В Україні судитимуть творця підконтрольних Росії громадських організацій

Відстежуємо найцікавіші судові справи про злочини, скоєні в умовах війни. У доданих файлах знайдете посилання на 87 справ, які розглядатимуть наступного тижня. Вони розподілені за областями. Зверніть увагу на те, що деякі суди перейменовано в рамках декомунізації.
Вінниччина
Фонд “Русский мир”. Євген Бакланов — голова “Координаційної ради російських співвітчизників в Україні”. За даними руху “Чесно”, був тренером із особистісного зростання, а потім функціонером організації Віктора Медведчука “Український вибір”. У 2016 році відкрив у Києві ГО “Русское национально-культурное общество”. До цього заснував благодійний фонд “Слов’янські цінності” й був дотичним до організації “Об’єднання співвітчизників Мирні ініціативи — Розвиток (МІР)”. Останні дві отримували грантове фінансування від Фонду “Русский мир” з бюджету Росії після 2014 року. Також він безуспішно балотувався у народні депутати Верховної Ради V скликання. У 2022 році його затримала СБУ за підозрою у шпигунстві та роботі на ворожі спецслужби. За версією слідства, Бакланов вербував українців для збору розвідданих щодо наслідків ракетних ударів по військових об’єктах на Вінниччині, а також розташування ЗСУ, бронетехніки й систем ППО. Крім того, правоохоронці з’ясували, що громадська організація, якою керував Бакланов, була підконтрольна спецслужбам Росії. Її використовували як прикриття для вербування проросійськи налаштованих громадян і ведення розвідувальної діяльності. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 127/19434/22. Засідання призначено на 28 травня о 10:30 у Вінницькому міському суді.
Ще чотири справи з Вінниччини — у таблиці МІПЛ: автор пропагандистського “Політнавігатора”, злив позицій ЗСУ поблизу Торецька, допомога “вагнерівцям” у вербуванні та підтримка вручення нагород від Путіна.
Черкащина
Підпал авто військових. Ернест Литвинов — уродженець Луганська, після повномасштабного вторгнення Росії переїхав на Черкащину. Даніїл Єпіхін — мешканець Черкаської області. Як каже слідство, вони в пошуку легких грошей через Telegram зголосилися на пропозицію представника РФ підпалювати машини українських військових, а також релейну шафу “Укрзалізниці”. Його обвинувачують у вчиненні диверсії. Справа № 712/2095/25. Засідання призначено на 28 травня о 15:00 у Соснівському районному суді Черкас.
Ще дві справи з Черкащини — у таблиці МІПЛ: митрополит Снігірьов і пограбування в окупації.
Херсонщина
Зйомка з вікна квартири. Ігор Мішуков — житель Херсона, у грудні 2024 року виклав на власному YouTube-каналі кілька відео, знятих з вікна квартири, на яких були українські військові. На кадрах — пікапи Нацполіції та військові автомобілі розвідки, які можна ідентифікувати. У відео Мішуков коментував побачене: “На таких зазвичай їздять бойовики київського режиму! Що ж він робить біля мого дому, скажіть мені, дорогі друзі?” В іншому ролику заявив: “Хто хотів мене затримати в Україні — затримуйте, я весь ваш!” У суді визнав, що знімав і викладав відео навмисно, бо був обурений тим, що його не випустили за кордон. Проте заперечував, що робив це задля розголошення розташування силовиків. За рішенням суду чоловік перебуває у психіатричній лікарні. Його обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Справа № 766/5144/25. Засідання призначено на 27 травня о 9:00 у Херсонському міському суді.
Ще 16 справ з Херсонщини — у таблиці МІПЛ: “референдум” за приєднання до Росії, знущання над цивільними під час “фільтрації”, оселя для окупантів, тюремник, правоохоронець, катування до смерті, робота в колонії, коригування військової по ЗСУ під час операції на лівому березі Дніпра, робота у відділі соціальної політики окупантів, розстріл цивільного та катування.
Одещина
Голосування під дулами автоматів. Тетяна Штагер — мешканка села Станіслав на Херсонщині. За версією слідства, восени 2022 року вона добровільно долучилася до проведення “референдуму” щодо приєднання області до Росії. Штагер була членкинею незаконної дільничної виборчої комісії. Зокрема у період з 23 по 27 вересня вона разом з озброєними військовими Росії ходила по дворах місцевих із бюлетенями, закликаючи голосувати. Жінка вела списки, пропонувала ставити позначки в бюлетенях і переконувала людей у кращому житті під російською владою. У межах справи суд наклав арешт на її майно — житловий будинок і земельну ділянку площею понад 4 гектари. Її обвинувачують у колабораційній діяльності. Справа № 522/10516/23. Засідання призначено на 29 травня о 14:30 у Приморському районному суді Одеси.
Ще 10 справ з Одещини — у таблиці МІПЛ: розташування складу боєприпасів, тіктокер, посада при окупантах в Одесі, власниця Telegram-каналу, колонія окупантів, координати Таврійського напрямку, тюремники, коригування по Чорноморську та одночасно обвинувачений і потерпілий.
Миколаївщина
Інформація з Миколаєва та Херсона. Вадим Бердник — мешканець Херсона, Валентина Ємець — жила у Миколаєві. У березні 2022 року, каже слідство, їх об’єднала робота на ворога. Бердник, перебуваючи в окупованому Херсоні, нібито вирішив допомагати росіянам, отримав від них завдання завербувати знайомих із Миколаєва для збору інформації про ЗСУ. Чоловік, каже слідство, зв’язався з Валентиною Ємець і проінструктував її, як безпечно передавати інформацію. Жінка, за даними обвинувачення, повідомляла про розташування зброї та військових ЗСУ. Їх обвинувачують у державній зраді. Справа № 490/3328/22. Засідання призначено на 26 травня об 11:00 у Центральному районному суді Миколаєва.
