Send Lette
Насильницькі зникнення

У Санкт-Петербурзі до 11 років суворого режиму засудили харківського волонтера Івана Забавського

“Ви можете посадити мене у в’язницю, але моя душа буде на моїй землі, зі своєю матір’ю”. Ці слова українською мовою Іван Забавський проголосив в останньому слові на суді в Санкт-Петербурзі. 30 січня 2025 року українця засудили за шпигунство, призначивши 11 років позбавлення волі у колонії суворого режиму. 

29-річний Іван Забавський народився у селі Тавільжанка, що на Харківщині. Тут він жив зі своєю мамою. Закінчив школу, відслужив в армії, згодом переїхав у Харків, де зайнявся власним бізнесом — готував продукцію швидкого харчування.

Російські військові викрали Івана Забавського, коли він повернувся на окуповану територію Харківської області, щоб вивези маму з окупації

Його мати Марина продовжувала жити у рідній Тавільжанці. Від кордону з Росією це село відділяє близько 20 км. 24 лютого 2022 року Тавільжанку окуповали російські війська. За кілька місяців ворожа армія захопила велику частину Харківської області. У вересні 2022-го під час контрнаступу українські Сили оборони  почали стрімко повертати контроль над Харківщиною. Наприкінці вересня лінія фронту пролегла по річці Оскіл поблизу Тавільжанки. Село опинилося в зоні бойових дій.

— Над головами постійно літали снаряди, уламки. Страшно було виходити на вулицю, — згадує Марина Забавська. 

Будинок жінки стояв на околиці села в напрямку фронту, тому перебувати в ньому було небезпечно. Сусідне селище Дворічна, розташоване на правому березі Осколу, за 5 км від Тавільжанки, вже було під контролем українських військ. Утім іти туди під обстрілами Марина не ризикнула. Тож перебралася у будинок до своєї старшої сестри. 25 вересня 2022 року сестра загинула від поранень.

— У нас тоді вже не було газу. Вона готувала на вулиці на мангалі. Почався обстріл, але вона не встигла забігти у будинок. Впала через поріг. Я вибігла на її крик. Ноги, руки посічені осколками, — розповідає Марина Забавська.

Жінка затягнула сестру у будинок, а сама побігла по допомогу. В той же час вулицею рухався російський танк. Коли Марина почала махати йому руками, танк повернув дуло в її бік. 

— Що у вас тут, поранений? — запитали з танку. — Пришлемо на допомогу. 

Але ніхто не прийшов. За дві години сестра Марини померла. Хоронила її за дві доби. Для цього вночі на подвір’ї викопала яму, разом із сусідкою витягла загиблу сестру з будинку. На могилі встромила палку, на яку повісила бордовий шарфик сестри.   

Фрагмент карти бойових дій станом на 28.09.2022 року. Фото: Deep State Map

Розминулися з сином

Наступного дня Марина покинула Тавільжанку єдиним доступним шляхом — у бік Росії. А коли дісталася сусіднього села і з’явився телефонний зв’язок, дізналася від родичів, що розминулася з сином на один день — Іван 29 вересня поїхав по неї. Родичів, які вмовляли цього не робити, він не послухав. “Я тиждень уже не сплю — переживаю за маму”, — пояснював чоловік. Коли виїжджав із Харкова, написав повідомлення двоюрідній сестрі: “Я поїхав по маму, моліться за мене”.

Минали дні, а від сина жодних повідомлень не було. Стало зрозуміло, що щось трапилося. У грудні Марина повернулася в окуповану Тавільжанку шукати сина. Побачене її приголомшило.

— Я приїхала 16 грудня, було похмуро. Людей немає, тварин немає. Тиша і все розбите: будинки, дороги. Електричні стовпи і дроти лежать на землі. Було дуже страшно.  

Марина шукала хоч якісь сліди сина у власному будинку. Нічого не було. З фотографією сина ходила по селу, запитувала, чи не бачив хто. Одна з жінок впізнала. Сказала, що бачила, як Івана вели дорогою два російських військових. А коли проходили мимо неї, то він привітався: “Здрастуйте, я Забавський Ваня”.

Так Марина дізналася, що сина викрали у Тавільжанці. Згодом вона довідалася, що Іван приїхав із Харкова на машині як волонтер — розвозив по селах Куп’янського району хліб та інші продукти, ліки. Коли приїхав у Дворічну близько 11 години, машину залишив, адже їхати далі було неможливо — мости через Оскіл розбиті. У знайомих узяв велосипед. Збирався швидко проїхати у Тавільжанку, забрати мати і вивезти її та знайомих у Харків. Але до свого будинку він дійти не встиг — за півтора кілометра від будинку його зупинили російські солдати.

