Send Lette
Військовополонені

“Вбивали так, що в камеру він уже заповзав”, — свідчення колишнього військовополоненого

Богдан Слободян — український морський піхотинець. На момент повномасштабного вторгнення РФ перебував неподалік адмінмежі з тимчасово окупованим Кримом. 28 березня 2022 року чоловік потрапив у російський полон. Окупанти утримували його в Мелітополі, Генічеську, Оленівці, Курську і Тульській області. Загалом упродовж 286 днів. За цей час Слободян втратив 12 кілограмів ваги, пережив численні катування і став свідком того, як Росія вбиває українських бранців. МІПЛ публікує кілька його спогадів.

— Кажуть, що полон убиває. І це дійсно так. На моїх очах здорову людину з перших днів, коли ми заїхали в Тульську колонію, зразу кинули в карцер. Це місце для однієї людини, там дуже темно і ти просто божеволієш. Якщо туди кидають людину, то її ламають до тих пір, поки вона не погодиться з ними співпрацювати. Це те місце, де потрібно підписати всі документи, навіть якщо людина невинна. Вони доводять справу до кінця.

Наприкінці травня одного військового перевели в карцер. Спочатку йому не давали спати. Рекорд без сну в нього був сім днів. Його змушували присідати, били щодня по три–чотири рази. Коли в нас була ранкова перевірка, бранців із усіх трьох карцерів виводили в коридор, били й заводили назад.

Богдан Слободян перебував в російському полоні майже 9 місяців, 7 з яких він провів в Тульській колонії суворого режиму. Фото: Віктор Ковальчук

Перед прогулянкою нас виводили, клали до стіни в позу для обшуку та відбивали нирки. Нам усім також дуже сильно відбивали ноги. Коли ми бігли на прогулянку, то мали зігнутися і тримати руки за спиною. Вони любили встати десь, щоб їх не було видно, брали поліпропіленові труби і били нас. Ця труба була основним предметом, яким вони нас убивали, вона не ламає кісток, але б’є так, що лишається слід, і та шкіра, яка червоніє від удару, потім гниє. Доки ми добігали до прогулянкового дворику, нас знову ставили в позу для обшуку і били з голови до ніг. У карцері це було особливо жорстоко: вони змушували присідати, качатися, а коли людина вже падала, її просто вбивали на дворику, вона лежала і кричала. Цього військового вбивали так упродовж двох–трьох місяців.

Одного разу нам давали баланду й макарони, він попросив добавки. Звичайно, що йому не дали, а після обіду його вивели й за ці дві ложки макаронів вбивали так, що в камеру він уже заповзав. Його змусили підписати документ про те, що він убив людину й вирізав на ній німецький хрест. А під кінець серпня його напівмертвого перекинули в камеру. Я вже не чув його, але знаю, що на прогулянкові дворики його виносили, тому що він був не при тямі, ходив під себе в туалет.

Пізно ввечері 31 грудня я почув, що з другого поверху тягнуть тіло. Він уже не зітхав і не кричав від болю. Він ледве мав сили, аби просто вдихнути. Його відкачували. Я чув, що в нього почали відмовляти нирки. Уночі, перед тим як нас мали піднімати (це був майже Новий рік), приїхала швидка допомога, його забрали з камери. Більше від нього не було чути ні звуку. Його подальша доля невідома, але ще тоді, коли я почув, як він стогнав, то зрозумів, що він не житиме.

Під час полону Богдан Слободян втратив 12 кілограмів ваги. Фото: Віктор Ковальчук

До нього в мене в камері був полонений цивільний чоловік років під 70. Його били так, як і нас. Він присідав із нами по 2500 разів. Однієї ночі, коли нас піднімали, у нього стався інсульт. Він лежав і просто дивився. Ми стоїмо — нам дзвонять у камеру: “Чого один лежить, а ви стоїте?” Ми пояснили, що в людини, мабуть, стався інсульт, тому що він не реагує на нас. Вони зайшли в камеру, подивилися на нього, лишили, сказали, що треба чекати до ранку, так його й залишили.

На ранок, коли вже підйом, ми його розбудили. Він дивився, але вже не рухався. Ми його підняли, посадили на лавочку. Він уже не їв, навіть рота не міг відкрити. Ми розтискали йому рота, щоб хоч трішки погодувати. Коли ж зміна помінялася, прийшла медсестра, вколола йому укол. За пів години нас вивели на прогулянковий дворик, а його забрала швидка.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду “Відродження” в рамках спільної ініціативи “Європейське Відродження України”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду “Відродження”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Головна вимога — уникати безмовності. У Києві пройшла акція на підтримку військовополонених і зниклих безвісти

Майдан Незалежності. На невеликій ділянці землі біля скульптури “Козак Мамай” щільно стоять прапорці і портрети загиблих військовослужбовців, які воювали за Україну. Втім про багатьох оборонців немає жодної інформації. Відсутність тіл дає родинам надію, що їхні рідні перебувають у російському полоні. 

1 Липня 2025

Військовополонені
МІПЛ долучилась до створення мапи місць утримання бійців “Азову” в російському полоні 

28 травня у Києві презентували сайт та інтерактивну мапу проєкту Inferno. Це ініціатива Асоціації родин захисників “Азовсталі” та відділення міжнародного співробітництва 1-го корпусу НГУ “Азов”. Медійна ініціатива за права людини стала одним із партнерів проєкту, надавши дані для створення мапи місць утримання.

29 Травня 2025

Військовополонені
Великий обмін: репортаж про те, як Україна повертала 1000 своїх

З автобуса виходять змарнілі чоловіки — колишні військовополонені. На подвір’ї лікарні родини зниклих безвісти тримають фото: шукають погляд, слово, впізнання. Поряд — тиша, сирени і надія, що хтось сьогодні скаже: "Я його бачив". Репортаж з обміну.

25 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Насильницькі зникнення
ФСБ приховує місце утримання викраденого у Севастополі айтівця Сергія Гріщенкова

В окупованому Севастополі ФСБ викрала 58-річного Сергія Гріщенкова. Чоловіка звинувачують у співпраці з СБУ, вже понад два місяці він перебуває в СІЗО без жодного зв’язку з родиною. Рідні припускають, що Сергія затримали через проукраїнську позицію, яка в окупованому Криму вже стала синонімом слова “злочин”. Про те, що відбувається в Криму та долю батька МІПЛ розповіла його донька Дар’я Гріщенкова.

7 Липня 2025

Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Більше публікацій