Send Lette
Війна і правосуддя

В Одесі обвинувачена в диверсії на Укрзалізниці відмовилася від угоди з прокурором

В Одесі обвинувачена в диверсії Марія Т. відмовилася від угоди з прокурором про визнання вини. Завдяки угоді жінка могла отримати 8 років ув’язнення. Тепер справу слухатимуть за стандартною процедурою і їй загрожує 15 років або довічне позбавлення волі. МІПЛ розповідає про початок справи.

Угода про визнання винуватості — це домовленість між прокурором та підозрюваним або обвинуваченим, в якій останній добровільно визнає свою вину і погоджується на узгоджене покарання. Завдяки цьому держава заощаджує ресурси і час, які витрачаються на повний судовий розгляд, а обвинувачений отримує передбачене або пом’якшувальне покарання. Ініціювати підписання угоди може і прокурор, і обвинувачений — поки судді не пішли до нарадчої кімнати для ухвалення вироку.

Тридцятирічну Марію Т. і 44-річного Олександра К. обвинувачують у диверсії, вчиненій організованою групою. Це частина 3 статті 28 і стаття 113 КК України. За даними слідчих СБУ, вони разом із ще одним чоловіком у лютому 2024 року підпалили в Одесі три релейні шафи “Укрзалізниці”. Їх використовують для управління електричними системами — на залізниці це важливо для безпечного руху потягів. Також обвинувачувані планували пустити з рейок потяг. 

Слідчі вважають, що за підпал трійці заплатили — ймовірно, співробітники російських спецслужб.

Третій фігурант — Сергій Алексієнко — встиг втекти до того, як Марію й Олександра затримали. Наразі він перебуває у розшуку.

Досьє третього фігуранта справи Сергія Алексієнка

Обвинувальний акт стосовно Марії та Олександра передали в Малиновський райсуд Одеси наприкінці осені 2024 року. Прокурор запропонував Марії підписати угоду про визнання вини, враховуючи, що вона співпрацювала зі слідством і надавала викривальні свідчення. Це спростило би судовий — жінка відразу отримала б 8 років ув’язнення замість 15 або довічного, як передбачає стаття 113 КК України.

Проте 21 лютого, напередодні підписання угоди, Марія відмовилася. Причина — вона вважає, нібито скоро зміниться ситуація і її звільнять.

На засіданні 24 лютого адвокат подав клопотання щодо припинення його повноважень. У нього закінчився строк дії договору з Марією — він представляв її за контрактом. До того ж, після відмови Марії від підпису, вони не узгодили позицію щодо захисту. На засіданні обвинувачена попросила призначити їй захисника з Центру безоплатної правової допомоги. Суд ухвалив це рішення.

Обвинувачені у скляному боксі під час судового засідання. Фото: Юлія Химерик

У січні від свого адвоката відмовився також Олександр. Як пояснила адвокатка, обвинувачений не погодився з її позицією щодо захисту. Йому теж призначили нового адвоката з Центру безоплатної правової допомоги.

Наразі обвинувачені перебувають у СІЗО. В березні справу планують слухати в повному обсязі. Якщо їхню вину доведуть, Марії й Олександру загрожує 15 років позбавлення волі або довічне і повна компенсація матеріальної шкоди “Укрзалізниці”. Проте в Марії залишається право піти на угоду, поки судді не пішли в нарадчу кімнату до ухвалення вироку.

Наступне засідання призначили на 19 березня.

Як повідомили журналістці МІПЛ в УСБУ в Одеській області, станом на початок грудня 2024 року затримали 26 людей, причетних до диверсій на “Укрзалізниці”. З них 23 отримали підозри за частиною 2 статті 113 КК України (диверсія).

Окрім того, управління СБУ в Одесі викрило схему вербування і фінансування російськими спецслужбами людей для диверсій на залізниці. Виконавців підшукували у Telegram-каналах, гроші скидали на криптогаманці і банківські картки.

Проаналізувавши 182 транзакції, СБУ ідентифікувала 36 громадян України, причетних до диверсійно-підривної діяльності в різних регіонах України. З них 18 раніше в поле зору правоохоронців не потрапляли. 

Авторка: Юлія Химерик, журналістка МІПЛ

1 Коментар
  • Зустріла б десь в провулку і придушила , рука б не дрогнула . Падли продажні . Вважаю що зрадників треба вішати – десять повісити то тисячі подумають .

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Суд над жінкою, яка допомагала росіянам вивезти дітей до Криму. І ще 105 справ наступного тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

3 Травня 2025

Війна і правосуддя
У Харкові слухають справу про замах на голову ОВА Синєгубова. Обвинувачений заперечує українське громадянство

Олександра Голуба затримали в електричні 23 жовтня в 2024 році. Його підозрюють у кількох злочинах, вчинених у 2024-му. Тоді в березні він нібито застрелив командира мінометного взводу 125-ї бригади ТрО, у жовтні в Шевченківському районі Харкова підірвав двері будівлі МСЕК і згодом підпалив два авто військових неподалік.

30 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У Києві судитимуть звільненого військовополоненого за співпрацю з Росією: ще 100 справ наступного тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

25 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Більше публікацій