Розбиті будинки в селі Тавільжанка, що на Харківщині. Фото з російського сайту

Пошуки сина Марина продовжила на окупованих територіях Луганської і Донецької областей — писала запити так званим “омбудсменам” квазіреспублік. В окупаційній поліції Луганська брати заяву на пошук Івана відмовилися. Дзвонила на телефон сина. У березні 2023 року раптом відповів невідомий чоловік, з яким відбувся короткий діалог. 

— Де Ваня? — запитала мати.

— Затриманий, перебуває у відділенні поліції.

— Де саме?

— Зараз покличу.

Але на телефоні закінчилися гроші, зв’язок обірвався. Більше на телефон ніхто не відповідав.

Лише у травні 2023 року Марина отримала повідомлення з Міністерства оборони РФ, що її син “затриманий за протидію СВО” і перебуває на території Росії. Тоді ж в одному з телеграм-каналів опублікували інформацію, що Іван у російському полоні. 

Марина зрозуміла, що більше нічого не дізнається і вирішила виїхати в Україну. 

— Поверталася через кордон між Бєлгородською і Сумською областями. Зі мною були собака, два коти у переносці і вісім сумок. Відстань у 2,5 км я пройшла за вісім годин. Віднесу сумку на 100 метрів  — повертаюся по іншу, потім за собакою і котами, — згадує Марина.

Жінка оселилася у знайомих в Харківської області, почала нову боротьбу за повернення сина. Звернулася у всі можливі установи, писала листи кому могла, зокрема президентам США і Франції. Але жодної інформації про місце перебування сина не отримала.   

У липні 2023-го до Марини звернулися журналісти з російського видання “Медіазона”, від яких вона дізналася, що Івана судять за шпигунство у Санкт-Петербурзі. 

З власних джерел дізналася деякі подробиці про перебування Івана у російській неволі. 

— Прямо мені не повідомили, інформація була завуальована, але здогадатися, як поводилися з сином, можна. Наприклад, сказали, що робили масаж, електрофорез, проводили медичні процедури з занюрюванням у воду. Це значить, що його били, катували електричним током і топили у воді, — зазначає Марина Забавська. 

З моменту захоплення у Тавільжанці Івана утримували в різних місцях неволі: підвалах, фільтраційному таборі, слідчих ізоляторах у Старому Осколі, Бєлгороді. Зараз, на період судового розгляду, його утримують у СІЗО-6 Ленінградської області. За цей час у Івана значно погіршилося здоров’я. Він із дитинства страждав на алергію, тепер хвороба загострилась, додалися проблеми з зубами, болі у суглобах через постійні побиття. В чому конкретно звинувачують Івана, Марині досі невідомо. Процесуальних документів вона не має. 

Позиція у суді та вирок

Улітку Санкт-Петербурзький міський суд почав розглядати справу Забавського у закритому режимі. 27 січня 2025 року відбулися судові дебати. Прокурор просив суд позбавити Забавського свободи на 13 років.

За словами мами, Іван виступив з останнім словом. У своїй промові він запитав суд, чи винен він у тому, що любить свою країну і свою матір, чи винен у тому, що хотів її врятувати. Він закликав суд здраво подивитися на ситуацію, зазначивши, що став заручником ситуації. Також чоловік звернув увагу суду на те, що слідство намагалося приховати факт перебування Івана десять місяців, які врешті підтвердило Міністерство оборони РФ. Упродовж цих місяців його жорстоко катували: “Десять місяців у полоні, в якому кожен день здавався роком або вічністю, коли в день били два, а то й три рази”. Іван зазначив, що його били гумовими кийками, застосовували  електрострум. Після побиття його ноги були як світлофор, коли одні синці сходили, а інші з’являлися. Також він звернув увагу, що його морили голодом — порція їжі становила лише 100 — 150 грамів. Іван Забавський виголошував останнє слово російською мовою, але кілька речень сказав українською, що переказує його мати:

“Це моя земля, моя солов’їна мова. І вона завжди буде в моєму серці, чого вам не відняти. Ви можете посадити мене до в’язниці, але моя душа буде на моїй землі, зі своєю матір’ю”.   

Наприкінці Іван російською мовою зазначив, що проти того, щоб гинули слов’янські народи, і сподівається, що у нинішньому році війна закінчиться і громадяни України і Росії повернуться додому.

30 січня 2025 року Санкт-Петербурзький міський суд оголосив вирок у справі Івана Забавського. Чоловіка визнали винним у шпигунстві і призначили покарання у вигляді позбавлення волі строком на 11 років у колонії суворого режиму. 

Фото: Медиазона/X

Зі слів Марини Забавської, сторона захисту планує подати апеляцію. Вона не розуміє, за що сина карають, адже він намагався її врятувати.

