Send Lette
Війна і правосуддя

У Кропивницькому засудили чоловіка, який наводив ракетний удар на електропідстанцію

Ленінський райсуд Кропивницького засудив до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна чоловіка, який за вказівкою працівника ФСБ готував наведення ракетного удару по електропідстанції. Судовий розгляд тривав одне засідання. 41-річного мешканця Кропивницького за його клопотанням включили до списку на обмін. Журналістка МІПЛ відстежувала судовий процес.

У січні 2023 року СБУ повідомила, що затримала ворожого коригувальника. За даними слідства, чоловік на виконання вказівки співробітника ФСБ збирав відомості про об’єкти критичної інфраструктури. Згодом для коригування ракетного обстрілу купив автомобільний трекер та розмістив його біля електропідстанції.

Обвинувачений та прокурор

10-го квітня Ленінський райсуд Кропивницького призначив обвинувальний акт до розгляду. Чоловіку інкримінували вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України держзрада в умовах воєнного часу. За такі дії передбачене покарання 15 років або довічне позбавлення волі з конфіскацію майна.

Обвинувачений Микола Ф. народився в Одесі, тривалий час проживає у Кропивницькому, неодружений, дітей не має. Закінчив магістратуру в місцевому університеті за спеціальністю електрика та електромеханіка. Працював за фахом на філії Київ-Дніпровського міжгалузевого підприємства промислового залізничного транспорту, що підпорядковане Мінінфраструктури.

Розгляд справи по суті відбувся 29 травня. Володимир Лещенко, прокурор Кіровоградської обласної прокуратури, запропонував провести слухання за спрощеною процедурою без дослідження в залі суду усіх матеріалів справи. Сторона захисту підтримала пропозицію.

Прокурор Володимир Лещенко

За словами прокурора, слідство встановило, що співробітник ФСБ РФ Артур Рінатович Шабазов завербував обвинуваченого через Телеграм. Він ставив завдання збирати інформацію про розміщення військових частин, мостів, про об’єкти критичної інфраструктури, а також будівлі СБУ, поліції, військкоматів. У січні 2022 року агент ФСБ дав завдання провести відеозйомку електропідстанції. Також на виконання вказівок Микола Ф. замовив в будівельному гіпермаркеті автомобільний трекер, який поклав біля паркану поблизу енергооб’єкта. Після цього його затримали співробітники СБУ.


Докази у справі

Прокурор Лещенко, який на засідання прийшов із трьома стосами документів, зазначив, що слідство задокументувало переписку обвинуваченого з ефесбешником. Він зачитав уривок із листування від 20 січня, який стосувався епізоду про установку трекера. Спілкування було російською. МІПЛ наводить переклад українською мовою.

Микола Ф. : “Доброго вечора. Відключали електроенергію. Чотири на шість, девʼять на десять. Тривогу вмикали два рази. Вода є. Біля військкоматів призивників не спостерігається. Впродовж тижня з російських телепередач надходило багато сигналів про російський наступ, а також підготовки до наступу України. Погода в місті була сонячна, місцями з вітром”.

Агент ФСБ: “Доброго вечора, Миколо. Плюс. Пʼять хвилин, почнемо планування. Миколо, операція призначена на завтра, ближче до вечора. Тому трекер потрібно встановити з 11:00 до 12:00 год за Москвою. Не раніше й не пізніше, адже о 12:00 вводитимуться координати для наведення”.

Микола Ф. : “Добре. Правда, сподівався встановити його вранці в проміжку 5:00-6:00 год.”.

Агент ФСБ: “Я зараз надішлю місце, яке визначене Генштабом. Після встановлення трекера за 5-6 годин буде відпрацювання по цілі”.

Микола Ф. : “Його там залишити і піти? Будемо сподіватися, що не зіб’ють і не попаде в будинок”.

Агент ФСБ: “Тому, щоб до моменту відпрацювання його не виявили перехожі, прикрийте травою чи сміттям. Головне, не металом”.

Микола Ф. : “Як у Дніпропетровську? Добре”.

Агент ФСБ: “Тому і наводимо через трекер”.

У переписці також йшлося, що обвинувачений переживав, аби його не викрили. За власної ініціативи він вирішив купити мелений перець та посипати трекер і місце його установки для нібито збиття зі сліду службових собак.  

Серед доказів було відео з камери спостереження у відділенні “Нової пошти”, куди по посилку з трекером прийшов Микола Ф. Також слідство відзняло маршрут переміщення обвинуваченого з дому до електропідстанції. На відео зафіксовано, як обвинувачений підійшов до паркану біля енергооб’єкта, поклав згорток, а потім притрусив перцем і дістав телефон. Після цього його затримали.

Суду надали відео фіксації слідчих дій. Микола Ф. у присутності понятих відмовився розблокувати телефон та показати місце закладки. Неодноразово повторював, що слідству все й так відомо. Він заявив, що під час затримання його побили. На відео видно, що одяг чоловіка брудний, а він у саднах. На фрагменті відео з затримання можна роздивитись, як його збивають із ніг, оточують і, схоже, що б’ють. Водночас слідчий на відео говорив, що до обвинуваченого застосували оперативні дії. Під час судового розгляду вказана обставина не обговорювалась і не досліджувалась судом.