Ще шість справ з Миколаївщини — у таблиці МІПЛ: перевезення в’язнів на Херсонщині, інженер оборонного підприємства, переміщення техніки і військових, заклик до артобстрілів, помста за скасування російської мови в школі та вербування військового.
Запоріжжя
Підготовка теракту на “Новій пошті”. Кирило Чернов — мешканець Запоріжжя. За даними обвинувачення, його завербував до співпраці з російськими спецслужбами знайомий з тимчасово окупованої частини Запорізької області. У лютому 2024 року Чернов повідомив знайомому, що на території місцевих заводів були українські військові та розказав про напрямок руху колони техніки. Знайомий передав інформацію росіянам. Згодом Чернов надав координати лікарні, де ймовірно перебували ЗСУ. Крім цього, за завданням росіян Чернов мав влаштувати терористичний акт на “Новій пошті”. Він зробив саморобну вибухівку. Його затримали та відправили під варту. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 336/3608/24. Засідання призначено на 26 травня об 11:00 у Шевченківському районному суді Запоріжжя.
Ще п’ять справ із Запоріжжя — у таблиці МІПЛ: катівня в Токмаку, катівня, захоплення “Мелітопольської черешні”, запорізькі поліцейські та розстріл військовополоненого.
Дніпропетровщина
Служба замість в’язниці в “ЛНР”. Микита Михайленко — мешканець Луганщини, потрапив у полон до ЗСУ як військовий 6-ї окремої мотострілецької бригади армії Росії із позивним “Родич”. В мережі є відео, де він одразу після потрапляння в полон розповідає про історію служби. Зокрема про те, що після загибелі сина почав зловживати алкоголем і наркотиками, потрапив у поле зору окупаційної комендатури. Там йому запропонували мобілізацію замість ув’язнення. Сам він каже: “Я маленька людина. У мене три паспорти: український, еленерівський і російський”. В полон потрапив під час боїв на Сіверському напрямку. Твердив, що відмовлявся воювати. За це його “засунули в беху і вивезли на поле бою”. За словами полоненого, у підрозділах погрожують відказникам, а поранених замість шпиталів кидають у нові штурми. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 212/2310/25. Засідання призначено на 26 травня об 11:00 у Покровському районному суді Кривого Рогу.
Ще 10 справ із Дніпропетровщини — у таблиці МІПЛ: два згвалтування в “ЛНР”, мобілізація в “ЛНР”, прибиральниця з заводу, інженер обленерго, встановлення прапора Росії, злив у месенджері, поширення “ВКонтакте”, коригування медсестри та контрактник з “ЛНР”.
Харківщина
Бухгалтерка в окупаційній владі. Олена Аргунова з Вовчанська. Під час окупації міста, як вважає слідство, погодилася на пропозицію окупантів стати начальницею відділу бухгалтерського обліку та звітності. Слідство встановило, що вона запросила працювати у відділ трьох людей, а також особисто перевіряла фінансові документи та підписувала їх, готувала відповідно до форм та зразків усі фінансові документи, отримувала зарплату. На посаді жінка працювала до звільнення Вовчанська. Аргунова свою провину визнала частково, пояснивши, що через сімейні обставини вона не змогла виїхати і вона погодилася працювати при окупаційній владі через страх і залякування. Її обвинувачують у колабораціонізмі. Справа № 636/1602/23. Засідання призначено на 27 травня об 11:00 у Чугуївському районному суді.
Ще вісім справ із Харківщини — у таблиці МІПЛ: організація “виборів” в окупації, викрадення зерна і пограбування цивільних, лісівник, власниця аптеки, допомога росіянам, катування, житло для окупантів та депутатка від ОПЗЖ.
Сумщина
Завдання від росіян на Сумщині. Владислав Туржанський із Херсонщини. Слідство встановило, що росіяни відправили його на завдання до Сумщини, щоб підготувати російські удари по Силах оборони, що знаходяться поблизу району проведення Курської операції. СБУ затримала його під час контррозвідувальних заходів у Сумах. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 591/3213/25. Засідання призначено на 29 травня о 15:00 у Зарічному районному суді Сум.
Ще дві справи з Сумщини — у таблиці МІПЛ: здача координат Сил оборони і напад на цивільного в окупації.
Київщина
Український командир. Підполковник Денис Чувашов був командиром самохідного артилерійського дивізіону. За даними слідства, під час українського контрнаступу на харківському напрямку у 2022 році він із власної ініціативи зв’язався з представником російського ГУР та передавав інформацію про підготовку українських наступальних операцій. Чувашова затримали, він визнав провину. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 646/3987/23. Засідання призначено на 28 травня об 11:30 у Шевченківському районному суді Києва.
Ще 15 справ з Київщини — у таблиці МІПЛ: держслужбовець, який чекав на окупантів, напад з ножем на ТЦК, кримські судді, російський суддя, який виніс вирок військовополоненому, лайки в “Однокласниках”, листи з виправданням Росії до Генпрокуратури, дискредитація волонтерів, працівники Кабміну, воєнні злочини часів окупації і звинувачення Джо Байдена у початку війни.