Send Lette
Адвокація

Україна зобовʼязана розслідувати всі випадки зникнення безвісти людей – Метью Холлідей

З нагоди Міжнародного дня прав людини 10 грудня у Києві відбулася конференція, присвячена захисту прав родин зниклих безвісти. Захід організувала Медійна ініціатива за права людини спільно з Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти. Учасники говорили про вирішення проблем зниклих безвісти, особливу увагу зосередили на діалозі між урядом, громадянським суспільством і міжнародними партнерами, аби рідні зниклих безвісти стали рівноправними партнерами в цьому процесі.

Фото: Віктор Ковальчук

Станом на грудень 2024 року МІПЛ співпрацює з майже трьома десятками організацій, які об’єднують родини зниклих безвісти. За словами Ольги Решетилової, голови МІПЛ,  працюючи над проблемою зниклих безвісти, команда МІПЛ найперше дбає про те, аби допомогти рідним трансформувати біль у конструктивну діяльність.

— Саме тому з 2022 року ми допомагаємо родинам об’єднуватися в організації та ініціативи. Такі об’єднання — це взаємна підтримка, посилення голосу постраждалих і налагодження взаємодії з державою та іншими партнерами. Ці організації зараз стають помітною та важливою частиною українського громадянського суспільства, — сказала правозахисниця.

Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини. Фото: Віктор Ковальчук

На конференції розглянули три основні напрями захисту прав сімей зниклих безвісти: право на об’єднання, право на правду і право на справедливість. Метью Холлідей, директор європейських програм МКЗБ, зазначив, що коли люди зникають безвісти, держава зобов’язана провести ефективне, незалежне та неупереджене розслідування, вона має прагнути з’ясувати їхню долю, надавати інформацію сім’ям і забезпечити притягнення винних до відповідальності.

— У Міжнародний день прав людини МКЗБ підтверджує підтримку своїм партнерам в Україні. МКЗБ продовжуватиме допомагати сім’ям реалізувати їхнє право на правду і справедливість. Ми також допомагатимемо українським інституціям максимально ефективно розслідувати обставини зникнення людей, зокрема тих, кого депортували, — зазначив Метью Холлідей.

Метью Холлідей (крайній праворуч), директор європейських програм МКЗБ. Фото: Віктор Ковальчук

У заході взяли участь Діана Тісдал, представниця Посольства Канади в Україні; Валентина Акуленко, керівниця Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин МВС; Ігор Калантай, начальник Головного слідчого управління Національної поліції; Олег Гущин, представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими; Віталій Повстяний, виконуючий обовʼязки директора Головного бюро судово-медичної експертизи МОЗу; Альона Луньова, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA; Анастасія Племінник, секретар Асоціації громадських організацій “Адамант”; Ганна Христова, голова київського офісу Реєстру збитків для України; Ігор Караман, юридичний радник Реєстру збитків для України.

Фото: Віктор Ковальчук

Модерувала панельні дискусії Олена Бєлячкова, координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ. Вона наголосила на важливості об’єднання родин зниклих безвісти, оскільки чим більше голосів, ти краще їх чують.

— Правозахисні організації завжди поруч із родинами. Допомагають їм комунікаційно, консультаціями, організаціями зустрічей, налагодженням взаємодії з державою. Тільки об’єднавши зусилля ми можемо сподіватися, що наша країна впорається з тим, аби знайти, ідентифікувати та повернути в Україну всіх тих, хто зник безвісти через російську збройну агресію, — наголосила Бєлячкова.

Олена Бєлячкова, координаторка груп родин зниклих безвісти і військовополонених МІПЛ. Фото: Віктор Ковальчук

У заході взяли участь понад 80 представників сімей, неформальних асоціацій та громадських організацій родин зниклих безвісти. Для них конференція стала платформою для презентації власної роботи, спілкування та обміну досвідом. Сім’ї також мали можливість дізнатися більше про відшкодування збитків, завданих війною, у рамках діяльності Реєстру збитків для України (RD4U). До того ж, вони отримали інформацію про те, як зареєструвати позови щодо зниклих безвісти, затриманих і викрадених осіб.

Фото: Віктор Ковальчук

Захід відбувся за підтримки уряду Канади та Агентства Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та за підтримки американського народу через Проєкт “Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист)”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Перемовини про Україну без України: заява українських правозахисників щодо перемовин між США і Росією

Домовленості між США і Росією щодо України не мають нічого спільного зі сталим миром та міжнародною безпекою, створюючи додаткові безпекові, економічні й інші загрози для держав, які їх підтримають.

19 Лютого 2025

Адвокація
80% опитаних МІПЛ колишніх бранців СІЗО зазнали насильства в Росії — інфографіка 

Медійна ініціатива за права людини проводить масштабне дослідження того, як росіяни поводяться з українськими військовополоненими і цивільними. Під час одного з етапів опитано 72 колишніх бранців, яких утримувала Росія. Серед них 14 цивільних і 58 військових.

19 Лютого 2025

Адвокація
Україна зможе розслідувати воєнні злочини за допомогою Інтерполу

Інтерпол розблокував для України можливість використовувати свої інструменти для розслідування воєнних злочинів. Таке рішення було оголошене під час зустрічі Генерального секретаря Інтерполу Вальдесі Укрізи із начальником Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Нацполіції України Віталієм Касапом у Ліоні на полях щорічної конференції голів Національних центральних бюро (НЦБ) Інтерполу. Про це повідомляє Нацполіція.

18 Лютого 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Замість обміну — етап. Цивільних полонених із окупованої Луганщини почали вивозити в Росію

“Все йде дуже тяжко, але я тримаюся, духом не падаю. Всіх обіймаю, вірю, що побачимося. Як казав Шопенгауер 300 років тому, все станеться так чи інакше”, — писав рідним луганчанин Олександр Борисов у першому листі після етапу. 24 грудня 2024 року. Росія, Якутськ. Борисов — один із кількох десятків цивільних, яких захопили на окупованій частині Луганської області до повномасштабного російського вторгнення в Україну і тримають в ув’язненні до сих пір. З кінця 2024 року їх почали етапувати в Росію. Олександр став одним із перших етапованих.

20 Лютого 2025

Війна і правосуддя
Російський військовий катував поліціянтів на Харківщині — суд постановив слухати справу в закритому режимі

Обвинувачений — 33-річний військовий Олександр Кулешов, уродженець Ставропольського краю РФ. За даними речника СБУ Владислава Абдули, Кулешов брав участь в окупації Куп'янщини й причетний щонайменше до двох викрадень поліціянтів у березні 2022 року. Йому інкримінують вчинення воєнного злочину за ч. 1 ст. 438 КК України.

19 Лютого 2025

Адвокація
Перемовини про Україну без України: заява українських правозахисників щодо перемовин між США і Росією

Домовленості між США і Росією щодо України не мають нічого спільного зі сталим миром та міжнародною безпекою, створюючи додаткові безпекові, економічні й інші загрози для держав, які їх підтримають.

19 Лютого 2025

Більше публікацій