Send Lette
Війна і правосуддя

У Києві судитимуть українського підполковника Чувашова. Його звинувачують у держзражді під час контрнаступу ЗСУ

Наступного тижня в українських судах розглянуть сотні справ про колабораціонізм, державну зраду і глорифікацію Путіна. Судитимуть також російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. Більшість із них досі перебувають на свободі. МІПЛ розповідає про найцікавіші справи.

Київська область

“Гдє больнічка воєнних, знаєш?” Іван Каптель — громадянин РФ, який жив у прикордонному селищі на Чернігівщині та займався пасажирськими перевезеннями. СБУ встановила, що Каптеля завербували російські спецслужби, коли він їздив у Росію до родичів. Він нібито передавав росіянам у месенджерах інформацію про розташування ЗСУ. У листопаді 2023 суд узяв чоловіка під варту за обвинуваченням у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 5 вересня о 16:30 в Оболонському районному суді Києва.

Справа Рабіновича. Вадим Рабінович — співголова забороненої проросійської партії ОПЗЖ. З початку повномасштабної війни в Україні перебуває за кордоном. У лютому 2022 року написав у Facebook, що Захід почав війну проти України, закликаючи виїжджати. Слідство встановило, що Рабінович в інтерв’ю та виступах поширював в країнах ЄС антиукраїнську пропаганду. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 2 вересня о 8:30 у Печерському районному суді Києва (in absentia). 

Головний львівський антивакцинатор. Остап Стахів, відомий львівський “активіст”, під виглядом політичної та громадської діяльності роками просував російські наративи. Був членом “Свободи”, його вигнали з “Української партії” нібито через шахрайство. Також влаштовував політичні акції, намагався потрапити до місцевої влади та ВР. У 2020 активно виступав проти обмежень через пандемію коронавірусу, поширював російські наративи про ковід і організовував антивакцинаторів. Наступного року СБУ повідомила йому підозру в намаганні повалити конституційний лад. Засідання призначено на 3 вересня об 11:45 в Печерському районному суді Києва. 

Здача інформації. Зинаїда Оринчак ― мешканка Харкова. Слідство встановило, що 24 лютого 2022 року вона через Telegram передала росіянам інформацію про розміщення ЗСУ. Її обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 4 вересня о 14:00 у Печерському районному суді Києва.

“Блогер”. Дмитро Скворцов ― блогер, колишній редактор шоу “На грані”, засновник “руського клубу”, який готував замовні матеріали для підсанкційних медіа Росії. У своїх колонках називав закономірним захоплення Криму і частини східних регіонів України, а також популяризував “ЛДНР”. Слідство встановило, що за це він отримував гроші. У 2023 році його затримали під час спроби втечі за кордон. Йому інкримінують державну зраду. Засідання призначено на 2 вересня о 15:30 у Солом’янському районному суді Києва.

Снайпер. Олег Ільїн — російський снайпер, служив  у 15-ій окремій мотострілецькій “Олександрійській” бригаді 2-ї гвардійської загальновійськової армії Центрального військового округу Росії. Як встановила СБУ, у лютому під час окупації села Перемога Броварського району Ільїн убив 53-річного беззбройного місцевого, який повертався додому. Куля влучила йому в голову. Ще девʼять днів росіяни не давали селянам забрати та поховати тіло. Ільїна обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 5 вересня о 9:30 у Солом’янському районному суді Києва (in absentia).

“Сябри Волині” та Ленінська комуністична спілка. Михайло й Олександр Кононовичі — брати з Луцька, активні учасники антиукраїнських і проросійських акцій. Вони розповсюджували інформацію про “фашизм” в Україні, особливо на Волині. Їздили в “ЛНР” роздавати дітям “гуманітарку” та провели там пресконференцію разом із проросійськими окупантами, де Михайло заявив, що “саме київська влада йде на ескалацію конфлікту на Донбасі”. СБУ встановила, що вони тісно співпрацюють зі спецслужбами Росії та Білорусі для розхитування ситуації в Україні та “створення інформаційної картинки”. Олександр Кононович є керівником Волинської обласної організації Ленінської комуністичної спілки молоді України, російської общини Волинської області, волинського осередку “Антифашистського комітету України”, білоруської общини “Сябри Волині”. Михайло теж причетний до “Сябрів Волині”, керує обласною організацією Ленінської комуністичної спілки України, молодіжною ГО “Авангард”. Їх обвинувачують у діях, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу. Засідання призначено на 5 вересня о 15:00 у Солом’янському районному суді Києва.

Мінні поля та пошук HIMARS. Ростислав Цуканов — колишній прокурор Київської місцевої прокуратури № 6. Він не пройшов атестацію в прокуратурі, відтак отримав посвідчення адвоката. Слідство встановило, що чоловік намагався отримати мапи українських мінних полів на Київщині, Чернігівщині та східних областях, розвідував можливі бойові позиції HIMARS та склади з боєприпасами і паливом для ЗСУ. Цуканова затримали. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 6 вересня о 15:30 у Солом’янському районному суді Києва.

Полковник харківської СБУ. Юрій Рябуха — колишній заступник голови управління СБУ в Харківській області. У Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого він керував Інститутом підготовки юридичних кадрів для СБУ. Як каже слідство, Рябуха готував інститут до “здачі”, вчасно не вивіз майно та співробітників, схиляв курсантів не чинити спротив росіянам і співпрацювати з ними. Очільник СБУ Василь Малюк розповідав, що на телефоні Рябухи гімн Росії був мелодією будильника. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 3 вересня об 11:30 у Шевченківському районному суді Києва.

