Send Lette
Насильницькі зникнення

В окупованому Мелітополі зник далекобійник: росіяни майже два роки кажуть, що нічого не знають 

Мелітополь — одне з багатьох міст, де окупаційна влада чинить системний тиск на цивільне населення. У місті поширені викрадення, насильство й практика доносів. Лише за перший рік окупації міста викрали майже тисячу людей. Один з них — далекобійник Василь Кривобороденко. Він зник у липні 2023-го. Дотепер невідомо, де його утримують росіяни.

Життя в окупації

Перші вибухи над Мелітополем пролунали вранці 24 лютого 2022 року. Багато мешканців не одразу усвідомили, що почалося повномасштабне вторгнення. Події розгорталися стрімко: вже того ж дня в місто зайшла російська техніка, а наступного на вулицях точилися бої між українськими та російськими військовими. 26 лютого окупанти повністю захопили Мелітополь.

Російський військовий на блокпосту в окупованому Мелітополі. Фото з відкритих джерел

Частина жителів одразу виїхала з міста, решта залишилась, сподіваючись, що окупація надовго не затягнеться, що все це на кілька днів, максимум на два — три тижні. Утім не судилося: Росія контролює Мелітополь уже понад три роки. Тих, хто не співпрацює з окупантами, ризикують  опинитися на підвалі. Викрадення, обшуки, незаконні арешти тут стали буденністю.

Родина Василя Кривобороденка прожила в окупованому Мелітополі рівно пів року. Попри те що з прямою агресією росіян вони не стикалися, постійно відчували зневагу з боку окупантів: підколки, натяки на меншовартість. У такій атмосфері залишатися в Мелітополі ставало дедалі важче, тож родина вирішила виїхати. Всі, крім Василя, якому довелося залишитися через особисті обставини.

Василь Кривобороденко до викрадення. Фото з соціальних мереж

Решта родини зібрала речі, сіла у власне авто і поїхали в Київ, ніч провели на блокпосту у Василівці Запорізької області — на той час чи не єдиному офіційному місці виїзду з окупації. Під ранок росіяни наказали шикуватися в колону з машин і зрештою пропустили. Один із окупантів, імовірно кадирівець, кинув услід: “Що, їдете у свою недоУкраїну?!

Увесь час, поки родина була в Києві, Василь перебував із нею на зв’язку, однак 31 липня 2023 року зник.

Сів на велосипед і не повернувся

Того дня після роботи чоловік повернувся додому, залишив фуру, на якій працював далекобійником, сів на велосипед і сказав, що невдовзі повернеться. Поїхав нібито на роботу. Після цього його ніхто не бачив.

Згодом біля роботи знайшли велосипед Василя. Камери відеоспостереження зафільмували, як чоловік разом із напарником вийшли з будівлі і після цього ніби розчинилися у повітрі — жодних слідів.

Спершу у місцевій комендатурі та інших окупаційних структурах лише знизували плечима. Стверджували, що нічого не знають і “на підвалі” його немає. За деякий час російські поліцейські повідомили рідним, що 3 серпня 2023 року Василя разом із напарником бачили на кордоні з Казахстаном. Цю інформацію їм нібито надала митна служба. 

Російська техніка на вулицях Мелітополя. Фото: Telegraf

Пізніше там заявили, що напарника Кривобороденка повернули і помістили до Мелітопольського СІЗО. Де перебуває сам Василь — невідомо, звʼязку з ним немає. 

Чоловіка описують як сміливу й пряму людину. У нього був відкритий профіль у Facebook з проукраїнськими дописами. По роботі він час від часу їздив у Крим — возив зерно та інші вантажі. Рідні не виключають, що під час таких поїздок він брав із собою український прапор. Вони зазначають, що чоловік відкрито висловлював власну позицію і це могло стати приводом для переслідування.

Цікаво, що зазвичай після затримання людини в окупації до неї додому приходять із обшуком. Але у випадку Василя таких обшуків не було. Минуло майже два роки з часу його зникнення, але жодної інформації про місце перебування Кривобороденка досі немає.

Василь Кривобороденко до викрадення. Фото з соціальних мереж

Ця історія —  одна з багатьох, які свідчать про системні порушення Росією прав людини на окупованих територіях України. Незаконні затримання цивільних, відсутність слідства та приховування місць утримання є грубим порушенням норм Міжнародного гуманітарного права і залишається однією з характерних рис російської окупації.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
ФСБ приховує місце утримання викраденого у Севастополі айтівця Сергія Гріщенкова

В окупованому Севастополі ФСБ викрала 58-річного Сергія Гріщенкова. Чоловіка звинувачують у співпраці з СБУ, вже понад два місяці він перебуває в СІЗО без жодного зв’язку з родиною. Рідні припускають, що Сергія затримали через проукраїнську позицію, яка в окупованому Криму вже стала синонімом слова “злочин”. Про те, що відбувається в Криму та долю батька МІПЛ розповіла його донька Дар’я Гріщенкова.

7 Липня 2025

Насильницькі зникнення
З російського полону повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донеччини

4 липня 2025 року в рамках домовленостей у Стамбулі відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україну повернулася група військовослужбовців ЗСУ, а також кілька цивільних, серед яких Микола Медик, пенсіонер із селища Володимирівка, що на Донеччині.

4 Липня 2025

Насильницькі зникнення
Активіст із Херсонщини перерізав собі вени після затримання, аби врятувати дружину від росіян

Активіст із Нової Каховки Олександр, прізвище якого ми не називаємо з міркувань безпеки, до повномасштабного вторгнення знімав на відео знос памʼятників Леніну на Херсонщині, а в окупації став мішенню для росіян. Його катували впродовж двох тижнів, щоб він здав інших громадських діячів міста, схиляли до “співпраці”.

25 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
Справа десяти років. Як деенерівців засудили за тероризм замість воєнного злочину

МІПЛ відстежувала справу від самого початку та розповідає про десятирічний шлях судового процесу. На прикладі цієї справи ми бачимо, як до повномасштабної війни воєнні злочини помилково кваліфікували як терористичні акти, а судова і правоохоронна система нібито не враховували, що агресія Росії проти України почалася ще в 2014-му. 

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Більше публікацій