Колегія суддів

У пакеті обвинуваченого знайшли упаковки від перцю та шматок паперу. На відео слідчих дій зафіксовано, що згодом обвинувачений показав місце закладки трекера. Правоохоронці оглянули пристрій та на місці дістали з нього сім-картку.

Як повідомив прокурор, судові експертизи підтвердили, що трекер використовується для відстеження об’єктів через GPS-мережу, дає можливість координувати у тому числі ракетний удар. Папір, у який був загорнутий пристрій, ідентичний тому, який виявили в пакеті затриманого.

Враховуючи ці та інші докази, прокурор Лещенко просив суд призначити обвинуваченому покарання 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.


Позиція обвинуваченого

Обвинувачений Микола Ф. під час надання пояснень підтвердив, що вчиняв усі дії, описані в обвинувальному акті. Він лише уточнив, що достеменно не знає, чи співробітник ФСБ є саме тією людиною, якою він представився, але сподівався, що так і є.

Додамо, що на суді, де йому обирали запобіжний захід у січні 2023 року, чоловік у коментарі ЗМІ сказав, що переконаний, що в Телеграмі з ним переписувались представники СБУ. Цього ж разу говорити з журналістами він відмовився, прикривав обличчя, аби його не фотографували.

“Я робив те, що просив Верховний головнокомандувач. Він попросив у Російської Федерації сприяти та надати допомогу у 2014 році. І ніхто не відміняв ці дії. Потім прийшли, влаштували революцію. На мою думку, це державний переворот. У 2014 році знищили державу, якій давали присягу. У мене все”, — сказав обвинувачений на питання судді про його ставлення до скоєного.

Ангеліна Дуднік, адвокатка від Центру безоплатної правової допомоги, мала при собі один аркуш із клопотанням обвинуваченого про повернення його телефонів та системного блока. Інших клопотань вона не озвучувала. Просила суд про мінімальне покарання без конфіскації квартири. Микола Ф. підтримав позицію.

Адвокатка Ангеліна Дуднік

“Обвинувачений сприяв слідству, добровільно показав трекер. Жодних тяжких наслідків не сталося”, — сказала Дуднік.

Після завершення дебатів вона побажала підзахисному успіхів та не стала чекати на оголошення вироку.

Колегія суддів у складі Світлани Льон, Ірини Шевченко й Олени Лук’янової оголосила резолютивну частину вироку. Суд визнав обвинуваченого винним у держзраді та призначив покарання у вигляді 15 років позбавлення волі з конфіскацією квартири, телефонів та системного блоку. На вирок впродовж 30 днів може бути подана апеляція.

Прокурор Володимир Лещенко зазначив у коментарі МІПЛ, що російська сторона погодила включення Миколи Ф. до списку на обмін, як того хоче сам Микола Ф. На уточнення, яким був мотив обвинуваченого, прокурор сказав, що окрім ідеологічного той хотів керівну посаду на залізничному підприємстві.


Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ.
Фото автора

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Проведення окупантів на ТЕС, вербування матроса та заклик до геноциду: 77 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

22 Листопада 2024

Війна і правосуддя
В Україні вперше з 2022 року виправдали звинувачену у держзраді — великий репортаж МІПЛ про справу

МІПЛ понад рік відстежувала судовий процес над Світланою Оголь з Миколаївщини. Її обвинувачували в державній зраді за те, що вона нібито здала росіянам ветерана АТО, якого вони закатували разом зі ще одним чоловіком. Зрештою суд визнав, що нічого з переліченого Оголь не робила. Її виправдали та відразу ж звільнили. Оголь провела в СІЗО понад два роки.

18 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Спецоперація “Синиця”, блогер в ЄС та робота на ФСБ з “Укроборонпрому”: 73 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

15 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
Проти України на боці Росії воюють громадяни Ірану, Єгипту, Бразилії, Сомалі, Куби та Шрі-Ланки – Усов

В українському полоні перебувають громадяни дев’яти незахідних країн, які воювали на боці Російської Федерації, і держава-агресорка не зверталася до України, щоб їх повернути. Про це 21 листопада заявив Дмитро Усов, секретар українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, під час однієї з панелей конференції Crimea Global 2024.

22 Листопада 2024

Адвокація
Чи можуть незахідні країни сприяти відновленню ефективності міжнародних організацій: результати панельної дискусії Crimea Global 2024

У межах Другої міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” відбулася друга панельна дискусія “Подолання кризи: роль країн Азії, Африки та Латинської Америки у відновленні ефективності міжнародних організацій та їхньої гуманітарної місії”.

22 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Проведення окупантів на ТЕС, вербування матроса та заклик до геноциду: 77 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

22 Листопада 2024

Більше публікацій