В Одесі обвинувачена в диверсії на Укрзалізниці відмовилася від угоди з прокурором

В Одесі обвинувачена в диверсії Марія Т. відмовилася від угоди з прокурором про визнання вини. Завдяки угоді жінка могла отримати 8 років ув’язнення. Тепер справу слухатимуть за стандартною процедурою і їй загрожує 15 років або довічне позбавлення волі. МІПЛ розповідає про початок справи.
Угода про визнання винуватості — це домовленість між прокурором та підозрюваним або обвинуваченим, в якій останній добровільно визнає свою вину і погоджується на узгоджене покарання. Завдяки цьому держава заощаджує ресурси і час, які витрачаються на повний судовий розгляд, а обвинувачений отримує передбачене або пом’якшувальне покарання. Ініціювати підписання угоди може і прокурор, і обвинувачений — поки судді не пішли до нарадчої кімнати для ухвалення вироку.
Тридцятирічну Марію Т. і 44-річного Олександра К. обвинувачують у диверсії, вчиненій організованою групою. Це частина 3 статті 28 і стаття 113 КК України. За даними слідчих СБУ, вони разом із ще одним чоловіком у лютому 2024 року підпалили в Одесі три релейні шафи “Укрзалізниці”. Їх використовують для управління електричними системами — на залізниці це важливо для безпечного руху потягів. Також обвинувачувані планували пустити з рейок потяг.
Слідчі вважають, що за підпал трійці заплатили — ймовірно, співробітники російських спецслужб.
Третій фігурант — Сергій Алексієнко — встиг втекти до того, як Марію й Олександра затримали. Наразі він перебуває у розшуку.

Досьє третього фігуранта справи Сергія Алексієнка
Обвинувальний акт стосовно Марії та Олександра передали в Малиновський райсуд Одеси наприкінці осені 2024 року. Прокурор запропонував Марії підписати угоду про визнання вини, враховуючи, що вона співпрацювала зі слідством і надавала викривальні свідчення. Це спростило би судовий — жінка відразу отримала б 8 років ув’язнення замість 15 або довічного, як передбачає стаття 113 КК України.
Проте 21 лютого, напередодні підписання угоди, Марія відмовилася. Причина — вона вважає, нібито скоро зміниться ситуація і її звільнять.
На засіданні 24 лютого адвокат подав клопотання щодо припинення його повноважень. У нього закінчився строк дії договору з Марією — він представляв її за контрактом. До того ж, після відмови Марії від підпису, вони не узгодили позицію щодо захисту. На засіданні обвинувачена попросила призначити їй захисника з Центру безоплатної правової допомоги. Суд ухвалив це рішення.

Обвинувачені у скляному боксі під час судового засідання. Фото: Юлія Химерик
У січні від свого адвоката відмовився також Олександр. Як пояснила адвокатка, обвинувачений не погодився з її позицією щодо захисту. Йому теж призначили нового адвоката з Центру безоплатної правової допомоги.
Наразі обвинувачені перебувають у СІЗО. В березні справу планують слухати в повному обсязі. Якщо їхню вину доведуть, Марії й Олександру загрожує 15 років позбавлення волі або довічне і повна компенсація матеріальної шкоди “Укрзалізниці”. Проте в Марії залишається право піти на угоду, поки судді не пішли в нарадчу кімнату до ухвалення вироку.
Наступне засідання призначили на 19 березня.
Як повідомили журналістці МІПЛ в УСБУ в Одеській області, станом на початок грудня 2024 року затримали 26 людей, причетних до диверсій на “Укрзалізниці”. З них 23 отримали підозри за частиною 2 статті 113 КК України (диверсія).
Окрім того, управління СБУ в Одесі викрило схему вербування і фінансування російськими спецслужбами людей для диверсій на залізниці. Виконавців підшукували у Telegram-каналах, гроші скидали на криптогаманці і банківські картки.
Проаналізувавши 182 транзакції, СБУ ідентифікувала 36 громадян України, причетних до диверсійно-підривної діяльності в різних регіонах України. З них 18 раніше в поле зору правоохоронців не потрапляли.
Авторка: Юлія Химерик, журналістка МІПЛ
Зустріла б десь в провулку і придушила , рука б не дрогнула . Падли продажні . Вважаю що зрадників треба вішати – десять повісити то тисячі подумають .