Send Lette
Адвокація

Україна зобовʼязана розслідувати всі випадки зникнення безвісти людей – Метью Холлідей

З нагоди Міжнародного дня прав людини 10 грудня у Києві відбулася конференція, присвячена захисту прав родин зниклих безвісти. Захід організувала Медійна ініціатива за права людини спільно з Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти. Учасники говорили про вирішення проблем зниклих безвісти, особливу увагу зосередили на діалозі між урядом, громадянським суспільством і міжнародними партнерами, аби рідні зниклих безвісти стали рівноправними партнерами в цьому процесі.

Фото: Віктор Ковальчук

Станом на грудень 2024 року МІПЛ співпрацює з майже трьома десятками організацій, які об’єднують родини зниклих безвісти. За словами Ольги Решетилової, голови МІПЛ,  працюючи над проблемою зниклих безвісти, команда МІПЛ найперше дбає про те, аби допомогти рідним трансформувати біль у конструктивну діяльність.

— Саме тому з 2022 року ми допомагаємо родинам об’єднуватися в організації та ініціативи. Такі об’єднання — це взаємна підтримка, посилення голосу постраждалих і налагодження взаємодії з державою та іншими партнерами. Ці організації зараз стають помітною та важливою частиною українського громадянського суспільства, — сказала правозахисниця.

Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини. Фото: Віктор Ковальчук

На конференції розглянули три основні напрями захисту прав сімей зниклих безвісти: право на об’єднання, право на правду і право на справедливість. Метью Холлідей, директор європейських програм МКЗБ, зазначив, що коли люди зникають безвісти, держава зобов’язана провести ефективне, незалежне та неупереджене розслідування, вона має прагнути з’ясувати їхню долю, надавати інформацію сім’ям і забезпечити притягнення винних до відповідальності.

— У Міжнародний день прав людини МКЗБ підтверджує підтримку своїм партнерам в Україні. МКЗБ продовжуватиме допомагати сім’ям реалізувати їхнє право на правду і справедливість. Ми також допомагатимемо українським інституціям максимально ефективно розслідувати обставини зникнення людей, зокрема тих, кого депортували, — зазначив Метью Холлідей.

Метью Холлідей (крайній праворуч), директор європейських програм МКЗБ. Фото: Віктор Ковальчук

У заході взяли участь Діана Тісдал, представниця Посольства Канади в Україні; Валентина Акуленко, керівниця Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин МВС; Ігор Калантай, начальник Головного слідчого управління Національної поліції; Олег Гущин, представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими; Віталій Повстяний, виконуючий обовʼязки директора Головного бюро судово-медичної експертизи МОЗу; Альона Луньова, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA; Анастасія Племінник, секретар Асоціації громадських організацій “Адамант”; Ганна Христова, голова київського офісу Реєстру збитків для України; Ігор Караман, юридичний радник Реєстру збитків для України.

Фото: Віктор Ковальчук

Модерувала панельні дискусії Олена Бєлячкова, координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ. Вона наголосила на важливості об’єднання родин зниклих безвісти, оскільки чим більше голосів, ти краще їх чують.

— Правозахисні організації завжди поруч із родинами. Допомагають їм комунікаційно, консультаціями, організаціями зустрічей, налагодженням взаємодії з державою. Тільки об’єднавши зусилля ми можемо сподіватися, що наша країна впорається з тим, аби знайти, ідентифікувати та повернути в Україну всіх тих, хто зник безвісти через російську збройну агресію, — наголосила Бєлячкова.

Олена Бєлячкова, координаторка груп родин зниклих безвісти і військовополонених МІПЛ. Фото: Віктор Ковальчук

У заході взяли участь понад 80 представників сімей, неформальних асоціацій та громадських організацій родин зниклих безвісти. Для них конференція стала платформою для презентації власної роботи, спілкування та обміну досвідом. Сім’ї також мали можливість дізнатися більше про відшкодування збитків, завданих війною, у рамках діяльності Реєстру збитків для України (RD4U). До того ж, вони отримали інформацію про те, як зареєструвати позови щодо зниклих безвісти, затриманих і викрадених осіб.

Фото: Віктор Ковальчук

Захід відбувся за підтримки уряду Канади та Агентства Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та за підтримки американського народу через Проєкт “Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист)”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Адвокація
Родини зниклих безвісти десантників закликають Коордштаб до пропорційності під час обміну полоненими

Родини полонених та зниклих безвісти десантників просять зробити обміни полоненими пропорційними. Про це під час пресконференції “Завжди перші”, організованої Медійною ініціативою за права людини, сказала Тетяна Гойдик, координаторка родин полонених і зниклих безвісти 95-ї ОДШБр.

11 Квітня 2025

Адвокація
У Гаазі відбулася дискусія про російські репарації за зниклих безвісти в Україні. Ось чотири важливі тези

Репарації — зобовʼязання держави, яка порушила норми міжнародного права, відшкодувати завдану втрату чи шкоду. Це важливий елемент відновлення справедливості для жертв збройних конфліктів і запобіжник повторення злочинів у майбутньому. Про це йшлося під час експертної дискусії у Гаазі, на якій обговорили правові та інституційні рішення репарацій за зниклих безвісти в Україні.

10 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Заплановано суд над тими, хто хотів вбити Зеленського, Буданова та Малюка. І ще 102 судові справи

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

16 Травня 2025

Війна і правосуддя
У справі про держзраду колишнього контррозвідника ЗСУ допитали останніх свідків

Галицький районний суд Львова продовжує повторно розглядати справу колишнього контррозвідника ЗСУ Сергія Говорухи. Його підозрюють у державній зраді. За даними слідства, Сергій із власної ініціативи за 17 тисяч гривень передавав таємну інформацію російським спецслужбам ще до 24 лютого 2022 року. Ці дані стосувалися складів з боєприпасами і військових частин. З початком великої війни — аеродрому, який росіяни згодом обстріляли.

13 Травня 2025

Військовополонені
Три роки без батька: маленький Тимур щодня обіймає фото тата — морського піхотинця 

Артур Рудь — захисник Маріуполя, офіцер 36 окремої бригади морської піхоти ім. контрадмірала Білінського. 12 квітня 2022 року він, як і ще понад тисяча українських військовослужбовців, які тримали оборону на металургійному комбінаті ім. Ілліча, потрапив у полон

13 Травня 2025

Більше публікацій