Колишній голова Харківської СБУ. Романа Дудіна обвинувачують у державній зраді. Слідчі переконані, що в лютому 2022 року Дудін хотів захопити владу в регіоні та усунути голову Харківської ОВА, адже розраховував на хороше ставлення росіян. Також, за версією слідчих, СБУ під керівництвом Дудіна не виконувала поставлених завдань. Обвинувачений запевняє, що його обмовили. Він подав позови до пʼяти українських правоохоронних органів. Каже, що на той час був на важливій службі і захищав Україну. Його обвинувачують в державній зраді. Засідання призначено на 4 вересня о 16:00 у Шевченківському районному суді Києва.

Український командир. Підполковник Денис Чувашов був командиром самохідного артилерійського дивізіону. За даними слідства, під час українського контрнаступу на харківському напрямку у 2022 році він із власної ініціативи зв’язався з представником російського ГУР та передавав інформацію про підготовку українських наступальних операцій. Чувашова затримали, він визнав провину. Його обвинувачують у держзраді. Засідання призначено на 6 вересня об 11:30 у Шевченківському районному суді Києва.

Посилки в Росію. Євген Мурзінцев — військовий РФ, який брав участь в окупації Київщини. Із Білорусі він надіслав награбоване майно у Рубцовськ посилкою вагою 24,34 кг. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 4 вересня о 14:15 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Обшуки цивільних. Віталій Разуваєв —  командир роти ЗС РФ, який у 2022 році окупував село Лубянка Бучанського району. Слідство встановило, що під час окупації Разуваєв разом із іншими росіянами прострелили двері виробничого приміщення, де перебували цивільні. Росіяни обшукували місцевих та погрожували їм. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 5 вересня об 11:30 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Здача ветеранів АТО і підпал пожежної частини. Олександр Недашківський і В’ячеслав Савенок працювали у 41-й пожежно-рятувальній частині ДСНС у Київській області. За даними обвинувачення, вони за винагороду від російських військових підпалили свою частину в селищі Іванків 22 березня 2022 року, видавали окупантам ветеранів АТО і патріотично налаштованих місцевих. Їм інкримінують держзраду. Засідання призначено на 2 вересня о 14:30 у Вишгородському районному суді Київської області.

Їжа для окупантів. Сергій Стоян проживав в одному з сіл Вишгородського району Київщини, коли навесні 2022 року його окупували росіяни. За даними слідства, він добровільно і систематично допомагав окупантам їжею — передавав туші забитих баранів, питну воду з власного господарства та хліб із пекарні. Йому інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 6 вересня о 13:00 в Іванківському районному суді Київської області.

Шпигунство. Ван Ібо та Янь Цзяньчен ― громадяни Китаю, яких підозрюють у шпигунстві. Засідання призначено на 2 вересня о 15:00 в Києво-Святошинському районному суді Київської області. 

Співпраця з росіянами. Володимир Узбек, Стефан Слабинський, Андрій Олифієць — жителі Михайлівки-Рубежівки (Київщина), яких обвинувачують у співпраці з росіянами та допомозі їм у грабунку. Правоохоронці вважають, що чоловіки передавали награбоване росіянам, допомагали прокладати маршрути в обхід позицій ЗСУ, били місцевих, які не погоджувалися співпрацювати з росіянами. Зокрема, за версією слідства, вони викрали автомобілі Toyota Rav-4 і Jaguar. Обвинувачені свою вину на суді цілковито заперечують. Адвокат одного з них звернувся з заявою до ЄСПЛ про те, що клієнта нібито тривають під вартою незаконно. Всіх трьох обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 5 вересня о 15:00 у Києво-Святошинському районному суді Київської області.

Закопували в холодну землю. Олександр Борисов, Раян Мадяєв, Максим Сулайндзюга ― солдати 4-ої окремої мотострілецької бригади 35-ої загальновійськової армії ЗС РФ. За даними обвинувачення, вони катували мешканця села Гавронщина Макарівської ОТГ. Упродовж тижня чоловіка били, погрожували розстрілом, зв’язували руки та ноги мотузкою, роздягали, закопували у холодну землю, не давали їжу й одяг. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 5 вересня о 14:00 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).

Захоплення Гостомеля. Вадим Паньков — російський командир 45-ї окремої бригади спеціального призначення Повітряно-десантних військ. Прийняв присягу на вірність народу України у 1992 році, але вже за рік став військовим РФ. У 2001 році отримав звання Героя Росії за виконання завдань на території Північного Кавказу. Планував і керував захопленням аеродрому в Гостомелі та спробами прориву на Київ. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 2 вересня о 15:00 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Сумська область

Пограбування цивільного. Артур Потапов на початку 2022 року брав участь у бойових діях на території Сумської області в складі батальйонної тактичної групи 1-го танкового полку 2-ої мотострілецької дивізії 1-ої танкової армії Західного військового округу РФ. За даними обвинувачення, 24 березня у селі Жигалівка Охтирського району Потапов із іншими військовими вдерся на територію місцевої ферми. Погрожуючи власнику автоматами, вони вимагали віддати мисливську рушницю. Чоловік не мав зброї, тож росіяни обікрали його будинок. Потапов забрав кілька тисяч гривень, старі телефони й ноутбук, вимагав у господаря віддати валюту. При цьому погрожував розстрілом, стріляв йому під ноги з автомата. Також Потапов наказав іншим солдатам обстріляти машину господаря. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 4 вересня об 11:00 у Краснопільському районному суді Сумської області (in absentia).

