Насильницькі зникнення

Вчительку фізики з Горлівки НАТАЛІЮ ШИЛО назвали шпигункою в ОРДЛО за її проукраїнську позицію

5 липня 2021 року жителька окупованої Горлівки Наталія Шило прямувала з Києва до своєї мами у Горлівку. Оскільки пункти пропуску на лінії розмежування не функціонують, жінка сіла в автобус, який прямував через територію РФ, а далі – неконтрольовану ділянку україно-російського кордону. Підстава поїхати в ОРДЛО була важлива. За словами дочки Наталії Ірини, мама мала побачити бабусю, у якої раптово погіршився стан здоров’я, вона потребувала термінової операції. До того крайній раз у Горлівці жінка була два роки тому. Ане на цей раз не доїхала – Наталію Шило представники незаконних збройних формувань попросили вийти з автобуса, той далі поїхав без неї.
Про все це дочка дізналась згодом: «Мама зателефонувала, коли під’їжджала до кордону, сказала, що проходять останній блокпост, коли буде у Донецьку, зателефонує. Минуло дві години, а дзвінка не було. Я сильно нервувала, тому зателефонувала диспетчеру автобусної компанії – мені пообіцяли з’ясувати, що сталося. Майже одразу подзвонила директорка фірми і повідомила, що після перевірки документів маму попросили залишити автобус разом з речами. Від почутого я ледь не знепритомніла. Було дуже страшно».
Тим часом у Горлівці на Наталію чекала мати. Коли ж вона не з’явилась ані ввечері, ані наступного ранку, літня жінка поїхала до так званої поліції – писати заяву про зникнення людини. Того ж дня бабусі Ірини зателефонувала невідома особа – повідомив, Наталія затримана, обставини з’ясовуються. Як виявилося, затримали Шило представники так званого міністерства безпеки, адже запідозрили у шпигунстві. «Я вирішила особисто подзвонити тому працівнику «міністерства», – згадує Ірина. – Він повідомив – це адмінзатримання, після маму відпустять. Я не чекала, звернулась у приймальню так званої уповноваженої – сказали, за 30 діб відпустять».
Але Наталію Шило не відпустили. Спочатку її утримували в ізоляторі тимчасового тримання, потім перевели до СІЗО у Донецьку. Саме там жінка перебуває досі. Півроку Наталія не має зв’язку з рідними, про її стан дізнаються від адвоката. Він також передає передачі.
Ірина Шило говорить, що після початку окупації її мама не змогла жити у Горлівці, поїхала до Харкова, де дочка навчалась у Харківському національному університеті імені Василя Каразіна.
«Коли 29 грудня 2014-го вона приїхала з Горлівки, і я її побачила, не впізнала: вона дуже сильно постаріла, посивіла, на обличчі був відчай, страх і смуток, вона вся тремтіла, була напружена», – говорить Ірина.
Спочатку Наталія Шило жила у дочки у кімнаті гуртожитку – не було, де зупинитися, а вже від початку січня 2015 року почала винаймати окрему кімнату.
До окупації Наталія працювала в школі Горлівки – викладала фізику, математику та астрономію, ще раніше, інформатику в технікумі. З переїздом до Харкова, працювала у школі викладачем фізики. Вже в січні 2018 року вона стала лауреатом конкурсу «Вчитель року» у номінації «Фізика», – продовжує Ірина. У серпні 2020-го Наталія переїхала до Києва, де почала працювати викладачем у спеціалізованій школі №120.
«Моя мама дуже відповідальний громадянин України з чіткою проукраїнською позицією, яка завжди була вірна своїм переконанням. Для неї це було дуже важливо: мир, цілісність, єдність. Вона, пацифіст, дуже хотіла миру. Новини та зведення бойових дій її травмували. Вона не захотіла жити у тій системі, яку нав’язала так звана нова влада «ДНР». І не приховувала це. При затриманні у мами вилучили телефон з відкритою сторінкою у фейсбуці, на якій вона робила дописи про ситуацію у країні, про любов до України. Невже таким чином можна комусь заподіяти зло?! Невже за те, що ти – громадянин України, можна позбавити людину свободи?», – продовжує Ірина.
Нещодавно бойовики оприлюднили відео з «допитом» Наталії Шило. На ньому вона говорить, що не вважає себе шпигункою, а свої вчинки пояснює так: «Мені було боляче, що всі зрадили Україну».
Про заручників представників НЗФ на Донбасі говоримо і пишемо за підтримки програми USAID Ukraine – USAID Україна “Права людини в дії”.
0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Вбивства в Гостомельському аеропорту: перша ексгумація тіла 

31 березня 2022 року російські війська залишили Бучу. Після так званого “жеста доброї волі” світ побачив справжнє обличчя рашизму — впродовж 33 днів окупації росіяни вбивали, катували, ґвалтували і мародерили. Ми розповідаємо історію місцевої жительки Юлії Баіш-Луцик і її чоловіка, якого викрали та вбили росіяни.

7 Грудня 2023

Насильницькі зникнення
“Чорнобаївський навідник”: як Максим Біличук пережив викрадення, сім місяців полону, тортури, та все ж опинився на підконтрольній Україні території

Максим Біличук — тридцятирічний мешканець Чорнобаївки, стратегічно важливого села поблизу Херсона, де розташований аеродром. Ані військового, ані волонтерського досвіду до повномасштабного вторгнення не мав. Перші півтора місяця великої війни провів у підвалі з племінником, дружиною та сусідами.

30 Листопада 2023

Насильницькі зникнення
Тетяна Катриченко: “Ми не можемо перекладати на потерпілих обовʼязок самим доводити, що Росія позбавила їх свободи. Це так само і наша робота”

Відбулась міжвідомча нарада щодо роботи Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України під головуванням Ірини Верещук, пані віцепрем’єр-міністра України.

18 Листопада 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
“Треба змінити споживацький підхід до жертв війни і їхніх трагедій”, — Ольга Решетилова

Складається враження, що правосуддя дуже часто не встигає за запитом на справедливість. Воно складне. Воно іноді залежне від політики. Разом із тим, уявлення про справедливість також не мають бути інфантильними. Прагнучи справедливості, ми повинні брати на себе відповідальність.

7 Грудня 2023

Війна і правосуддя
У США чотирьох російських військових звинуватили у воєнних злочинах

США оголосили звинувачення чотирьом військовим армії РФ у воєнних злочинах: тортурах, незаконному ув’язненні та нелюдському поводженні. Вони скоїли це проти американця під час окупації Херсонської області.

7 Грудня 2023

Насильницькі зникнення
Вбивства в Гостомельському аеропорту: перша ексгумація тіла 

31 березня 2022 року російські війська залишили Бучу. Після так званого “жеста доброї волі” світ побачив справжнє обличчя рашизму — впродовж 33 днів окупації росіяни вбивали, катували, ґвалтували і мародерили. Ми розповідаємо історію місцевої жительки Юлії Баіш-Луцик і її чоловіка, якого викрали та вбили росіяни.

7 Грудня 2023

Більше публікацій