В Україні судитимуть військовополоненого з “ЛНР”. Плюс ще 100 справ слухатимуть у квітні

Вінниччина
“Політнавігатор”. Володимир Михайлов писав для пропагандистського сайту “Політнавігатор”. У грудні 2023 року його засудили до 14 років тюрми за звинуваченням у держзраді. Слідство встановило, що чоловік із 2014 року писав для сайту статті, спрямовані на розхитування суспільно-політичної ситуації й заперечення російської агресії. Михайлов оскаржив вирок, справу скерували на повторний розгляд. Він вийшов з-під варти під особисте зобов’язання. Чоловіка обвинувачують у державній зраді. Справа № 127/18261/22. Засідання призначено на 7 квітня о 16:00 у Вінницькому міському суді.
Харківщина
Блокпости росіян. Микола Сєнічкін — мешканець села Вербівка. Як каже слідство, під час окупації він із ідеологічних мотивів приєднався до росіян. Чергував на блокпостах у Балаклії, перевіряв документи місцевих. Свідки розповіли, що чоловік носив камуфляж російського зразка з прапором РФ на шевроні. Вже після деокупації області чоловік, за даними слідства, передав росіянам інформацію про розташування українських військових. Його обвинувачують у пособництві державі-агресору. Справа № 610/1069/24. Засідання призначено на 10 квітня о 13:00 у Балаклійському районному суді.
Ще 11 справ з Харківщини — у таблиці МІПЛ: допомога росіянам у викраденні людей, вивезення зерна в Росію, мародерство, катування, згвалтування в окупації, коригування обстрілів, оперуповноважений при росіянах і вбивство цивільного.
Львівщина
Повторний розгляд справи контррозвідника ЗСУ. Сергій Говоруха був оперуповноваженим департаменту військової контррозвідки СБУ. Слідство встановило, що з власної ініціативи він передавав таємну інформацію російським спецслужбам. За 17 тисяч гривень чоловік до 24 лютого 2022 року повідомив росіянам дані про склади з боєприпасами, військові частини, після повномасштабного вторгнення — про аеродром, який згодом обстріляли. Говоруху затримали 28 лютого 2022 року. Свою провину він не визнав, стверджує, що справу проти нього сфабрикувала СБУ у Херсонській області. Чоловіка засудили за державну зраду до 14,5 років ув’язнення з конфіскацією майна. Вирок оскаржили, апеляційний суд скерував справу на повторний розгляд. Говоруху обвинувачують у державній зраді. Справа № 483/1839/23. Засідання призначено на 7 квітня об 11:00 у Галицькому районному суді Львова.
Ще одна справа з Львівщини — у таблиці МІПЛ: “Львівська народна республіка” в соцмережах.
Донеччина
Інформація для ФСБ. Ігор Довганюк — мешканець Слов’янська, працював на місцевому заводі. За даними слідства, він передавав у чат-бот ФСБ інформацію про дислокацію військових та озброєння ЗСУ, напрямки руху техніки. Також він відмічав геолокації гуртожитків, промислових об’єктів і комунальних установ, чітко описував місця прильотів й оцінював їх як “скромні”. Ще він писав повідомлення з критикою української мови, волонтерів, демократичних процесів в Україні, брав участь у російських опитуваннях, де очікуваннями від “СВО” обирав “перемогу РФ та встановлення контролю над всією Україною”. Його обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Справа № 243/5257/23. Засідання призначено на 10 квітня о 14:30 у Слов’янському міськрайонному суді.
Київщина
Поставки зерна в Росію. Володимир Войников — ексдепутат Бердянської міської ради, власник одного з найбільших агрохолдингів Запорізької області. Слідство встановило, що він поставляв українське зерно і продукти садівництва з тимчасово окупованої території до Росії. За версією прокуратури, чоловік виїхав із Бердянська і дистанційно керував фірмою. Разом із партнером перереєстрував свій бізнес за російським законодавством, сплачував податки, уклав контракт із “міністерством освіти і науки Запорізької області”. Врожаї вивозили через Бердянський порт. Його обвинувачують у колабораціонізмі. Справа № 756/16931/23. Засідання призначено на 7 квітня о 10:00 в Оболонському районному суді Києва.
Ще 23 справи з Київщини — у таблиці МІПЛ: відео з висміюванням загиблих військових, кримські судді, численні воєнні злочини часів окупації області в 2022-му, мобілізація в Криму, кримський викладач у Києві, карти мінних полів для росіян, продукти для окупантів на півдні, їжа для росіян та причетність до знищення “Мрії”.
Черкащина
Прихильник “денацифікації”. Дмитро Ломакін — уродженець Росії, жив у Черкасах. Як встановило слідство, у Telegram чоловік виправдовував збройну агресію РФ, писав про звільнення України, денацифікацію та нацизм. У вересні 2022 року він надіслав співрозмовнику фото переміщення техніки ЗСУ в Одеській області. Чоловіка взяли під варту. Його обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Справа № 712/9892/24. Засідання призначено на 7 квітня о 12:00 у Соснівському районному суді Черкас.
Ще три справи з Черкащини — у таблиці МІПЛ: місцевий митрополит, пограбування під час окупації на Чернігівщині та колишній депутат від ОПЗЖ.
Херсонщина
Військова й лівий берег Херсонщини. Анжела Федосєєва з Дніпропетровської області була операторкою-розвідницею у ЗСУ. За даними слідства, у червні 2023 року вона почала спілкуватися в Telegram з представником збройних сил РФ і погодилася передавати йому дані про переміщення ЗСУ. Зокрема, повідомила про підготовку операції на лівому березі Дніпра в районі Піщанівки Херсонської області. За її наведенням обстріляли українських військових — шестеро загинули, 20 отримали поранення. Її обвинувачують у державній зраді. Справа № 766/12569/23. Засідання призначено на 7 квітня о 14:00 у Херсонському міському суді.