Погрози та мародерство. Євгеній Сухобоков — російський заступник командира взводу. Разом із військовими Ігорем Лабутіним, Маадиром Ондаром і Умедджоном Гульмірзоєвим у березні 2022 року вони окупували село Ворожба Сумської області. Слідство каже, що вони вдерлися до будинку місцевої, утримували її, пограбували, а Сухобоков розстріляв автомобіль сина жінки. Викрадене майно оцінюють у понад 37 тисяч гривень, пошкодження авто — у понад 64 тисячі гривень. Сухобокова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 3 вересня о 10:00 у Лебединському районному суді Сумської області (in absentia).

“Каральні загони”. Максим Волчек, Олексій Рижковіч, Рустам Ірзаєв, Петро Ілюшин, Вадим Мітін — військові 423-го мотострілецького полку ЗС РФ. Вони захоплювали Тростянець у лютому-березні 2022 року. Слідство встановило, що чоловіки входили до складу “каральних загонів”, які викрадали та катували цивільних у підвалі захопленого елеватора, де облаштували катівню. У СБУ зауважили, що особливо жорстоким був Волчек, за що командування РФ нагородило його медаллю Суворова. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 5 вересня о 10:00 у Тростянецькому районному суді Сумської області (in absentia).

Патріотичний мер і колабораціонізм. Віктор Ладуха — очільник Буринської громади Сумської області. За даними слідства, під час окупації у 2022 році він допомагав російським військовим із розселенням та забезпеченням. Водночас сам Ладуха записував відео про те, що громада має патріотичний дух і боронитиме Україну. Чоловіку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 5 вересня о 10:00 у Конотопському міськрайонному суді Сумської області.

Коригування артилерії. Слідство вважає, що мешканець Сумщини Андрій Полулях під час окупації Охтирського району допомагав росіянам: супроводжував колону військової техніки, допомагав коригувати артилерію, повідомляв про розташування підрозділів ЗСУ. Чоловік перебуває під вартою. Його обвинувачують у держзраді. Засідання призначено на 2 вересня о 13:00 в Охтирському міськрайонному суді Сумської області.

Заселення росіян. Юрій Рагулін — мешканець Сумської області. За версією слідства, під час окупації на початку 2022 року він допомагав російським військовим заселятися у місцеві навчальні заклади, видавав людей, які б могли чинити спротив. Чоловіку інкримінують держзраду. Засідання призначено на 4 вересня о 14:15 у Зарічному районному суді Сум.

Харківська область

Вбивство письменника Вакуленка. Владислав Нескородьєв і Сергій Удоденко — уродженці Луганщини. Вони служили у збройних формуваннях “ЛНР” та у російській армії. Під час захоплення Харківщини навесні 2022 року чоловіки, за даними слідства, катували місцевих. За наказом Нескородьєва Удоденко з іншими військовими викрав із дому та закатував Володимира Вакуленка, проукраїнського активіста, дитячого письменника. Їм інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 3 вересня об 11:00 у Дзержинському районному суді Харкова (in absentia).

Директорка школи під час окупації. Олена Кочура з села Бабенкове, що на Харківщині. Під час окупації, каже обвинувачення, вона стала директоркою місцевої школи, впроваджувала освітні стандарти РФ та відправила двох вчителів на “перекваліфікацію” у Курськ. Нині в суді перебуває справа Віктора Кочури, вочевидь її родича, якого звинувачують у посібництві росіянам. Олені Кочурі інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 2 вересня об 11:00 у Конотопському міськрайонному суді Сумської області.

Поліцейський при окупації. Кирило Гризодуб — із Харківщини. Під час окупації, каже слідство, він став оперуповноваженим карного розшуку в окупаційному відділенні поліції в Ізюмі. Гризодубу інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 3 вересня об 11:30 у Дзержинському районному суді Харкова. 

Про ЗСУ в Ізюмі. Зоя Коваленко — мешканка Ізюма Харківської області. Як каже слідство, впродовж березня-серпня 2023 року жінка повідомляла знайомій у Telegram про розташування ЗСУ. Зокрема, де військові жили, переміщували техніку, розташовували позиції. Її затримали й помістили під варту. Суд доручив відповідній службі влаштувати двох неповнолітніх дітей жінки під належний захист. Коваленко інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 3 вересня о 12:00 у Дзержинському районному суді Харкова.

Справа про зґвалтування на Харківщині. Еміль Ахмеров, Маммі Маммієв, Костянтин Шляпніков ― командир полку, командир відділення та водій відповідно — російські військові, які окупували Харківщину. Прокуратура вважає, що вони зґвалтували дівчину в минулому році під час окупації. Засідання призначено на 4 вересня об 11:00 у Дзержинському районному суді Харкова (in absentia).

Оперуповноважений. Андрій Савадян — мешканець Харківщини. За даними слідства, під час окупації він став оперуповноваженим в Ізюмському відділі поліції, який росіяни підпорядкували собі. Його затримали та звинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 4 вересня об 11:00 у Дзержинському районному суді Харкова.

Погрози вбивством. Максим Янголенко — командир взводу 252-го гвардійського мотострілецького полку орденів Суворова та Олександра Невського 90-ї гвардійської танкової дивізії Центрального військового округу. Слідство встановило, що у травні 2022 року в Ізюмі він, п’яний, наказав підлеглим вдертися до приватного будинку. Власник вийшов назустріч із піднятими руками, попросив не стріляти. Янголенко говорив, що шукає коригувальника, стріляв у чоловіка над головою. Наступного дня росіяни знову прийшли до будинку і Янголенко погрожував господарю вбивством. Росіянина обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 5 вересня о 14:00 у Дзержинському районному суді Харкова (in absentia).

