Від Януковича до російських рядових: 83 судові анонси від МІПЛ
Дніпропетровщина
Повторний розгляд справи старости при окупантах. Валерій Ткач ― мешканець селища Оскіл Харківської області, раніше працював консультантом з земельних питань у місцевому Держгеокадастрі, у 2020 році балотувався на посаду Оскільського сільського голови. У квітні 2024 року його засудили до 6 років ув’язнення за колабораціонізм. Обвинувачення довело, що під час окупації він був окупаційним старостою села. Чоловік провину відкидав, доводив, що посади не займав, а лише займався життєзабезпеченням села. Він оскаржив вирок, справу направили на повторний розгляд. Його обвинувачують у колабораціонізмі. Справа № 185/10692/22. Засідання призначено на 30 січня о 14:30 у Павлоградському міськрайонному суді.
Ще 11 справ з Дніпропетровщини — у таблиці МІПЛ: начальник військкомату та мобілізація “ЛНР”, енергетик з Рубіжного, пости в соцмережах, угода про афганські літаки, дані про “штаб льотчиків”, пропагандистське відео, розголошення державної таємниці через Signal та коригування.
Харківщина
Допомога росіянам. Михайло Чигринов — 38-річний мешканець Вовчанська. Слідство вважає, що він із перших днів вторгнення допомагав росіянам пально-мастильними матеріалами, житлом і харчуванням. Чигринов допомагав їм орієнтуватися на місцевості та показав дороги, відомі лише тутешнім, намагався придушити опір місцевих жителів. Він нібито “зливав” дані щодо людей, які допомагали ЗСУ, і організував чи брав участь у пограбуваннях низки українських підприємств та установ, розташованих на території Вовчанської громади. Прокуратура встановила, що він організував розграбування військової частини Нацгвардії, складів “Вовчанського м’ясокомбінату”, приміщень цукрового заводу у селищі Білий Колодязь Чугуївського району. Його обвинувачують у пособництві державі-агресору. Справа № 953/1172/23. Засідання призначено на 29 січня об 11:30 у Київському районному суді.
Ще вісім справ з Харківщини — у таблиці МІПЛ: митник, дані про ЗСУ, щоб налякати чоловіка в Росії, дані про ППО, медицина в окупації, обстріл села з танку, житло для росіян та катування.
Львівщина
Повторний розгляд справи контррозвідника ЗСУ. Сергій Говоруха був оперуповноваженим департаменту військової контррозвідки СБУ. Слідство переконує, що з власної ініціативи він передавав таємну інформацію російським спецслужбам. За 17 тисяч гривень чоловік до 24 лютого 2022 року повідомив росіянам дані про склади з боєприпасами, військові частини, після повномасштабного вторгнення — про аеродром, який згодом обстріляли. Говоруху затримали 28 лютого 2022 року. Свою провину він не визнав, стверджує, що справу проти нього сфабрикувала СБУ у Херсонській області. Його засудили за державну зраду до 14,5 років ув’язнення з конфіскацією майна. Вирок оскаржили, апеляційний суд скерував справу на повторний розгляд. Чоловіка обвинувачують у державній зраді. Справа № 483/1839/23. Засідання призначено на 27 січня о 12:30 у Галицькому районному суді.
Ще дві справ з Львівщини — у таблиці МІПЛ: адвокатка, що захищала державних зрадників та “Львівська народна республіка”.
Київщина
Продукти для окупантів на Півдні. Дживан Мамоян — власник агрохолдингу з Херсонської області. У травні 2022 року він здійснив перереєстрацію одного з своїх підприємств за російським законодавством. Підприємство сплатило понад 100 тисяч рублів податків до місцевої окупаційної адміністрації. Крім того, компанія Мамояна є одним із основних постачальників продуктів харчування для ЗС РФ на півдні України, а також для донорів російського Фонду підтримки учасників війни проти України. Також Мамоян передав склади виробничого комплексу своєї компанії російським військовим, де зберігаються зброя, техніка і боєприпаси. Його обвинувачують у пособництві державі-агресору. Справа № 761/20687/24. Засідання призначено на 27 січня об 11:00 у Шевченківському районному суді.
Ще 27 справ з Київщини — у таблиці МІПЛ: численні воєнні злочини часів окупації, незаконні вироки в Криму, колишній суддя, голова Харківської СБУ, Янукович та Азаров, Тимофій Нагорний, ППО Одещини, проросійські співи в Лаврі, Паша “Мерседес”, “рух пацифістів”, поставки зерна в Росію, дані для коригування ударів, податки в “ДНР”.
