Send Lette
Інші воєнні злочини

«Тримали в контейнері, катували струмом», – потерпілий із Берислава про злочини росіян проти цивільних

5 серпня військові РФ затримали вчителя історії та захисту України з міста Берислав Херсонської області Сергія (ім’я змінено з міркувань безпеки). Коли у школах міста окупанти призначили своїх директорів із числа колаборантів, він, як і більшість місцевих освітян, відмовився працювати за російською програмою. Зрештою в освітніх закладах Берислава лишились новопризначені директори-колаборанти і техперсонал.

Вчитель розповідає, як до його оселі під’їхав Урал та сірий ВАЗ без номерних знаків. Місцеві кажуть, що на таких машинах зазвичай їздять представники російського ОМОН або ФСБ. До будинку зайшли близько десяти військових у російській формі та масках – почали вимагати віддати їм телефони і документи.

«Я мав у телефоні переписки із друзями, писав, куди в місті заїхали росіяни. Військові РФ ставили питання про все і водночас ні про що. Звинуватили в тому, що я здавав пересування російських військ та мав проукраїнську позицію. Заявили: «Оскільки ти нічого не хочеш казати, то ми тебе заберемо». Вилучили військовий квиток, паспорт і телефон. Документи та розбитий гаджет повернули за тиждень після звільнення з полону через знайомих», – розповідає Сергій.

Рідним чоловіка пообіцяли, що ввечері його повернуть. 

Сергія посадили в машину, зав’язали очі та довго возили містом. Так роблять, аби заплутати – людина не має орієнтуватися, куди її везуть. Зрештою машина під’їхала до Бериславського машинобудівного заводу, чоловіка завели у промисловий контейнер на території підприємства. Це залізна коробка завдовжки два метри і завширшки шість-сім. У контейнері вже були люди, загалом 16 осіб. 

«Знімати пов’язку з очей дозволяли тільки, коли закриють контейнер, – розповідає Сергій. – Навіть до туалету виводили із закритими очима. Воду нам приносили, а їсти – через раз. Їжі в невеликій коробці вистачало по одній-дві ложки кожному. Хлопці, які вже три дні сиділи в контейнері, розповіли, що їх ще жодного разу не годували. Тож першу коробку віддали їм. Міркували: новоприбулі щойно з дому, неголодні, а вони – знесилені».

Щодня затриманих водили на допити, які проводили військові РФ, що говорили зі східним акцентом. Вони казали: «Ми сюди прийшли і нікуди звідси йти не збираємось».

«У перший день мене допитували двоє. Очі зав’язали, завели в якесь приміщення. Посадили на дошку, прибиту до стіни. Спочатку били руками, потім шокером, далі завалили на підлогу і били по п’ятах. Закінчили допит електрострумом. Зв’язали позаду руки, підключили до мізинців дроти та увімкнули напругу. Тоді я вже став кричати. Другого дня допитував один військовий. Руками не бив, тільки електрошоком і по п’ятах. Наприкінці знову приєднав дроти до пальців. На третій день одразу під’єднали дроти, ввімкнули напругу, то я й упав одразу. Коли лежав, то крізь мене проходив струм. Я казав, що в мене серце хворе, просив пігулку. Мене відвели назад у контейнер», – розповідає Сергій.

Чоловіку кілька разів викликали лікаря. Він давав пігулки, схожі на корвалол, і міряв тиск. Згодом став обурюватись, що йому так часто телефонують.

Сергія протримали у залізному контейнері чотири дні. Разом із ним там утримували атовців із села Тягинка, яких взяли у полон вдруге. Був у контейнері і мешканець Берислава, якого катували тільки за те, що він працював в охоронній фірмі. А хлопця з села Чарівне утримували понад два тижні, бо він начебто здавав позиції росіян українським військовим і телефонував дружині й дітям в Івано-Франківськ. Мешканця села Червоний Маяк окупанти забрали разом із дружиною. Її відпустили наступного дня, доля чоловіка – невідома.

9 серпня Сергія посадили у темно-зелений ВАЗ і відвезли в місто. На той час у контейнері на території Машинобудівного заводу залишались четверо затриманих.

Анастасія Пантелєєва, МІПЛ

—————

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки у рамках проєкту «Hela Sverige Skramlar for Ukraina»

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
В Україні задокументовано 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами — міністр Сибіга

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляє, що станом на червень цього року в Україні зафіксували 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами. Серед постраждалих — 236 чоловіків, 94 жінки, десять дівчат і двоє хлопців.

10 Грудня 2024

Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Свідчення під катуваннями: як у Таганрозі вибивають зізнання у тероризмі

У Ростові-на-Дону закінчився суд над Олександром Максимчуком, військовополоненим азовцем. Чоловіку дали 20 років ув'язнення за “участь у терористичній організації”, але фактично — за захист України у складі сил безпеки й оборони. Максимчук — ледь не єдиний український полонений, який, перебуваючи за ґратами, публічно заявляє про катування.

21 Грудня 2024

Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Більше публікацій