Поліція під час окупації . Віталій Ткаченко — мешканець Ізюму Харківської області, працював помічником бурильника в “Укргазбуд”. Яка каже слідство, під час окупації він добровільно працював у незаконних правоохоронних органах — виконував обов’язки старшого оперуповноваженого відділу економічної безпеки Ізюмського “відділу поліції”. Його обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 4 вересня об 11:00 у Київському районному суді Харкова.

Допомога росіянам. Михайло Чигринов — 38-річний мешканець Вовчанська. Слідство встановило, що він із перших днів вторгнення допомагав росіянам пально-мастильними матеріалами, житлом і їжею. Чигринов допомагав їм орієнтуватися на місцевості та показав дороги, відомі лише тутешнім, намагався придушити опір місцевих. Він нібито “зливав” дані щодо людей, які допомагали ЗСУ, і організував чи брав участь у пограбуванні військової частини Нацгвардії, складів “Вовчанського м’ясокомбінату”, приміщень цукрового заводу у селищі Білий Колодязь Чугуївського району. Йому інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначено на 6 вересня о 10:30 у Київському районному суді Харкова.

Пропаганда у Facebook. Юрій Панфілов — мешканець Харкова. За даними слідства, він поширював на своїй сторінці у Facebook дописи з виправданнями нападу Росії. Чоловіка взяли під варту. Його звинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ. Засідання призначено на 2 вересня о 10:00 у Ленінському районному суді Харкова.

Розчленування на Харківщини. Віталій Піддубний та Олексій Горбунов — військові 7-го окремого мотострілецького полку збройних сил РФ, Руслан Гончаров — військовий 202-го мотострілецького полку ЗС РФ. Слідство встановило, що навесні 2022 року вони брали участь у захопленні Куп’янського та Ізюмського районів й проводили там каральні акції проти місцевих. Під час таких “рейдів” нібито масово викрадали і вбивали людей. СБУ встановила, що Піддубний застрелив із автомата місцевого фермера. Щоб приховати злочин, вони разом із Горбуновим та Гончаровим розчленували і спалили тіло вбитого. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 3 вересня о 10:00 в Орджонікідзевському районному суді Харкова (in absentia).

Харківський митник. Олексій Печеніжський із Куп’янська був головним державним інспектором відділу митного оформлення «Вантажний» митного поста “Куп’янськ” Харківської митниці. Слідство встановило, що під час окупації він почав виконувати обов’язки провідного спеціаліста окупаційного відділу сертифікації та ліцензування Управління промисловості та торгівлі, схиляв українців до співпраці з росіянами. Йому інкримінують державну зраду. Засідання призначено на 6 вересня о 12:30 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Передача координат. Максим Лебідь — харків’янин, який, як встановило слідство, відправив на російський номер фото карти місте та вказав, де розташована військова техніка й особовий склад ЗСУ. Його обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 6 вересня о 13:15 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Фельдшерка. Яна Серьогіна працювала фельдшеркою в Ізюмському районі. Під час окупації, каже слідство, вона з ідеологічних мотивів допомагала росіянам — передала у користування приміщення амбулаторії, забезпечувала побут, приносила їжу. Жінці інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 3 вересня о 14:00 у Балаклійському районному суді Харківської області. 

Допомога росіянам. Сергій Шершень із селища Козача Лопань. Як встановило слідство, він став “помічником” місцевого окупаційного очільника. Разом із росіянами він викрадав місцевих патріотів: вдирались до будинків і, погрожуючи розстрілом, вивозили людей до катівні. А інші росіяни тим часом грабували помешкання. Після деокупації регіону Шершень залишився у селищі, де намагався залягти на дно, майже не виходив із дому. Однак СБУ знайшла його, наразі він під вартою. Шершня обвинувачують у пособництві державі-агресору. Засідання призначено на 6 вересня о 12:00 у Дергачівському районному суді Харківської області.

Чернігівська область

Напади й пограбування. Фаіль Хуснутдінов — російський військовий, який у 2022 році був серед окупантів Андріївки у Чернігівській області. Слідство встановило, що він разом із іншими росіянами грабував цивільні об’єкти. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 6 вересня о 9:00 у Чернігівському районному суді (in absentia).

“Кльон” і підвал у Ягідному. Семен Соловов — капітан російських Збройних сил, командир зведеного підрозділу з позивним “Кльон”. Він наказав утримувати в підвалі ягіднянської школи 369 людей, які слугували росіянам “живим щитом”. З-поміж них було 69 дітей. Через нелюдські умови загинули 10 людей. Військового ідентифікували українські журналісти. В іншій справі, що стосується виконавців утримання людей у підвалі, вже є вирок. Соловову інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 16 травня о 14:00 у Чернігівському районному суді (in absentia).

“Шут”. Михайло Казановський — 21-річний мешканець Іванівки, що в прикордонній громаді на Чернігівщини. За даними слідства, ФСБ завербувала його в березні 2022 року під час окупації регіону. Тоді він отримав оперативний псевдонім “Шут” та інструкції щодо розвідувально-підривної діяльності. Слідство встановило, що він збирав дані про дислокацію українських військових у регіоні, аби росіяни били по них артилерією. Казановського затримали під час виконання чергового завдання. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 3 вересня о 12:00 у Чернігівському районному суді. 

Чернігівський залізничник. Юрій Донцов керував підрозділом Укрзалізниці. Слідство вважає, що він передавав росіянам інформацію про критичну інфраструктуру Чернігова, той вину заперечує. Донцова обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 6 вересня о 14:00 у Новозаводському районному суді Чернігова.

