Send Lette
Інші воєнні злочини

У приміщенні поліції Каховки катують та б’ють цивільних

Російські військові продовжують затримувати цивільних людей на окупованій частині Херсонщини, тижнями утримувати їх у неволі. Зокрема, у приміщенні Каховської поліції нині перебуває понад 10 затриманих цивільних, переважно чоловіків молодого віку. 

Як відомо, ще наприкінці лютого більшу частину області, зокрема, й Херсон, окупували російські війська. «Медійна ініціатива за права людини» вже повідомляла про викрадення людей у Новій Каховці та Каховці, а також у самому Херсоні

Нині МІПЛ фіксує чергові воєнні злочини у Херсонській області. Родичі одного зі звільнених чоловіків, які з міркувань безпеки попросили про анонімність, розповіли деталі того, що відбувається в Каховці. У приміщенні каховської поліції заручників катують електричним струмом та б’ють. 

Затримують з надуманих причин 


Останнім часом російські військові вирішили навідуватися до будинків жителів у Каховці та найближчих населених пунктах, шукаючи чоловіків для подальших перевірок.

«Вони дивляться у телефони, питають сусідів. Якщо знаходять щось «підозріле», або просто їм щось не сподобається, забирають без причини», — розповідає родичка затриманого хлопця. 

При цьому солдати рф затримують не лише активістів чи учасників АТО/ООС, а й чоловіків, які не мають жодного відношення до військової служби, і не виходили на мітинги проти окупації. Для їх затримання шукають формальний привід, як то «порушення правопорядку» або «порушення комендантської години». У чому суть порушення, ніхто не пояснює. 

За словами співрозмовників, нині у приміщенні поліції більшість молодих солдатів рф, однак є і ті, хто називаються слідчими. Вони при цьому у військовій формі. 

Після затримання хлопців та чоловіків, їх рідним говорять приходити до відділення та приносити їжу й одяг. Декого згодом відпускають, але більшість родичів ідуть без своїх рідних.

«Там стільки людей стоїть біля того відділку. Чекають, щоб хоч щось повідомили: чи жива ця людина чи ні. Але відпускають по одному і дуже рідко», — розповіла співрозмовниця.

«Б’ють по нирках, катують струмом»


Чоловік, який зміг звільнитися з незаконного ув’язнення, через своїх рідних повідомив, що в приміщенні каховської поліції понад 10 цивільних людей. Є серед них і ті, хто утримуються там вже кілька тижнів.

«Їх катують електрошокерами, жорстоко б’ють, особливо по нирках», — розповіли родичі чоловіка. 

Найжорстокіше, за їх словами, росіяни ставляться до тих, хто має відношення до силових структур — бійців ТрО, колишніх учасників АТО/ООС. Хоча катування, за їх свідченнями, не мають системного характеру — б’ють тих, хто трапляється під руку. 

Тим людям, яких військові рф відпускають з незаконного ув’язнення, «рекомендують» залишити територію міста та не потрапляти на очі військовим. 

У світі є приклади довічного ув’язнення за катування цивільних під час війни

Як зазначав експерт Регіонального центру прав людини Роман Мартиновський, у ситуації з викраденням та катуванням людей є два склади злочину: незаконне позбавлення волі ст. 8(2)(а)(Vіі) та нелюдське поводження з людьми ст. 8(2)(а)(іі) Римського статуту.

Радниця з прав людини Всесвітньої організації проти катувань (World Organisation against Torture) Євгенія Андреюк говорить, що світ знає приклади, коли воєнні злочинці отримують довічне ув’язнення за катування цивільних. 

Один з найбільш показових прикладів, за її словами, — винесені німецьким судом вироки сирійському офіцеру Анвару Раслану та розвіднику Еяду аль-Гарібу за злочини проти людяності під час війни в Сирії. Зокрема, Анвара Раслана засудили до довічного ув’язнення. Він був наглядачем над заручниками в одному з місць їх утримання, де людей катували та вбивали. 

