Send Lette
Адвокація

Систематичне порушення РФ Женевських конвенцій — злочин проти людяності, — правозахисники

Практики жорстокого поводження і порушення прав українських військовополонених Російська Федерація застосовує від початку збройного конфлікту в Україні. З 2014 року методи РФ не змінилися, а стали більш масовими. У такій поведінці росіян простежується державна політика.

На цьому під час презентації альтернативних Женевських конвенцій, які отримали символічну назву “Московські”, наголосила Тетяна Катриченко, виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини. 

“Московські конвенції” мають на меті привернути увагу світу до злочинів, які РФ вчиняє проти українських бранців у своїх тюрмах. Асоціація родин захисників Азовсталі та Banda Agency завдяки консультаціям Андрія Яковлєва, експерта МІПЛ з Міжнародного гуманітарного права, переписали статті третьої Женевської конвенції, яка описує правила поводження з військовополоненими. Структура документа нагадує оригінал, але описує зовсім інші “норми”: катування електричним струмом, відрізання частин тіла, моральне та фізичне приниження, сексуальне насильство і навіть вбивства. 

Текст “Московських конвенцій” є українскькою та англійською мовами. Фото: Офіс омбудсмана

Застосування тортур — не єдине порушення норм Женевських конвенції Російською Федерацією.

Наприклад, РФ також не виконує право направляти рідним військових картки з інформацією про взяття в полон, стан здоров’я та поштову адресу. Таким чином родини військовополонених можуть роками не знати, де тримають їхню рідну людину та в якому вона стані. Бранцям не дозволяють надсилати і отримувати листи та посилки, хоча це право також закріплене в Женевських конвенціях. 

Крім того, наразі РФ повертає важкопоранених військовослужбовців тільки в рамках офіційних обмінів, однак конвенції передбачають, що таких бранців мають відпускати якнайшвидше.

“РФ продовжує утримувати, зокрема, тих військовослужбовців, які зазнали поранення на Азовсталі, під час вибуху в Оленівці в липні 2022 року. РФ також не відпускає людей з важкими захворюваннями та ампутаціями”, – говорить Тетяна Катриченко.

Тетяна Катриченко, виконавча директорка МІПЛ. Фото: Медіацентр

Правозахисниця зазначила, що суть взяття військового в полон іншою стороною конфлікту полягає в тому, щоб той не міг продовжувати брати участь у війні. Тож коли йдеться про людину з ампутацією ноги або руки, тобто ту людину, яка вже не може виконувати бойові завдання і скоріш за все не повернеться на поле бою, подальше тримання її в полоні немає сенсу. Таких бранців мають репатріювати з території РФ без обмінів, чого наразі не відбувається.

До того ж, Російська Федерація кримінально переслідує українських військовополонених, що також суперечить Женевським конвенціям. 

“Записано прямо, що заборонено судити військовослужбовців за участь у війні. Що робить Російська Федерація? Вона визнає терористичними організаціями бригаду Азов, Айдар, навіть ГУР МО, і судить їх представників за тероризм, тобто фактично за те, що вони беруть участь у війні”, – пояснила Катриченко. 

Зазначимо, що Медійна ініціатива за права людини почала досліджувати порушення прав українських військовополонених ще до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Документатори МІПЛ зібрали сотні свідчень колишніх бранців і виявили тенденцію: з 2014 року і до сьогодні у всіх місцях утримання як на окупованих територіях України, так і в РФ, використовуються однакові практики катування і поводження з військовополоненими 

“Своїм ставленням до полонених РФ демонструє, що це загальнодержавна, широкомасштабна практика, що є однією з ознак вчинення злочину проти людяності”, – зазначає Андрій Яковлєв, експерт МІПЛ з МГП.

Андрія Яковлєв, адвокат, експерт МІПЛ з МГП

Нагадаємо, державна політика простежується і в поводженні росіян з цивільним населенням України на тимчасово окупованих територіях. Після початку окупації в усіх містах і селах починаються масові затримання місцевих. Їх викрадають, утримують в місцях несвободи, а потім перевозять на територію РФ, відкривають безпідставні кримінальні справи і розпочинають так звані суди. Крім того, цивільних часто утримують в одних камерах з військовополоненими. До всіх бранців росіяни ставлять однаково, тож і катують всіх, незалежно від роду діяльності, віку і статі. Нещодавно Медійна ініціатива за права людини випустила масштабне розслідування злочинів Росії, які були вчинені під час окупації північних областей Україні. У ньому автори послідовно доводять, що дії росіян є державною, системою, широкомасштабною політикою, яка має бути розслідувана як злочин проти людяності. 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
У роботі на ідентифікацію загиблих і зниклих безвісти військових та інших осіб понад 12 тисяч ДНК-експертиз — МВС

Завдяки ДНК-експертизі навіть найменші зразки тканин чи кісток можуть пролити світло на долю військового. Про те, як відбувається цей процес, ризики хибних висновки експертів і куди звертатися рідним зниклих безвісти, МІПЛ поговорила з Русланом Аббасовим, заступником директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

9 Січня 2025

Адвокація
Голова МІПЛ Ольга Решетилова призначена Уповноваженим президента України з питань захисту прав військовослужбовців і членів їх сімей

Володимир Зеленський підписав указ про призначення Ольги Кобилинської, більш відомої за дівочим прізвищем Решетилова, Уповноваженим президента з питань захисту прав військовослужбовців і членів їх сімей. Відповідний указ опубліковано на сайті глави держави.

30 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Вісім років в полоні: в Україну припинили повертати бранців “донецької республіки”

Масові незаконні затримання цивільних громадян України на окупованих територіях – не нова практика для росіян. Близько півсотні українців залишаються за ґратами російських тюрем починаючи з 2017 року. І це тільки ті, хто був затриманий у так званій ДНР.

21 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Більше публікацій