Донецька область

Військові у Краматорську. Олександр Федорченко — мешканець Краматорського району. Як встановило слідство, через “ВКонтакте” він повідомляв представнику РФ про розміщення військових і техніки ЗСУ в районі. Його взяли під варту й інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 2 вересня о 9:00 в Олександрівському районному суді Донецької області.

Вінницька область

“Політнавігатор”. Володимир Михайлов писав для пропагандистського сайту “Політнавігатор”. У грудні 2023 року його засудили до 14 років тюрми за звинуваченням у держзраді. Слідство встановило, що чоловік з 2014 року писав для сайту статті, спрямовані на розхитування суспільно-політичної ситуації й заперечення російської агресії. Михайлов оскаржив вирок, справу скерували на повторний розгляд. Він вийшов з-під варти під особисте зобов’язання. Михайлову інкримінують держзраду. Засідання призначене на 5 вересня о 12:00 у Вінницькому міському суді.

Дніпропетровська область

Депутатка від “Слуги народу”. Сніжана Чернова з 2020 року була головою Куп’янської РДА та місцевою депутаткою від “Слуги народу”. Окупанти призначили її “заступницею керівника” Курилівської громади. Чернова, заявляють слідчі, залучала місцевих до дій на користь РФ і брала участь у підготовці псевдореферендуму на захоплених територіях Харківщини. Її обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 3 вересня о 13:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Податки для окупантів. Ірина Мельник з 1985 року працювала у податкових органах, зокрема в Куп’янську. Під час окупації міста, каже слідство, вона почала працювати у створеній росіянами “Податковій службі Харківської області” — брала на облік підприємців, змушених реєструватися у податковій системі РФ, видавала дозволи на підприємницьку діяльність. Жінці інкримінують держзраду. Засідання призначене на 4 вересня о 14:55 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Військовий комісар “ЛНР”. Андрій Губанов — мешканець Луганщини. За даними слідства, восени 2021 року він приєднався до “Народної міліції ЛНР” і став військовим комісаром. Серед іншого він займається організацією призову мешканців тимчасово окупованої Луганської області на службу в лавах військ РФ. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни, оскільки мешканців окупованих територій не можна мобілізувати в армію країни-агресора. Засідання призначене на 2 вересня о 10:00 у Павлоградському міськрайсуді Дніпропетровської області (in absentia).

Пропозиція полону. Віктор Кочура — фермер із села Бабенкове на Харківщини. За даними слідства, під час окупації села він їздив до сім’ї українського військового та пропонував добровільно здатися у полон. А патріотичних односельців здав після конфлікту під час отримання гуманітарної допомоги. Росіяни цих людей били та катували. Обвинувачений провину заперечує, каже, що його обмовили односельці. Віктора обвинувачують у пособництві державі-агресору. Засідання призначене на 3 вересня о 15:30 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Пограбування в Ізюмі. Ерєє Монгуш, Сергій Бєбін і Дмитро Мельников ― російські військові 30-ї окремої мотострілецької Червонопрапорної бригади РФ, яка окупувала Харківщину. Слідство вважає, що 16 травня 2022 року вони пограбували місцевих: зупинили автівку, вистріливши з автомата під колеса, під загрозою розстрілу забрали у водія 3500 гривень. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 4 вересня о 15:00 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпра (in absentia).

Зірваний прапор України. Олеся Рассохіна — мешканка Ізюмського району Харківської області. За даними слідства, під час окупації села Липчанівка у квітні 2022 року вона стала головою “Бригадирівського сільського поселення”, яке створили окупанти, організовувала фейкові вибори та роздавала російську гуманітарку. Також вона зірвала з приміщення клубу та кинула на землю прапор України. Замість нього повісила російський. Жінка вийшла з-під варти під заставу у 200 тисяч гривень. Її обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 6 вересня о 13:00 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

“Русское освободительное движение”. Дмитро Зубов — мешканець Дніпропетровської області. За даними слідства, через Telegram він спілкувався з лідером проросійської радикальної громадської організації “Русское освободительное движение”. Нібито він надіслав фото об’єкта з координатами дислокації підрозділів і техніки ЗСУ. Захист заперечує провину підсудного. Чоловіку інкримінують держзраду. Засідання призначене на 3 вересня о 14:00 у Самарському районному суді Дніпропетровської області.

Лист Путіну. Олександр Горбенко з Кривого Рогу вже вдруге потрапляє під суд. У 2015 його засудили за посягання на територіальну цілісність України — поширював газету “Новоросія”. Спершу його засудили до ув’язнення, але під час апеляції чоловік вийшов під заставу 43 тисячі гривень. Його дружина Юлія Горбенко писала листа Путіну з проханням дозволити їхній дочці з родиною жити в РФ, бо її чоловік “політв’язень”, а вони вірять у “єдиний народ”. Зараз Горбенка обвинувачують у державній зраді — він нібито передав РФ місце розташування міської лікарні та райради, зберігав у машині набої, корпус гранати і запал дистанційної дії. Скаржився суду, що в колонії його б’ють і психологічно тиснуть на нього. Засідання призначене на 5 вересня о 15:30 у Дзержинському районному суді Кривого Рогу. 

Запорізька область

Син начальника охорони Януковича. Ян Заневський — співробітник ФСБ, син колишнього начальника охорони президента-втікача Віктора Януковича. Слідство встановило, що Заневський бере участь у фільтрації людей на тимчасово окупованих територіях Запорізької, Херсонської, Миколаївської областей. Люди, які змогли виїхати з окупації, розповідали, що він їх катував. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 4 вересня о 10:00 в Орджонікідзевському районному суді Запоріжжя (in absentia).