Жінка зазначає, що Іван завжди був позитивною людиною. З дитинства небайдужий до близьких. Він завжди намагався бути корисним. 

— У 2020 році загорівся ліс у сусідньому селі Гороб’ївка, вогонь перекинувся на житлові будинки. Багато пожежників і простих людей були задіяні на гасінні. Іван не залишився осторонь. Наробив бургерів, хот-догів і привіз, роздавав людям безкоштовно, — розповідає Марина Забавська. 

Згадує також, як у 2019 році Іван проявив ініціативу і організував біговий марафон для молоді у Дворічанському районі. В якості призів роздавав бургери. А після повномасштабного вторгнення став волонтером, возив людям хліб.

Те, що Іван опинився у Санкт-Петербурзі, називає злим роком. 

— У мене мама росіянка і родом із Ленінграда. Там колись служив мій батько, познайомилися з мамою, він привіз її до себе в Україну. Я народилася і виросла у Тавільжанці. Там виріс мій син. У мене ніколи не було поганого ставлення до будь-яких націй. Але спокійно дивитися на несправедливість я не можу. Як я зараз можу ставитися до Росії, яка вбила мою сестру, захопила і катує мого сина, залишила всю мою родину без житла, а все майно розікрала? Як ставитися до Росії, коли йде війна і гинуть люди? 

Окрім осуду російської влади, Марина висуває претензії і до української, адже у російській неволі перебуває велика кількість цивільних осіб, але під час обмінів додому повертаються одиниці. Перевага надається військовополоненим. 

— Я пишу і Зеленському, і Лубінцю. Мій син допомагав людям, але чому це ніяк не ціниться? Мій син цивільний, а з Росії мені повідомили, що він вважається військовополоненим. Але яка різниця — військовий чи цивільний? Це люди! 

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

1 Коментар
  • Наша влада хоче воювати до останнього укураїнця! А сама втече на захід…

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Росія утримує щонайменше 2246 цивільних українців, мінімум 286 із них отримали незаконні вироки

Медійна ініціатива за права людини ідентифікувала щонайменше 2246 цивільних українців, яких Росія викрала в окупації та незаконно утримує в своїх тюрмах. Серед них 321 українець, який був затриманий ще до початку повномасштабного вторгнення і утримується в російській неволі вже 6 — 8 років. 

30 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Били, душили, погрожували розстрілом: у Голій Пристані окупанти катували працівника мерії

Іван Мошенський працював у мерії Голої Пристані. Уже в перші дні великої війни російські війська окупували місто, однак міська рада продовжувала працювати. Все змінилося, коли окупанти призначили на посаду мера свого гауляйтера. Після чоло колеги Мошенського почали залишати місто. Чоловік розумів, що йому теж непогано було б виїхати, але власного транспорту для цього не мав. А за кілька місяців, у свято української Незалежності, росіяни викрали його.

27 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
З початку квітня в Росії та на окупованих територіях затримали 7 і засудили 47 українців 

Щонайменше сімох цивільних українців затримали і 19 засудили за політичними статтями на окупованих територіях і в Росії у першій половині квітня. За той же час російські репресивні органи затримали 17 і засудили 30 росіян за нібито публічну підтримку або співпрацю зі спецслужбами України.

23 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Вербування дітей Росією: диверсія чи воєнний злочин?

Російські спецслужби вербують українських дітей для підпалів інфраструктури і машин військових. Викритим дітям переважно інкримінують скоєння диверсії чи терористичного акту. Таку ж кваліфікацію визначають тим вербувальникам із Росії, яких ідентифікувало слідство. Втім, експерти з МГП наполягають: насправді організатори вчиняють воєнний злочин. 

2 Травня 2025

Військовополонені
Ніхто не знав, чи він живий: жінки морпіхів розповіли правду про полон українських військових

Вони втратили здоров'я, мир, сон і спокій, але не втратили надії. Родини українських морпіхів, які майже три роки чекають повернення рідних із російського полону, борються не лише за життя своїх чоловіків, батьків і дітей, а й за власне виживання в умовах постійного стресу та невідомості.

1 Травня 2025

Війна і правосуддя
У Харкові слухають справу про замах на голову ОВА Синєгубова. Обвинувачений заперечує українське громадянство

Олександра Голуба затримали в електричні 23 жовтня в 2024 році. Його підозрюють у кількох злочинах, вчинених у 2024-му. Тоді в березні він нібито застрелив командира мінометного взводу 125-ї бригади ТрО, у жовтні в Шевченківському районі Харкова підірвав двері будівлі МСЕК і згодом підпалив два авто військових неподалік.

30 Квітня 2025

Більше публікацій