Send Lette
Адвокація

Систематичне порушення РФ Женевських конвенцій — злочин проти людяності, — правозахисники

Практики жорстокого поводження і порушення прав українських військовополонених Російська Федерація застосовує від початку збройного конфлікту в Україні. З 2014 року методи РФ не змінилися, а стали більш масовими. У такій поведінці росіян простежується державна політика.

На цьому під час презентації альтернативних Женевських конвенцій, які отримали символічну назву “Московські”, наголосила Тетяна Катриченко, виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини. 

“Московські конвенції” мають на меті привернути увагу світу до злочинів, які РФ вчиняє проти українських бранців у своїх тюрмах. Асоціація родин захисників Азовсталі та Banda Agency завдяки консультаціям Андрія Яковлєва, експерта МІПЛ з Міжнародного гуманітарного права, переписали статті третьої Женевської конвенції, яка описує правила поводження з військовополоненими. Структура документа нагадує оригінал, але описує зовсім інші “норми”: катування електричним струмом, відрізання частин тіла, моральне та фізичне приниження, сексуальне насильство і навіть вбивства. 

Текст “Московських конвенцій” є українскькою та англійською мовами. Фото: Офіс омбудсмана

Застосування тортур — не єдине порушення норм Женевських конвенції Російською Федерацією.

Наприклад, РФ також не виконує право направляти рідним військових картки з інформацією про взяття в полон, стан здоров’я та поштову адресу. Таким чином родини військовополонених можуть роками не знати, де тримають їхню рідну людину та в якому вона стані. Бранцям не дозволяють надсилати і отримувати листи та посилки, хоча це право також закріплене в Женевських конвенціях. 

Крім того, наразі РФ повертає важкопоранених військовослужбовців тільки в рамках офіційних обмінів, однак конвенції передбачають, що таких бранців мають відпускати якнайшвидше.

“РФ продовжує утримувати, зокрема, тих військовослужбовців, які зазнали поранення на Азовсталі, під час вибуху в Оленівці в липні 2022 року. РФ також не відпускає людей з важкими захворюваннями та ампутаціями”, – говорить Тетяна Катриченко.

Тетяна Катриченко, виконавча директорка МІПЛ. Фото: Медіацентр

Правозахисниця зазначила, що суть взяття військового в полон іншою стороною конфлікту полягає в тому, щоб той не міг продовжувати брати участь у війні. Тож коли йдеться про людину з ампутацією ноги або руки, тобто ту людину, яка вже не може виконувати бойові завдання і скоріш за все не повернеться на поле бою, подальше тримання її в полоні немає сенсу. Таких бранців мають репатріювати з території РФ без обмінів, чого наразі не відбувається.

До того ж, Російська Федерація кримінально переслідує українських військовополонених, що також суперечить Женевським конвенціям. 

“Записано прямо, що заборонено судити військовослужбовців за участь у війні. Що робить Російська Федерація? Вона визнає терористичними організаціями бригаду Азов, Айдар, навіть ГУР МО, і судить їх представників за тероризм, тобто фактично за те, що вони беруть участь у війні”, – пояснила Катриченко. 

Зазначимо, що Медійна ініціатива за права людини почала досліджувати порушення прав українських військовополонених ще до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Документатори МІПЛ зібрали сотні свідчень колишніх бранців і виявили тенденцію: з 2014 року і до сьогодні у всіх місцях утримання як на окупованих територіях України, так і в РФ, використовуються однакові практики катування і поводження з військовополоненими 

“Своїм ставленням до полонених РФ демонструє, що це загальнодержавна, широкомасштабна практика, що є однією з ознак вчинення злочину проти людяності”, – зазначає Андрій Яковлєв, експерт МІПЛ з МГП.

Андрія Яковлєв, адвокат, експерт МІПЛ з МГП

Нагадаємо, державна політика простежується і в поводженні росіян з цивільним населенням України на тимчасово окупованих територіях. Після початку окупації в усіх містах і селах починаються масові затримання місцевих. Їх викрадають, утримують в місцях несвободи, а потім перевозять на територію РФ, відкривають безпідставні кримінальні справи і розпочинають так звані суди. Крім того, цивільних часто утримують в одних камерах з військовополоненими. До всіх бранців росіяни ставлять однаково, тож і катують всіх, незалежно від роду діяльності, віку і статі. Нещодавно Медійна ініціатива за права людини випустила масштабне розслідування злочинів Росії, які були вчинені під час окупації північних областей Україні. У ньому автори послідовно доводять, що дії росіян є державною, системою, широкомасштабною політикою, яка має бути розслідувана як злочин проти людяності. 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Війна проти цивільних: РФ фабрикує образ українців як ворогів, — Любов Смачило

РФ воює не лише з українськими військовими, як того вимагає міжнародне право, вона воює і з українським суспільством, його світоглядом і цінностями. Штучно сфабрикований образ українського «ворога» поставив під приціл російських військових будь-яку цивільну особу — громадянина України, яка активно не поділяє ідеологію «руського міра».

27 Листопада 2024

Адвокація
Чи можуть незахідні країни сприяти відновленню ефективності міжнародних організацій: результати панельної дискусії Crimea Global 2024

У межах Другої міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” відбулася друга панельна дискусія “Подолання кризи: роль країн Азії, Африки та Латинської Америки у відновленні ефективності міжнародних організацій та їхньої гуманітарної місії”.

22 Листопада 2024

Адвокація
Україна та незахідні країни мають багато спільних викликів, пов’язаних з Росією — Ольга Решетилова на відкритті Crimea Global

Виклики, що стоять перед Україною та незахідними країнами у зв’язку з Російською агресією багато у чому перетинаються. Про це сказала Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час свого виступу на відкритті Другої міжнародної конференції «Crimea Global. Understanding Ukraine through the South».

22 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Правозахисницю і волонтерку Олену Бєлячкову нагородили медаллю “Честь. Слава. Держава”

Олену Бєлячкову, координаторку родин зниклих безвісти і полонених Медійної ініціативи за права людини та волонтерку з 10-річним стажем, нагородили медаллю Київського міського голови “Честь. Слава. Держава” за мужність, патріотизм та високу громадянську позицію. 

29 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Telegram-канал про ТЦК на замовлення росіян, власник “Мотор Січ” і продаж посади для благодійного фонду “ЛНР”: 77 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

29 Листопада 2024

Війна і правосуддя
У Черкасах судять митрополита УПЦ МП за розпалювання релігійної ворожнечі — репортаж із засідання

У Черкасах судять Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита Черкаського і Канівського, керівника Черкаської єпархії Української православної церкви, що перебуває в єдності з Московським патріархатом. Його звинувачують у розпалюванні релігійної ворожнечі, образі почуттів вірян через їхні релігійні переконання, а також у виправдовуванні збройної агресії Росії.

29 Листопада 2024

Більше публікацій