Кіровоградська область

Товариш Стахіва. Андрій Рачок у 2021 році отримав звинувачення за поширення матеріалів із закликами до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та до захоплення державної влади. Він себе називає правозахисником, записує відео з конспірологією, конфліктує з поліцією і ТЦК. Також на відео з Остапом Стахівим, антивакцинатором зі Львова, вони розповідають про свою діяльність. Тривалий час Рачок не з’являвся до суду, аж поки його не доставили. Втім суддя видалила його із зали, адже він конфліктував і не давав проводити засідання. Рачку інкримінують вчинення дій, спрямованих на насильницьку зміну влади. Засідання призначене на 4 вересня о 12:00 у Ленінському районному суді Кропивницького.

Львівська область

Повторний розгляд справи контррозвідника ЗСУ. Сергій Говоруха був оперуповноваженим Департаменту військової контррозвідки СБУ. Слідство встановило, що з власної ініціативи він передавав таємну інформацію російським спецслужбам. За 17 тисяч гривень чоловік до 24 лютого 2022 року повідомив росіянам дані про склади з боєприпасами, військові частини, після повномасштабного вторгнення — про аеродром, який згодом обстріляли. Говоруху затримали 28 лютого 2022 року. Свою провину він не визнав, стверджує, що справу проти нього сфабрикувала СБУ у Херсонській області. Його засудили за державну зраду до 14,5 років ув’язнення з конфіскацією майна. Вирок оскаржили, апеляційний суд скерував справу на повторний розгляд. Засідання призначене на 2 вересня об 11:00 у Галицькому районному суді Львова.

Миколаївська область

Вербування мера Очакова. Едуард Шевченко ― колишній командир 73-го морського центру Сил спеціальних операцій. У березні 2023 року його затримала СБУ. За версією слідства, за завданням окупантів він передавав інформацію про наслідки обстрілів. А згодом нібито спробував завербувати міського голову Очакова, радником якого працював на той момент. Шевченку інкримінують держзраду. Засідання призначене на 6 вересня о 13:00 у Заводському районному суді Миколаєва.

Вербування від ФСБ. Володимир Лохін із Миколаєва, за даними слідства, на початку повномасштабного вторгнення виїхав за кордон і почав активно підтримувати збройну агресію РФ. Його дистанційно завербували російські спецслужби. Повернувшись в Україну, він шукав локації військових аеродромів з бойовою авіацією ЗСУ. Його обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 3 вересня о 13:00 у Заводському районному суді Миколаєва.

Російська мова в школі. Юрій Арбатський — житель Миколаєва, який, як вважає слідство, здавав росіянам розміщення ЗСУ і територіальної оборони. Він підписався на антиукраїнський Telegram-канал, куди надсилав інформацію. На суді сказав, що зробив це через скасування російської мови в школі. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 2 вересня об 11:00 у Центральному районному суді Миколаєва.

Військкомати. Віталій Кузьменко з Миколаєва, за даними слідства, погодився на пропозицію від співрозмовника у Telegram за гроші зняти приміщення ТЦК у Миколаєві. Його координатором нібито був співробітник ФСБ. Кузьменку інкримінують держзраду. Засідання призначене на 4 вересня о 10:00 у Центральному районному суді Миколаєва.

Військова частина. Слідство каже, що Сергій Петров зняв і передав росіянам відео розташування військової частини в Миколаївській області, будівель силових структур. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 5 вересня о 10:00 Центральному районному суді Миколаєва.

Вербування військового. Олександр Каргін із Миколаєва, за даними слідства, намагався вивідати в українського військового список його побратимів. Інформацію планував передати представникам Росії. Чоловіку інкримінують держзраду. Засідання призначене на 6 вересня о 10:00 Центральному районному суді Миколаєва.

Одеська область

“Війна братніх народів”. Павло Ярош — мешканець Одеси. Як каже слідство, він звертався від імені своєї ГО “Ярош “Україна” понад усе” до СБУ з проханням порушити справу проти президента Володимира Зеленського через “державну зраду”. За час повномасштабної війни Росії проти України Ярош поширював заяви про війну “братніх слов’янських народів” і “тотальне знищення українських і російських чоловіків”. Його обвинувачують у виправдовуванні російської агресії. Судове засідання призначене на 4 вересня о 14:00 у Київському районному суді Одеси.

Наведення дронів. Лідія Косих — із села Великодолинське Одеської області. За даними обвинувачення, вона була учасницею агентурної мережі російського ГРУ, що діяла в Одесі. Через Telegram-чат жінка передавала інформацію про розташування ЗСУ та Нацгвардії в Одесі, Чорноморську, селищах Мала Долина й Таїрове для наведення “Шахедів”. Також писала про наслідки “прильотів”. Їй інкримінують держзраду. Засідання призначене на 5 вересня о 15:00 у Київському районному суді Одеси.

