Send Lette
Адвокація

У Будапешті відкрилася виставка про українських цивільних, незаконно утримуваних Росією

У столиці Угорщини відкрилася виставка “Цивільні в неволі: Історії незаконних затримань”, організована Медійною ініціативою за права людини (МІПЛ) у партнерстві з Державним самоврядуванням українців в Угорщині (ДСУУ). Вона присвячена одній з маловідомих гуманітарних проблем російської війни проти України — насильницьким зникненням та незаконному утриманню в тюрмах РФ українських цивільних з окупованих територій. 

Експозиція містить 35 монохромних портретів українців, викрадених та незаконно утримуваних в Росії. Портрети створені українською художницю Анною Мовенко. В рамках відкриття відбувся спеціальних захід за участі дипломатів, правозахисників, представників української діаспори та рідних цивільних бранців.

Відкриття виставки відвідали близько 50 людей. Серед них представники української діаспори в Угорщини та угорці. Фото: МІПЛ

— Портрети, які представлені на виставці — це лише невелика частина цивільних, викрадених Росією. Доля затриманих нам часто невідома через протидію країни-агресора. Понад 20 тисяч дітей були незаконно вивезені до РФ, ще понад 1,5 мільйона лишаються на окупованих територіях та ризикують потрапити в табори перевиховання. Ми закликаємо міжнародну спільноту допомогти повернути цих людей додому, — зазначив радник посла України в Угорщині Балог Іштван.

Балог Іштван, радник посла України в Угорщині. Фото: МІПЛ

У групу ризику на окупованих територіях, згідно з дослідженнями МІПЛ, потрапляють усі, хто відмовляється визнавати окупаційний режим, незалежно від того, чи ці люди чинять активний спротив. Часто їх викрадають просто з дому та вулиць, сказала голова Світової федерації українських жіночих організацій Ярослава Хортяні:

— Як голова світової спільноти українок я хочу звернути увагу на те, що в російських в’язницях роблять з жінками. Над ними знущаються фізично, психологічно та сексуально. Ми повинні не просто говорити, а кричати про ці злочини Росії. Цивільні мають повернутися додому.

Ярослава Хортяні (друга праворуч), голова Світової федерації українських жіночих організацій. Фото: МІПЛ

Станом на березень 2025 року МІПЛ верифікувала 1908 цивільних українців, які незаконно утримуються в РФ та на тимчасово окупованих територіях України. Росія здебільшого не підтверджує факт їхнього затримання, не надає їм можливості листуватись із рідними, катує, подекуди змушує зізнатися в злочинах, яких вони не скоювали. На відміну від військовополонених, механізмів звільнення цивільиних, передбачених Міжнародних гуманітарним правом, не існує.

— Ми тут, у Будапешті, щоб привернути увагу до проблеми, вирішення якої наразі не існує, — сказала під час відкриття експозиції Тетяна Катриченко, голова МІПЛ. — Україна самостійно не може повернути своїх громадян додому. Ми би хотіли знайти більше дружніх країн, які могли б працювати над альтернативними шляхами вирішення цієї проблеми. Уряд Угорщини, наприклад, міг би взяти на себе гуманітарну місію — обрати невелику групу українських цивільних і поговорити з РФ про їхнє повернення.

Фото: МІПЛ

Відвідувачі виставки також мали змогу зануритись в умови утримання в Росії цивільних українців. За допомогою технології VR МІПЛ відтворила камеру в Лефортово — московському СІЗО, яку під час перебування в ній намалював Сергій Офіцеров. Два з половиною роки тому його викрали в Херсоні. Нині Росія судить його за нібито тероризм.

Фото: МІПЛ

Олена Руденко, чию сестру — колишню журналістку Ірину Левченко разом із чоловіком російські військові викрали з окупованого Мелітополя у 2023 році, звертаючись до відвідувачів виставки наголосила, що міжнародний розголос відіграє ключову роль: 

— Важливо, щоб про проблему знали. Кожна людина, яка поширює інформацію про цивільних утримуваних, робить внесок у боротьбу за свободу бранців. Будь-яка країна може спробувати допомогти витягти їх із російських в’язниць. Їх треба рятувати.

Олена Руденко (ліворуч) та портрет журналістки Ірини Левченко разом з її чоловіком Олександром. Подружжя Левченків викрали разом

За словами художниці Анни Мовенко, її роботи покликані передати емоції людей, які опинилися в ізоляції без права голосу. 

— Ці портрети — чорно-білі, виконані експресивними мазками, що підкреслюють безвихідь, у якій опинилися затримані. Блакитно-жовті мазки символізують надію. Мистецтво — це універсальна мова, зрозуміла всім. І ця виставка — ще один крок на шляху до звільнення цих людей, — сказала вона.

Анни Мовенко, українська художниця. Фото: МІПЛ

Виставка буде відкрита для відвідувачів впродовж двох тижнів у приміщенні Державного самоврядування українців в Угорщині за адресою: м. Будапешт, Hajós u. 1 з 9:00 до 13:00.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Адвокація
Родини зниклих безвісти десантників закликають Коордштаб до пропорційності під час обміну полоненими

Родини полонених та зниклих безвісти десантників просять зробити обміни полоненими пропорційними. Про це під час пресконференції “Завжди перші”, організованої Медійною ініціативою за права людини, сказала Тетяна Гойдик, координаторка родин полонених і зниклих безвісти 95-ї ОДШБр.

11 Квітня 2025

Адвокація
У Гаазі відбулася дискусія про російські репарації за зниклих безвісти в Україні. Ось чотири важливі тези

Репарації — зобовʼязання держави, яка порушила норми міжнародного права, відшкодувати завдану втрату чи шкоду. Це важливий елемент відновлення справедливості для жертв збройних конфліктів і запобіжник повторення злочинів у майбутньому. Про це йшлося під час експертної дискусії у Гаазі, на якій обговорили правові та інституційні рішення репарацій за зниклих безвісти в Україні.

10 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Україні судитимуть жінку, яка допомагала росіянам вивезти дітей до Криму. І ще 105 справ у судах

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

9 Травня 2025

Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Більше публікацій