Send Lette
Військовополонені

“Вбивали так, що в камеру він уже заповзав”, — свідчення колишнього військовополоненого

Богдан Слободян — український морський піхотинець. На момент повномасштабного вторгнення РФ перебував неподалік адмінмежі з тимчасово окупованим Кримом. 28 березня 2022 року чоловік потрапив у російський полон. Окупанти утримували його в Мелітополі, Генічеську, Оленівці, Курську і Тульській області. Загалом упродовж 286 днів. За цей час Слободян втратив 12 кілограмів ваги, пережив численні катування і став свідком того, як Росія вбиває українських бранців. МІПЛ публікує кілька його спогадів.

— Кажуть, що полон убиває. І це дійсно так. На моїх очах здорову людину з перших днів, коли ми заїхали в Тульську колонію, зразу кинули в карцер. Це місце для однієї людини, там дуже темно і ти просто божеволієш. Якщо туди кидають людину, то її ламають до тих пір, поки вона не погодиться з ними співпрацювати. Це те місце, де потрібно підписати всі документи, навіть якщо людина невинна. Вони доводять справу до кінця.

Наприкінці травня одного військового перевели в карцер. Спочатку йому не давали спати. Рекорд без сну в нього був сім днів. Його змушували присідати, били щодня по три–чотири рази. Коли в нас була ранкова перевірка, бранців із усіх трьох карцерів виводили в коридор, били й заводили назад.

Богдан Слободян перебував в російському полоні майже 9 місяців, 7 з яких він провів в Тульській колонії суворого режиму. Фото: Віктор Ковальчук

Перед прогулянкою нас виводили, клали до стіни в позу для обшуку та відбивали нирки. Нам усім також дуже сильно відбивали ноги. Коли ми бігли на прогулянку, то мали зігнутися і тримати руки за спиною. Вони любили встати десь, щоб їх не було видно, брали поліпропіленові труби і били нас. Ця труба була основним предметом, яким вони нас убивали, вона не ламає кісток, але б’є так, що лишається слід, і та шкіра, яка червоніє від удару, потім гниє. Доки ми добігали до прогулянкового дворику, нас знову ставили в позу для обшуку і били з голови до ніг. У карцері це було особливо жорстоко: вони змушували присідати, качатися, а коли людина вже падала, її просто вбивали на дворику, вона лежала і кричала. Цього військового вбивали так упродовж двох–трьох місяців.

Одного разу нам давали баланду й макарони, він попросив добавки. Звичайно, що йому не дали, а після обіду його вивели й за ці дві ложки макаронів вбивали так, що в камеру він уже заповзав. Його змусили підписати документ про те, що він убив людину й вирізав на ній німецький хрест. А під кінець серпня його напівмертвого перекинули в камеру. Я вже не чув його, але знаю, що на прогулянкові дворики його виносили, тому що він був не при тямі, ходив під себе в туалет.

Пізно ввечері 31 грудня я почув, що з другого поверху тягнуть тіло. Він уже не зітхав і не кричав від болю. Він ледве мав сили, аби просто вдихнути. Його відкачували. Я чув, що в нього почали відмовляти нирки. Уночі, перед тим як нас мали піднімати (це був майже Новий рік), приїхала швидка допомога, його забрали з камери. Більше від нього не було чути ні звуку. Його подальша доля невідома, але ще тоді, коли я почув, як він стогнав, то зрозумів, що він не житиме.

Під час полону Богдан Слободян втратив 12 кілограмів ваги. Фото: Віктор Ковальчук

До нього в мене в камері був полонений цивільний чоловік років під 70. Його били так, як і нас. Він присідав із нами по 2500 разів. Однієї ночі, коли нас піднімали, у нього стався інсульт. Він лежав і просто дивився. Ми стоїмо — нам дзвонять у камеру: “Чого один лежить, а ви стоїте?” Ми пояснили, що в людини, мабуть, стався інсульт, тому що він не реагує на нас. Вони зайшли в камеру, подивилися на нього, лишили, сказали, що треба чекати до ранку, так його й залишили.

На ранок, коли вже підйом, ми його розбудили. Він дивився, але вже не рухався. Ми його підняли, посадили на лавочку. Він уже не їв, навіть рота не міг відкрити. Ми розтискали йому рота, щоб хоч трішки погодувати. Коли ж зміна помінялася, прийшла медсестра, вколола йому укол. За пів години нас вивели на прогулянковий дворик, а його забрала швидка.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду “Відродження” в рамках спільної ініціативи “Європейське Відродження України”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду “Відродження”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Вихід із Азовсталі, теракт в Оленівці і одруження онлайн. Історія азовця Сергія Алєксєєвича

16 травня 2022 року азовець Сергій Алєксєєвич склав зброю, скинув амуніцію та разом із сотнею побратимів покинув територію Азовсталі, останнього оплоту захисників Маріуполя. У липні 2022 року в колонії, де утримували Маріупольський гарнізон, прогримів вибух. Пів сотні загиблих, понад сотня поранених — усі азовці. Сергій Алєксєєвич вижив, але отримав поранення і досі залишається у полоні. 

26 Липня 2024

Військовополонені
Зниклі у Бахмуті: як сімʼї восьми бійців із 54 ОМБр шукають своїх рідних

17 травня 2023 року у Бахмуті під час виконання бойового завдання зникла група з восьми бійців 54-ї окремої механізованої бригади. З того часу їхні рідні по крихтах збирають інформацію про події того дня. Вони вірять, що чоловіки живі і повернуться додому. МІПЛ поспілкувалася з ними, аби зрозуміти, що сталося і чому, попри запеклі бої в Бахмуті, є шанс, що військові вижили і тепер у російському полоні.

24 Липня 2024

Військовополонені
“Ці свідчення писав не я”, — правозахисник Максим Буткевич виголосив останню промову в окупаційному суді в Луганську

16 липня 2024 року українському правозахиснику Максиму Буткевичу, який вже понад два роки перебуває в російському полоні, виповнюється 47 років. У цей день ми публікуємо повний текст його виступу під час касаційного розгляду його справи російським судом, який записав один із відвідувачів.

16 Липня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Родини полонених медиків вимагають посилити санкції проти російської медицини

Міжнародний комітет Червоного Хреста підтвердив утримання щонайменше 60 українських медиків у російському полоні. Натомість в обліку Медійної ініціативи за права людини наразі нараховується понад сто медиків, ув’язнених Росією. Загалом же правозахисники припускають, що таких бранців може бути понад 500. На цьому наголосили учасники пресконференції “Як визволити українських медиків з російського полону”.

26 Липня 2024

Війна і правосуддя
Російські паспорти, розстріл військовополоненого і херсонські депутати: 43 справи війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Липня 2024

Військовополонені
Вихід із Азовсталі, теракт в Оленівці і одруження онлайн. Історія азовця Сергія Алєксєєвича

16 травня 2022 року азовець Сергій Алєксєєвич склав зброю, скинув амуніцію та разом із сотнею побратимів покинув територію Азовсталі, останнього оплоту захисників Маріуполя. У липні 2022 року в колонії, де утримували Маріупольський гарнізон, прогримів вибух. Пів сотні загиблих, понад сотня поранених — усі азовці. Сергій Алєксєєвич вижив, але отримав поранення і досі залишається у полоні. 

26 Липня 2024

Більше публікацій