Слідчий при окупантах. Олександр Сендецький — мешканець Херсона, до 2020 року працював інспектором у місцевому ізоляторі. Слідство каже, що він став виконуючим обов’язки слідчого Суворівського відділення поліції, яке створили окупанти. Він виїжджав на виклики в автівці з позначкою “Z”, проводив слідчо-оперативні дії. Один зі свідків розповів, що Сендецький обіцяв йому убезпечити роботу магазина за 5 тисяч гривень, які треба було платити щотижня. Сендецькому інкримінують колабораціонізм. Судове засідання призначене на 2 вересня об 11:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Працівник херсонської колонії. Дмитро Пащенко — мешканець Снігурівського району Миколаївщини. Під час окупації Херсона, каже слідство, він працював у колонії, яку росіяни підпорядкували собі. Захисник доводить, що підсудного примусили. Пащенку інкримінують держзраду. Судове засідання призначене на 6 вересня о 15:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Юрист Партії Шарія. Одесит Денис Сафонов працював юристом, був консультантом депутатів від Партії Шарія в області. Як каже слідство, після повномасштабного вторгнення виїхав до Криму, де його завербувало ГРУ. Сафонов повернувся до Одеси, збирав і передавав росіянам інформацію про ППО, наслідки ракетних обстрілів і влучань дронів. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 3 вересня о 13:00 у Приморському районному суді Одеси.

Повторний розгляд справи про “референдум”. Світлана Щербина — пенсіонерка з Херсонщини. Як встановило обвинувачення, у вересні 2022 року жінка увійшла до складу “дільничної виборчої комісії” у селі Новорайськ Бериславського району та проводила незаконний референдум про приєднання Херсонської області до Росії. Жінка обходила мешканців з бюлетенями. Суд першої інстанції застосував статтю 62 КПК про пом’якшення покарання та присудив їй 2,5 роки в’язниці. Прокуратура оскаржила цей вирок і просить суд про 8 років тюрми для Щербини. Нині справа на повторному розгляді. Жінці інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 4 вересня о 13:00 у Приморському районному суді Одеси.

Незаконний референдум. Лідія Сіденко — мешканка села Станіслав Херсонської області. Впродовж тижня у вересні 2022 року вона брала участь у проведенні незаконного референдуму щодо приєднання області до Росії. З урною для глосування та в супроводі озброєних російських військових вона обходила будинки місцевих, закликала голосувати й переконувала тих, хто відмовлявся, що при Росії буде краще. Її звинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 6 вересня о 09:00 у Приморському районному суді Одеси.

“Композитор”. Вадим Карпов — колишній офіцер ЗСУ. У 2018 році його затримала СБУ. Як встановило слідство, Карпов домовився з ФСБ за гроші передавати інформацію про працівників СБУ, силовиків та військових. Для конспірації він використовував псевдо “Композитор”. Користуючись посвідченням журналіста, він фіксував переміщення української військової техніки. Карпов намагався завербувати знайомого співробітника СБУ. Натомість той передав йому флешку з фейковими розвідданими. Обвинувачений провину визнав. Доводив, що йому були потрібні гроші на лікування батька. У 2019 році Карпова засудили до 3 років тюрми, хоча прокуратура просила про 12 років. За “законом Савченко” він вийшов з-під варти. Прокуратура оскаржила вирок, справу направили на повторний розгляд. Також прокуратура просила змінити суд, який слухатиме провадження, через необ’єктивність суддів. Проте це клопотання відхилили. Засідання призначене на 6 вересня о 09:00 у Приморському районному суді Одеси.

Тіктокер. Андрій Малихін — 35-річний одесит, тіктокер. Слідство стверджує, що під час дронової атаки РФ на Одесу 5 листопада 2023 року чоловік зняв на мобільний роботу української ППО та запостив ці відео у своєму TikTok-акаунті. Цей телефон знайшли під час обшуку його помешкання. Раніше він відбував покарання за крадіжку та пограбування. Малихіну інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначене на 2 вересня о 12:00 у Суворовському районному суді Одеси.

Рівненська область

Глорифікація. Сергій Кобзєв — мешканець Рівненської області. За даними слідства, він виправдовував російську агресію, за відповідною статтею його й обвинувачують. Чоловік перебуває під домашнім арештом. Засідання призначене на 2 вересня об 11:11 у Рівненському міському суді Рівненської області.

Херсонська область

Скид вибухівки на цивільних. Степан Суминін — єфрейтор 10-ї окремої бригади спеціального призначення військ РФ. Як встановило обвинувачення, у травні 2023 року Суминін атакував дроном з вибухівкою цивільних чоловіка і жінку в селі Одрадокам’янка Херсонської області. Чоловік отримав тяжкі поранення. Суминіну інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 6 вересня о 9:00 у Великоолександрівському районному суді Херсонської області.

Оформлення бізнесу під час окупації. Анатолій Воронов — директор і власник малого приватного підприємства “Євгенія” з Новоберислава. Після захоплення Херсона Воронов перереєстрував підприємство, отримав дозвіл на роботу від окупаційної адміністрації і платив податки до російського бюджету. Згодом виїхав і у Кривому Розі хотів відкрити нове підприємство з перевезень. Воронову інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначене на 6 вересня о 10:00 у Великоолександрівському районному суді Херсонської області.

Окупація Криму. Ігор Турченюк — російський генерал, заступник командувача Південного військового округу ЗС РФ і керівник операції об’єднаного угруповання по окупації Криму. Обвинувачення вважає його одним з головних виконавців плану окупації півострова. Турченюк знаходиться у санкційних списках Канади, США, ЄС та України, влітку 2016 року його оголосили в розшук на території України. Йому інкримінують ведення агресивної війни та підбурювання офіцерів ЗСУ до вчинення державної зради. Засідання призначене на 2 вересня о 10:30 у Херсонському міському суді (in absentia).

