В Україні за рік засудили 60 російських воєнних злочинців – інфографіка
Засуджені отримували терміни від 9 років до довічного ув’язнення.
З 1 січня по 23 грудня 2024 року українські суди винесли 41 вирок за ст. 438 Кримінального кодексу України: порушення законів і звичаїв війни. 40 із цих вироків винесено заочно, тобто справи розглядали без присутності обвинувачених на лаві підсудних. Цю інформацію Медійна ініціатива за права людини отримала після аналізу Єдиного державного реєстру судових рішень.
Наразі 438 стаття ККУ є основною, за якою в Україні розглядають справи про воєнні злочини. Вона передбачає кримінальну відповідальність, зокрема, за жорстоке поводження з військовополоненими або цивільними, розграбування національних цінностей на окупованих територіях і застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом.
За такі злочини у 2024 році Україна засудила 66 людей, із яких 60 — громадяни Росії і 6 — України. Серед українців, наприклад, радник так званого “голови ДНР”, який викрадав цивільних, суддя з Криму, яка ухвалювала рішення про видворення українців з півосторва, мешканець Херсонщини, який в окупації допомагав росіянам затримувати і катувати людей. За що судили російських військових, читайте тут, тут і тут.
Рекордсменами за кількістю вироків за ст. 438 ККУ у 2024 році стали суди Чернігівської області. Там за рік винесли 14 вироків. 9 вироків винесли суди Києва і Київської області, 5 — Харківської, 4 — Одеської, 3 — Сумської. По два вироки винесли в Запорізькій та Херсонській областях і по одному в Дніпропетровській і Миколаївській. Лише 8 із цих вироків були оскаржені в апеляційних судах, але залишилися без змін.
Більшість обвинувачених у воєнних злочинах росіян залишаються на свободі. Однак є свідки і потерпілі, готові свідчити проти них. У таких випадках суд вправі застосувати спеціальну заочну процедуру розгляду справи — in absentia — тобто за відсутності обвинуваченого. Більше про неї та її проблематику розповідаємо на нашому YouTube-каналі.
У випадках заочного розгляду справ про воєнні злочини Україна могла би розраховувати на те, що держави-учасниці Інтерполу затримуватимуть і видаватимуть їй засуджених за воєнні злочини громадян, аби ті відбували покарання. Однак цього не відбувається. Чому — журналісти МІПЛ пояснюють у своєму розслідуванні.
Майже 80 російських воєнних злочинців засуджено за катування українців — прокурор Бєлоусов
Раніше МІПЛ детально розповідала про те, що відбувається у судових справах щодо війни у проміжній аналітиці за 2023 рік. Під час аналізу виокремлено низку проблем, які виникають під час розгляду таких справ. Аналітику читайте тут.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.