«Цей процес по Сирії відбувався у Німеччині в рамках універсальної юрисдикції. Була зроблена величезна робота багатьох організацій, які опитали десятки жертв. Коли сирійські біженці почали виїжджати в Європу, вони подавали скарги до правоохоронних органів Німеччини. І коли ці люди (тоді ще підозрювані, — ред.) потрапили до Німеччини, їх відразу заарештували. У суді свідчили жертви, яких вони катували», — розповіла Євгенія.

Експертка наголошує, що дії росіян, які вчиняють злочини проти людяності в Херсонській області, також повинні розслідуватися як українськими правоохоронними органами, так і європейськими — у форматі універсальної юрисдикції. 

Коли фігуранти цих справ захочуть виїхати до певної країни, де відомо про їхні злочинні дії, їх мають затримати та віддати під суд.  

Поради Романа Мартиновського та Євгенії Андреюк про те, як правильно фіксувати сліди катувань в умовах незаконного ув’язнення чи після звільнення, можна почитати ТУТ і ТУТ

_______________

Медійна ініціатива за права людини у коаліції з іншими правозахисними організаціями документує воєнні злочини та злочини проти людяності, що вчиняються на території України у зв’язку зі збройною агресією російської федерації.

Відомі вам факти надсилайте на адресу [email protected] 

Артур Пріхно, МІПЛ

*Публікуючи матеріали МІПЛ, поставте гіперпосилання у тексті, а також тегніть нашу сторінку у соцмережах.

  

 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Чергова хвиля затримань кримських татар. Правозахисники вимагають посилити санкції проти РФ

О 4 ранку 5 лютого 2025 року російські силовики розпочали чергову хвилю обшуків в окупованому Криму. Обшуки відбулися у будинках Еміра Куртнезірова, Рустема Мустафаєва, Абібули Смедляєва, Мирзаалі Тажибаєва та Бахтіяра Аблаєва. Після обшуків співробітники ФСБ затримали усіх п'ятьох за обвинуваченням у причетності до Хізб ут-Тахрір — панісламської політичної партії, яка визнана терористичною організацію за російським законодавством.

7 Лютого 2025

Інші воєнні злочини
В Україні задокументовано 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами — міністр Сибіга

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляє, що станом на червень цього року в Україні зафіксували 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами. Серед постраждалих — 236 чоловіків, 94 жінки, десять дівчат і двоє хлопців.

10 Грудня 2024

Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Замість обміну — етап. Цивільних полонених із окупованої Луганщини почали вивозити в Росію

“Все йде дуже тяжко, але я тримаюся, духом не падаю. Всіх обіймаю, вірю, що побачимося. Як казав Шопенгауер 300 років тому, все станеться так чи інакше”, — писав рідним луганчанин Олександр Борисов у першому листі після етапу. 24 грудня 2024 року. Росія, Якутськ. Борисов — один із кількох десятків цивільних, яких захопили на окупованій частині Луганської області до повномасштабного російського вторгнення в Україну і тримають в ув’язненні до сих пір. З кінця 2024 року їх почали етапувати в Росію. Олександр став одним із перших етапованих.

20 Лютого 2025

Війна і правосуддя
Російський військовий катував поліціянтів на Харківщині — суд постановив слухати справу в закритому режимі

Обвинувачений — 33-річний військовий Олександр Кулешов, уродженець Ставропольського краю РФ. За даними речника СБУ Владислава Абдули, Кулешов брав участь в окупації Куп'янщини й причетний щонайменше до двох викрадень поліціянтів у березні 2022 року. Йому інкримінують вчинення воєнного злочину за ч. 1 ст. 438 КК України.

19 Лютого 2025

Адвокація
Перемовини про Україну без України: заява українських правозахисників щодо перемовин між США і Росією

Домовленості між США і Росією щодо України не мають нічого спільного зі сталим миром та міжнародною безпекою, створюючи додаткові безпекові, економічні й інші загрози для держав, які їх підтримають.

19 Лютого 2025

Більше публікацій