Send Lette
Інші воєнні злочини

Українського пілота Олександра Морозова тримають у СІЗО Лефортово. Його справу засекретили

Олександр Морозов з дитинства мріяв літати. Утім після школи отримати професію льотчика не вдалося — став радіоінженером. Здійснити заповітну мрію зумів лише в 50.

— Він дізнався про льотну школу в аероклубі і пішов туди вчитися, — згадує Інна Морозова, дружина Олександра. За її словами, чоловік літав дуже добре, майстерно відпрацьовував навички, посадки в екстремальних умовах. Все це приносило йому величезне задоволення. З часом він придбав легкомоторний літак і організував приватний аеродром “Ракітне” у Харківській області, став інструктором.

Російське вторгнення в Україну у 2014 році змінило життя Олександра. Разом із однодумцями чоловік почав патрулював прикордоння Харківщині на легкомоторних літаках. У 2016-му приєднався до громадської організації “Цивільний повітряний патруль”, поставивши власний літак на службу санавіації. Так пілоти-волонтери виконували роль швидкої медичної допомоги.

— Вони вилітали тоді, коли машини швидкої допомоги потребували 3 — 4 години, аби дістатися хворого, а рятувати людину треба було негайно. Отак літаками швидко доставляли пацієнта в лікарню, — пояснює Інна Морозова.

Олександр Морозов, пілот малої авіації. Фото: сімейний архів

Все припинилося 24 лютого 2022 року, коли Росія почала повномасштабну війну проти України. У березні того ж року ворожі війська обстріляли аеродром “Ракітне”, пошкодили злітно-посадкову полосу, ангари, літаки. У результаті атаки аеродром припинив працювати.  

Наприкінці 2022-го Олександра Морозова як пілота малої авіації запросили на роботу до Києва.

— Чим конкретно він мав займатися, я не знаю. Чоловік сказав, що патрулюванням, тобто все так, як і раніше. Наприкінці зими 2023 року він поїхав до столиці, — згадує Інна Морозова.

Останній раз перед зникненням чоловіка Інна спілкувалась із ним 4 квітня. А вже наступного дня з новин дізналася, що Олександр потрапив у російський полон у Брянській області.

Аварійна посадка у Брянській області

Того дня російські медіа повідомили, що у районі села Бутовськ у Клинцівському районі, що за 30 км від українського кордону, за невстановлених обставин зазнав аварії український легкомоторний літак Аеропракт А-22. Пілота Олександра Морозова затримали співробітники Росгвардії. Також росіяни опублікували фото затримання і відео першого допиту. 

Затримання Олександра Морозова 5 квітня 2023 року. Фото: російські ЗМІ

На записі він говорить, що летів за іншим літаком і не знав, що залетів на територію РФ. Через поломку гвинта зробив вимушену посадку. Також стверджує, що мав із собою бронежилет і автомат для захисту. 

7 квітня 2023 року Совєтський суд Брянська заарештував Морозова. Його звинуватили у незаконному перетині кордону РФ (частина 1 статті 322 КК РФ) і відправили у СІЗО до 4 травня. Згодом строк тримання під вартою продовжили до 4 липня. Сьомого липня російські медіа повідомили, що справу Олександра Морозова передали в Москву, а його самого етапували в СІЗО “Лефортово”. Тоді ж з’ясувалося, що крім незаконного перетину кордону, його звинувачують у незаконному переміщенні через держкордон вогнепальної зброї та боєприпасів (ч. 1 ст. 226.1 УК РФ) і у диверсії (ч. 1 ст. 281 УК РФ). 

Водночас його дружина Інна Морозова заявляє, що жодного офіційного повідомлення про затримання чоловіка вона не отримувала. Про місце перебування Олександра вона дізнається з інтернету.

— Коли його перевели в Лефортово, мені вдалося отримати більш детальну інформацію і я змогла знайти для нього адвоката, — говорить Інна.

Утім адвоката до Олександра Морозова допустили лише в грудні 2023 року.

— До цих подій мій чоловік був здоровий, красивий, мав вигляд значно молодший за свій вік. Натомість адвокат побачив його худим, знесиленим і змученим, – розповідає жінка.

Засекречена справа

В СІЗО стан здоров’я Олександра Морозова погіршився. Він скаржиться на болі у нирках і поганий зір. Інні стало відомо, що в СІЗО Брянської області його били і катували:

— Ще коли у квітні 2023 року в новинах показали відео з суду, я побачила, що у нього розбите обличчя, навкруги очей все синє, — розповідає дружина пілота. Вона говорить, що чоловік носив окуляри, але їх зламали у нього на обличчі. — Його змушували щось підписати, але не давали окулярів, щоб він не міг прочитати.

Скриншот із відео про судове засідання в м. Брянськ за участі Олександра Морозова, 07.04.2023

За словами дружини, годували чоловіка теж погано. Не давали й засобів гігієни чи іншого одягу:

— Ані мила, ані зубної пасти чи туалетного паперу. Навіть одягу не видали. Тобто влітку він був у тому ж своєму теплому одягу, в якому його затримали.

Ситуація дещо покращилася, коли допустили адвоката. Волонтери передали Олександру Морозову окуляри, надсилають йому продукти і засоби гігієни. Зі слів Інни, раз на день чоловіка водять на прогулянку, раз на тиждень — у душ:

— При цьому у нього дуже пошкоджена шкіра, бо арештантська роба зроблена з матеріалу, немов скловолокно, вона зовсім непридатна для носіння.

Наразі у Москві триває досудове слідство щодо Морозова. Його справу об’єднали зі справою ще одного громадянина України і засекретили. Що відбувається у процесі — нікому не відомо. 

Дружина подала запити на повернення чоловіка у різні інстанції. Вона знає, що представники Міжнародного комітету Червоного Хреста не відвідували Олександра. Скан листа, який він написав до неї через російський Червоний Хрест, Інна отримала лише за кілька місяців в електронному виді.

— Він сильний духом. Я написала йому в листі, щоб він пообіцяв мені, що витримає і повернеться. І він пообіцяв. Сказав, щоб я за нього не хвилювалася, що він повинен повернутися. А я завжди вірю своєму чоловікові, — додає Інна Морозова.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
В Україні задокументовано 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами — міністр Сибіга

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляє, що станом на червень цього року в Україні зафіксували 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами. Серед постраждалих — 236 чоловіків, 94 жінки, десять дівчат і двоє хлопців.

10 Грудня 2024

Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Війна і правосуддя
Майже сотня справ січня: судові анонси від МІПЛ 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

17 Січня 2025

Більше публікацій