Send Lette
Війна і правосуддя

В Україні за рік засудили 60 російських воєнних злочинців – інфографіка

Засуджені отримували терміни від 9 років до довічного ув’язнення.

З 1 січня по 23 грудня 2024 року українські суди винесли 41 вирок за ст. 438 Кримінального кодексу України: порушення законів і звичаїв війни. 40 із цих вироків винесено заочно, тобто справи розглядали без присутності обвинувачених на лаві підсудних. Цю інформацію Медійна ініціатива за права людини отримала після аналізу Єдиного державного реєстру судових рішень.

Наразі 438 стаття ККУ є основною, за якою в Україні розглядають справи про воєнні злочини. Вона передбачає кримінальну відповідальність, зокрема, за жорстоке поводження з військовополоненими або цивільними, розграбування національних цінностей на окупованих територіях і застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом.

За такі злочини у 2024 році Україна засудила 66 людей, із яких 60 — громадяни Росії і 6 — України. Серед українців, наприклад, радник так званого “голови ДНР”, який викрадав цивільних, суддя з Криму, яка ухвалювала рішення про видворення українців з півосторва, мешканець Херсонщини, який в окупації допомагав росіянам затримувати і катувати людей. За що судили російських військових, читайте тут, тут і тут.  

Рекордсменами за кількістю вироків за ст. 438 ККУ у 2024 році стали суди Чернігівської області. Там за рік винесли 14 вироків. 9 вироків винесли суди Києва і Київської області, 5 — Харківської, 4 — Одеської, 3 — Сумської. По два вироки винесли в Запорізькій та Херсонській областях і по одному в Дніпропетровській і Миколаївській. Лише 8 із цих вироків були оскаржені в апеляційних судах, але залишилися без змін.

Більшість обвинувачених у воєнних злочинах росіян залишаються на свободі. Однак є свідки і потерпілі, готові свідчити проти них. У таких випадках суд вправі застосувати спеціальну заочну процедуру розгляду справи — in absentia — тобто за відсутності обвинуваченого. Більше про неї та її проблематику розповідаємо на нашому YouTube-каналі.

У випадках заочного розгляду справ про воєнні злочини Україна могла би розраховувати на те, що держави-учасниці Інтерполу затримуватимуть і видаватимуть їй засуджених за воєнні злочини громадян, аби ті відбували покарання. Однак цього не відбувається. Чому — журналісти МІПЛ пояснюють у своєму розслідуванні.

Майже 80 російських воєнних злочинців засуджено за катування українців — прокурор Бєлоусов    

Раніше МІПЛ детально розповідала про те, що відбувається у судових справах щодо війни у проміжній аналітиці за 2023 рік. Під час аналізу виокремлено низку проблем, які виникають під час розгляду таких справ. Аналітику читайте тут. 

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Ворожка, керівник СБУ та вербування мера Очакова: 85 справ щодо війни в анонсі від МІПЛ

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

10 Січня 2025

Війна і правосуддя
Перші засідання 2025 року: січневі анонси МІПЛ

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

6 Січня 2025

Війна і правосуддя
Аграрій із Куп’янська, який нібито торгував із Росією, каже про “погрози СБУ”. Репортаж із суду в Харкові про справу, яка триває два роки

Едуард Лебеденко з Куп`янська Харківської області. Він був директором приватного підприємства “Полесадсервіс”. Слідчі вважають, що під час окупації району він співпрацював із росіянами — отримав від них дозвіл на торгівлю та продавав продукцію в Росію. МІПЛ побувала на двох останніх засіданнях та розповідає про перебіг справи.

30 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Cards
Андрій Бєлий

Андрій Бєлий Дата викрадення: 13 березня 2022 року Місце викрадення: м. Буринь, Сумська область   Андрій Бєлий, […]

16 Січня 2025

Розслідування
Чому Інтерпол відмовляється оголошувати в розшук підозрюваних у воєнних злочинах росіян — розслідування

МІПЛ провела розслідування і встановила, чому інструменти Інтерполу недоступні для України, коли йдеться про воєнні злочини Росії.

14 Січня 2025

Насильницькі зникнення
Правозахисники встановили імена майже 1900 викрадених Росією українців і розповіли, як це зробили

У 2022 році Медійна ініціатива за права людини створила департамент документування міжнародних злочинів. Відтоді його співробітники системно фіксують випадки насильницьких зникнень, катувань, незаконного утримання та інші злочини Росії проти українців. Точна кількість затриманих цивільних невідома, МІПЛ же зафіксувала 1887 осіб, викрадених на окупованих територіях України. Ця цифра весь час змінюється.

10 Січня 2025

Більше публікацій