Send Lette
Адвокація

Україна зобовʼязана розслідувати всі випадки зникнення безвісти людей – Метью Холлідей

З нагоди Міжнародного дня прав людини 10 грудня у Києві відбулася конференція, присвячена захисту прав родин зниклих безвісти. Захід організувала Медійна ініціатива за права людини спільно з Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти. Учасники говорили про вирішення проблем зниклих безвісти, особливу увагу зосередили на діалозі між урядом, громадянським суспільством і міжнародними партнерами, аби рідні зниклих безвісти стали рівноправними партнерами в цьому процесі.

Фото: Віктор Ковальчук

Станом на грудень 2024 року МІПЛ співпрацює з майже трьома десятками організацій, які об’єднують родини зниклих безвісти. За словами Ольги Решетилової, голови МІПЛ,  працюючи над проблемою зниклих безвісти, команда МІПЛ найперше дбає про те, аби допомогти рідним трансформувати біль у конструктивну діяльність.

— Саме тому з 2022 року ми допомагаємо родинам об’єднуватися в організації та ініціативи. Такі об’єднання — це взаємна підтримка, посилення голосу постраждалих і налагодження взаємодії з державою та іншими партнерами. Ці організації зараз стають помітною та важливою частиною українського громадянського суспільства, — сказала правозахисниця.

Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини. Фото: Віктор Ковальчук

На конференції розглянули три основні напрями захисту прав сімей зниклих безвісти: право на об’єднання, право на правду і право на справедливість. Метью Холлідей, директор європейських програм МКЗБ, зазначив, що коли люди зникають безвісти, держава зобов’язана провести ефективне, незалежне та неупереджене розслідування, вона має прагнути з’ясувати їхню долю, надавати інформацію сім’ям і забезпечити притягнення винних до відповідальності.

— У Міжнародний день прав людини МКЗБ підтверджує підтримку своїм партнерам в Україні. МКЗБ продовжуватиме допомагати сім’ям реалізувати їхнє право на правду і справедливість. Ми також допомагатимемо українським інституціям максимально ефективно розслідувати обставини зникнення людей, зокрема тих, кого депортували, — зазначив Метью Холлідей.

Метью Холлідей (крайній праворуч), директор європейських програм МКЗБ. Фото: Віктор Ковальчук

У заході взяли участь Діана Тісдал, представниця Посольства Канади в Україні; Валентина Акуленко, керівниця Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин МВС; Ігор Калантай, начальник Головного слідчого управління Національної поліції; Олег Гущин, представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими; Віталій Повстяний, виконуючий обовʼязки директора Головного бюро судово-медичної експертизи МОЗу; Альона Луньова, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA; Анастасія Племінник, секретар Асоціації громадських організацій “Адамант”; Ганна Христова, голова київського офісу Реєстру збитків для України; Ігор Караман, юридичний радник Реєстру збитків для України.

Фото: Віктор Ковальчук

Модерувала панельні дискусії Олена Бєлячкова, координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ. Вона наголосила на важливості об’єднання родин зниклих безвісти, оскільки чим більше голосів, ти краще їх чують.

— Правозахисні організації завжди поруч із родинами. Допомагають їм комунікаційно, консультаціями, організаціями зустрічей, налагодженням взаємодії з державою. Тільки об’єднавши зусилля ми можемо сподіватися, що наша країна впорається з тим, аби знайти, ідентифікувати та повернути в Україну всіх тих, хто зник безвісти через російську збройну агресію, — наголосила Бєлячкова.

Олена Бєлячкова, координаторка груп родин зниклих безвісти і військовополонених МІПЛ. Фото: Віктор Ковальчук

У заході взяли участь понад 80 представників сімей, неформальних асоціацій та громадських організацій родин зниклих безвісти. Для них конференція стала платформою для презентації власної роботи, спілкування та обміну досвідом. Сім’ї також мали можливість дізнатися більше про відшкодування збитків, завданих війною, у рамках діяльності Реєстру збитків для України (RD4U). До того ж, вони отримали інформацію про те, як зареєструвати позови щодо зниклих безвісти, затриманих і викрадених осіб.

Фото: Віктор Ковальчук

Захід відбувся за підтримки уряду Канади та Агентства Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та за підтримки американського народу через Проєкт “Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист)”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
У роботі на ідентифікацію загиблих і зниклих безвісти військових та інших осіб понад 12 тисяч ДНК-експертиз — МВС

Завдяки ДНК-експертизі навіть найменші зразки тканин чи кісток можуть пролити світло на долю військового. Про те, як відбувається цей процес, ризики хибних висновки експертів і куди звертатися рідним зниклих безвісти, МІПЛ поговорила з Русланом Аббасовим, заступником директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

9 Січня 2025

Адвокація
Голова МІПЛ Ольга Решетилова призначена Уповноваженим президента України з питань захисту прав військовослужбовців і членів їх сімей

Володимир Зеленський підписав указ про призначення Ольги Кобилинської, більш відомої за дівочим прізвищем Решетилова, Уповноваженим президента з питань захисту прав військовослужбовців і членів їх сімей. Відповідний указ опубліковано на сайті глави держави.

30 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Вісім років в полоні: в Україну припинили повертати бранців “донецької республіки”

Масові незаконні затримання цивільних громадян України на окупованих територіях – не нова практика для росіян. Близько півсотні українців залишаються за ґратами російських тюрем починаючи з 2017 року. І це тільки ті, хто був затриманий у так званій ДНР.

21 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Більше публікацій