Send Lette
Інші воєнні злочини

У справах про катування цивільних втрачаються докази, оскільки процесуально опитати свідків, які перебувають за кордоном, неможливо — Анна Рассамахіна 

Попри величезну роботу з розслідування воєнних злочинів, яка ведеться в Україні, низка системних проблем призводять до втрати значної кількості доказів у справах про катування російськими окупантами цивільного населення. Про це заявила Анна Рассамахіна, юристка Медійної ініціативи за права людини, під час панельної дискусії “Катування та переслідування цивільних осіб як злочини проти людяності з боку російської влади в Україні: шляхи притягнення до відповідальності”.

— Процесуально неможливо повноцінно допити свідків, які перебувають за кордоном, за винятком справ, порушених в іноземних юрисдикціях. Якщо ж справа порушена в Україні, а свідки перебувають за кордоном (і таких випадків зараз багато), то слідчий не може дистанційно допитати і долучити матеріали цього допиту як докази, — зазначила Рассамахіна.

Ще однією проблемою, на якій акцентує увагу юристка, є те, що відповідно до українського Кримінального процесуального кодексу, якщо адвокат потерпілого проводить опитування свого клієнта самостійно, то таке опитування теж не можна долучити до матеріалів кримінальної справи і в подальшому використовувати як доказ.

Анна Рассамахіна додає, що звільнені з російського полону цивільні та їхні родичі часто не знають, куди звертатися для порушення кримінальної справи і як правильно провести судово-медичну експертизу, аби зафіксувати наслідки полону.

Учасники панелі “Внутрішні розслідування катувань, пов’язаних із конфліктом, насильницькими зникненнями, позасудовими вбивствами та сексуальним насильством”

Все це відбувається через те, що обліком полонених і звільнених займається кілька різних державних суб’єктів, а їхні повноваження і функції часто перетинаються. 

Щоб уникнути таких ситуацій, Рассамахіна пропонує скласти дорожню карту дій для звільнених із полону та їхніх родичів, до розробки якої могли би долучитися правозахисники.

Нагадаємо, що Олена Волочай, незалежна експертка з компенсації моральної шкоди особам, які пережили тортури, переконана, що у національних і міжнародних судах і трибуналах потрібен величезний масив доказів впливу катування на здоров’я і якість життя потерпілих. Через це держава має негайно поступитися монополією на судово-експертну діяльність в сфері медицини на користь залучення більшої кількості спеціалістів.

Автори:

Ігор Вишневський, комунікаційний менеджер МІПЛ

Марина Кулініч, журналістка МІПЛ 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Реєстр збитків для України: як українцям домогтися компенсації від Росії

Реєстр збитків для України, створений за ініціативи Ради Європи, запрацював у травні 2023 року. Однак більшість категорій для подання заяв на відшкодування відкрилися нещодавно. Деякі українці дещо скептично ставляться до появи ще одного Реєстру. Медійна ініціатива за права людини роз'яснює його роботу та пояснює, чому варто подати до нього заяву.

14 Квітня 2025

Інші воєнні злочини
Росіяни засудили до 19 років ув’язнення інженера Запорізької АЕС Сергія Потинга

26 березня російський суд засудив працівника Запорізької АЕС Сергія Потинга до 19 років колонії. Його звинуватили в незаконному зберіганні зброї та намаганні підірвати автівку представника силових структур Росії (ст. 222, 205, 30 КК РФ). До вироку чоловік майже два роки перебував у російській вʼязниці. Перед тим окупанти викрадали його рідних, аби ті розповіли, де Сергій переховується.

26 Березня 2025

Інші воєнні злочини
Окупаційна поліція проводить рейди у селищах Донеччини

Окупаційна поліція провела 25 березня рейд у селищі Донське на півдні Донецької області з оглядами сотень домівок і авто і перевірками документів у мешканців. Про це йдеться у повідомленні “міністерства внутрішніх справ” у Донецьку.

26 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Військовополонені
Три роки без сну, онкологія, відчай: родини полонених морпіхів заявляють про подвійне катування

У російському полоні досі перебуває близько 1300 морських піхотинців. Ось уже три роки їхні родини борються за повернення морпіхів додому. Та поруч із цим є ще одна виснажлива боротьба — за власне здоров'я. Цю ситуацію родини називають “подвійним катуванням”: поки морських піхотинців мордують у російському полоні, їхні рідні ніби відчувають усе це на собі.

16 Квітня 2025

Більше публікацій