Send Lette
Адвокація

У російському ув’язненні перебуває близько 300 цивільних з деокупованих північних областей

Затримання, утримання і переміщення українських цивільних Росією, а також так звані “судові процеси” над ними — схожі на всіх окупованих територіях України, що свідчить про умисну політику РФ. Таку заяву зробила Тетяна Катриченко, виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини, під час пресбрифінгу “Справа Вікторії Рощиної: як захистити права цивільних, незаконно затриманих РФ”. За її словами, наразі Росія утримує щонайменше 1887 цивільних, викрадених з окупованих територій України. Захід організувала Українська юридична консультативна група (ULAG). 

На чітку системність порушень прав українського цивільного населення Росією вказує те, що затримання почалися ще у 2014 році — від самого початку збройної агресії проти України, говорить Катриченко: 

Спочатку ці затримання могли тривати недовго, кілька днів. Приблизно з 2015 — 2016 року цивільних на окупованих територіях, особливо Донецької та Луганської областей, почали утримували дуже довго. Деякі з них досі залишаються у неволі на окупованій території Донецької області, декого переводять на територію РФ, утримують у СІЗО Ростова-на-Дону і навіть проводять над ними незаконні судові процеси.

На початок лютого 2022 року МІПЛ, яка займається документуванням воєнних злочинів з 2016 року, було відомо щонайменше про 300 випадків затримань і утримання цивільних громадян на території Донецької та Луганської області. Ще понад 150 цивільних утримували на території окупованого Криму. 

Тетяна Катриченко, виконавча директорка МІПЛ. Фото: Український кризовий медіа-центр

Станом на сьогодні МІПЛ зафіксувала щонайменше 1887 викрадених українців, а також встановила понад 150 місць, де їх утримують. Згідно з даними МІПЛ, наразі Росія незаконно утримує 238 жителів Київської області, викрадених під час окупації, а також 25 жителів Чернігівщини та 35 Сумщини. Переважна більшість із них перебувають на території Росії без особливого статусу: без пояснень та висунутих обвинувачень.

Ми бачимо, що це була широкомасштабна, системна операція і вона була політично вмотивованою. Усі ці три ознаки — це ознаки злочину проти людяності, — зазначає Тетяна Катриченко.

Серед груп ризику найчастіше опиняються активісти та медійники, які, як і Вікторія Рощина, намагаються розповідати правду про все, що відбувається на окупованих територіях.

— Коли Російська Федерація розпочала повномасштабне вторгнення, вони внесли певні зміни до свого кримінального законодавства: розширили повноваження своїх органів сил безпеки. Були розширені ознаки таких злочинів як шпигунство, державна зрада, додалися нові визначення, наприклад, протидія СВО, як вони її називають, — каже Євгенія Капалкіна, адвокатка ULAG, яка представляє інтереси родини Вікторії Рощиної.

Це дає їм можливість затримувати будь-яку особу без висунення обвинувачень, без наявності кримінального провадження. Особу затримують лише за те, що вона, на їхню думку, може становити певний ризик для РФ, режиму, який вони представляють, — пояснює адвокатка.

Учасники пресбрифінгу “Справа Вікторії Рощиної: як захистити права цивільних, незаконно затриманих РФ”. Фото: Український кризовий медіа-центр

Вона також підкреслила, що Рощина, як і більшість затриманих цивільних, перебувала у російських місцях неволі інкомунікадо: Росія не підтверджує їх місце утримання, не висуває звинувачень, не забезпечує їхнє право на листування чи доступ до них міжнародних місій. Родини затриманих перебувають у стані невизначеності, говорить юристка. І це, на її думку, можна прирівняти до тортур.

Авторка: Анастасія Лоза, комунікаційна менеджерка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Адвокація
Родини зниклих безвісти десантників закликають Коордштаб до пропорційності під час обміну полоненими

Родини полонених та зниклих безвісти десантників просять зробити обміни полоненими пропорційними. Про це під час пресконференції “Завжди перші”, організованої Медійною ініціативою за права людини, сказала Тетяна Гойдик, координаторка родин полонених і зниклих безвісти 95-ї ОДШБр.

11 Квітня 2025

Адвокація
У Гаазі відбулася дискусія про російські репарації за зниклих безвісти в Україні. Ось чотири важливі тези

Репарації — зобовʼязання держави, яка порушила норми міжнародного права, відшкодувати завдану втрату чи шкоду. Це важливий елемент відновлення справедливості для жертв збройних конфліктів і запобіжник повторення злочинів у майбутньому. Про це йшлося під час експертної дискусії у Гаазі, на якій обговорили правові та інституційні рішення репарацій за зниклих безвісти в Україні.

10 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У справі про держзраду колишнього контррозвідника ЗСУ допитали останніх свідків

Галицький районний суд Львова продовжує повторно розглядати справу колишнього контррозвідника ЗСУ Сергія Говорухи. Його підозрюють у державній зраді. За даними слідства, Сергій із власної ініціативи за 17 тисяч гривень передавав таємну інформацію російським спецслужбам ще до 24 лютого 2022 року. Ці дані стосувалися складів з боєприпасами і військових частин. З початком великої війни — аеродрому, який росіяни згодом обстріляли.

13 Травня 2025

Військовополонені
Три роки без батька: маленький Тимур щодня обіймає фото тата — морського піхотинця 

Артур Рудь — захисник Маріуполя, офіцер 36 окремої бригади морської піхоти ім. контрадмірала Білінського. 12 квітня 2022 року він, як і ще понад тисяча українських військовослужбовців, які тримали оборону на металургійному комбінаті ім. Ілліча, потрапив у полон

13 Травня 2025

Війна і правосуддя
У справі російського штурмовика переглянули відео з місця страти бійця ЗСУ

Суд у Запоріжжі продовжив вивчати докази у справі Дмитра Курашова, російського штурмовика, звинуваченого у воєнному злочині. За даними слідства, у січні 2024 року він розстріляв Віталія Годнюка, українського військового, який склав зброю.

12 Травня 2025

Більше публікацій