Черкащина
Злив інформації родичу в РФ. Олександра Руська — мешканка Одещини. Впродовж жовтня-листопада 2023 року вона, як каже слідство, повідомляла родичу в Росії про розташування українських військових і наслідки ракетних ударів РФ, зокрема в селах Вилкове й Приморське. Співрозмовник пересилав інформацію представникам російських спецслужб. Жінка збиралася виїхати з країни, під час обшуку у неї знайшли квитки до Росії. Її обвинувачують у пособництві державі-агресору. Справа № 712/5664/24. Засідання призначено на 30 січня о 14:00 у Соснівському районному суді.
Ще одна справа з Черкащини — у таблиці МІПЛ: пограбування в окупації на Чернігівщині.
Херсонщина
Очільниця “виборчої дільниці”. Валентина Савіцька з Херсонщини впродовж липня-вересня 2022 року допомагала окупантам проводити “референдум” з приєднання області до Росії. Як встановило слідство, жінка очолила “дільничну комісію”, яку окупанти облаштували у Комишанській школі. Також Савіцька встигла оформити російський паспорт. Її обвинувачують у колабораціонізмі. Справа № 650/1021/24. Засідання призначено на 30 січня о 15:00 у Великоолександрівському районному суді.
Ще вісім справ з Херсонщини — у таблиці МІПЛ: “вибори” в окупації, обстріл центра Херсона, тюремник при окупантах та воєнні злочини.
Одещина
Інформація про ГУР. Сергій Коваленко — уродженець Кіровоградської області. Як каже слідство, у 2021 році його завербував російський розвідник. За його завданням Коваленко мав збирати інформацію про службовців ГУР. У червні 2021 року обвинувачений передав росіянину через месенджер Wickr Me анкетні дані співробітників ГУР, місця їхнього проживання та служби, номери та модель авто оперативної служби. Ці дані він зібрав під час спілкування з службовцями управління у Херсоні. Згодом він повідомив про ймовірну спецоперацію ГУР з підриву газопроводу в Криму та співробітників, залучених до неї. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 522/7498/24. Засідання призначено на 27 січня об 11:30 у Приморському районному суді.
Ще шість справ з Одещини — у таблиці МІПЛ: фотографії HIMARS, чиновник при окупантах, коригування вогню, здача ветеранів АТО та юрист партії Шарія.
Миколаївщина
Правоохоронець і нафтопродукти для ЗСУ. Юрій Чернишев — оперуповноважений поліції у Миколаївській області. Слідство стверджує, що його завербував до співпраці з росіянами колишній український правоохоронець із Криму, який у 2014 році перейшов на службу до РФ. У березні 2022 року Чернишов переслав співрозмовнику адреси терміналів зберігання нафтопродуктів, що призначалися для ЗСУ, зокрема на території військової частини. Також він вказав адресу головної нафтобази та додав, що підвіз палива здійснюють залізницею та морем. У травні Чернишев повідомив співрозмовнику, що в “Епіцентрі” та ангарі тролейбусного парку перебувають українські військові. На суді чоловік визнав провину. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 487/9894/24. Засідання призначено на 27 січня о 13:00 у Заводському районному суді.
Ще шість справ з Миколаївщини — у таблиці МІПЛ: вербування ФСБ та кілька справ про коригування по ЗСУ.
Запоріжжя
Обстріли “Мотор Січ”. Геннадій Борисов — заступник головного лікаря з адміністративно-господарської діяльності Запорізького обласного спецбудинку дитини. Раніше він працював у Запорізькій міськраді заступником начальників відділів ЖКГ та благоустрою. На місцевих виборах балотувався від “Слуги народу”. Олег Пузанов — працював майстром експлуатаційного цеху в “Мотор Січ”. Як вважає слідство, вони передавали через Telegram представнику російських спецслужб інформацію про результати ракетних ударів РФ по території заводу “Мотор Січ”. Обоє робили це через проросійські погляди та гроші й визнали провину. Їх обвинувачують у державній зраді. Справа № 336/8837/24. Засідання призначено на 27 січня о 12:00 у Шевченківському районному суді.
Ще п’ять справ із Запоріжжя — у таблиці МІПЛ: “кадирівець”, примус копати окопи, катування, “антифашист” і теракт на “Новій пошті”.