Ще десять справ з Херсонщини — у таблиці МІПЛ: святкування “Дня Росії”, масований обстріл міста, дружина українського військового на “референдумі”, катування, херсонський ІТТ, коригування ударів, робота в колонії, очільниця “Херсонтеплоенерго” й агітація за “референдум”.
Одещина
Чернетки на пошті. Єгор Єрьомін — мешканець Одеси. За даними обвинувачення, він повідомляв представнику РФ розвідінформацію. Для конспірації використовував акаунт пошти, до якого мав доступ ефесбешник. У чернетках він писав інформацію, а потім видаляв. Зокрема у травні 2024 року за завданням росіянина розвідав та сповістив про розташування одного з підрозділів особливого призначення Об’єднаної штурмової бригади Національної поліції України “Лють”. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 947/5380/25. Засідання призначено на 9 квітня о 16:00 у Київському районному суді Одеси.
Ще 11 справ з Одещини — у таблиці МІПЛ: тіктокер, коригування обстрілів, здача позицій ППО, блокпост на YouTube, підрив електропідстанції, “референдум” на Херсонщині, евакуація окупантів на лівобережжя, клопотання до суду з виправданням Росії та пенсіонер СБУ.
Миколаївщина
Вербування матроса. Артур Рисов — військовослужбовець із Очакова. У званні старшого матроса він обіймав посаду старшого стрілка взводу охорони у роті охорони однієї з військових частин. За даними обвинувачення, у квітні 2024 року з ідеологічних мотивів чоловік вирішив перейти на бік ворога. З росіянами його сконтактувала дружина-росіянки, яка підтримувала зв’язок із представниками окупаційних спецслужб. Рисову надали інструкції з конспірації та попросили повідомити свої біографічні дані, вказати прізвища командирів і їхні адреси. Чоловік встиг детально розписати свою біографію та назвав командирів. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 483/1362/24. Засідання призначено на 11 квітня о 13:00 у Корабельному районному суді Миколаєва.
Ще п’ять справ з Миколаївщини — у таблиці МІПЛ: інженер оборонного підприємства, здача координат госпіталю, перевезення в’язнів на Херсонщині та коригування по Очакову.
Кіровоградщина
Підпал на “Укразалізниці”. Владислав Кожохар та Віктор Шпак — мешканці Кропивницького. За даними слідства, їх через Telegram завербував представник російських розвідслужб. За гроші чоловіки погодились збирати інформацію про переміщення ЗСУ та у липні 2024 року підпалили релейну шафу Укрзалізниці. Їх обвинувачують у державній зраді. Справа № 404/11160/24. Засідання призначено на 9 квітня о 12:30 у Кіровському районному суді Кропивницького.
Ще одна справа з Кіровоградщини — у таблиці МІПЛ: автор “Проза.Ру”.
Запоріжжя
Підпал авто ЗСУ. Денис Чечілевський — неповнолітній учень одного з запорізьких ліцеїв, Софія Лагода — безробітна мешканка Запоріжжя. За даними обвинувачення, через Telegram їх завербував представник російських розвідслужб та за гроші доручив підпалювати авто військовослужбовців ЗСУ. У червні 2024 року хлопець облив бензином і підпалив авто, а дівчина зняла це на відео. Вони завдали шкоди власнику машини на понад 300 тисяч гривень. Хлопець отримував гроші від росіян на картку, а також розсилав оплату іншим учасникам схеми. Його матір оштрафували на 850 гривень за недбале виховання сина. Він перебуває під домашнім арештом, а повнолітня обвинувачена — під вартою. Їх обвинувачують у державній зраді. Справа № 333/10707/24. Засідання призначено на 9 квітня об 11:00 у Комунарському районному суді Запоріжжя.
Ще шість справ із Запоріжжя — у таблиці МІПЛ: примус копати окопи для росіян, дільничний в окупації, дані про ЗСУ в місті, коригування з “Мотор Січі”, скриншоти для росіян і розстріл військовополоненого.
Дніпропетровщина
Військовополонений із “ЛНР”. Олександр Козка — мешканець Луганська. Під час повномасштабної війни служив водієм у третій батареї артдивізіону 123-ї бригади РФ. На YouTube журналіста Юрія Бутусова публікували інтерв’ю Козка, коли того взяли в полон. Козка розповів, що російська медицина не виявила у його сина цукровий діабет і він помер. Через це він почав пити і коли був напідпитку, його затримала комендатура та відправила на війну. Із зарплатні він відкуповувався від участі в штурмах, але гроші скінчилися. Його взяли в полон на Лиманському напрямку. Чоловік говорив, що бійці для їхніх командирів — гарматне м’ясо. Козка перебуває у таборі для військовополонених. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 212/2312/25. Засідання призначено на 11 квітня о 9:00 у Жовтневому районному суді Кривого Рогу.
Ще 15 справ з Дніпропетровщини — у таблиці МІПЛ: поширення у “ВКонтакте”, координати мостів і дамб, військовополонений з Донецька, дані про артилерію, інформація через месенджери та голосові повідомлення, паливозаправники ЗСУ, херсонський депутат, торгівля з окупантами, допомога “МГБ ДНР”, згвалтування в окупації, очікування росіян у Дніпрі, дані про завод і український військовий, якого обвинувачують у передачі інформації ворогу.
Головне зображення: Сергій Говоруха, колишній оперуповноважений департаменту військової контррозвідки СБУ, у скляному боксі під час розгляду судової справи проти нього.