивільних і військовополонених є злочином проти людяності. Комісія вказала на систематичність і широкомасштабність цих злочинів та наявність офіційної політики вищого керівництва Росії щодо їхнього здійснення.

Учасники заходу закликали міжнародну спільноту посилити роботу з документування воєнних злочинів, підтримати зусилля зі звільнення незаконно утримуваних цивільних та забезпечити невідворотність покарання для винних.

Авторка: Анастасія Лоза, комунікаційна менеджерка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Адвокація
Родини зниклих безвісти десантників закликають Коордштаб до пропорційності під час обміну полоненими

Родини полонених та зниклих безвісти десантників просять зробити обміни полоненими пропорційними. Про це під час пресконференції “Завжди перші”, організованої Медійною ініціативою за права людини, сказала Тетяна Гойдик, координаторка родин полонених і зниклих безвісти 95-ї ОДШБр.

11 Квітня 2025

Адвокація
У Гаазі відбулася дискусія про російські репарації за зниклих безвісти в Україні. Ось чотири важливі тези

Репарації — зобовʼязання держави, яка порушила норми міжнародного права, відшкодувати завдану втрату чи шкоду. Це важливий елемент відновлення справедливості для жертв збройних конфліктів і запобіжник повторення злочинів у майбутньому. Про це йшлося під час експертної дискусії у Гаазі, на якій обговорили правові та інституційні рішення репарацій за зниклих безвісти в Україні.

10 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Інші воєнні злочини
Росія посилила вербовку українських дітей для війни проти України

Російські спецслужби вербують українських дітей для підпалів інфраструктури і машин військових. Викритим дітям переважно інкримінують скоєння диверсії чи терористичного акту. Таку ж кваліфікацію визначають тим вербувальникам із Росії, яких ідентифікувало слідство. Втім, експерти з МГП наполягають: насправді організатори вчиняють воєнний злочин. 

4 Травня 2025

Більше публікацій