Send Lette
Війна і правосуддя

Вербування військового для коригування обстрілу. Як в Одесі судять подружжя росіян, обвинувачених у шпигунстві

Володимира Семеніхіна і Марину Большакову, які у 2019 році переїхали з Росії до Одеси й отримали посвідки на постійне проживання, наприкінці минулого року затримали співробітники СБУ. Їх звинуватили у шпигунстві на користь РФ. За версією слідства, у Росії подружжя завербували та перевели у «режим очікування». З початку повномасштабного вторгнення вони збирали інформацію про воєнні об’єкти для наведення ракетних ударів.

МІПЛ побувала на перших судових засіданнях у справі й розповідає, що про неї відомо.

Хто такі Семеніхін і Большакова

У невелику залу Приморського райсуду Одеси конвой заводить подружжя середніх років. На лаву в «акваріумі» – камері з прозорим склом – сідає невисока темноволоса жінка з блідим обличчям. За руку її тримає високий чоловік з уже посивілою бородою. Щось говорить їй на вухо, ніби заспокоює.

Обвинувачені Володимир Семеніхіна та Марина Большакова в залі суду. Фото: МІПЛ

Володимиру Семеніхіну 45 років, він народився в Одесі. За даними слідства, служив у підрозділах протиповітряної оборони збройних сил Росії, зокрема брав участь у війні з Чеченською Республікою Ічкерія. СБУ опублікувала військовий квиток полковника Семеніхіна, який видав військкомат російського Новгорода. 

Марині Большаковій 37 років. До 2019 року вона жила в Нижньогородській області Росії, де й одружилася з Семеніхіним. Судячи із соцмереж, вона виховувала доньок. При цьому з родиною брала участь у заходах до 9 травня з символікою, традиційною для російської пропаганди. Наприклад, на її сторінці «ВКонтакте» є фото з родиною, де чоловік тримає прапор Одеси та портрети з «Безсмертного полку». Діти одягнені у форму й пілотки радянського зразка з «георгіївськими стрічками», що заборонені в Україні як символ тоталітаризму.

Подружжя обвинувачених з дітьми. Фото: соціальні мережі Марини Большакової

Шпигунське звинувачення

За версією слідства Семеніхін з 2013 року часто приїздив до Одеси і як колишній кадровий військовий потрапив у поле зору російського ГРУ та ФСБ. Невстановлені представники цих структур завербували чоловіка для розбудови агентурної мережі в Одесі. На їхнє доручення Володимир з Мариною переїхали в Україну й оформили посвідки на постійне проживання.

Надалі вони перейшли у «стан очікування», жили як звичайні люди: заводили знайомства, займалися невеликим бізнесом з продажу продуктів у магазині. І – спостерігали за суспільно-політичним життям міста.  

Після повномасштабного вторгнення Росії, каже слідство, вони на завдання росіян почали вивчати військові об’єкти міста й області, частіше і детальніше спілкуватися зі знайомими. Так Семеніхін нібито дізнався про мобілізацію свого товариша до однієї з бригад ЗСУ, і захотів завербувати його до мережі. Володимир попросив знайомого допомогти через скруту, але той був у зоні бойових дій і сказав, що посильну допомогу зможе надати син, який також служить.

Профіль Марини Большакової в забороненій в Україні соціальній мережі “ВКонтакте”. Фото: скрин зі сторінки обвинуваченої

У середині травня 2022 року син, який є військовим підрозділу протиповітряної оборони, приніс Володимиру та Марії їжу. Під час спілкування, каже слідство, подружжя психологічно «обробляло» хлопця, втиралося в довіру і поступово перевело розмову на суспільно-політичні і військові теми. Зрештою, під час однієї з наступних зустрічей, Семеніхін почав випитувати про розташування зенітно-ракетних підрозділів, ракетного озброєння, ангарів для військової техніки. Так, переконує слідство, подружжя використовувало методи психологічного і вербувального впливу та схиляло військовослужбовця до здачі інформації.

Під час зустрічі у листопаді 2022 року військовий розповів подружжю, що його підрозділ виїжджав на навчання до Польщі й незабаром до області надійде зенітно-ракетне озброєння з боєприпасами. Семеніхін, каже слідство, попросив його зібрати точну інформацію про місця розташування складів для наведення ракетного удару. При цьому подружжя давало інструкції, як військовому себе убезпечити від підозр і звинуватити в здачі інформації когось із солдатів, які загинуть після обстрілу. Дружина Семеніхіна нібито пропонувала, аби військовий взяв лікарняний на період, коли готуватиметься ймовірний ракетний удар, адже, на її думку, нема гарантії, що він не постраждає.

Обвинувачені під час судового процесу. Фото: МІПЛ

Схоже, на той час військовий уже співпрацював з українськими правоохоронцями. Він показав на карті буцімто розташування польового артилерійського складу. Семеніхін переслав знімок карти через «Телеграм» невстановленому слідством представнику російських спецслужб. У відповідь він цікавився, чи це не дезінформація. На що Большакова порадила відповісти, що за інформацію про точні координати необхідна оплата. Семеніхін повідомив, що росіяни проведуть аеророзвідку й завдадуть ракетного удару.

Подружжя затримали 6 грудня 2022 року. Їм висунули звинувачення у шпигунстві за змовою. Санкція статті передбачає ув’язнення від 10 до 15 років. На період слідства й суду обвинувачені перебувають під вартою.  

