Насильницькі зникнення

Вчительку фізики з Горлівки НАТАЛІЮ ШИЛО назвали шпигункою в ОРДЛО за її проукраїнську позицію

5 липня 2021 року жителька окупованої Горлівки Наталія Шило прямувала з Києва до своєї мами у Горлівку. Оскільки пункти пропуску на лінії розмежування не функціонують, жінка сіла в автобус, який прямував через територію РФ, а далі – неконтрольовану ділянку україно-російського кордону. Підстава поїхати в ОРДЛО була важлива. За словами дочки Наталії Ірини, мама мала побачити бабусю, у якої раптово погіршився стан здоров’я, вона потребувала термінової операції. До того крайній раз у Горлівці жінка була два роки тому. Ане на цей раз не доїхала – Наталію Шило представники незаконних збройних формувань попросили вийти з автобуса, той далі поїхав без неї.
Про все це дочка дізналась згодом: «Мама зателефонувала, коли під’їжджала до кордону, сказала, що проходять останній блокпост, коли буде у Донецьку, зателефонує. Минуло дві години, а дзвінка не було. Я сильно нервувала, тому зателефонувала диспетчеру автобусної компанії – мені пообіцяли з’ясувати, що сталося. Майже одразу подзвонила директорка фірми і повідомила, що після перевірки документів маму попросили залишити автобус разом з речами. Від почутого я ледь не знепритомніла. Було дуже страшно».
Тим часом у Горлівці на Наталію чекала мати. Коли ж вона не з’явилась ані ввечері, ані наступного ранку, літня жінка поїхала до так званої поліції – писати заяву про зникнення людини. Того ж дня бабусі Ірини зателефонувала невідома особа – повідомив, Наталія затримана, обставини з’ясовуються. Як виявилося, затримали Шило представники так званого міністерства безпеки, адже запідозрили у шпигунстві. «Я вирішила особисто подзвонити тому працівнику «міністерства», – згадує Ірина. – Він повідомив – це адмінзатримання, після маму відпустять. Я не чекала, звернулась у приймальню так званої уповноваженої – сказали, за 30 діб відпустять».
Але Наталію Шило не відпустили. Спочатку її утримували в ізоляторі тимчасового тримання, потім перевели до СІЗО у Донецьку. Саме там жінка перебуває досі. Півроку Наталія не має зв’язку з рідними, про її стан дізнаються від адвоката. Він також передає передачі.
Ірина Шило говорить, що після початку окупації її мама не змогла жити у Горлівці, поїхала до Харкова, де дочка навчалась у Харківському національному університеті імені Василя Каразіна.
«Коли 29 грудня 2014-го вона приїхала з Горлівки, і я її побачила, не впізнала: вона дуже сильно постаріла, посивіла, на обличчі був відчай, страх і смуток, вона вся тремтіла, була напружена», – говорить Ірина.
Спочатку Наталія Шило жила у дочки у кімнаті гуртожитку – не було, де зупинитися, а вже від початку січня 2015 року почала винаймати окрему кімнату.
До окупації Наталія працювала в школі Горлівки – викладала фізику, математику та астрономію, ще раніше, інформатику в технікумі. З переїздом до Харкова, працювала у школі викладачем фізики. Вже в січні 2018 року вона стала лауреатом конкурсу «Вчитель року» у номінації «Фізика», – продовжує Ірина. У серпні 2020-го Наталія переїхала до Києва, де почала працювати викладачем у спеціалізованій школі №120.
«Моя мама дуже відповідальний громадянин України з чіткою проукраїнською позицією, яка завжди була вірна своїм переконанням. Для неї це було дуже важливо: мир, цілісність, єдність. Вона, пацифіст, дуже хотіла миру. Новини та зведення бойових дій її травмували. Вона не захотіла жити у тій системі, яку нав’язала так звана нова влада «ДНР». І не приховувала це. При затриманні у мами вилучили телефон з відкритою сторінкою у фейсбуці, на якій вона робила дописи про ситуацію у країні, про любов до України. Невже таким чином можна комусь заподіяти зло?! Невже за те, що ти – громадянин України, можна позбавити людину свободи?», – продовжує Ірина.
Нещодавно бойовики оприлюднили відео з «допитом» Наталії Шило. На ньому вона говорить, що не вважає себе шпигункою, а свої вчинки пояснює так: «Мені було боляче, що всі зрадили Україну».
Про заручників представників НЗФ на Донбасі говоримо і пишемо за підтримки програми USAID Ukraine – USAID Україна “Права людини в дії”.
0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Актуальні публікації
Більше публікацій
Інші воєнні злочини
Херсон — Лефортово: росіяни вивезли цивільних заручників до московського СІЗО

Цивільних заручників із Херсона перемістили в СІЗО Лефортово у Москві. Їх утримання там не підтверджено Міжнародним комітетом Червоного Хреста, правозахисники не мають можливості перевірити їх стан та умови утримання.

3 Лютого 2023

Війна і правосуддя
МІПЛ і герої розслідувань організації на заході ОБСЄ у Відні: про злочини росіян на Херсонщині та механізми вирішення гуманітарних питань

Делегації ОБСЄ від України, ЄС та США спільно з Медійною ініціативою за права людини 1 лютого провели захід у Відні, присвячений воєнним злочинам РФ під час окупації Херсонщини. На заході виступили мешканці регіону, які постраждали від дій російських окупантів

2 Лютого 2023

Адвокація
“З точки зору управління війною боєць має більшу цінність, ніж цивільний, бо після повернення може продовжувати захищати країну”

Чому під час обмінів пріоритет надають військовим. Коментує Андрій Яковлєв, експерт МІПЛ, керуючий партнер АО “Амбрела” та […]

1 Лютого 2023

Більше публікацій