Send Lette
Інші воєнні злочини

У справах про катування цивільних втрачаються докази, оскільки процесуально опитати свідків, які перебувають за кордоном, неможливо — Анна Рассамахіна 

Попри величезну роботу з розслідування воєнних злочинів, яка ведеться в Україні, низка системних проблем призводять до втрати значної кількості доказів у справах про катування російськими окупантами цивільного населення. Про це заявила Анна Рассамахіна, юристка Медійної ініціативи за права людини, під час панельної дискусії “Катування та переслідування цивільних осіб як злочини проти людяності з боку російської влади в Україні: шляхи притягнення до відповідальності”.

— Процесуально неможливо повноцінно допити свідків, які перебувають за кордоном, за винятком справ, порушених в іноземних юрисдикціях. Якщо ж справа порушена в Україні, а свідки перебувають за кордоном (і таких випадків зараз багато), то слідчий не може дистанційно допитати і долучити матеріали цього допиту як докази, — зазначила Рассамахіна.

Ще однією проблемою, на якій акцентує увагу юристка, є те, що відповідно до українського Кримінального процесуального кодексу, якщо адвокат потерпілого проводить опитування свого клієнта самостійно, то таке опитування теж не можна долучити до матеріалів кримінальної справи і в подальшому використовувати як доказ.

Анна Рассамахіна додає, що звільнені з російського полону цивільні та їхні родичі часто не знають, куди звертатися для порушення кримінальної справи і як правильно провести судово-медичну експертизу, аби зафіксувати наслідки полону.

Учасники панелі “Внутрішні розслідування катувань, пов’язаних із конфліктом, насильницькими зникненнями, позасудовими вбивствами та сексуальним насильством”

Все це відбувається через те, що обліком полонених і звільнених займається кілька різних державних суб’єктів, а їхні повноваження і функції часто перетинаються. 

Щоб уникнути таких ситуацій, Рассамахіна пропонує скласти дорожню карту дій для звільнених із полону та їхніх родичів, до розробки якої могли би долучитися правозахисники.

Нагадаємо, що Олена Волочай, незалежна експертка з компенсації моральної шкоди особам, які пережили тортури, переконана, що у національних і міжнародних судах і трибуналах потрібен величезний масив доказів впливу катування на здоров’я і якість життя потерпілих. Через це держава має негайно поступитися монополією на судово-експертну діяльність в сфері медицини на користь залучення більшої кількості спеціалістів.

Автори:

Ігор Вишневський, комунікаційний менеджер МІПЛ

Марина Кулініч, журналістка МІПЛ 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Чергова хвиля затримань кримських татар. Правозахисники вимагають посилити санкції проти РФ

О 4 ранку 5 лютого 2025 року російські силовики розпочали чергову хвилю обшуків в окупованому Криму. Обшуки відбулися у будинках Еміра Куртнезірова, Рустема Мустафаєва, Абібули Смедляєва, Мирзаалі Тажибаєва та Бахтіяра Аблаєва. Після обшуків співробітники ФСБ затримали усіх п'ятьох за обвинуваченням у причетності до Хізб ут-Тахрір — панісламської політичної партії, яка визнана терористичною організацію за російським законодавством.

7 Лютого 2025

Інші воєнні злочини
В Україні задокументовано 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами — міністр Сибіга

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляє, що станом на червень цього року в Україні зафіксували 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами. Серед постраждалих — 236 чоловіків, 94 жінки, десять дівчат і двоє хлопців.

10 Грудня 2024

Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Замість обміну — етап. Цивільних полонених із окупованої Луганщини почали вивозити в Росію

“Все йде дуже тяжко, але я тримаюся, духом не падаю. Всіх обіймаю, вірю, що побачимося. Як казав Шопенгауер 300 років тому, все станеться так чи інакше”, — писав рідним луганчанин Олександр Борисов у першому листі після етапу. 24 грудня 2024 року. Росія, Якутськ. Борисов — один із кількох десятків цивільних, яких захопили на окупованій частині Луганської області до повномасштабного російського вторгнення в Україну і тримають в ув’язненні до сих пір. З кінця 2024 року їх почали етапувати в Росію. Олександр став одним із перших етапованих.

20 Лютого 2025

Війна і правосуддя
Російський військовий катував поліціянтів на Харківщині — суд постановив слухати справу в закритому режимі

Обвинувачений — 33-річний військовий Олександр Кулешов, уродженець Ставропольського краю РФ. За даними речника СБУ Владислава Абдули, Кулешов брав участь в окупації Куп'янщини й причетний щонайменше до двох викрадень поліціянтів у березні 2022 року. Йому інкримінують вчинення воєнного злочину за ч. 1 ст. 438 КК України.

19 Лютого 2025

Адвокація
Перемовини про Україну без України: заява українських правозахисників щодо перемовин між США і Росією

Домовленості між США і Росією щодо України не мають нічого спільного зі сталим миром та міжнародною безпекою, створюючи додаткові безпекові, економічні й інші загрози для держав, які їх підтримають.

19 Лютого 2025

Більше публікацій