Судові слухання і докази

Обвинувальний акт до суду передали у травні 2023 року. Справу слухає суддя Ірина Циб. На кожне засідання приходить перекладач. А на одному з останніх була в якості спостерігачки представниця Управління ООН з прав людини в Україні.

Суддя Ірина Циб. Фото: МІПЛ

Обвинуваченим декілька разів продовжували запобіжний захід. Адвокати, залучені від Центру безоплатної правової допомоги, клопотали звільнити своїх клієнтів з-під варти, наголошували, що ті переїхали в Одесу задовго до затримання, мають сталі соціальні зв’язки, торгували продуктами в магазині, орендували квартиру. Прокурор натомість заперечував – обвинувачені громадяни Росії, мають агентурні зв’язки і є ризик, що вони переховуватимуться. Суд клопотання захисту відхилив.

Наприкінці року стало відомо про заміну адвокатів, тепер обох обвинувачених представляє захисниця за контрактом.

Адвокатка обвинувачених. Фото: МІПЛ

Наразі суд дослідив частину матеріалів негласних слідчих розшукових дій – відео, яке приховано записував військовий, котрого намагалося завербувати подружжя.

На кадрах зафіксовано розмову на кухні квартири Володимира та Марини. Записи датуються листопадом 2022 року. На відео, яке досліджували під час судового засідання 30 жовтня 2023 року, Семеніхін серед іншого говорить про підготовку ракетного удару по польовому складу боєприпасів.

“Буде можливість і бажання, можна ці склади покласти. Але це тоді, коли тобі буде цікаво і ти зрозумієш, що вони тобі точно не потрібні. Але зараз їх покласти немає ніякого руху, розмістяться в іншому місці. Ще й ти себе під удар поставиш, думки різні почнуться про те, хто бачив ці склади”, – говорить російською Семеніхін.

Перегляд відео, яке приховано записував військовий, котрого намагалося завербувати подружжя. Фото: МІПЛ

Далі він запитує, хто стоїть на варті цих складів. Співрозмовник відповідає, що йому “шкода хлопців”. Натомість Володимир говорить: “Скажеш, коли краще зробити. Тобі потрібно подивитися, на який час що і як, я не наполягаю. Те, що зараз руху немає, ніякого сенсу (ракетного удару – авт.) нема. Коли ти зрозумієш, що це і куди, скажи приблизні координати і проміжок часу й години, щоб не потрапити під удар. Грубо кажучи: субота-неділя, все у ці дні”.

Військовий сказав, що чергові перебувають на вулиці, і Володимир відповів, що тоді вони не постраждають, бо “шахед” прилетить в будівлю.

На записах, які суд досліджував 29 січня 2023 року, також зафіксована розмова подружжя з військовим. Він довго розповідає про графік своїх чергувань, подробиці служби. Проте якість запису дозволяє розібрати не все.  

“Ти сядь і математично порахуй: що і коли в тебе сходиться. І дай мені точку, куди бити”, – говорить Семеніхін та записує дати чергування.

Також на відео видно, що співрозмовник підходить до ноутбука подружжя і щось показує на екрані. Як каже слідство, вказує на польовий склад боєприпасів.

Семеніхін переглядає на ноутбуці ймовірні координати польового складу. Фото: МІПЛ

Ще під час розмови обговорюють відведення підозри від військового. Семеніхін каже, що українські контррозвідники намагатимуться з’ясувати, хто мав дані про склад. На цьому епізоді Юрій Бачинський, прокурор Одеської облпрокуратури, який представляє обвинувачення, показово посміхається.

Крім цього, на відео зафіксовано декілька реплік Марини Большакової. Згідно з матеріалами підозри, вона буцімто пропонувала варіанти, як військовому не потрапити під обстріл.

Юрій Бачинський, прокурор Одеської облпрокуратури. Фото: МІПЛ

Згідно з інформацією з судових ухвал по справі, серед доказів протоколи допиту двох свідків, матеріали негласних слідчих розшукових дій, протоколи обшуку помешкання обвинувачених та відомості від ОК “Південь”, що мають гриф секретності.

Адвокатка обвинувачених від коментарів на цій стадії справи відмовилася і зазначила, що виступить стосовно справи на пресконференції.

Надалі суд має допитати свідків і заслухати обвинувачених.

Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Найкоротші судові анонси року: три справи на випадок робочого святкового тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни.

27 Грудня 2024

Війна і правосуддя
Полонений росіянин, шпигунство за ЗСУ та військовополонений з Криму: 64 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

23 Грудня 2024

Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Найкоротші судові анонси року: три справи на випадок робочого святкового тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни.

27 Грудня 2024

Військовополонені
“Коли мій чоловік був у полоні, мова йшла про десятки полонених. Зараз їх тисячі”, – Вікторія Пантюшенко, адвокаційна менеджерка МІПЛ

Вікторія Пантюшенко набула нову для себе професію адвокаційниці, коли говорила зі світом від імені свого чоловіка Богдана, військовослужбовця 1-ї танкової бригади, який майже п’ять років провів у російському полоні. Сьогодні власний досвід боротьби допомагає Вікторії скеровувати адвокаційну роботу інших родин, які борються за повернення своїх рідних із російської неволі.

26 Грудня 2024

Cards
Сергій Котов

Дата викрадення: 7 квітня 2022 року Місце викрадення: м. Олешки, Херсонська область Сергій Котов — автоінструктор із […]

26 Грудня 2024

Більше публікацій