“Навчити поважати Росію”. Валентин Кучеренко — мешканець села Кізомис Херсонської області. Як встановило розслідування, під час окупації села у серпні 2022 року він видав росіянам місцевого патріота, з яким посперечався щодо підтримки Росії. Військові приїхали до будинку, побили господаря, забрали його мисливську рушницю та коштовності. При цьому Кучеренко говорив військовим, що отримає російський паспорт, стане наглядачем села й навчить цих людей “поважати Росію і його”. Кучеренку інкримінують держзраду. Засідання призначене на 4 вересня о 10:00 у Херсонському міському суді.

Окупаційна поліція. Олексій Ванін — працював на приватному підприємстві “Днепр Стиль” і Херсонському механічному заводі. Слідство встановило, що під час російської окупації він влаштувався до поліції Херсонщини. Його призначили старшим експертом “відділення бухгалтерських і фінансово-аналітичних експертиз Експертно-криміналістичного центру”. Ванін готував експертизи фінансової діяльності підприємств. Також їздив у Москву на “підвищення кваліфікації”. Йому інкримінують колабораційну діяльність. Засідання призначене на 4 вересня о 13:00 у Херсонському міському суді.

Боєць ССО. Сергій Десятник із Херсонщини раніше проходив військову службу, а у 2022 році за мобілізацією знову став до лав ЗСУ на посаду кулеметника Сил спецпризначення. У червні 2022 року під час виконання завдання на окупованій території він та ще кілька військових потрапили у полон. Чоловіка утримували в катівні, яку росіяни облаштували у приміщенні головного управління поліції. Як каже слідство, військового завербували і він видав закладені його групою місця схронів зброї, дислокації розміщення українських військових і конспіративні квартири бійців ССО. Крім цього, військовий випитував інформацію в інших полонених, схиляв переходити на бік ворога. Завдяки даним від Десятника росіяни затримали мешканців Херсона, які допомагали ЗСУ й отримали від Десятника вибухівку. Чоловіка взяли під варту. Його захисник просив суд про м’якший запобіжний захід, адже він потребує реабілітації. Вказував, що в полоні Десятника катували. Чоловіка звинувачують у держзраді. Засідання призначене на 5 вересня о 10:30 у Херсонському міському суді.

Херсонська залізниця. Ольга Арсенєнко — жителька Херсона. Як встановило обвинувачення, впродовж червня-листопада 2022 року жінка працювала на місцевій залізниці при окупантах, зокрема допомагала організовувати залізничне сполучення з Кримом, аби перевозити російську техніку та військових. Їй інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначене на 5 вересня об 11:30 у Херсонському міському суді.

Вивезення дітей у Крим. Микола Джиганський — власник херсонського автопідприємства. За даними СБУ, під час окупації міста він надавав росіянам транспорт, брав участь у вивезенні дітей із Херсона у Крим. Чоловіка затримали під час спроби виїзду до Молдови. Його звинувачують у пособництві державі-агресору.  Засідання призначене на 6 вересня о 10:00 у Херсонському міському суді.

Черкаська область 

Митрополит Черкаський і Канівський. Денис Снігірьов у 2020 році став архієпископом Черкаським і Канівським від РПЦ в Україні. Заявляв, що ця церква найбільш незалежна у світі, виступав проти створення ПЦУ. Наступного року став митрополитом, а у 2022-му — професором Київської духовної академії. Під його керівництвом на сайтах єпархії публікували матеріали з пропагандистських сайтів РПЦ, що прославляли ідеї рашизму, під час обшуку в чоловіка знайшли роздруківки цитат Путіна. Снігірьова обвинувачують у виправданні збройної агресії РФ проти України. Засідання призначене на 2 вересня о 14:10 у Соснівському районному суді Черкас.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Російських військовополонених допитали у справі про страту українського військового

У Заводському районному суді Запоріжжя відбулося засідання у справі Дмитра Курашова, російського штурмовика з позивним “Сталкер”. Його обвинувачують у розстрілі українського військового, який склав зброю — Віталія Годнюка. Минулого року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше такі справи слухали лише заочно. 

23 Січня 2025

Війна і правосуддя
«Для мене це справа честі». Як потерпіла у справі про тортури бореться за справедливість

Олена Ягупова із Запорізької області в окупації пережила тортури, трудове рабство та сексуальне насилля. Справу, де вона є потерпілою, слухає Орджонікідзевський райсуд Запоріжжя. Яна Заневського — сина колишнього охоронця Януковича та силовика ФСБ — обвинувачують у вчиненні воєнного злочину заочно. 

22 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Розслідування
Рік мовчання: хто відповідальний за збитий Іл-76 над Бєлгородом — розслідування

Рік тому, 24 січня 2024 року, в небі над Бєлгородською областю зазнав авіатрощі важкий військово-транспортний літак Іл-76. Росія заявила: Україна збила борт зі 65-ма своїми військовополоненими. Україна відповіла загально: військові цілі — законні цілі.

24 Січня 2025

Війна і правосуддя
Російських військовополонених допитали у справі про страту українського військового

У Заводському районному суді Запоріжжя відбулося засідання у справі Дмитра Курашова, російського штурмовика з позивним “Сталкер”. Його обвинувачують у розстрілі українського військового, який склав зброю — Віталія Годнюка. Минулого року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше такі справи слухали лише заочно. 

23 Січня 2025

Війна і правосуддя
«Для мене це справа честі». Як потерпіла у справі про тортури бореться за справедливість

Олена Ягупова із Запорізької області в окупації пережила тортури, трудове рабство та сексуальне насилля. Справу, де вона є потерпілою, слухає Орджонікідзевський райсуд Запоріжжя. Яна Заневського — сина колишнього охоронця Януковича та силовика ФСБ — обвинувачують у вчиненні воєнного злочину заочно. 

22 Січня 2025

Більше публікацій