У пошуках рідних: МІПЛ організувала тренінг для родин полонених і зниклих безвісти
Медійна ініціатива за права людини провела дводенний тренінг для громадських організацій, спільнот родин військовополонених, цивільних та зниклих безвісти, зокрема підрозділів ЗСУ (в тому числі ВМС України) і Нацгвардії.
Загалом до тренінгу долучились 69 учасниць, з яких 27 були офлайн. Під час заходу вони навчилися співпрацювати з донорами і міжнародними партнерами, дізналися нюанси фандрейзингу для родин зниклих безвісти і полонених, опанували інструменти національної та міжнародної адвокації, а також особливості внутрішньої та зовнішньої комунікації.
Голова МІПЛ Ольга Решетилова акцентувала увагу на тому, що для ефективного пошуку військовополонених, цивільних та зниклих безвісти їхнім рідним слід обʼєднуватися. МІПЛ рекомендує це робити за підрозділами, в яких військові несуть службу, або за місцем їхнього зникнення чи потрапляння в полон. Те саме стосується об’єднання родин цивільних, які зникли безвісти або свавільно затримані військовими РФ чи окупаційною владою.
Правозахисник і співзасновник Truth Hounds Ярополк Бриних познайомив учасниць тренінгу з тим, як ефективно взаємодіяти з донорами, готувати проєкти і подавати грантові заявки.
Другий день присвятили національній та міжнародній адвокації. Альона Луньова, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA, поділилася з учасниками практичним порадами роботи з державними органами і міжнародними партнерами, розповіла про успішні приклади адвокації. Присутні дізналися, як визначати цілі адвокації, її атрибути, рівні, як планувати адвокаційну діяльність, які інструменти застосовувати. На рівні міжнародної адвокації говорили про визначення її мети та способів реалізації, зокрема в контексті просування інтересів родин військовополонених, свавільно затриманих цивільних та зниклих безвісти.
Про формування чітких і зрозумілих меседжів, визначення шляхів комунікації і важливість присутності в інформаційному просторі говорив Олександр Равчев, тренер та консультант з комунікації. Він, зокрема, зупинився на ключових правилах спілкування з держорганами, інституціями та міжнародними структурами. Також поділився засобами ефективного поширення інформації, аби про проблеми військовополонених і зниклих безвісти знали якомога більше людей в Україні і за кордоном.
По завершенню двох днів тренінгу його учасниці оцінили користь отриманої інформації, яка стане в нагоді у діяльності громадських організацій та спільнот родин військовополонених, цивільних та зниклих безвісти. Нові знання, на думку учасниць тренінгу, підсилять їхню спроможність визначити подальші напрями комунікації з державними органами та інституціями, міжнародними структурами, дозволять підготувати якісні національні та міжнародні адвокаційні заходи пошуку зниклих безвісти, повернення військовополонених і свавільно затриманих цивільних. Те саме стосується пошуку донорів, які можуть підтримати їхні ініціативи, аби громадські організації та спільноти родин були ще ефективнішими.